Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia. Recknagel już ok. 1970 r. zauważył, że zastosowanie w instalacji ciepłej wody ciepłomierza obniża zużycie wody o blisko połowę.

W okresie powojennym pierwsze wskaźniki zużycia wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych podano w „Normatywie technicznym” Ministerstwa Gospodarki Komunalnej w 1956 r. [1]. Po 10 latach normatyw ten zastąpiono „Wytycznymi technicznymi” Ministerstwa Gospodarki Komunalnej [2], a w 1983 r. Nowe wytyczne opracowało Ministerstwo Administracji i Gospodarki Terenowej [3]. W 2002 r. opublikowano rozporządzenie „w sprawie określania przeciętnych norm zużycia wody, które stanowią podstawę ustalania ilości pobranej wody w razie braku wodomierza głównego” [4].

Normatywne wskaźniki zużycia wody

W wymienionych powyżej aktach prawnych zalecanych w projektowaniu sieci wodociągowych miast i osiedli podano przewidywane wskaźniki zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze (tab. 1). Wartość tych wskaźników była różna, gdyż podawano także wartości prognostyczne. Nie są one zatem identyczne ze wskaźnikami zużycia wody wodociągowej określanymi na podstawie pomiarów dokonywanych wodomierzem domowym (głównym), stanowią jednak podstawę do oceny zmian, jakie w ostatnich 50 latach zachodziły w zużyciu wody wodociągowej. W tab. 1 podano również wskaźniki ustalone na podstawie danych statystycznych. Od 1994 r. większość wskaźników zużycia wody w budynkach mieszkalnych zaczęła maleć. Jak podają Heidrich i Jędrzejkiewicz [7], w latach 1995–2005 zużycie zmniejszyło się o 35%.
Na tak wyraźny spadek wpłynęło kilka czynników:

  • wprowadzenie Prawem budowlanym [9] w 1994 r. „Warunków technicznych” [5], które nakazywały montaż w budynkach mieszkalnych wielomieszkaniowych „urządzeń do pomiaru ilości zimnej i ciepłej wody”;
  • zastąpienie stosowanych do lat 90. wysoko podwieszonych zbiorników do spłukiwania misek ustępowych kompaktowymi miskami ustępowymi, tzw. „dolnopłukami”. To właśnie wysoko podwieszane zbiorniki spłukujące z zaworami pływakowymi były głównym źródłem strat wody w budynkach;
  • zastosowanie w zaworach i bateriach czerpalnych zamknięć kulowych w miejsce tradycyjnych zamknięć „grzybkowych”;
  • wyposażenie baterii w dławiki i perlatory, które zwiększają dynamikę wypływu wody, co powoduje zmniejszenie zużycia wody do mycia;
  • wprowadzenie do powszechnego stosowania w instalacjach wody wodociągowej nowych, bardziej odpornych na korozję materiałów (mie-dzi, tworzyw sztucznych) zmniejszyło straty wody na rurociągach i ich połączeniach.

Rzeczywiste wartości wskaźników zużycia wody

Po wejściu w życie normy PN-92/B-01706 [10] powszechnie zaczęto zauważać, że dobierane zgodnie z normą obliczeniową strumienie przepływu wody są wyższe od przepływów rzeczywistych rejestrowanych wodomierzem domowym. Obserwacje te często kończyły się wymianą wodomierza na mniejszy. Warto przypomnieć, że norma PN-92/B-01706 opracowana została na podstawie normy niemieckiej DIN-1988, wydanej w 1988 r., która zastąpiła wcześniejszą DIN-1962. W obydwu tych normach podane są zasady określania obliczeniowych strumieni przepływu wody ustalone przed 1962 r., a więc w okresie, w którym stosowano inny rodzaj armatury czerpalnej.

Stwierdzenie różnic zachodzących między normatywnymi i rzeczywistymi strumieniamiprzepływów wody było bodźcem do przeprowadzenia badań nad rozbiorem wody w budynkach mieszkalnych. Ustalone na tej podstawie średnie dobowe wskaźniki zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze w budynkach mieszkalnych polskich miast porównano w tab. 2 z rzeczywistym zużyciem wody podanym przez GUS. Z tego porównania wyciągnąć można następujące wnioski:

  • po wprowadzeniu przez „Warunki techniczne” w 1994 r. konieczności stosowania pomiaru zużycia wody zimnej i ciepłej w mieszkaniach wskaźniki te zaczęły maleć i osiągnęły wartość 110–120 dm3/M.d.;
  • w budynkach, w których nie dokonuje się 100-proc. pomiaru zużycia wody w mieszkaniach, wskaźniki zużycia wody są wyższe niż w budynkach w pełni wyposażonych w wodomierze mieszkaniowe;
  • uzyskiwane dla tego samego okresu porównawczego wartości współczynników zużycia wody są zróżnicowane, nie tylko w zależności od położenia miasta w Polsce, ale również od wielu innych czynników, do których zaliczyć można: stan wyposażenia budynku i mieszkań w przybory sanitarne i sprzęt gospodarstwa domowego (pralki automatyczne, zmywarki), sposób uzyskiwania ciepłej wody (centralny, indywidualny), liczbę mieszkańców i ich wiek, współczynnik zaludnienia mieszkań, nawyki i zwyczaje mieszkańców, ich pochodzenie społeczne, sposób żywienia danej rodziny, charakter pracy jej członków oraz porę roku, miesiąca i tygodnia.
   15.11.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl