Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Optymalizacja parametrów i wybór najlepszych pomp odśrodkowych dla potrzeb ciepłownictwa

Pompy odśrodkowe
Pompy odśrodkowe
Ciąg dalszy artykułu...

Podobnie, posługując się pękiem prawdopodobnych charakterystyk η (q) [1], można wyznaczyć charakterystykę sprawności η(Q). Otrzymane w ten sposób charakterystyki można przeliczyć z prędkości obrotowej n = nznam (α = 1) na inne prędkości obrotowe. Dla najczęściej potrzebnego zakresu α = 0,8–1,15 można
w tym celu skorzystać z zależności [1]:dla każdego punktu (Q,η) na charakterystyce sprawności. Zależność (11) odniesiona do n1 = nznam1 = 1) i n2 = n (α2 = α ≠ 1) będzie miała postać:
(12)

Przykładowe pęki krzywych H(Q,η) i η(Q,η) dla pompy P1 (patrz przykład obliczeniowy), otrzymane powyższym sposobem, pokazano na rys. 5. Uwzględniono przy tym fakt, że dla n = nznam obowiązuje dla każdej pompy ograniczenie zakresu Qmin ≤ Q ≤ Qmax [6], ze względu na kawitację, siły promieniowe oraz sprawność. Graniczne wydajności Qmin i Qmax można przeliczyć na inne prędkości obrotowe n ≠ nznam, zachowując jednak ostrożność zwłaszcza przy Qmax i n > nznam.

Wybór konkretnego zespołu pompowego

Wyboru określonej pompy (III etap procesu) dokonuje się spośród kilku konkretnych pomp zaproponowanych przez dostawców w odpowiedzi na zapytania ofertowe. Podstawą wyboru powinien być „koszt życia” LCC pompy w założonym okresie eksploatacji; za najlepsze powinno się uznać to rozwiązanie, dla którego LCC = min.

Obliczenia należy wykonać dla założonego przebiegu zmian strumienia wody sieciowej Qs(t), w ciągu sezonu grzewczego o długości T (rys. 1), który można sporządzić na podstawie danych zarejestrowanych w poprzednich sezonach lub (w przypadku obiektu nowego) na podstawie analogicznych przebiegów dla obiektów podobnej wielkości.

Całkowite koszty LCC są równe sumie łącznych kosztów zakupu (Kinw), zainstalowania (Kinst) i wieloletniej eksploatacji urządzeń (Kekspl) [8, 9, 10]:

(13)

przy czym na koszty Kekspl składają się koszty: bieżącej obsługi (Kobsl), planowanych przeglądów i remontów (Kppr), usunięcia skutków awarii (Kaw) oraz energii elektrycznej (Ke) zużytej do napędu m pomp podczas l lat eksploatacji (np. l = 15, 20 lub 25 lat):

(14)

Sposób obliczenia LCC omówiono szczegółowo w ww. pozycjach literatury. Porównując różne warianty zakupu, można założyć, że koszty obsługi, przeglądów,  remontów i usuwania skutków awarii będą dla nich zbliżone, podobnie jak koszty Kinst. Wystarczy więc porównać wartości

(15)

aby wybrać wariant optymalny pod względem łącznych kosztów. Warto przy tym pamiętać, że koszty remontów i awarii pomp o wysokiej trwałości i niezawodności będą mniejsze niż analogiczne koszty dla pomp o przeciętnej jakości, a więc mniejsze będą całkowite koszty LCC. Jeśli z jakichkolwiek względów preferowany będzie wariant m >1 zespołów pompowych, to każda z kilku równolegle współpracujących pomp powinna mieć regulację zmiennoobrotową.

Mimo iż zwiększa to koszty inwestycyjne, to jednak zmniejsza łączne koszty życia LCC. Należy podkreślić, że dostępne obecnie przetwornice częstotliwości umożliwiają bez problemu również zwiększenie prędkości obrotowej o 15–20%. Dzięki temu zamiast kilku pomp, koniecznych do osiągnięcia chwilowej wydajności Qsmax, można zastosować jedną większą pompę o wyższej sprawności.

Z wielu wykonanych dotąd obliczeń oraz analiz kosztów eksploatacji rzeczywistych obiektów wynika, że o sumie łącznych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych w okresie życia zespołu pompowego decydują koszty energii elektrycznej pobranej w tym czasie przez jego układ napędowy. Koszty zakupu urządzeń, zwłaszcza w przypadku zespołów pompowych o mocach kilkudziesięciu i więcej kilowatów, stanowią zaledwie kilka procent LCC [9].

   17.12.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl