RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych-przepływow wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych-przepływow wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

treść sponsorowana
Zobacz także

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w budynkach

Do momentu przyjęcia normy PN-92/B-01706 [1] w 1992 r. przepływy obliczeniowe określane były w Polsce w okresie powojennym na podstawie informacji podawanych w podręcznikach z dziedziny instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych. Były to informacje pochodzące z literatury niemieckiej lub radzieckiej. Niemieckie metody obliczeń Podstawą określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach były wzory, w których występowały „jednostki obliczeniowe” lub „równoważniki wypływu wody” z podłączonych do instalacji zaworów czerpalnych.

Pierwszą powojenną metodę obliczeniową („starą niemiecką”) podali Plaskura i Wein (1948 r. [3]). Podstawową jednostką odniesienia był zawór czerpalny ø 13 mm (15 mm), o statystycznie określonym wypływie wody gn = 0,377 dm3/s. Dla pozostałych zaworów, w zależności od ich średnicy, wyznaczone były równoważne jednostki obliczeniowe. Znając sumę tych jednostek przypadających na przewód obliczeniowy, na podstawie tabeli określano potrzebną średnicę przewodu. Powyższa metoda nie była powszechnie stosowana, gdyż odbiegała od stosowanej uproszczonej metody „przedwojennej” (Przepisy miejscowe o zaopatrzeniu ludności w wodę dla m.st. Warszawy, zarządzenie MSWiA z 1.08.1936 r. [8]).

Równolegle do stosowanej w Niemczech „starej metody” obliczeniowej przeprowadzane były badania nad armaturą czerpalną i rozbiorami wody w budynkach. Najobszerniejsze badania z tego zakresu opublikował Viesohn (1932 r. [4]) i inni [5]. Na podstawie wyników tych badań Brix, Heyd i Gerlach (1940 r.) podali wzór do wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych:

Wzór 1

gdzie ΣN jest sumą jednostek obliczeniowych dla zaworów czerpalnych zasilanych przez obliczaną średnicę przewodu. Jednostką odniesienia dla zaworów czerpalnych był zawór o średnicy 10 mm, który przy ciśnieniu na zaworze 5 m H20 miał wypływ qn = 0,25 l/s.

Wzór powyższy, zaproponowany do obliczeń w czasopiśmie „GWF” („Gas und Wasserfach”, 1940 r. [6]), w 1942 r. zalecony został w normie DIN-1988 [7]. W Polsce wzór Brixa podał jako pierwszy Gabryszewski [8]. W rok później wydanym skrypcie Piotrowskiego i Stefańczyka [9] zalecono dodatkowo, aby do wzoru tego dla większych budynków mieszkalnych stosować współczynnik zmniejszający  ().

Z podanych w normie [7] tabel wynika, że wzór Brixa opracowany został dla punktów czerpalnych zaopatrzonych tylko w zawory czerpalne o różnych średnicach i zastosowaniach. W okresie jego zastosowania do obliczeń wzoru Brixa w budynkach mieszkalnych nie stosowano jeszcze baterii czerpalnych, gdyż centralne przygotowywanie ciepłej wody w budynkach masowo w nich nie występowało.

Gdy w okresie powojennym w krajach zachodnich zastosowanie scentralizowanych instalacji ciepłej wody oraz baterii czerpalnych wody stało się powszechne, zaszła potrzeba określenia nowych równoważników wypływu wody z tych baterii. Problemem tym zajął się zwłaszcza Feurich (1953–1958), podając wyniki swoich badań w publikacjach [10–12].

Na podstawie powyższych badań w 1962 r. wydano nową normę DIN, którą w Polsce wykorzystano w drugim jej wydaniu (grudzień 1988 r. [13]). To drugie wydanie DIN-1988 stanowiło podstawę do opracowania pierwszej polskiej normy PN-92/B -01706 [1] (unieważnionej w maju 2009 r.). Radzieckie metody obliczeń Metody obliczeń przepływów wody w instalacjach wodociągowych budynków mieszkalnych opracowane zostały przez Spysznowa [14, 15].

Również Spysznow posłużył się równoważnikami wypływu wody z zaworów czerpalnych, przyjmując dla „zaworu nad zlewem” O 15 mm równoważnik wypływu N = 1 dla natężenia wypływu qn = 0,2 dm3/s, przy ciśnieniu wody na zaworze 2 m H2O. Podany przez niego wzór ma postać:

Wzór 2

 

Współczynnik potęgowy a jest zależny od wskaźnika zużycia wody w budynku (100–300 dm3/M.d.) i sumy jednostek obciążenia (ΣN) i wynosi a = 2–2,2. Dla średniej wielkości zużycia wody w budynku Spysznow [15] zaproponował wartość średnią wykładnika a = 2,15. Metodę obliczeniową Spysznowa rozpowszechnił w Polsce Gabryszewski (1952 [16]).

Wprowadzone w ZSRR w okresie powojennym normatywy projektowania budynków mieszkalnych zalecały, aby w dużych miastach na parterze budynków lokalizować usługi dla ludności (sklepy, punkty usługowe). Ponieważ budynki te miały wspólne złady instalacyjne, Spysznow [17] zalecił dla nich stosowanie ogólnej postaci wzoru: 

Wzór 3

podając zalecenia do stosowania wartości współczynników a i k.

W literaturze polskiej polecano stosowanie różnych wartości tych współczynników. W podręcznikach z lat 50. Gabryszewski [18] opracował tabele dla przyjętych współczynników a = 2 oraz k = 0,002. Siciński [19] ułożył tabele z wzoru (3) dla a = 2 oraz k = 0,002, podając obliczeniowe przepływy wody dla dwóch grup budynków: budynki małe (ΣN < 300) i budynki duże (ΣN > 300).

Nowicki i Różański [20] zalecili do stosowania wzór (3) ze współczynnikami a = 2,15 i k = 0,002. W podanej tabeli zalecili natomiast obliczeniowe przepływy wody określone przez Spysznowa i Sznejerowa [17], którzy określili je dla zmiennych wartości współczynników a i k. W podręcznikach z późniejszego okresu podawane wzory i tabele obliczeniowe uwzględniały zmienne wartości współczynników a i k .

W literaturze radzieckiej dla obiektów użyteczności publicznej podane zostały niezależne wzory do wyznaczania obliczeniowych przepływów wody. Podał je Spysznow [15, 17] dla dwóch grup obiektów:

  • dla budynków: administracyjnych, żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni zdrowia, szpitali, hoteli i internatów:
    Wzór 4
    gdzie:
    ΣN – suma równoważników punktów poboru wody, określona jak dla budynków mieszkalnych,
    α – współczynnik (? = 1,2–2,5) zależny od rodzaju projektowanego budynku;
  • dla budynków: łaźni, pralni, obiektów widowiskowo-sportowych, teatrów, zakładów zbiorowego żywienia i pomieszczeń socjalnych w zakładach przemysłowych:
    Wzór 5
    gdzie:
    qn – wypływ wody z zaworu danego typu [dm3/s],
    n – liczba zaworów danego typu,??
    ß – współczynnik jednoczesności działania zaworu danego typu.

Wzór powyższy nie uwzględniał współczynnika jednoczesności działania zachodzącego między poszczególnymi grupami punktów poboru wody. Dobierana średnica przyłącza często więc była większa niż średnica wodociągu zewnętrznego i konieczne było stosowanie dodatkowego współczynnika redukcyjnego określonego wzorem (5) obliczeniowego rozbioru wody. Spysznow [15] dla budynków publicznych i komunalnych zalecił również wzór:

Wzór 6

który podany został tylko przez Piotrowskiego i Stefańczyka [9] i nie był w literaturze polskiej rozpowszechniony. Przedstawione powyżej radzieckie metody obliczeniowe zostały w 1977 r. zastąpione metodą Szopenskiego podaną w normie SNiP-II- 30-76 [21], rozpowszechnioną w Polsce przez Jeżowieckich [22] i Sosnowskiego [23]. Podany wzór ma postać:

Wzór 7

gdzie:
q – przepływ obliczeniowy [dm3/s],
qn – wypływ wody z punktu czerpalnego o największym poborze wody [dm3/s],
α – współczynnik bezwymiarowy zależny od liczby punktów czerpalnych N i prawdopodobieństwa ich działania P.

Dla budynków mieszkalnych obsługujących jednakową grupę odbiorców wody:

Wzór 8

Metoda obliczeniowa Szopenskiego była w Polsce powszechnie stosowana do czasu wprowadzenia do projektowania instalacji wodociągowych normy PN-92/B-01706 [1].

W celu porównania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych obliczone wyżej podanymi wzorami wartości zestawiono w tabeli. Zróżnicowanie obliczeniowych przepływów wody nie powinno zaskakiwać, gdyż pochodzą one z różnych okresów. Różne były wykonania instalacji (ciepła woda przygotowywana indywidualnie lub centralnie, zróżnicowana armatura czerpalna, inne wykonanie materiałowe przewodów i ich uzbrojenia itp.).

Jedynie metoda obliczeniowa Szopenskiego i podana w normie PN-92/B-01706 uwzględniały różne formy zasilania budynków w wodę zimną i ciepłą. Stosując bezkrytycznie metodę obliczeniową Szopenskiego, nie unikało się błędów wynikających z innych założeń obliczeniowych stosowanych w ZSRR i w Polsce. Niestety, w podręcznikach krajowych błędów tych nie zauważono.

Przykładowo podane w normie SNiP-II-30-76 [22] godzinowe maksymalne zużycie wody ogólnej, będące podstawą do określenia zużycia wody zimnej i ciepłej, miało ustalony mnożnik przeliczeniowy dla temperatury wody zimnej +5°C, dla którego procentowy udział wody zimnej i ciepłej wynosił od 36 do 64%. Dla temperatur wody zimnej i ciepłej stosowanych w Polsce udział ten wynosi 50:50.

Wnioski

Z przeprowadzonej analizy obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych wynika, że przepływy określane wzorami Brixa i Spysznowa mają znaczenie historyczne, porównawcze, choć nie odbiegają one wiele od przepływów określonych normą PN-92/B-01706. Z kolei z publikacji dotyczących doboru wodomierzy domowych jednoznacznie wynika, że obliczeniowe przepływy wody określone normą PN-92/B-01706 są wyższe od rzeczywistych, ustalonych pomiarami (na wodomierzu domowym) przepływów wody.

Do czasu wyznaczenia nowych metod określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych autor proponuje określać przepływy obliczeniowe według metody Szopenskiego, uwzględniając w obliczeniach procentowe udziały wody zimnej i ciepłej, w porównaniu do godzinowego maksymalnego zużycia wody ogólnej, na poziomie 50:50.

Literatura

  1. PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu.
  2. Unieważnienie normy, Biuletyn Wiadomości PKN „Normalizacja” nr 7/2009.
  3. Plaskura W., Wein S., Instalacje wodociągowe i gazowe. Część II Urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne i sanitarne, Spółdzielnia Księgarska „Ognisko“, Katowice 1948.
  4. Viesohn G., Untersuchung über Druckhöhenverluste in Rohrleitungen und Armaturen für Hausleistungen der Wasserversorgung, „Gas und Wasserfach“ nr 34–37/1932.
  5. Menegerinhauer M., Müller W., Kennin E., Grundlagen für die Berechnungen von Hauswasserleitungen, „Gas und Wasserfach“ nr 44/1932.
  6. Richtlinien für Berechnung der Kaltwasserleitung in Hausanlagen, „Gas und Wasserfach“ nr 29–30/1940.
  7. DIN-1988 T. 3 Bau und Betrieb vom Wasserleitungen anlagen in Grundstücken, Berlin 1942.
  8. Gabryszewski T., Domowe instalacje wodociągowo-kanalizacyjne. Część II, PWN, Poznań 1953, skrypt Polit. Wrocławskiej.
  9. Piotrowski I., Stefańczyk Z., Instalacje gospodarcze i przemysłowe, wodociągowe, ciepłej wody i kanalizacyjne, PWN, Łódź–Warszawa 1954.
  10. Feurich H., Die Berechnung von Kaltwasserleistungen, „Sanitäre Technik“ nr 1 i 11/1953.
  11. Feurich H., Die Berechnung von Kaltwasserleistungen, „Sanitäre Technik“ nr 10/1954.
  12. Feurich H., Druckkesselanlagen in Wasserversorgung, „Sanitäre Technik“ nr 1/1958.
  13. DIN-1988 T. 3 Technische Regeln für Trinken Wasser-Instalation (TRWI), Ermittlung der DVGW (dez. 1988).
  14. Spysznow P.A., Sanitarnaja Tiechnika, lzdat. Akad. Archit. SSSR, Moskwa 1947.
  15. Spysznow P.A., Projektirowanije wodoprowodow w żiłyh i grażdanskich zdanijach, Gosstojizdat, Moskwa 1951.
  16. Gabryszewski T., Obliczenia wewnętrznych przewodów wodociągowych, „GWiTS” nr 9/1952.
  17. Spysznow P.A., Sznejerow A.I., Sprawocznik po wnutriennym wodoprowodu, kanalizacji i wodostokam, Gosstrojizdat, Moskwa 1954.
  18. Gabryszewski T., Domowe instalacje wodociągowo-kanalizacyjne, skrypt Polit. Wrocł., PWN, Wrocław 1956, 1960 i 1961.
  19. Siciński A., Wyposażenie sanitarno-techniczne budynków i zakładów, Wyd. II, BiA, Warszawa 1956.
  20. Nowicki W., Różański Z., Projektowanie wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, Arkady, Warszawa 1964.
  21. SNiP-II-30-76 Stroitielnyje normy i prawiła. Normy projektirowanija wnutriennych wodoprowodow i kanalizacji, Strojizdat, Moskwa 1977.
  22. Brydak-Jeżowiecka D., Jeżowiecki J., Nowe metody określania przepływów obliczeniowych w wewnętrznych instalacjach wodociągowych, „GWiTS” nr 6/1978.
  23. Sosnowski S., Projektowanie wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych w świetle ustaleń nowego normatywu radzieckiego SNiP-II-30-76, „GWiTS” nr 1/1979.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Edmund Nowakowski Hydranty wewnętrzne − wymagane ciśnienie wody w zaworze odcinającym

Hydranty wewnętrzne − wymagane ciśnienie wody w zaworze odcinającym Hydranty wewnętrzne − wymagane ciśnienie wody w zaworze odcinającym

Minimalne ciśnienie wody w hydrancie wewnętrznym określano początkowo na 10 m sł.w. W praktyce okazało się to niewystarczające, dlatego w normie PN-72/B-02865 zwiększono tę wartość do 20 m sł.w. (0,2 MPa)...

Minimalne ciśnienie wody w hydrancie wewnętrznym określano początkowo na 10 m sł.w. W praktyce okazało się to niewystarczające, dlatego w normie PN-72/B-02865 zwiększono tę wartość do 20 m sł.w. (0,2 MPa) i utrzymano w obecnie obowiązującym rozporządzeniu MSWiA. Jednak w niektórych przypadkach minimalne ciśnienie wody powinno być jeszcze większe.

dr inż. Edmund Nowakowski Hydranty wewnętrzne – węże pożarnicze

Hydranty wewnętrzne – węże pożarnicze Hydranty wewnętrzne – węże pożarnicze

Węże pożarnicze wchodzą w skład hydrantów wewnętrznych instalacji przeciwpożarowych wodnych. Podłączone są do zaworu odcinającego hydrantu za pomocą złączki pożarniczej typu momentalnego. Końcówka węża...

Węże pożarnicze wchodzą w skład hydrantów wewnętrznych instalacji przeciwpożarowych wodnych. Podłączone są do zaworu odcinającego hydrantu za pomocą złączki pożarniczej typu momentalnego. Końcówka węża jest zaopatrzona w prądownicę służącą do zwalczania pożaru prądem wody. W zależności od możliwości rozmieszczenia wewnętrzny hydrant może być zaopatrzony w jeden lub dwa odcinki węża pożarniczego. Problem prawidłowego wyznaczenia strat ciśnienia przepływającej w wężu wody jest zatem istotny dla zapewnienia...

dr inż. Edmund Nowakowski Hydranty wewnętrzne – zawory odcinające hydrant

Hydranty wewnętrzne – zawory odcinające hydrant Hydranty wewnętrzne – zawory odcinające hydrant

Poboru wody do gaszenia pożaru w budynku dokonuje się za pomocą hydrantów wewnętrznych (instalacje przeciwpożarowe nawodnione) lub zaworów hydrantowych (instalacje przeciwpożarowe suche).

Poboru wody do gaszenia pożaru w budynku dokonuje się za pomocą hydrantów wewnętrznych (instalacje przeciwpożarowe nawodnione) lub zaworów hydrantowych (instalacje przeciwpożarowe suche).

dr inż. Edmund Nowakowski Hydranty wewnętrzne – wymagania ogólne

Hydranty wewnętrzne – wymagania ogólne Hydranty wewnętrzne – wymagania ogólne

Ustawa o normalizacji [1] przewiduje, że normy europejskie uzyskują statut polskich norm po wprowadzeniu do katalogu PN. Wydawane obecnie normy PN-EN, w wersji oryginalnej lub polskiej, nie zawsze zgodne...

Ustawa o normalizacji [1] przewiduje, że normy europejskie uzyskują statut polskich norm po wprowadzeniu do katalogu PN. Wydawane obecnie normy PN-EN, w wersji oryginalnej lub polskiej, nie zawsze zgodne są z wcześniej obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi. W artykule opisano zmiany w przepisach i normach dotyczących hydrantów wewnętrznych stosowanych w wodociągowych instalacjach przeciwpożarowych.

dr inż. Edmund Nowakowski Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych

Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych

Obiekty basenowe należą do zakładów zużywających duże ilości ciepła, dlatego powinno się w nich prowadzić racjonalną gospodarkę energią. Oprócz różnych form odzyskiwania ciepła jedną z najważniejszych...

Obiekty basenowe należą do zakładów zużywających duże ilości ciepła, dlatego powinno się w nich prowadzić racjonalną gospodarkę energią. Oprócz różnych form odzyskiwania ciepła jedną z najważniejszych kwestii jest taki dobór urządzeń grzewczych, aby działały z wysoką sprawnością eksploatacyjną. Niezbędna jest do tego znajomość rozkładu zużycia ciepła w obiekcie nie tylko w ciągu doby, ale także w trakcie roku.

dr inż. Edmund Nowakowski Wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

Wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej Wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

Poza statystycznymi danymi dotyczącymi wskaźników zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze w polskich miastach dostępnych jest niewiele informacji na temat spadku zużycia wody w budynkach. Do racjonalnego...

Poza statystycznymi danymi dotyczącymi wskaźników zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze w polskich miastach dostępnych jest niewiele informacji na temat spadku zużycia wody w budynkach. Do racjonalnego projektowania instalacji wodociągowych potrzebne są przynajmniej orientacyjne wartości aktualnych wskaźników zużycia wody zimnej i ciepłej.

dr inż. Edmund Nowakowski Kaprysy działania wentylacji naturalnej pomieszczeń

Kaprysy działania wentylacji naturalnej pomieszczeń Kaprysy działania wentylacji naturalnej pomieszczeń

W każdym sezonie ogrzewczym w mieszkaniach ujawniają się nieprawidłowości działania wentylacji pomieszczeń. Często są one związane z nieodpowiednim działaniem urządzeń grzewczych, w które wyposażono mieszkania.

W każdym sezonie ogrzewczym w mieszkaniach ujawniają się nieprawidłowości działania wentylacji pomieszczeń. Często są one związane z nieodpowiednim działaniem urządzeń grzewczych, w które wyposażono mieszkania.

dr inż. Edmund Nowakowski Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli

Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli

W unieważnionej w maju 2009 r. normie PN-92/B-01706 podano, że obliczeniowe przepływy wody wyznaczyć można jedynie dla nielicznych budynków ­użyteczności publicznej (biura i urzędy, hotele, domy towarowe)....

W unieważnionej w maju 2009 r. normie PN-92/B-01706 podano, że obliczeniowe przepływy wody wyznaczyć można jedynie dla nielicznych budynków ­użyteczności publicznej (biura i urzędy, hotele, domy towarowe). W normie tej stwierdzono, że dla instalacji wodociągowych w obiektach innych niż wymienione należy dobierać wzór do ustalenia przepływu obliczeniowego poprzez analogię do sposobu korzystania z instalacji przez użytkowników. Ponieważ do żadnej z podanych grup budynków nie można odnieść przedszkoli,...

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych

Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych Obliczeniowe przepływy wody wodociągowej w przyłączach budynków mieszkalnych

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączący źródło wody (wodociąg, studnię) z wewnętrzną instalacją wodociągową budynku. Przy podłączeniu budynku do sieci wodociągowej jest to fragment od punktu...

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączący źródło wody (wodociąg, studnię) z wewnętrzną instalacją wodociągową budynku. Przy podłączeniu budynku do sieci wodociągowej jest to fragment od punktu podłączenia się do sieci do głównego zaworu odcinającego instalację wodociągową. Ze względu na jego położenie doborem przyłącza wody interesują się zarówno „wodociągowcy”, jak i „instalatorzy”. Jednak zazwyczaj mają różne do tej kwestii podejście.

dr inż. Edmund Nowakowski Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody

Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody

Unieważnienie w 2009 r. dotychczas stosowanej normy PN-92/B-01706 dotyczącej wymagań w projektowaniu instalacji wodociągowych spowodowało szersze zainteresowanie innymi metodami projektowania. W normie...

Unieważnienie w 2009 r. dotychczas stosowanej normy PN-92/B-01706 dotyczącej wymagań w projektowaniu instalacji wodociągowych spowodowało szersze zainteresowanie innymi metodami projektowania. W normie PN-EN 806-3 podano zasady doboru średnic przewodów metodami uproszczonymi. Ponieważ jest ona obowiązująca zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej, warto się z nią zapoznać.

dr inż. Edmund Nowakowski Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody

Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody

W literaturze dotyczącej instalacji wodociągowych znaleźć można niewiele informacji na temat współczynników chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. Do obliczeń podawane...

W literaturze dotyczącej instalacji wodociągowych znaleźć można niewiele informacji na temat współczynników chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych. Do obliczeń podawane są najczęściej wartości godzinowych współczynników zużycia oraz obliczeniowe natężenia prze pływu wody służące do wyznaczania średnic przewodów instalacji wodociągowych.

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania sanitarno-higieniczne w zakładach żywienia zbiorowego

Wymagania sanitarno-higieniczne w zakładach żywienia zbiorowego Wymagania sanitarno-higieniczne w zakładach żywienia zbiorowego

Po wejściu Polski do UE nastąpiły istotne zmiany w zakresie przepisów dot. bezpieczeństwa żywności i żywienia. Obecnie należy przestrzegać procedur systemów: HACCP, GMP oraz GHP. Jednak ogólny charakter...

Po wejściu Polski do UE nastąpiły istotne zmiany w zakresie przepisów dot. bezpieczeństwa żywności i żywienia. Obecnie należy przestrzegać procedur systemów: HACCP, GMP oraz GHP. Jednak ogólny charakter tych wymagań nie pozwala na to, aby traktować je jako wytyczne do projektowania technologii oraz instalacji sanitarnych w zakładach żywienia zbiorowego. Można korzystać ze starszych wytycznych, gdyż większość tych zaleceń spełnia warunki GHP wymagane przez obecne prawodawstwo. Mogą je wykorzystywać...

dr inż. Edmund Nowakowski Rozkład zużycia paliw gazowych w sezonie ogrzewczym

Rozkład zużycia paliw gazowych w sezonie ogrzewczym Rozkład zużycia paliw gazowych w sezonie ogrzewczym

Zastosowany do celów ogrzewczych gaz wystawiane są rachunki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Powinno się więc w nich przewidywać prognostyczne zużycie gazu, gdyż znany jest dla budynków „rozkład zużycia...

Zastosowany do celów ogrzewczych gaz wystawiane są rachunki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Powinno się więc w nich przewidywać prognostyczne zużycie gazu, gdyż znany jest dla budynków „rozkład zużycia ciepła w sezonie ogrzewczym”. Porównując rozkład ponoszonych należności za gaz stosowany do celów ogrzewczych i wentylacyjnych z rozkładem potrzeb cieplnych występujących w sezonie ogrzewczym można stwierdzić, że pobierane należności przez zakłady gazownicze, nie są dostosowane do rozkładu pobieranego...

dr inż. Edmund Nowakowski Urządzenia technologiczne w zakładach gastronomicznych i ich wpływ na stosowanie instalacji sanitarnych

Urządzenia technologiczne w zakładach gastronomicznych i ich wpływ na stosowanie instalacji sanitarnych Urządzenia technologiczne w zakładach gastronomicznych i ich wpływ na stosowanie instalacji sanitarnych

W ostatnich latach wprowadzono na rynek wiele nowych urządzeń stosowanych w gastronomii, które wymagają ich uwzględniania przy projektowaniu instalacji sanitarnych. Przy doborze urządzeń technologicznych...

W ostatnich latach wprowadzono na rynek wiele nowych urządzeń stosowanych w gastronomii, które wymagają ich uwzględniania przy projektowaniu instalacji sanitarnych. Przy doborze urządzeń technologicznych i przy projektowaniu instalacji sanitarnych należy brać pod uwagę znaczący wzrost wymagań wprowadzanych przez Unię Europejską w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia.

dr inż. Edmund Nowakowski Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody

Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody

W latach 1962–2009 obowiązywały w Polsce wskaźniki zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych wynoszące 110–130 dm3/M.d. [1, 2]. Dla tych wartości wyznaczone zostały współczynniki godzinowej nierównomierności...

W latach 1962–2009 obowiązywały w Polsce wskaźniki zużycia ciepłej wody w budynkach mieszkalnych wynoszące 110–130 dm3/M.d. [1, 2]. Dla tych wartości wyznaczone zostały współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody (Nh). Ogłoszone w 1994 r. „Warunki techniczne...” [3] wprowadziły obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy mieszkaniowych do pomiaru zużycia wody zimnej i ciepłej. ...

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

dr inż. Edmund Nowakowski Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia....

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia. Recknagel już ok. 1970 r. zauważył, że zastosowanie w instalacji ciepłej wody ciepłomierza obniża zużycie wody o blisko połowę.

dr inż. Edmund Nowakowski Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych

Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych

Użytkownik zwykle wini za złe ogrzewanie pomieszczenia grzejnik, bo jest on „za mały”. Często utwierdzają go w tej ocenie hydraulicy, którzy zarabiają na wymianie urządzeń. Podobne błędy popełniane są...

Użytkownik zwykle wini za złe ogrzewanie pomieszczenia grzejnik, bo jest on „za mały”. Często utwierdzają go w tej ocenie hydraulicy, którzy zarabiają na wymianie urządzeń. Podobne błędy popełniane są również w remontowanych instalacjach. Chętnie wymienia się istniejące grzejniki żeliwne członowe na urządzenia stalowe płytowe, gdyż są bardziej „nowoczesne”.

dr inż. Edmund Nowakowski Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych

Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych

Zastosowanie zaworów termostatycznych ze wstępną regulacją natężenia przepływu wody przez grzejnik („wstępną nastawą”) ułatwiło regulację hydrauliczną instalacji ogrzewczej ze względu na brak konieczności...

Zastosowanie zaworów termostatycznych ze wstępną regulacją natężenia przepływu wody przez grzejnik („wstępną nastawą”) ułatwiło regulację hydrauliczną instalacji ogrzewczej ze względu na brak konieczności stosowania zwykłego kryzowania grzejników.

dr inż. Edmund Nowakowski Dobór średnic termostatycznych zaworów grzejnikowych

Dobór średnic termostatycznych zaworów grzejnikowych Dobór średnic termostatycznych zaworów grzejnikowych

Termostatyczne zawory grzejnikowe produkowane są dla średnic gałązek (przyłączy) grzejnikowych DN 10–25 mm. Ponieważ producenci nie podają w swoich katalogach, dla jakich mocy cieplnych grzejników powinno...

Termostatyczne zawory grzejnikowe produkowane są dla średnic gałązek (przyłączy) grzejnikowych DN 10–25 mm. Ponieważ producenci nie podają w swoich katalogach, dla jakich mocy cieplnych grzejników powinno się dobierać odpowiednie średnice gałązek i zaworów grzejnikowych, poniżej omówiono to zagadnienie.

dr inż. Edmund Nowakowski Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli

Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli

W instalacjach ciepłej wody występuje wiele czynników techniczno-eksploatacyjnych sprzyjających namnażaniu się bakterii Legionella. Są one często spowodowane niewłaściwym doborem elementów składowych projektowanej...

W instalacjach ciepłej wody występuje wiele czynników techniczno-eksploatacyjnych sprzyjających namnażaniu się bakterii Legionella. Są one często spowodowane niewłaściwym doborem elementów składowych projektowanej instalacji. Sprzyja temu brak aktualnych przepisów aktów prawnych i wytycznych technicznych, które określałyby warunki użytkowania instalacji w celu ograniczenia rozwoju bakterii.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

dr inż. Edmund Nowakowski Nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne

Nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne Nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne

W artykule opisano problemy, które występują przy wyborze nazewnictwa elementów składowych instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Niejednoznaczne nazwy związane są prawdopodobnie z faktem tłumaczeń...

W artykule opisano problemy, które występują przy wyborze nazewnictwa elementów składowych instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Niejednoznaczne nazwy związane są prawdopodobnie z faktem tłumaczeń normy europejskiej EN 12792:2003 przez osoby nieznające słownictwa technicznego określonej branży wyrobów.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.