Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Skuteczna wentylacja budynków mieszkalnych

Nasze samopoczucie i stan zdrowia zależą w znacznym stopniu od jakości powietrza, zwłaszcza wewnątrz budynków, w których pracujemy, mieszkamy, wypoczywamy i w których spędzamy od 70 do nawet 90% czasu. Tak wiele uwagi poświęca się jakości powietrza atmosferycznego i ograniczeniom emisji, np. przez pojazdy, a jednocześnie nadal stawiamy niskie wymagania instalacjom wentylacyjnym w budynkach mieszkalnych.

W budynkach mieszkalnych przeważa wentylacja grawitacyjna. Wprawdzie jest ona prosta w projektowaniu i niedroga w inwestycji, ale jak wskazuje praktyka, nieskuteczna w działaniu. O jej skuteczności decyduje bowiem wiele zmiennych czynników, m.in. temperatura wewnętrzna i zewnętrzna, siła wiatru i jego kierunek, ale też odpowiednie wykonanie i rozmieszczenie punktów wyciągowych oraz właściwa organizacja napływu powietrza zewnętrznego. Teoretycznie poprawne zaprojektowanie budynku i instalacji wentylacji grawitacyjnej powinno zapewnić stały napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń przez nawiewniki okienne lub ścienne. Ale nawet w przypadku prawidłowego zaprojektowania i wykonania zgodnie z normami taka instalacja skutecznie wymienia powietrze wewnątrz budynku przy temperaturze zewnętrznej do 12°C, bez uwzględniania wpływu wiatru.

Zatem każdy architekt, który zastosuje wentylację grawitacyjną w budynku, powinien zaprojektować także we wszystkich mieszkaniach miejsce na zawieszenie tablicy z informacją dla mieszkańców: „Otwórz okna, gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 12°C”. Może to trochę  przejaskrawione, ale obrazuje sytuację w wielu budynkach mieszkalnych, zwłaszcza w tych, w których wymieniono stolarkę okienną na szczelną i nie zamontowano nawiewników, a takie stanowią większość.

W mieszkaniach o niewydajnej wentylacji grawitacyjnej powszechnie stosuje się wentylatory ścienne montowane na wlotach do kanałów wentylacyjnych. Jednak tego rozwiązania nie należy traktować jako wentylacji mechanicznej. Ma ono ponadto wiele wad: wentylatory hałasują, ich wydajność często jest za duża, a ciągła praca może powodować wychłodzenie mieszkania w okresie zimowym.

W przypadku korzystania z urządzeń gazowych, np. przepływowego podgrzewacza wody, i braku doprowadzania odpowiedniej ilości powietrza zewnętrznego wentylatory mogą powodować cofanie się spalin do mieszkania.  Natomiast gdy wentylatory naścienne nie pracują, to zasłaniają i utrudniają napływ powietrza do kanału wentylacyjnego. Mogą więc służyć jedynie do krótkiego, ale intensywnego przewietrzania łazienek i toalet. A wentylacja powinna zapewniać przede wszystkim dopływ powietrza, a nie tylko jego wyrzut z mieszkania.

Od początku bieżącego roku prawo [1] wymaga, aby pomieszczenia, które mają inny rodzaj wentylacji niż mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, wyposażone były w urządzenia nawiewne montowane w oknach, drzwiach balkonowych lub innych częściach przegród zewnętrznych w celu doprowadzenia powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych. Ta zmiana przepisów wyklucza traktowanie okien bez nawiewników jako elementu doprowadzającego powietrze wentylacyjne w przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej wywiewnej.

Spełnienie poprzednich wymagań dotyczących szczelności (a właściwie nieszczelności) okien nie zapewniało bowiem skutecznego doprowadzenia powietrza wentylacyjnego do pomieszczeń i okna z mikrowentylacją wymagały stałej reakcji mieszkańców na zmienne warunki – czyli świadomego korzystania z tego rozwiązania. A to, jak wskazuje praktyka, jest bardzo rzadkie.

Nie każde nawiewniki mogą być użyte w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną wywiewną. Muszą one nawet w pozycji zamkniętej zapewnić minimalny przepływ przy różnicy ciśnienia 10 Pa. Ilość powietrza napływającego przez nawiewniki otwarte powinna się zawierać w zakresie 20–50 m3/h – jeżeli zastosowano wentylację grawitacyjną i 15–30 m3/h – jeżeli zastosowano wentylację mechaniczną wywiewną [2].

Skuteczne uniezależnienie wentylacji od pogody i zmiennych warunków w pomieszczeniach jest możliwe pod warunkiem zastosowania wymuszonego przepływu powietrza poprzez nawiewniki i wywiewniki, a także odpowiednie wentylatory.

Wentylacja mechaniczna może mieć wiele odmian w zależności od sposobu wymiany powietrza, kierunku jego ruchu w stosunku do wentylowanego pomieszczenia oraz od różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Jej zaletą jest możliwość dostosowania wydajności do faktycznych potrzeb i stworzenia komfortowych warunków w pomieszczeniach. Ilość napływającego przez nawiewniki powietrza można regulować, w zależności od typu urządzenia, ręcznie lub automatycznie.

Najczęściej stosowane są nawiewniki automatyczne, gdyż zwalniają one mieszkańców z obowiązku regulacji przepływu i są bardziej ekonomiczne w eksploatacji, bo na bieżąco reagują na zmiany w pomieszczeniach, dostarczając świeże powietrze w okresach dużego zapotrzebowania na nie, a w pozostałych okresach ograniczając nieuzasadnioną ucieczkę ciepła wraz z powietrzem wentylacyjnym.
Przepływ powietrza powinien być zorganizowany tak, aby przy odpowiednim jego zbilansowaniu nawiew zlokalizowany był w pokojach i pomieszczeniach słabo zanieczyszczonych, a wyloty – w łazienkach, toaletach i kuchniach.

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl