Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Armatura wod-kan
Armatura wod-kan

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

Analizowany zespół mieszkaniowo-usługowo-biurowy został przez projektantów podzielony na sześć stref:

  • strefa I: pomieszczenia biurowe zlokalizowane na kondygnacjach od +4 do +10,
  • strefa II: biura znajdujące się na kondygnacjach od +11 do +20,
  • strefa III: mieszkania zlokalizowane na kondygnacjach od +21 do +32,
  • strefa IV: mieszkania na kondygnacjach od +33 do +42,
  • strefa V: apartamenty na kondygnacjach od +43 do +53,
  • strefa P (zasilana ciśnieniem miejskiej sieci wodociągowej), obejmująca kondygnacje podziemne od –4 do –1 i kondygnacje nadziemne od 0 do +3. Znajdują się tam garaże, pomieszczenia techniczne, usługowe, handlowe i biura.

Połączenie w jednym budynku wielu tak różnych funkcji wymagało od projektantów zastosowania rozwiązań, które eliminowałyby możliwość negatywnego wpływu jednych funkcji na inne. Chodzi tu przede wszystkim o hałas powstający przy pracy niektórych instalacji i różne zapotrzebowania na wodę, co przy układach strefowych wymaga bardzo dokładnej analizy, by z jednej strony nie przewymiarować urządzeń, a z drugiej – nie doprowadzić do braku wody.

Instalacja ciepłej i zimnej wody

Budynek jest zaopatrywany w wodę pitną z wodociągu miejskiego. Po wejściu do budynku woda jest filtrowana mechanicznie. W budynku generalnie nie przewidziano zmiękczania ani innego uzdatniania wody. W ramach potrzeb wynikających z wymagań technologicznych dla instalacji kuchni i barów zakłada się uzdatnianie wody do wymaganej jakości w lokalnych urządze-niach zmiękczających, położonych bezpośrednio przy obsługiwanych urządzeniach. Przed każdym urządzeniem zmiękczającym zastosowano zawór antyskażeniowy. Zmiękczeniu podlegać będzie również woda techniczna służąca uzupełnianiu ubytków w instalacjach obiegowych ciepła i chło-du oraz w systemach zraszania wież chłodzących systemu klimatyzacji.

Z uwagi na zwiększenie gwarancji zasilania obiektu w wodę przewidziano wykonanie wodnego zbiornika retencyjnego o pojemności 80 m3. Właściwą jakość wody w zbiorniku zapewni wewnętrzna instalacja obiegowa z wbudowaną lampą UV.

Instalacja wody zimnej podzielona została na strefy w celu zapewnienia poprawnych wielkości ciśnienia u odbiorców (przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa i nie więcej niż 0,6 MPa). System podzielono na pięć stref ciśnieniowych: dwie strefy dla części komercyjno-biurowej i trzy dla obszaru apartamentów.

Przejścia przewodów wodnych przez przegrody pożarowe poza obszarem szachtów wyposażono w zabezpieczenia wymagane przez przepisy ochrony ppoż. Na podejściach wody z przewodów głównych do poszczególnych najemców zainstalowano wodomierze, co umożliwi monitorowanie i indywidualne rozliczanie poszczególnych mieszkań.

Ciepła woda dla obiektów handlowych i biur przygotowywana jest lokalnie przy odbiornikach w elektrycznych, pojemnościowych podgrzewaczach wody. Woda ciepła dla lokali mieszkalnych jest przygotowywana w lokalnych przepływowych wymiennikach ciepła zasilanych z instalacji ciepła technologicznego bądź centralnie w strefowych węzłach ciepła. W drugim przypadku instalacja została podzielona na strefy ciśnieniowe analogicznie do systemu wody zimnej. Przewidziano również rezerwę ciepła w węźle cieplnym dla przygotowania wody na potrzeby technologiczne funkcjonującego również w budynku klubu fitness.

Instalacja kanalizacji sanitarnej

Kanalizację bytowo-gospodarczą przyłączono do miejskiej sieci. Ścieki sanitarne z budynku sprowadzane są podejściami od urządzeń do pionów, a dalej systemem pionów, prowadzonych przy słupach, do poziomów znajdujących się w gruncie pod budynkiem. Ścieki specjalne z urządzeń technologicznych przed wprowadzeniem do przepompowni są przepuszczane dodatkowo przez separatory tłuszczu, zlokalizowane w terenie lub w pomieszczeniach technicznych na poziomie garażu.

Ścieki z garażu podziemnego wyprowadzane są do zewnętrznej kanalizacji sanitarnej poprzez osadnik piasku i separator substancji ropopochodnych. Piony instalacji kanalizacji wyprowadzane są ponad dach budynku i zakończone wywiewkami wentylacyjnymi.

   15.11.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl