Dziś i jutro źródeł ciepła

prof. dr inż. Gerard J. Besler
prof. dr inż. Gerard J. Besler

Rozmowa z prof. dr. inż. Gerardem J. Beslerem z Instytutu Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Wrocławskiej

  • Kiedy dwa lata temu rozmawialiśmy o ociepleniu klimatu i jego przyczynach, był Pan, jako jeden z niewielu, zdania, że nie należy wpadać w panikę i przeceniać wpływu człowieka na klimat. Jednak ostatnio liczba zwolenników takiego, wtedy kontrowersyjnego, stanowiska wyraźnie wzrosła.

Mój pogląd na kwestię ocieplenia jest taki jak przed laty. Uważam, że w większej mierze niż ludzka działalność przyczyną ocieplenia są zmiany powstające na Słońcu. Cieszy mnie natomiast, że liczba zwolenników takiego poglądu rośnie. Na ten temat niedawno na łamach Waszego czasopisma wypowiedział się w sposób przekonujący profesor Politechniki Warszawskiej Waldemar Jędral (Z motyką na Słońce – o globalnym ociepleniu racjonalnie, RI nr 1–2/2010). W pełni zgadzam się z jego wiarygodną interpretacją zjawisk dotyczących ocieplenia klimatu.

  • Co Pan myśli o rzeczywistości i przyszłości polskiego ciepłownictwa? W jakim kierunku pójdziemy lub powinniśmy pójść – ogrzewania indywidualnego czy rozwoju sieci cieplnych?

Uważam, że ciepłownictwo sieciowe, funkcjonujące na tak rozległą skalę jak w Warszawie czy we Wrocławiu, powinno być w zaniku. Tak rozległe systemy niosą ze sobą duże koszty tłoczenia, duże straty  ciepła, a jednocześnie utrudniają odpowiednio wczesne reagowanie na usterki i awarie. Gdy w latach 70. pytano mnie, co robić z siecią wrocławską – dalej ją rozwijać czy szukać innego rozwiązania, zaproponowałem budowę mniejszych jednostek na obrzeżach Wrocławia. Na szczęście blisko była Elektrownia Siechnice, którą przystosowano do ogrzewania południowej części Wrocławia.

A potem w wyniku termoizolacji spadło zapotrzebowanie na ciepło i nie było potrzeby rozbudowy sieci. Generalnie trzeba stwierdzić, że korzystanie z ciepłownictwa jest uzasadnione, gdyż, bardzo ogólnie mówiąc, sprzyja wykorzystaniu ciepła odpadowego powstającego przy produkcji energii elektrycznej. Jest to więc tak bardzo pożądane wykorzystanie energii w skojarzeniu.

Problem jednak w tym, w oparciu o jakie paliwo wytwarzana będzie energia elektryczna. Jeśli w oparciu o nasz bardzo drogi węgiel, pochodzący z nierentownych i dotowanych przez państwo kopalni, to sprawa jest co najmniej kontrowersyjna. Gdyby policzyć dokładnie wszystkie koszty ponoszone przez nasze społeczeństwo w wyniku spalania węgli, to okaże się, że inne źródła energii (np. gaz, a zwłaszcza energia jądrowa) są znacznie bardziej intratne. W energetyce węglowej trzeba bowiem ująć nie tylko koszty wydobycia, ale także tzw. koszty zewnętrzne, a zwłaszcza społeczne.
Chodzi przecież nie tylko o zanieczyszczanie środowiska (lasów, flory, fauny, a nawet budowli), ale o powodowanie wielu chorób (żeby wymienić tylko alergie i astmy) wymagających znacznie większych nakładów na leczenie, renty czy wcześniejsze emerytury.

  • Czy widzi Pan może jakieś tanie źródło energii, nieemitujące szkodliwych zanieczyszczeń, które mogłoby zastąpić obecne źródła, czy raczej skończy się na powszechnym stosowaniu energii elektrycznej?

Już przed piętnastoma laty na konferencji ciepłowników w Międzyzdrojach zwróciłem uwagę, że jeśli policzyć wszystkie koszty inwestycyjne i szkody, jakie powoduje rozległa sieć ciepłownicza i dodatkowo sieć gazowa do budynków, to należałoby się zastanowić, czy nie można w przyszłości ograniczyć się tylko do jednego czynnika, którym jest zawsze niezbędny prąd. Zagadnienie sprowadziłoby się jedynie do ułożenia odpowiednio grubszego elektrycznego kabla, odpadłaby kosztowna sieć cieplna i zawsze niebezpieczna sieć gazowa. Może jest to tylko kwestia bliższej, a może trochę dalszej przyszłości. Problem ten zainteresował wówczas znakomitego znawcę ciepłownictwa inż. Witolda Cherubina. Dziś zagadnieniem tym nikt się nie zajmuje, a myślę, że warte jest rozważań.

  • A czy inne kraje próbują pozbyć się tzw. „brudnych źródeł ciepła”? Czy np. USA rozwijają systemy ogrzewcze?

Na skażenie środowiska w świecie, poza USA, znaczny wpływ mają dynamicznie rozwijające się kraje, takie jak Chiny, Indie czy Brazylia. Są one już teraz ogromnymi konsumentami energii z uwagi na liczbę mieszkańców, a ich rozwój wymusi dalszy wzrost produkcji energii. Pomimo znacznego już ograniczenia energochłonności przemysłu Polska znajduje się nadal w drugiej dziesiątce krajów skażających środowisko, a więc dość wysoko w tej niechlubnej hierarchii. Jeżeli więc chcemy być konkurencyjni i się rozwijać, nadal musimy ograniczać energochłonność produkcji, a jednocześnie szukać tanich źródeł energii.

  • Czy w takim razie Unia Europejska nie popełnia błędu, tak intensywnie zwalczając emisję CO2, gdy na innych kontynentach się o to nie dba? Ograniczenie emisji dotyczy głównie Europy, a w ten sposób zmniejszamy przecież naszą konkurencyjność na światowym rynku.

Oczywiście konieczne jest zmniejszanie emisji szkodliwych gazów do atmosfery ze względu na dbałość o środowisko, ale trzeba to robić rozsądnie, na miarę możliwości. Podam przykład, jak czynią to nasi sąsiedzi. Przed 12 laty, gdy u władzy byli w Niemczech Zieloni, obiecano likwidację energii jądrowej ze względu na liczne protesty jej przeciwników. Gdy po 2 latach byłem na konferencji energetycznej w Hanowerze, na moje pytanie o sposób pokrycia powstającego ok. 20-proc. niedoboru energii elektrycznej po likwidacji elektrowni jądrowych Niemcy stwierdzili, że będą ją importować z francuskich elektrowni atomowych.
Francuzi jako nieliczni nie oponują przeciw energii jądrowej, którą uznają za czystą, ale starają się nawet o uznanie jej za energię odnawialną.

  • A jak to wygląda u nas?

Plasujemy się niestety na szarym końcu, jeśli chodzi o wykorzystanie tej jedynej czystej energii. We wszystkich sąsiednich krajach już dawno funkcjonują elektrownie atomowe i myśli się o budowie nowych. My wciąż jesteśmy na etapie podejmowania decyzji. Francja, mająca najwięcej takich elektrowni, dostarcza prąd m.in. Wielkiej Brytanii do oświetlenia Londynu oraz do Hiszpanii i Portugalii.

Sądzić należy, że gdyby istniał dostatecznie gruby kabel, to Francuzi chętnie dostarczaliby energię elektryczną także do Polski. My jeszcze nawet nie podjęliśmy ostatecznej decyzji, gdzie zlokalizować pierwszą elektrownię atomową, a przecież powszechnie wiadomo, że jedna taka inwestycja nie wystarczy. Powinniśmy rozpocząć równoczesne budowy przynajmniej dwóch elektrowni jądrowych, by szybko zastąpić nasze wyeksploatowane i mało sprawne elektrownie węglowe.

   17.12.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl