Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Instalacje pomp ciepła i kolektorów słonecznych w dużych obiektach

Instalacja grzewcza z pompami ciepła i kolektorami słonecznymi
Instalacja grzewcza z pompami ciepła i kolektorami słonecznymi

W artykule opisano dwie instalacje pomp ciepła i kolektorów słonecznych w Kamieniu Śląskim. Pierwsza z nich, dla budynków sanatorium, funkcjonuje od 2009 r., natomiast druga, dla pobliskiego zespołu pałacowego, została ukończona 15 października br. Instalacje przedstawiono z punktu widzenia inwestora, decydującego o wyborze najkorzystniejszego w danych warunkach rozwiązania.W Kamieniu Śląskim zastosowano układ solarny i pompy ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wybrano takie rozwiązanie, mimo że dotychczas działające w obiektach kotły opalane olejem opałowym są nadal w pełni sprawne i nowoczesne.

Wybór rodzaju instalacji

W Kamieniu Śląskim zastosowano układ solarny i pompy ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wybrano takie rozwiązanie, mimo że dotychczas działające w obiektach kotły opalane olejem opałowym są nadal w pełni sprawne i nowoczesne. Decydującymi czynnikami były względy ekologiczne i ekonomiczne.

Instalacje zastosowano w obiektach zabytkowych, położonych w sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Kamień Śląski”, na obszarze objętym programem NATURA 2000, niedaleko tzw. Doliny Odry i w pobliżu parku krajobrazowego „Góra św. Anny”. Kompleks pałacowy pełni funkcję Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Sanktuarium św. Jacka. Znajdują się w nim sale konferencyjne i ponad siedemdziesiąt miejsc noclegowych, a zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową i c.o. wynosi ok. 500 kW.

Drugi kompleks obiektów to Zespół Turystyczno-Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny, który dysponuje 144 miejscami noclegowymi, zapleczem rehabilitacyjnym z hydroterapią, kuchnią, dwiema jadalniami na ok. 270 osób oraz krytym basenem z dwiema nieckami basenowymi. Na potrzeby prowadzonej w ośrodku hydroterapii potrzebne są ogromne ilości ciepłej wody – jej przeciętne dzienne zużycie w sanatorium wynosi od 11 do 20 tys. litrów, a przeciętne roczne zużycie oleju opałowego wyniosło ok. 150 tys. litrów.

Instalacja pomp ciepła
Rys. 1. Schemat instalacji pomp ciepła na potrzeby przygotowana ciepłej wody użytkowej i technologicznej

   15.11.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl