Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Systemy nawiewu pożarowego

Elementy systemów wentylacji pożarowej
Systemy nawiewu pożarowego
Systemy nawiewu pożarowego
www.sxc.hu

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy przebywania ludzi w kierunku punktów jego odbioru.

Prawidłowe zaprojektowanie układu napowietrzającego jest niezbędnym warunkiem osiągnięcia zakładanej skuteczności systemu oddymiania i wiąże się z uzyskaniem kontrolowanego przemieszczania się dymu w przestrzeni roboczej pomieszczenia. O konieczności zapewnienia układu nawiewu powietrza kompensacyjnego w układach wentylacji pożarowej oraz odpowiedniej ilości dostarczanego tą drogą powietrza zewnętrznego mówią krajowe przepisy techniczno-budowlane.

W § 270.1 warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, znajduje się następujący zapis: Instalacja wentylacji oddymiającej powinna: (…) 2. mieć stały dopływ powietrza zewnętrznego uzupełniający braki tego powietrza w wyniku jego wypływu wraz z dymem.

Funkcjonowanie układu nawiewu

Po uruchomieniu systemu oddymiania (rozpoczęciu usuwania zadymionego powietrza na zewnątrz) w pomieszczeniu powstaje podciśnienie. Jego stosunkowo niewielka ilość skutkuje zassaniem powietrza zewnętrznego przez nieszczelności w ścianach i elementach stolarki budowlanej. Jednak nawet duża liczba niewielkich strumieni infiltracyjnych nie wpływa w widoczny sposób na ukierunkowanie przepływu powietrza w pomieszczeniu i skuteczne wypieranie dymu ze strefy przebywania ludzi. W takich warunkach wytworzony podczas pożaru dym może rozprzestrzeniać się na niewielkiej wysokości po znacznej powierzchni obiektu.

Stwarza to realne zagrożenie dla użytkowników obiektu, powoduje utrudnienia w prowadzeniu skutecznej akcji ratowniczej i gaśniczej oraz zwiększa straty materialne. Rozwiązaniem jest planowe rozszczelnienie budynku lub mechaniczne doprowadzenie powietrza zewnętrznego, które powinno wspomóc naturalny ruch dymu w kierunku punktów jego odbioru, chroniąc strefę bezpiecznej ewakuacji i ograniczając wypływ dymu poza strefę dymową. Rozwiązanie techniczne służące dostarczeniu podczas pożaru odpowiedniej ilości powietrza zewnętrznego do strefy oddymiania nazwane zostało układem nawiewu kompensacyjnego.

W przeciwieństwie do systemów usuwania dymu sposób dostarczenia powietrza kompensacyjnego nie został wystarczająco opisany w dostępnych standardach projektowych. Brak jest m.in. kluczowych wytycznych dotyczących:

  • sposobu rozmieszczenia otworów wlotowych,
  • zalecanej wysokości ich wykonania, dopuszczalnej prędkości przepływu powietrza i skutecznego zasięgu strumienia kompensacyjnego. Tymczasem wszystkie wymienione elementy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu wentylacji pożarowej. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych zasad projektowania i wykonywania systemu dostarczania powietrza zewnętrznego.

Rozmieszczenie i forma systemu dostarczania powietrza

Punkty dolotowe powietrza kompensacyjnego powinny zostać rozmieszczone równomiernie na ścianach zewnętrznych otaczających przestrzeń budynku chronioną systemem oddymiania (strefę dymową). Przy rozmieszczeniu punktów nawiewu powietrza należy uwzględnić skuteczny zasięg strumienia kompensacyjnego (rys. 1), co pozwoli właściwie ukierunkować przepływ powietrza i dymu.

Skuteczny zasięg strumienia powietrza

Przy prędkościach rzędu 1,5–2,0 m/s napływający z niewielkich otworów kompensacyjnych (takich jak przebicia w ścianach zewnętrznych, okna uchylne itp.) strumień półograniczony (przylepiony do podłogi) będzie miał zasięg ok. 13–15 m. Oznacza to, że w przypadku rozległych powierzchni ich centralna część nie będzie w sposób właściwy omywana powietrzem zewnętrznym.

Większy skuteczny zasięg uzyskuje się przy dużych strumieniach powietrza napływających przez otwarte drzwi lub bramy wjazdowe, ale takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Wyjściem może być zastosowanie do celów nawiewu pożarowego nawiewu mechanicznego, również z wykorzystaniem nawiewnej instalacji wentylacji bytowej.

   17.12.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl