Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Skuteczna wentylacja budynków mieszkalnych

Ciąg dalszy artykułu...

Przy projektowaniu instalacji należy tak lokować nawiewniki, aby nawiew był zagwarantowany oddzielnie dla każdego pomieszczenia. Dobór wielkości strumienia powietrza, które będzie przepływać przez pomieszczenie i mieszkanie, nie powinien być ustalany na zasadzie jednej wymiany na godzinę, lecz powinien uwzględniać zmienny sposób użytkowania pomieszczeń: nie wszystkie są zajmowane jednocześnie i nie wszystkie przez tę samą liczbę osób w tym samym okresie, a często przez większą część dnia mogą być puste.

W wentylacji mechanicznej można stosować rożne sposoby sterowania strumieniem powietrza wentylacyjnego. Optymalnym rozwiązaniem pod względem nakładów inwestycyjnych i prostoty obsługi oraz braku konieczności doprowadzania energii elektrycznej do nawiewników i wywiewników jest sterowanie na podstawie zawartości pary wodnej w pomieszczeniach. W toku kilkuletnich  doświadczeń udało się skonstruować urządzenia, które reagują na zmiany poziomu wilgotności względnej wewnątrz pomieszczenia zmiennym natężeniem przepływu powietrza.

Elementy higrosterowane w nawiewnikach montowanych w oknach lub ścianach wyposażone są w materiał, który pod wpływem zmian zawartości pary wodnej w powietrzu zmienia swoją długość, co powoduje większe bądź mniejsze otwarcie przepustnicy, a tym samym doprowadzenie większego lub mniejszego strumienia powietrza do pomieszczenia. Element ten nie styka się z powietrzem zewnętrznym, ale mierzy jedynie poziom wilgotności w powietrzu wewnętrznym, a otwarcie przepustnic nie zależy od zmieniających się warunków zewnętrznych.

Po kilkuletnich doświadczeniach opracowano elementy higroskopijne o precyzyjnie określonych właściwościach i taką konstrukcję nawiewników, że ich reakcja na poziom pary wodnej w powietrzu jest ściśle określona i powtarzalna w bardzo długim okresie czasu. Obecnie produkowane nawiewniki higrosterowane nie ulegają wpływom wysokich wahań bezwzględnej wilgotności zewnętrznej w ciągu roku. Osiągnięto to dzięki konstrukcji nawiewnika, która zapewnia odpowiednią temperaturę wokół elementu higroskopijnego, temperaturę pośrednią pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz oraz na tyle stałą, na ile jest to możliwe bez względu na przepływający strumień powietrza.

Precyzja wykonania i skuteczność pracy w rożnych warunkach są w przypadku elementów higrosterowanych niezwykle istotne, ponieważ późniejsza kontrola czy regulacja jest trudna, gdyż należy uwzględnić zmienny poziom wilgotności oraz zmienną pozycję przepustnicy, mając na względzie histerezę oraz pewne opóźnienie reakcji taśmy higroskopijnej. Ręczne dostosowanie elementu higrosterowanego w tak zmiennych warunkach jest praktycznie niemożliwe – wynika stąd konieczność zapewnienia najwyższego poziomu kontroli na etapie produkcji.

Montaż nawiewników w oknach wychodzących na ulice o dużym natężeniu ruchu powodował niekiedy przenikanie hałasu z zewnątrz do pomieszczeń, ale problem ten rozwiązano dzięki nowym konstrukcjom nawiewników z pianką dźwiękochłonną. Obecnie oferowane są nawiewniki w licznych wykonaniach umożliwiających szerokie stosowanie w rożnych warunkach.

Nawiewniki higrosterowane można dobrać, wykorzystując poniży wzór. Znając wydajność nawiewników oraz wymagania dotyczące ilości usuwanego powietrza, można obliczyć wymaganą liczbę nawiewników dla danego mieszkania lub budynku:

n=Vn/Vs

gdzie:
n – wymagana liczba nawiewników,
Vn – ilość powietrza wynikająca z warunków higienicznych, zgodnie z normą PN-83/B-03430 [m3/h],
Vs – ilość powietrza, jaka może przepłynąć przez nawiewnik przy różnicy ciśnień 10 Pa [m3/h].

W razie zastosowania w mieszkaniu kotła lub podgrzewacza z otwartą komorą spalania zasilanego gazem albo kominka powietrze do spalania w tych urządzeniach powinno być doprowadzone poprzez nawiewniki pozbawione systemu regulacji, tak by w każdej sytuacji zapewnić nawiew powietrza.

Pomimo że nakłady inwestycyjne na budowę systemu wentylacji higrosterowanej są wyższe niż wentylacji opartej o proste elementy nawiewu i wyciągu, to jego przewagą są niższe koszty eksploatacyjne, a tym samym oszczędności w zużyciu ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego.
Problemy wynikające z braku skutecznej wentylacji w równym stopniu dotyczą użytkowników budynków mieszkalnych, jak i właścicieli hoteli, pensjonatów i innych obiektów. Dotyczy to szczególnie niewielkich obiektów hotelowych powstałych w wyniku adaptacji pomieszczeń o innym przeznaczeniu, a zwłaszcza pokoi w obiektach agroturystycznych – czyli praktycznie w dużych domach jednorodzinnych. W tych obiektach wiele pomieszczeń jest wykorzystywana okresowo i tym samym można w nich osiągnąć spore oszczędności w wydatkach na ogrzewanie przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu użytkownikom w czasie, gdy w nich przebywają.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.)
2. PN-B-03430:1983/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.

   16.10.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl