Optymalizacja parametrów i wybór najlepszych pomp odśrodkowych dla potrzeb ciepłownictwa

Pompy odśrodkowe
Pompy odśrodkowe

Prawidłowy dobór parametrów i wybór konkretnych pomp do pracy w różnych instalacjach ciągle jeszcze przysparza wielu kłopotów. Powszechny jest dobór zbyt asekuracyjny, ze zbyt dużymi zapasami wysokości podnoszenia, co powoduje znaczne straty energii w skali całej gospodarki. Wciąż nie bierze się pod uwagę kosztów eksploatacyjnych wybieranych zespołów pompowych. Dotyczy to również ciepłownictwa.

Ograniczenia zewnętrzne

Punktem wyjścia do analizy technicznej i równocześnie pierwszym ograniczeniem jest przewidywany zakres Qsmin–Qsmax i charakter zmian strumienia wody sieciowej Qs(t) wysyłanej ze źródła ciepła (ZC) do miejskiej sieci ciepłowniczej (m.s.c.) w sezonie grzewczym (rys. 1). Od razu należy podkreślić, że ze względu na znacznie mniejsze strumienie wody sieciowej w lecie i mniejsze wówczas opory przepływu m.s.c. w źródle ciepła powinny być instalowane odrębne pompy letnie o dużo mniejszych znamionowych wydajnościach Qznam i wysokościach podnoszenia Hznam. Dla każdego Qs(t) możliwe są różne liczby i wielkości pomp sieciowych, np. jedna duża, jedna duża i jedna mała, trzy jednakowe mniejsze itp.

Optymalny wariant powinien charakteryzować się najmniejszym zużyciem energii do napędu pomp podczas sezonu grzewczego. Należy zauważyć, że na tym pierwszym etapie rozważań nie są jeszcze znane konkretne pompy, stąd też wyznacza się optymalne parametry znamionowe pomp wirtualnych (hipotetycznych), które będą następnie podstawą wyboru rzeczywistych pomp o ściśle określonych charakterystykach.

Na tym etapie równocześnie z wyborem parametrów (Qznam, Hznam) należy wybrać sposób regulacji wydajności i silnik napędowy (zwykły, energooszczędny czy też z magnesami stałymi). W ten sposób dobiera się optymalny wirtualny zespół pompowy: pompa, silnik napędowy i układ regulacji.

Drugim czynnikiem determinującym parametry znamionowe pomp sieciowych jest charakterystyka Hm.s.c.(Qs) miejskiej sieci ciepłowniczej, którą można nazwać charakterystyką zewnętrzną całego układu, złożonego z m.s.c. i ZC. Jest ona paraboliczna:

(1)

gdzie wysokość statyczna Hst uwzględnia m.in. typowe spadki ciśnień w regulatorach pogodowych [2]. Należy zdecydowanie odejść od stosowanego dawniej wymogu stałego ciśnienia dyspozycyjnego, którego konsekwencją była charakterystyka Hm.s.c. = const, ponieważ generuje to znaczne straty energii.

Charakterystyka hydrauliczna źródła ciepła oraz audyt energetyczny

Kolejnym czynnikiem wpływającym na dobierane parametry oraz późniejszą pracę pomp i całego układu pompowego jest charakterystyka hydrauliczna źródła ciepła ΔhZC(Qs). Jest to charakterystyka oporów przepływu wewnętrznej instalacji wody sieciowej (kotły wodne lub wymienniki podturbinowe, rurociągi, odmulacze, filtry itp.) – można ją nazwać charakterystyką wewnętrzną układu.

Do analizy współpracy źródła ciepła (ZC) z m.s.c. potrzebna jest charakterystyka wypadkowa HZC(Qs), w której zawarta jest zarówno charakterystyka ΔhZC(Qs) oporów przepływu w źródle, jak i charakterystyki H(Q) wszystkich równocześnie pracujących pomp sieciowych. Punkt przecięcia charakterystyk HZC(Qs) = Hm.s.c.(Qs) wyznacza punkt pracy W obiektu (rys. 2). W przypadku ciepłowni komunalnej (CK), w której równolegle współpracujące pompy umieszczone  są blisko siebie, można łatwo [1, 2] zbudować charakterystykę wypadkową Hwyp(Qs) grupy m pomp, a następnie charakterystykę hydrauliczną HZC = HCK ciepłowni:

(2)

Charakterystykę taką należy zmierzyć (w przypadku istniejącego źródła ciepła) lub obliczyć (w przypadku obiektu projektowanego) z największą możliwą starannością i dokładnością. Analogicznie można wyznaczyć charakterystykę Hpc(Qs) przepompowni ciepłowniczej. W przypadku elektrociepłowni (EC) pompy są zwykle dość znacznie oddalone od siebie i połączone długimi rurociągami doprowadzającymi i odprowadzającymi.

Grupa pomp składa się przeważnie z podgrupy pomp wstępnych i pomp głównych, rozdzielonych wymiennikami podturbinowymi i kolektorami, a połączonych szeregowo. Nie da się wówczas zbudować charakterystyki wypadkowej całej grupy. Można natomiast, stosując redukowanie charakterystyk pomp do określonych punktów [1], wyznaczyć zbiór możliwych charakterystyk HEC(Qs), zawierających zarówno charakterystyki Hj(Qj) poszczególnych pomp, jak i charakterystyki oporów przepływów ΔhEC,i poszczególnych odcinków instalacji wody sieciowej wewnątrz EC. Sposób postępowania został szczegółowo omówiony w publikacji [3].

W obu przypadkach niezbędne są nieznane jeszcze charakterystyki przepływu H(Q) poszczególnych pomp. Charakterystyki te, które należy traktować jako prawdopodobne, można wyznaczyć w I etapie, poprzedzającym wybór konkretnych pomp.

   17.12.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl