Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania

Od czego zacząć?
Grzejnik z podłączeniami
Grzejnik z podłączeniami
Ling Technika Grzewcza

Sezon ogrzewczy w pełni. Odbiorcy ciepła cieszą się, a jego producenci martwią, że listopad był w tym roku cieplejszy niż w latach poprzednich. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy użytkownik ogrzewania powinien co roku zadawać sobie dwa pytania: czy moja instalacja jest sprawna i jak mogę zaoszczędzić ciepło?

Sprawna instalacja grzewcza nie tylko pracuje bezawaryjnie, ale także, a może przede wszystkim, efektywnie wykorzystuje ciepło. W zasadzie w każdej instalacji można znaleźć miejsca, w których ciepło jest bezpowrotnie tracone.

Ocieplenie budynku, a przez to zmniejszenie strat ciepła oraz likwidacja tych strat na rurociągach to podstawowe przedsięwzięcia zmierzające do zmniejszenia kosztów eksploatacji instalacji grzewczych. Są to jednak jedynie pierwsze kroki prowadzące do osiągnięcia założonego celu, jakim jest poprawa efektywności energetycznej instalacji.

Stan instalacji

Przegląd instalacji c.o.
Należy przejrzeć całą instalację
Najważniejsze jest ustalenie, czy dana instalacja wymaga wymiany grzejników, czy rur, a może jednych i drugich. Stan instalacji w różnych budynkach na pewno będzie inny i nie należy podchodzić do poszczególnych instalacji rutynowo. Można bowiem wtedy zupełnie niepotrzebnie wydać pieniądze na wymianę elementów, które wymiany nie wymagały, a nie zauważyć czegoś, co za rok czy dwa sprawi, że konieczny będzie ponowny remont.

Należy zacząć od oceny stanu instalacji widocznego gołym okiem albo możliwego do skontrolowania po zdemontowaniu jej fragmentów. Chodzi tu przede wszystkim o korozję i wewnętrzny stan rur i grzejników. Jeśli instalacja jest skorodowana, widać to po stanie rur, gdy w miejscach krytycznych usunie się farbę, lub po przejrzeniu raportu o awariach, które miały miejsce wcześniej. Czasami wskazuje na to liczba opasek, którymi zabezpieczono skorodowane miejsca.

Ocena instalacji powinna obejmować jej stan zewnętrzny i wewnętrzny, dlatego koniecznie trzeba przeanalizować, co się dzieje wewnątrz rur. Ważne jest sprawdzenie, czy rury mają zawężone przekroje oraz w jakim stopniu możliwe jest chemiczne udrożnienie. Stosuje się w tym celu odpowiednie preparaty i płucze instalację, ale decyzję o przeprowadzeniu tych zabiegów warto podjąć dopiero po pobraniu wycinków rurociągów i demontażu grzejników.

Po zapadnięciu decyzji o płukaniu instalacji środkami chemicznymi należy zlecić te roboty doświadczonej, sprawdzonej firmie i nie kierować się tylko ceną, w jakiej płukanie zostanie przeprowadzone. Szkody wynikające z niefachowego płukania mogą przewyższyć nawet koszt wymiany całej instalacji. Po płukaniu instalacji zaleca się wymianę wszystkich zaworów grzejnikowych i zainstalowanie zaworów podpionowych z możliwością regulacji przepływu. Prawidłowe wyregulowanie instalacji jest podstawą jej bezawaryjnej i oszczędnej pracy, a tylko zawory z regulacją wstępną umożliwiają poprawne ustawienie przepływów.

Decyzję o wymianie instalacji c.o. podejmuje się czasem nie z powodu jej złego stanu, ale także po to, by umożliwić zainstalowanie liczników ciepła i indywidualnie rozliczać koszty ogrzewania w budynkach wielorodzinnych. Jednak bez względu na powód podjęcia decyzji o wymianie instalacji postępowanie jest zawsze takie samo. Jeśli budynek został ocieplony i przy tej okazji wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, jest to wystarczający powód do wykonania inwentaryzacji instalacji i ponownego jej przeliczenia, z uwzględnieniem zmian, które miały wpływ na straty ciepła w budynku.
Pozostawienie instalacji bez ponownej regulacji kończy się tym, że zużycie ciepła, ku zaskoczeniu użytkowników, zamiast maleć, rośnie. Brzmi to jak paradoks, ale w istocie zmniejszenie strat ciepła w pomieszczeniach, jeśli moc grzejników nie została zmieniona, powoduje dodatkowe straty ciepła, gdyż przegrzewane pomieszczenia chłodzone są poprzez częste otwieranie okien.

Zakres remontu

Gdy tylko sezon ogrzewczy się kończy, w wielu budynkach rozpoczyna się remont instalacji. Zakres tych remontów bywa bardzo różny: od całkowitej wymiany instalacji poczynając, a kończąc na wymianie jedynie niektórych grzejników lub odcinków rur. Wydawałoby się, że całkowita wymiana instalacji zapewni pełny sukces w oszczędzaniu ciepła. Niestety nie jest to oczywiste, gdyż bardzo często wiedza inwestorów o centralnym ogrzewaniu jest ograniczona i jeżeli decydent nie podeprze się w takim wypadku wiedzą fachowca, skutki wymiany bywają inne, niż zamierzono.

Projektanci instalacji grzewczych powinni zawsze pamiętać, że ich obowiązkiem jest wyczerpujące poinformowanie zleceniodawcy, co należy zrobić, aby modernizacja instalacji przyniosła pozytywne efekty. Przyjęcie zlecenia na przeliczenie instalacji bez dokładnej inwentaryzacji i uwzględnienia zmian w liczonym obiekcie to właściwie działania pozorowane, nieprzynoszące rzeczywistego zmniejszenia zużycia ciepła. Nie da się niestety wyregulować instalacji bez uwzględnienia wszystkich elementów mających wpływ na zużycie energii cieplnej.

Nowy projekt

Jeżeli instalator para się także projektowaniem i skorzysta z jednego z powszechnie dostępnych programów komputerowych wspomagających projektowanie c.o. (np. Audytor lub Gredi), będzie potrafił sam przekonać inwestora, że bez projektu nie powinno się zaczynać modernizacji instalacji c.o. W innym wypadku powinien wesprzeć się wiedzą projektanta.
   15.12.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl