Separatory ścieków

Separator tłuszczu z pompą
Separator tłuszczu z pompą
Kessel

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się do ochrony wód powierzchniowych oraz sprawniejszej i dłuższej eksploatacji instalacji kanalizacyjnej i nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków.

Separatory to proste w budowie i skuteczne w działaniu urządzenia mechaniczne do podczyszczania wód opadowych z terenów utwardzonych (m.in. dróg, parkingów), ścieków przemysłowych (np. w myjniach samochodowych, na stacjach benzynowych) odprowadzanych do odbiorników wodnych lub komunalnych urządzeń kanalizacyjnych, a także do podczyszczania ścieków powstałych podczas przygotowywania produktów spożywczych (w restauracjach, stołówkach, zakładach przetwórstwa spożywczego).

Separatory skutecznie zatrzymują zawiesiny mineralne (piasek) oraz substancje ropopochodne (benzyny, oleje) i tłuszcze oraz skrobię. W urządzeniach do podczyszczania ścieków opadowych w celu uniknięcia wypłukiwania zgromadzonych zanieczyszczeń podczas gwałtownych opadów montuje się tzw. by-passy. Rozwiązanie to powinno być wykonane zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi.

Przepisy

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zobowiązuje dostawców ścieków przemysłowych wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych do instalowania niezbędnych urządzeń podczyszczających ścieki przemysłowe. Nakazuje także prawidłową eksploatację tych urządzeń i umożliwienie właścicielowi urządzeń kanalizacyjnych dostępu w każdym momencie do miejsc kontroli ilości i jakości ścieków przemysłowych wprowadzanych do tych urządzeń oraz przeprowadzania kontroli sieci i urządzeń do podczyszczania ścieków będących własnością odbiorcy usług.

Zgodnie z wymogami rozporządzenia w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych, wprowadzając je do urządzeń kanalizacyjnych, dostawca powinien zapewnić ograniczenie lub eliminację substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska oraz ograniczenie tych zanieczyszczeń, które  niekorzystnie wpływają na pracę oczyszczalni ścieków. Powinien instalować niezbędne urządzenia podczyszczające ścieki przemysłowe wykorzystujące najlepsze dostępne rozwiązania techniczne, które uwzględniają m.in. oddziaływanie ścieków na środowisko.

Zatem ilość zanieczyszczeń organicznych, jaka wymaga stosowania urządzeń podczyszczających, należy ustalić w porozumieniu z danym zakładem wodociągowo-kanalizacyjnym w ramach umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków. Ponadto zakłady wod-kan, zgodnie ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, mają prawo przeprowadzenia kontroli urządzeń wodnych i kanalizacyjnych, sposobu wykorzystania wody oraz jakości odprowadzanych ścieków.

Zgromadzone w urządzeniach substancje ropopochodne i tłuszcze organiczne są, zgodnie z ustawą o odpadach, odpadami niebezpiecznymi. Uwzględniając zapisy ustawy o odpadach, Prawa ochrony środowiska oraz Prawa budowlanego, obowiązek właściwej eksploatacji separatora spoczywa na właścicielu instalacji. Musi on zadbać, by m.in. przestrzegany był zakaz wprowadzania do separatora różnych ścieków.

Dla przykładu, do instalacji doprowadzającej ścieki do separatora tłuszczy nie mogą być doprowadzane ścieki bytowe zawierające fekalia, mineralne smary i oleje, a nawet wody deszczowe. Doprowadzenie ścieków fekalnych do separatora tłuszczy stwarza niebezpieczeństwo powstawania groźnych dla zdrowia procesów biologicznych w osadzie, a wprowadzenie ścieków zawierających oleje, benzyny, lakiery itp. – zagrożenie wybuchem.

   17.12.2010

Komentarze

(2)
murator | 01.04.2015, 13:10

W przypadku np. stacji benzynowej stosowanie separatorów jest niezbędne. Brak takiego urządzenia nie tylko znacznie odchudzi portfel, gdy dostaniemy karę, ale też bardzo przyczyni się do obniżenia jakości wód powierzchniowych.

Oksydeco | 01.04.2015, 14:12

co więcej separatory oleju, ropy oczywiście z osadnikiem (w tej chwili większość urządzeń oczyszczających ścieki z myjni posiada koalescencyjny układ i możliwość jego czyszczenia z powierzchni terenu) dobór odpowiedniego separatora jest już uzależniony od powierzchni myjni i stanowisk które obsługuje najlepiej kontaktować się w tej sprawie z projektantem lub gdy w projekcie myjni mamy separator ropopochodnych uwzględniony możemy dobrać odpowiednie urządzenie sami

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl