Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylatory w systemach oddymiania

Poziome drogi ewakuacji
Wentylatory oddymiające WVP…/OD
Wentylatory oddymiające WVP…/OD
Fot. archiwum RI
Ciąg dalszy artykułu...

Poziome drogi ewakuacji

 

Rys. 3. Skutki podciśnienia wywołanego pracą wentylatorów oddymiających na klatce schodowej

W budynkach wielokondygnacyjnych wentylatory oddymiające mogą pełnić dwie różne, choć z pozoru bardzo podobne, funkcje: oddymiania lub usuwania powietrza. Pierwsza funkcja związana jest bezpośrednio z usuwaniem dymu z poziomych dróg ewakuacji przy projektowaniu zgodnie z do niedawna powszechnie stosowanymi tzw. standardami francuskimi, opisanymi w instrukcji ITB 378, gdzie wydajność wentylatorów określana była na 130% ilości powietrza trafiającego na korytarz z przestrzeni chronionych nadciśnieniem.

Druga funkcja wiąże się z praktycznym stosowaniem zapisów normy PN-EN 12101-6, w których nie ma mowy o oddymianiu, a wyłącznie o odbiorze powietrza z przestrzeni sąsiadującej ze strefą chronioną nadciśnieniem w celu zapewnienia odpowiedniej prędkości przepływu przez drzwi otwarte pomiędzy tymi strefami. W tym przypadku wydajność wentylatora wyciągowego nie jest jasno określona, a dobór jego wielkości stanowi nierozstrzygnięty problem inżynierski. Należy bowiem zbilansować strumień powietrza usuwanego z ilością powietrza trafiającego w sposób naturalny (przez nieszczelności) lub wymuszony (klapy transferowe, by-passy układu napowietrzania przedsionka) z przestrzeni podwyższonego ciśnienia do strefy wyciągu, a czasami jest to zadanie bardzo złożone.

Niezależnie od pełnionej funkcji samo urządzenie zastosowane w obydwu omawianych układach może być identyczne i spełniać musi warunki odporności ogniowej oraz bezpiecznego zasilania i sterowania. Bardzo ważne jest wykonanie obliczeń hydraulicznych sieci przewodów w celu wyznaczenia wymaganego sprężu dyspozycyjnego dla wentylatora, szczególnie jeżeli obsługuje on rozległą sieć przewodów wyciągu dymu.

Podsumowanie

Dzięki stale rozwijającej się technice każdego roku pojawiają się na rynku coraz nowocześniejsze i bardziej niezawodne konstrukcje wentylatorów oddymiających. W chwili obecnej nie ma problemu ze znalezieniem urządzenia odpowiedniej wielkości, dostosowanego do współpracy nawet z rozległą siecią przewodów dymowych, nadal jednak sporo zastrzeżeń budzić może sposób doboru i instalowania omawianej grupy urządzeń w systemach wentylacji pożarowej. Przeglądając realizowane obecnie i już zrealizowane projekty techniczne, trudno jest czasami oprzeć się wrażeniu, że osoby za nie odpowiedzialne nie do końca rozumieją istotę i sens funkcjonowania układów oddymiania, a czasami również ignorują podstawowe zasady fizyki.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 56, poz. 461).
2. PN-EN 12101-3 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 3: Wymagania techniczne dotyczące wentylatorów oddymiających.
3. PN-EN 12101-6 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 6: Wymagania techniczne dotyczące systemów ciśnieniowych. Zestawy urządzeń.
4. BS 7346-4:2003 Functional recommendations and calculation methods for smoke and heat exhaust ventilation systems, employing steady – state design fires. Code of practice.
5. NFPA 92B Guide for smoke management systems in malls, atria and large areas, 2005 edition.

   15.11.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl