RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Armatura wod-kan

Armatura wod-kan

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Analizowany zespół mieszkaniowo-usługowo-biurowy został przez projektantów podzielony na sześć stref:

  • strefa I: pomieszczenia biurowe zlokalizowane na kondygnacjach od +4 do +10,

  • strefa II: biura znajdujące się na kondygnacjach od +11 do +20,

  • strefa III: mieszkania zlokalizowane na kondygnacjach od +21 do +32,

  • strefa IV: mieszkania na kondygnacjach od +33 do +42,

  • strefa V: apartamenty na kondygnacjach od +43 do +53,

  • strefa P (zasilana ciśnieniem miejskiej sieci wodociągowej), obejmująca kondygnacje podziemne od –4 do –1 i kondygnacje nadziemne od 0 do +3. Znajdują się tam garaże, pomieszczenia techniczne, usługowe, handlowe i biura.

Połączenie w jednym budynku wielu tak różnych funkcji wymagało od projektantów zastosowania rozwiązań, które eliminowałyby możliwość negatywnego wpływu jednych funkcji na inne. Chodzi tu przede wszystkim o hałas powstający przy pracy niektórych instalacji i różne zapotrzebowania na wodę, co przy układach strefowych wymaga bardzo dokładnej analizy, by z jednej strony nie przewymiarować urządzeń, a z drugiej – nie doprowadzić do braku wody.

Instalacja ciepłej i zimnej wody

Budynek jest zaopatrywany w wodę pitną z wodociągu miejskiego. Po wejściu do budynku woda jest filtrowana mechanicznie. W budynku generalnie nie przewidziano zmiękczania ani innego uzdatniania wody. W ramach potrzeb wynikających z wymagań technologicznych dla instalacji kuchni i barów zakłada się uzdatnianie wody do wymaganej jakości w lokalnych urządzeniach zmiękczających, położonych bezpośrednio przy obsługiwanych urządzeniach. Przed każdym urządzeniem zmiękczającym zastosowano zawór antyskażeniowy. Zmiękczeniu podlegać będzie również woda techniczna służąca uzupełnianiu ubytków w instalacjach obiegowych ciepła i chłodu oraz w systemach zraszania wież chłodzących systemu klimatyzacji.

Z uwagi na zwiększenie gwarancji zasilania obiektu w wodę przewidziano wykonanie wodnego zbiornika retencyjnego o pojemności 80 m3. Właściwą jakość wody w zbiorniku zapewni wewnętrzna instalacja obiegowa z wbudowaną lampą UV.

Instalacja wody zimnej podzielona została na strefy w celu zapewnienia poprawnych wielkości ciśnienia u odbiorców (przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa i nie więcej niż 0,6 MPa). System podzielono na pięć stref ciśnieniowych: dwie strefy dla części komercyjno-biurowej i trzy dla obszaru apartamentów.

Przejścia przewodów wodnych przez przegrody pożarowe poza obszarem szachtów wyposażono w zabezpieczenia wymagane przez przepisy ochrony ppoż. Na podejściach wody z przewodów głównych do poszczególnych najemców zainstalowano wodomierze, co umożliwi monitorowanie i indywidualne rozliczanie poszczególnych mieszkań.

Ciepła woda dla obiektów handlowych i biur przygotowywana jest lokalnie przy odbiornikach w elektrycznych, pojemnościowych podgrzewaczach wody. Woda ciepła dla lokali mieszkalnych jest przygotowywana w lokalnych przepływowych wymiennikach ciepła zasilanych z instalacji ciepła technologicznego bądź centralnie w strefowych węzłach ciepła. W drugim przypadku instalacja została podzielona na strefy ciśnieniowe analogicznie do systemu wody zimnej. Przewidziano również rezerwę ciepła w węźle cieplnym dla przygotowania wody na potrzeby technologiczne funkcjonującego również w budynku klubu fitness.

Instalacja kanalizacji sanitarnej

Kanalizację bytowo-gospodarczą przyłączono do miejskiej sieci. Ścieki sanitarne z budynku sprowadzane są podejściami od urządzeń do pionów, a dalej systemem pionów, prowadzonych przy słupach, do poziomów znajdujących się w gruncie pod budynkiem. Ścieki specjalne z urządzeń technologicznych przed wprowadzeniem do przepompowni są przepuszczane dodatkowo przez separatory tłuszczu, zlokalizowane w terenie lub w pomieszczeniach technicznych na poziomie garażu.

Ścieki z garażu podziemnego wyprowadzane są do zewnętrznej kanalizacji sanitarnej poprzez osadnik piasku i separator substancji ropopochodnych. Piony instalacji kanalizacji wyprowadzane są ponad dach budynku i zakończone wywiewkami wentylacyjnymi.

Piony w wieżach wykonano z bocznym pionem odpowietrzającym w technologii rur o wysokich współczynnikach tłumienia hałasu. Założono podział na dwie strefy: część komercyjno-biurową i strefę apartamentów. W budynku występuje również instalacja zbierająca skropliny z klimakonwektorów wentylatorowych i central klimatyzacyjnych. Skropliny są odprowadzane przerwą powietrzną kanalizacji sanitarnej.

Instalacja kanalizacji deszczowej

Odbiornikiem ścieków deszczowych z obiektu jest miejska kanalizacja deszczowa. Przewidziano również zastosowanie podciśnieniowej kanalizacji deszczowej. Zbiorczą kanalizację poziomą ułożono pod stropem w garażach i podłączono grawitacyjnie do sieci zewnętrznej.

Strefy wysokościowe zasilane za pomocą pompy

Zimna woda, rozprowadzenie ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji Źródłem zimnej wody dla budynku jest przyłącze wodociągowe. Zimna woda w ilości pokrywającej zapotrzebowanie na wodę zimną i ciepłą dostarczana jest do odpowiednich maszynowni przewodami zbiorczymi. Wymienniki c.w.u. usytuowane są w maszynowniach, poniżej zasilanych stref wysokościowych. Zastosowano taki podział na strefy wysokościowe, by ciśnienie dla przewodów, urządzeń i punktów poboru wody nie przekraczało 0,6 Mpa (jest on taki sam jak w przypadku instalacji grzewczej). Zestawy hydroforowe podnoszące ciśnienie dla poszczególnych stref umieszczono w podziemiu budynku.

HydrantyŹródłem wody dla instalacji hydrantowej jest zbiornik wody o pojemności 100 m3 usytuowany w podziemiu budynku. Zestawy hydroforowe podnoszące ciśnienie dla poszczególnych stref umieszczono w podziemiu budynku.

Kanalizacja

Kanalizacja bytowa odprowadza ścieki bytowe z budynku z mieszkaniowych pomieszczeń sanitarnych, toalet biurowych, handlowych, technicznych i fitness oraz basenu. Przewody zbiorcze kanalizacyjne prowadzone są z kondygnacji nadziemnych do podziemia i dalej do studzienek za pośrednictwem dwóch przykanalików. Kanalizacja deszczowa odprowadza ścieki deszczowe z dachów oraz terenów zielonych budynku do zbiornika retencyjnego o pojemności 90 m3 usytuowanego na kondygnacji –1. Zawartość zbiornika jest transportowana za pośrednictwem pompy i przewodu tłocznego do kolektora łączącego przewody kanalizacji tłocznej.

Z kolektora ścieki spływają grawitacyjnie do studzienki kanalizacji miejskiej. Kanalizacja garażu podziemnego odprowadza ścieki z wpustów w posadzkach garaży podziemnych do separatorów substancji ropopochodnych usytuowanych na najniższej kondygnacji podziemnej budynku. Z separatorów ścieki tłoczone są również do kolektora łączącego przewody kanalizacji tłocznej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Trzy nowości Audytora SET

Trzy nowości Audytora SET Trzy nowości Audytora SET

Użytkownicy programów Audytor SET 7.0 oraz 7.1 mogą pobrać bezpłatną aktualizację i skorzystać z najnowszych funkcji programu.

Użytkownicy programów Audytor SET 7.0 oraz 7.1 mogą pobrać bezpłatną aktualizację i skorzystać z najnowszych funkcji programu.

Waldemar Joniec news VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne  – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji...

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji był Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej.

Redakcja RI news Audytor SET 7.1

Audytor SET 7.1 Audytor SET 7.1

Pakiet oprogramowania Audytor SET służy do projektowania instalacji centralnego ogrzewania, centralnego chłodzenia oraz wewnętrznych instalacji wodociągowych. Program dedykowany jest zarówno do małych,...

Pakiet oprogramowania Audytor SET służy do projektowania instalacji centralnego ogrzewania, centralnego chłodzenia oraz wewnętrznych instalacji wodociągowych. Program dedykowany jest zarówno do małych, jak i dużych obiektów. Najnowsza wersja 7.1 zawiera szereg nowych funkcji i usprawnień.

Redakcja RI VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja" VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo,...

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja. Wydarzenie organizuje Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Redakcja RI Program Audytor SET 7.0 CC

Program Audytor SET 7.0 CC Program Audytor SET 7.0 CC

Firma SANKOM zaprasza do przetestowania nowego programu Audytor CC. Audytor SET 7.0 to nowa wersja programu z serii Audytor łącząca w jednym projekcie obliczenia instalacji zimnej i ciepłej wraz z cyrkulacją...

Firma SANKOM zaprasza do przetestowania nowego programu Audytor CC. Audytor SET 7.0 to nowa wersja programu z serii Audytor łącząca w jednym projekcie obliczenia instalacji zimnej i ciepłej wraz z cyrkulacją oraz instalacji centralnego ogrzewania i chłodzenia.

Redakcja RI Audytor SET 7.0

Audytor SET 7.0 Audytor SET 7.0

Firma SANKOM wprowadziła na rynek kolejną generację oprogramowania z serii Audytor, oznaczoną jako Audytor SET 7.0. Pakiet zawiera całkowicie nowy moduł projektowania instalacji wodociągowych (Audytor...

Firma SANKOM wprowadziła na rynek kolejną generację oprogramowania z serii Audytor, oznaczoną jako Audytor SET 7.0. Pakiet zawiera całkowicie nowy moduł projektowania instalacji wodociągowych (Audytor H2O), który zyskał obecnie funkcjonalność analogiczną do programu Audytor C.O. od wersji 6.0.

Redakcja RI Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja - konferencja 2017

Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja - konferencja 2017 Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja - konferencja 2017

VII Konferencja Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja odbędzie się w dniach 10-12 maja 2017 r. w ośrodku konferencyjnym w Dębem k/Warszawy.

VII Konferencja Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja odbędzie się w dniach 10-12 maja 2017 r. w ośrodku konferencyjnym w Dębem k/Warszawy.

wj Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u.

Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u. Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u.

Ostatnie wydarzenia potwierdziły, jak ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny w toaletach oraz dbanie o instalacje wody zimnej i ciepłej.

Ostatnie wydarzenia potwierdziły, jak ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny w toaletach oraz dbanie o instalacje wody zimnej i ciepłej.

dr inż. Michał Strzeszewski, mgr inż. Piotr Wereszczyński Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych

Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych

Programy do projektowania są cały czas dynamicznie rozwijane w celu udostępnienia projektantom i audytorom energetycznym coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, które odciążą ich przy wykonywaniu żmudnych,...

Programy do projektowania są cały czas dynamicznie rozwijane w celu udostępnienia projektantom i audytorom energetycznym coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, które odciążą ich przy wykonywaniu żmudnych, powtarzalnych prac, umożliwiając poświęcenie czasu na zajęcia bardziej kreatywne (prace koncepcyjne, optymalizacja instalacji itp.). Programy te potrafią ze sobą dobrze współpracować w ramach procesu modelowania budynków.

wj Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem wody Zabezpieczenie  przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Woda pitna w sieci wodociągowej może zostać skażona zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie powracającej do sieci z wewnętrznych instalacji wodociągowych. W przewodach powstają bowiem osady, a w nich rozwijają...

Woda pitna w sieci wodociągowej może zostać skażona zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie powracającej do sieci z wewnętrznych instalacji wodociągowych. W przewodach powstają bowiem osady, a w nich rozwijają się bakterie i drobnoustroje, zwłaszcza w odcinkach martwych lub o małym poborze.

inż. Marek Pobłocki Eksperymentalna analiza współczynników oporów lokalnych przy przepływie przez wybrane trójniki systemu rur wielowarstwowych

Eksperymentalna analiza współczynników oporów lokalnych przy przepływie przez wybrane trójniki systemu rur wielowarstwowych Eksperymentalna analiza współczynników oporów lokalnych przy przepływie przez wybrane trójniki systemu rur wielowarstwowych

Badania laboratoryjne wskazują, że rzeczywiste wielkości współczynników oporów badanych kształtek rur wielowarstwowych są większe niż podawane w literaturze i przyjmowane przez projektantów do obliczeń...

Badania laboratoryjne wskazują, że rzeczywiste wielkości współczynników oporów badanych kształtek rur wielowarstwowych są większe niż podawane w literaturze i przyjmowane przez projektantów do obliczeń z kart katalogowych. W literaturze przytacza się wartości, powołując na wcześniejsze publikacje dotyczące rur stalowych, gdzie kolanka i kształtki miały określony promień gięcia i ciecz nie zmieniała tak gwałtownie kierunku, jak w przypadku kształtek z rur wielowarstwowych. Z badań wynika również,...

dr inż. Marek Kalenik Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w trójnikach żeliwnych i PVC

Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w trójnikach żeliwnych i PVC Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w trójnikach żeliwnych i PVC

Celem artykułu było przedstawienie analizy wyników badań współczynników oporów miejscowych obliczonych wg PN-76/M-34034 [13] i wyznaczonych z pomiarów wykonanych na stanowisku pomiarowym. Jego zakres obejmuje...

Celem artykułu było przedstawienie analizy wyników badań współczynników oporów miejscowych obliczonych wg PN-76/M-34034 [13] i wyznaczonych z pomiarów wykonanych na stanowisku pomiarowym. Jego zakres obejmuje badania współczynników oporów miejscowych w trójnikach żeliwnych i PVC, których średnica wynosiła 0,02 m.

mgr inż. Agnieszka Samolej Systemy zaopatrzenia w wodę w Sudanie Południowym

Systemy zaopatrzenia w wodę w Sudanie Południowym Systemy zaopatrzenia w wodę w Sudanie Południowym

Pomimo że Republika Sudanu Południowego jest stosunkowo bogata w zasoby wodne, tylko 55% społeczeństwa ma dostęp do czystej wody pitnej. Sieć hydrologiczna została zniszczona podczas wojny, a dane w większości...

Pomimo że Republika Sudanu Południowego jest stosunkowo bogata w zasoby wodne, tylko 55% społeczeństwa ma dostęp do czystej wody pitnej. Sieć hydrologiczna została zniszczona podczas wojny, a dane w większości utracone. Budowę choćby najprostszych systemów zaopatrzenia w wodę realizują organizacje międzynarodowe, w tym Polska Akcja Humanitarna.

Redakcja RI Ochrona wodomierza

Ochrona wodomierza Ochrona wodomierza

Zimowe miesiące to czas, kiedy wzrasta liczba awarii spowodowanych zamarznięciem przyłączy wodociągowych oraz wodomierzy. Na rynku dostępna jest szeroka gama studzienek wodomierzowych, które, jeśli zostaną...

Zimowe miesiące to czas, kiedy wzrasta liczba awarii spowodowanych zamarznięciem przyłączy wodociągowych oraz wodomierzy. Na rynku dostępna jest szeroka gama studzienek wodomierzowych, które, jeśli zostaną prawidłowo dobrane i zamontowane, pozwolą uniknąć kłopotów w trakcie eksploatacji instalacji wodociągowej.

dr inż. Ewa Ogiołda, mgr inż. Daria Hałupka Modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę wsi Boszkowo

Modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę wsi Boszkowo Modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę wsi Boszkowo

Do usprawniania działania oraz modernizacji systemów zaopatrzenia w wodę można wykorzystać modele symulacyjne. Zaprezentowany w artykule model symulacyjny systemu zaopatrzenia w wodę wsi Boszkowo jest...

Do usprawniania działania oraz modernizacji systemów zaopatrzenia w wodę można wykorzystać modele symulacyjne. Zaprezentowany w artykule model symulacyjny systemu zaopatrzenia w wodę wsi Boszkowo jest narzędziem umożliwiającym ocenę parametrów eksploatowanego układu oraz symulację wprowadzanych w przyszłości zmian. Może także zostać rozbudowany do modelu obejmującego podsystemy wodociągowe całej gminy.

dr inż. Marek Kalenik Projektowanie i eksploatacja układów hydroforowo-pompowych

Projektowanie i eksploatacja układów hydroforowo-pompowych Projektowanie i eksploatacja układów hydroforowo-pompowych

Zestaw hydroforowy zajmuje bardzo mało miejsca w porównaniu do układu hydroforowo-pompowego. Nie jest w związku z tym konieczna budowa dużego pomieszczenia, co znacznie obniża koszy inwestycyjne przedsięwzięcia....

Zestaw hydroforowy zajmuje bardzo mało miejsca w porównaniu do układu hydroforowo-pompowego. Nie jest w związku z tym konieczna budowa dużego pomieszczenia, co znacznie obniża koszy inwestycyjne przedsięwzięcia. Z drugiej strony w rozwiązaniu tym pompy mogą pracować bez wyłączania w dłuższych interwałach czasowych, przez co mogą zużywać więcej energii elektrycznej.

dr inż. Marek Kalenik Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w kolankach żeliwnych i PVC

Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w kolankach żeliwnych i PVC Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w kolankach żeliwnych i PVC

W instalacjach wodociągowych stosowane są różne kształtki (kolanka, trójniki, zwężki, rozszerzenia), które zmieniają kierunek układania rurociągów lub ich średnice. Produkuje się je obecnie z różnych materiałów:...

W instalacjach wodociągowych stosowane są różne kształtki (kolanka, trójniki, zwężki, rozszerzenia), które zmieniają kierunek układania rurociągów lub ich średnice. Produkuje się je obecnie z różnych materiałów: żeliwa, PVC, PE. Kształtki stosowane do budowy instalacji wodociągowych nie powinny pogarszać jakości wody, powinny być szczelne i odporne na oddziaływanie mechaniczne i chemiczne wody oraz umożliwiać przepływ wody przy jak najmniejszych oporach hydraulicznych (stratach hydraulicznych).

EWE Armaturen Zawory antyskażeniowe EWE

Zawory antyskażeniowe EWE Zawory antyskażeniowe EWE

Istniejąca na niemieckim rynku od 1946 r. firma Wilhelm EWE Armaturen GmbH & Co KG. jest producentem armatury wodociągowej oraz gazowej. Specjalizuje się w wytwarzaniu kompletnych wodociągowych przyłączy...

Istniejąca na niemieckim rynku od 1946 r. firma Wilhelm EWE Armaturen GmbH & Co KG. jest producentem armatury wodociągowej oraz gazowej. Specjalizuje się w wytwarzaniu kompletnych wodociągowych przyłączy domowych, począwszy od nawiertek na rurociągach głównych, a skończywszy na zestawach wodomierzowych montowanych na granicy sieci zewnętrznej i instalacji wewnętrznej. Siedziba firmy oraz fabryka zlokalizowane są w Brunszwiku. Firma ma wprowadzony system jakościowy ISO 9001 potwierdzony certyfikatem...

praca zbiorowa Marka Concept – europejska jakość teraz także w Polsce

Marka Concept – europejska jakość teraz także w Polsce Marka Concept – europejska jakość teraz także w Polsce

Od kilku miesięcy w dystrybucji na terenie Polski są już produkty międzynarodowej marki Concept. Ponad 40 lat tradycji, dostępność jedynie poprzez sieć fachowej sprzedaży oraz unikalne projekty stanowią...

Od kilku miesięcy w dystrybucji na terenie Polski są już produkty międzynarodowej marki Concept. Ponad 40 lat tradycji, dostępność jedynie poprzez sieć fachowej sprzedaży oraz unikalne projekty stanowią główne wyróżniki tego europejskiego brandu.

dr inż. Edmund Nowakowski Wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

Wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej Wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

Poza statystycznymi danymi dotyczącymi wskaźników zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze w polskich miastach dostępnych jest niewiele informacji na temat spadku zużycia wody w budynkach. Do racjonalnego...

Poza statystycznymi danymi dotyczącymi wskaźników zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze w polskich miastach dostępnych jest niewiele informacji na temat spadku zużycia wody w budynkach. Do racjonalnego projektowania instalacji wodociągowych potrzebne są przynajmniej orientacyjne wartości aktualnych wskaźników zużycia wody zimnej i ciepłej.

dr inż. Edmund Nowakowski Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli

Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli

W unieważnionej w maju 2009 r. normie PN-92/B-01706 podano, że obliczeniowe przepływy wody wyznaczyć można jedynie dla nielicznych budynków ­użyteczności publicznej (biura i urzędy, hotele, domy towarowe)....

W unieważnionej w maju 2009 r. normie PN-92/B-01706 podano, że obliczeniowe przepływy wody wyznaczyć można jedynie dla nielicznych budynków ­użyteczności publicznej (biura i urzędy, hotele, domy towarowe). W normie tej stwierdzono, że dla instalacji wodociągowych w obiektach innych niż wymienione należy dobierać wzór do ustalenia przepływu obliczeniowego poprzez analogię do sposobu korzystania z instalacji przez użytkowników. Ponieważ do żadnej z podanych grup budynków nie można odnieść przedszkoli,...

dr inż. Artur Dudziak Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji Zawory zasuwowe – przegląd konstrukcji

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w...

Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w praktyce stosowane są niekiedy również do regulacji, co nie powinno mieć miejsca z uwagi na niekorzystne charakterystyki hydrauliczne i kawitacyjne [1].

dr inż. Andrzej Górecki Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

W odpowiedzi na zaproszenie autorów artykułu pt. „Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych” (RI 12/2011) do podzielenia się doświadczeniami w zakresie identyfikacji uszkodzeń mosiężnych...

W odpowiedzi na zaproszenie autorów artykułu pt. „Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych” (RI 12/2011) do podzielenia się doświadczeniami w zakresie identyfikacji uszkodzeń mosiężnych zaworów (także mosiężnych łączników) pracujących w instalacjach wodnych poniżej podano kilka informacji istotnych z punktu widzenia jakości tych wyrobów. Dane te zebrane zostały w trakcie wykonywania ekspertyz ustalających przyczyny awarii zarówno instalacji wodociągowych, jak i grzewczych w COBRTI...

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych

Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączący źródło wody (wodociąg, studnię) z wewnętrzną instalacją wodociągową budynku. Przy podłączeniu budynku do sieci wodociągowej jest to fragment od punktu...

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączący źródło wody (wodociąg, studnię) z wewnętrzną instalacją wodociągową budynku. Przy podłączeniu budynku do sieci wodociągowej jest to fragment od punktu podłączenia się do sieci do głównego zaworu odcinającego instalację wodociągową. Ze względu na jego położenie doborem przyłącza wody interesują się zarówno „wodociągowcy”, jak i „instalatorzy”. Jednak zazwyczaj mają różne do tej kwestii podejście.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.