Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym

Porównanie założeń obliczeniowych i rzeczywistego zużycia
Widok przepływomierza c.w.u. w trakcie montażu
Widok przepływomierza c.w.u. w trakcie montażu

W artykule przedstawiono wyniki obliczeń projektowych i pomiarów rzeczywistego zużycia ciepłej wody użytkowej w budynku szkolnym. Prowadzone od kilku lat badania umożliwiły zaobserwowanie sezonowości i trendów zużycia c.w.u.

Obliczeniowe zapotrzebowanie na c.w.u.

Instalacja grzewcza analizowanego budynku została szczegółowo opisana we wcześniejszej publikacji [5]. Źródłem ciepła dla przygotowania c.w.u. jest instalacja solarna. Ze względu na jej małą wydajność na jesieni i zimą dodatkowo zastosowano pojemnościowo-przepływowy podgrzewacz, który może być zasilany ciepłą wodą z pompy ciepła. Wspomagająco można dogrzewać wodę także za pomocą kotła gazowego. Kotłownia została przewidziana do docelowej obsługi budynku szkoły oraz planowanej sali gimnastycznej.

Na potrzeby termomodernizacji budynku szkoły wykonano jego audyt energetyczny [4]. Określone w nim zostało m.in. zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową i ciepło do jej przygotowania. W obliczeniach posłużono się informacjami inwestora (urzędu gminy) oraz danymi normowymi [1–2]. Dane przyjęte do obliczeń przedstawiono w tab. 1.

Miesięczne zużycie wody
Rys. 1. Miesięczne zużycie wody w okresie od stycznia 2008 r. do czerwca 2010 r.
Przeciętne dobowe zużycie c.w.u.
Rys. 2. Przeciętne dobowe zużycie c.w.u. w okresie od stycznia 2008 r. do czerwca 2010 r.
Łączne dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę określono na 5 tys. litrów. Założono dobowy czas pracy szkoły równy 14 h (nauka, użytkowanie sali, sprzątanie), co daje sekundowe zapotrzebowanie na poziomie: 357,1 dm3/h = 0,1 dm3/s. Współczynnik nierównomierności rozbioru kh = 1,8 (wg [2]). Przepływ maksymalny Qmax = 0,18 dm3/s. Rzeczywiste zużycie c.w.u.

Po zakończeniu pierwszego etapu budowy systemu pomiarowego ciepła [5] od października 2007 r. prowadzony jest pomiar zużycia wody, a od października 2009 r. pomiar ciepła dla potrzeb c.w.u., za pomocą ciepłomierzy LEC-5 produkcji firmy APATOR-KFAP. Do pomiaru przepływu wody w instalacji c.w.u. zastosowano przepływomierz wirnikowy typu MTWH firmy GWF, dla przepływów nominalnych do 10 m3/h, średnicy DN 40 oraz temperatur pracy do 110°C. Współpracuje on z impulsatorem kontaktronowym IPG zbudowanym w oparciu o kontaktron załączany magnesem. Przekaźnik taki generuje impulsy o zmiennej długości (czasie trwania), zależnej od wielkości przepływu wody.

Pomiar przepływu wody dla c.w.u. rozpoczęto w październiku 2007 r., ale ze względu na prace instalacyjne związane z budową sali gimnastycznej i zwiększony pobór wody jako początek okresu pomiarowego przyjęto styczeń 2008 r. Według danych pochodzących z odczytu ciepłomierza w okresie od stycznia 2008 r. do czerwca 2010 r. w szkole i sali zużyto łącznie 87,23 m3 ciepłej wody (rys. 1), co dało średnie zużycie miesięczne w wysokości 2,91 m3. Jest to zatem wielokrotnie mniej, niż zakładano w obliczeniach. Różnica ta była wynikiem zawieszenia funkcjonowania stołówki szkolnej oraz tego, że w budynku nie wydzielono żadnych pomieszczeń mieszkalnych dla pracowników, jak pierwotnie planowano. Jednak nawet łączne obliczeniowe zużycie dla szkoły i sali (79,5 m3/mies.) jest znacznie większe od zużycia rzeczywistego.

Wydaje się, że główną przyczyną tej rozbieżności jest częstsze korzystanie uczniów z wody zimnej niż z ciepłej. Wynikać to może np. ze zbyt krótkich przerw po zajęciach wychowania fizycznego lub z prowadzenia tych zajęć jako ostatnich w ciągu dnia dla danej klasy. Jednak ta teza będzie mogła zostać potwierdzona dopiero po analizie rozliczeń szkoły z dostawcą wody.

Po uwzględnieniu sezonowości pracy szkoły można uzyskać dokładniejsze dane dotyczące charakteru zmienności zużycia wody. W ciągu roku szkolnego średnie miesięczne zużycie ciepłej wody wyniosło 2,40 m3, a dla okresu wakacji (lipiec i sierpień) – 0,60 m3. Przy założeniu, że szkoła będzie działała wyłącznie w dni robocze (bez sobót, niedziel i świąt), uzyskano przebieg średniego dobowego zużycia c.w.u. przedstawiony na rys. 2. W ciągu roku szkolnego dobowe zużycie c.w.u. wynosiło 75–286 dm3, średnio 129 dm3. Natomiast w miesiącach wakacyjnych zużycie dobowe wahało się od 0,43 do 49,29 dm3, średnia wyniosła 27,61dm3.
   15.11.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl