Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Optymalizacja parametrów i wybór najlepszych pomp odśrodkowych dla potrzeb ciepłownictwa

Pompy odśrodkowe
Pompy odśrodkowe
Ciąg dalszy artykułu...

W przypadku modernizowanego ZC, dla którego należy dobrać nowe pompy, charakterystykę ΔhZC(Qs), lub w przypadku EC elementy tej charakterystyki, należy wyznaczyć podczas audytu energetycznego, który powinien być pierwszym krokiem, poprzedzającym wszystkie następne działania. Dotyczy to oczywiście także  przepompowni ciepłowniczych.

Audyt energetyczny powinien obejmować następujące działania:

  • identyfikacja formalna obiektu pompowego i jego elementów,
  • pomiary charakterystyk elementów obiektu pompowego, w tym zainstalowanych pomp,
  • ocena elementów i całego obiektu pompowego pod względem efektywności energetycznej,
  • opracowanie koncepcji modernizacji zmniejszających energochłonność pompowania oraz
  • oceny okresu zwrotu kosztów modernizacji.

Wykonanie audytu należy powierzyć wysoko wykwalifikowanej ekipie, mającej doświadczenie w realizacji podobnych zadań. Mogą to być np. ekipy z tych wydziałów wyższych uczelni technicznych, które czynnie zajmują się zagadnieniami konstrukcji oraz eksploatacji zespołów i instalacji pompowych. Decyzja o doborze nowych pomp lub przynajmniej poprawie dopasowania pomp istniejących powinna być wnioskiem wynikającym właśnie z przeprowadzonego audytu.

Etapy doboru parametrów i wyboru pomp

Kupno i zainstalowanie zespołów pompowych jest ostatnim krokiem procesu doboru parametrów i wyboru pomp. Proces ten, odpowiedzialny i dość pracochłonny, składa się z trzech etapów.

Etap I: Dobór pomp1) wirtualnych do układu o wymaganym zakresie i przebiegu zmian wydajności oraz charakterystykach omówionych powyżej. Obejmuje on:

  • ustalenie typów pomp (jedno- lub wielostopniowe, jedno- lub dwustrumieniowe) na podstawie posiadanych doświadczeń i wstępnej analizy,
  • ustalenie parametrów znamionowych Qznam, Hznam, z założenia równych parametrom optymalnym Qopt, Hopt, przy których pompy osiągają najwyższe sprawności ηmax, w procesie optymalizacji energetycznej,
  • założenie sposobu regulacji parametrów i jej technicznej realizacji.

Etap II: Ogłoszenie przetargu i/lub rozesłanie zapytań ofertowych dotyczących dostawy pomp o parametrach określonych w I etapie do kilku renomowanych wytwórni pomp.

Etap III: Rozstrzygnięcie przetargu i wybór konkretnych pomp1) o parametrach Qznam, Hznam i określonych charakterystykach przepływu H(Q), sprawności η(Q), mocy P(Q) oraz własnościach antykawitacyjnych NPSHR(Q), wyprodukowanych przez konkretnego wytwórcę i o sprecyzowanej cenie.

Wybór dokonany w III etapie decyduje o późniejszych kosztach eksploatacyjnych, zależnych jednak także od parametrów ustalonych w I etapie. Oba te etapy powinny być przeprowadzone bardzo starannie, bez próby uzyskania pozornych tylko oszczędności na kosztach prac projektowych i obliczeniowych oraz opinii uznanych fachowców z danej dziedziny.

Dobór parametrów pomp wirtualnych jako wynik optymalizacji energetycznej

Optymalizacja energetyczna parametrów (I etap procesu) polega na ustaleniu wielkości i liczby m ? 1 jednakowych lub różnych pomp, o parametrach znamionowych:

(3)

które wraz z równocześnie dobranymi układami napędowymi zapewnią najmniejsze zużycie energii elektrycznej.

(4)

gdzie:
i = 1, 2, …, n – liczba pasków, na jakie podzielono wykres Qs(t) (rys. 1),
j = 1, 2, …, m – liczba współpracujących pomp, w dłuższym powtarzalnym okresie, zwykle w ciągu sezonu grzewczego o długości T. Są to pompy nieistniejące realnie, stąd też nazwano je pompami wirtualnymi.

 


1) Dla skrócenia tu i w wielu innych miejscach pod nazwą „pompa” rozumie się kompletny zespół pompowy złożony z właściwej pompy, sprzęgła, silnika napędowego i urządzenia regulacyjnego.
 

   17.12.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl