Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Wóz asenizacyjny
Wóz asenizacyjny
Autotrader

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować tej kwestii bez odwoływania się do obowiązującego prawa.

W sprawę zaangażowani są bezpośrednio: właściciel zbiornika bezodpływowego, popularnie nazywanego szambem, właściciel taboru asenizacyjnego, odbierający gromadzone ścieki w zbiorniku i przewożący je do oczyszczalni, a następnie zrzucający je do ciągu technologicznego poprzez stację zlewczą, oraz eksploatator
oczyszczalni. Jednak kwestia gospodarowania ściekami dotyczy jeszcze dwóch stron: starostwa, przyjmującego zgłoszenie budowy i ewentualnie legalizującego „samowolki budowlane”, oraz urzędu gminy (miasta), przyjmującego zgłoszenia eksploatacji, nadzorującego obrót ściekami i wydającego koncesje na przewóz ścieków gromadzonych w zbiornikach bezodpływowych.

Główny przedmiot sporu

Źródłem wątpliwości jest zbiornik bezodpływowy, czyli szambo. Należy przypomnieć, że od 1 maja 2004 r. musimy dostosowywać nasze prawo do dyrektyw europejskich. Zapis artykułu 3 dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych [1] brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że nie przyniosłoby korzyści dla środowiska lub powodowałoby nadmierne koszty, należy zastosować pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy zapewniające ten sam poziom ochrony środowiska”. Jest to jednoznaczny nakaz stosowania przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach, na których budowa systemu zbierania (sieci) kanalizacji jest nieuzasadniona. Regulacje dyrektywy wprowadzone do polskiego prawa ustawą Prawo wodne [2], w art. 42 pkt 4 brzmią: „W miejscach, gdzie budowa systemów kanalizacji zbiorczej nie przyniosłaby korzyści dla środowiska lub powodowałaby nadmierne koszty, należy stosować systemy indywidualne lub inne rozwiązania zapewniające ochronę środowiska”.

Porównując obydwa zdania, zauważymy istotną różnicę. Biorąc pod uwagę, że akt niższego rzędu nie ma prawa zmieniać zapisów aktu wyższego rzędu, powstaje nieodparte wrażenie pewnej manipulacji dokonanej w Prawie wodnym. Zapis w ustawie jest wieloznaczny i powoduje niekorzystne dla środowiska interpretacje prawne, czym są „rozwiązania zapewniające ochronę środowiska”. Nie mając uprawnień do szukania powodów fałszowania prawa, lepiej zwrócić się do zapisów podstawowych i obowiązujących, czyli prawa unijnego.

Należy postawić pytanie o podstawę prawną stosowania zbiornika bezodpływowego (szamba) na ścieki. W żadnym z głównych i obowiązujących aktów prawnych (Prawo ochrony środowiska [4], Prawo wodne czy Prawo budowlane [3]) nie przewiduje się takiego tworu. Nie są określone procedury, normy i nazewnictwo. Należy domniemywać, że rozpatrywanie istnienia szamba jest bezprzedmiotowe. Przy dużej dozie dobrej woli za zbiornik bezodpływowy można uznać osadnik gnilny. Budowę tych zbiorników reguluje norma PN-EN 12566-1 [8]. Ale zgodnie z Prawem budowlanym na budowę zbiornika należy uzyskać „pozwolenie na budowę”, co wydaje się być absurdem. Wprawdzie powyższa norma dotyczy oczyszczalni do 50 RLM, ale już sposób budowy oczyszczalni określa wyłącznie norma PN EN 12566-3 [9].

Aby taki obiekt budowlany (urządzenie) został dopuszczony, musi zapewniać taki sam poziom ochrony środowiska jak zbiorowy system zbierania i oczyszczania ścieków, czyli co najmniej szczelność układu oraz właściwie prowadzony nadzór i kontrolę. Chyba nie ma w Polsce ani jednej osoby, która twierdziłaby, że:

  • właściciel czteroosobowego gospodarstwa i zbiornika o pojemności czynnej 5 m3 aż 30 razy w roku (czyli blisko co dwa tygodnie) oddaje ścieki taborowi asenizacyjnemu i ma na to dowód w postaci pokwitowania;
  • właściciel taboru ma wszystkie pokwitowania na taką ilość ścieków zabranych od właściciela i przekazanych do stacji zlewczej;
  • stacja zlewcza posiada pełną rejestrację jakości i ilości ścieków odbieranych od właściciela taboru;
  • gmina ma pełny spis ilościowo-jakościowy zbiorników i choć raz w roku kontroluje trzy pierwsze podmioty (porównuje otrzymane dane).
   15.11.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl