Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Odwodnienie dróg. Współpraca sieci kanalizacji deszczowej z urządzeniami podczyszczającymi, pompownią i zbiornikiem retencyjnym

Przekazana do eksploatacji droga musi mieć odwodnienia
Przekazana do eksploatacji droga musi mieć odwodnienia
www.sxc.hu

Wykorzystanie zjawiska retencji w oczyszczaniu ścieków pozwala zmniejszyć powierzchnię pompowni i zastosować pompy o mniejszej mocy. W artykule podano przykład optymalizacji kosztów inwestycyjnych i warunków pracy infrastruktury odprowadzającej ścieki odpadowe z drogi.

Sieć kanalizacyjna, urządzenia podczyszczające, pompownia i zbiornik retencyjny to podstawowe składniki infrastruktury odwodnień autostrad i dróg szybkiego ruchu. Występują zarówno na drodze właściwej (odcinki proste), jak i na obiektach (węzły, wiadukty i mosty). Ścieki opadowe – deszczowe i wody roztopowe – zgodnie z przepisami Prawa wodnego wymagają podczyszczenia przed wprowadzeniem ich do odbiorników, czyli rzek, rowów melioracyjnych czy gruntów. Poza pewnymi wyjątkami nie jest wymagane podczyszczanie ścieków odprowadzanych do kanalizacji deszczowej ogólnospławnej.

Zobacz ofertę rynkową systemów odwodnień »

Odbiorcy ścieków (w rozumieniu Prawa wodnego) lub zarządcy kanalizacji dążą ze względów techniczno-eksploatacyjnych do ograniczenia maksymalnego odpływu ścieków podczas opadów. W poprzednim artykule [1] zaproponowano rozwiązanie retencji kanałowo-powierzchniowej zmierzające do obniżenia maksymalnego odpływu ścieków opadowych. Poniżej podano przykład optymalizacji kosztów inwestycji oraz warunków pracy instalacji odwodnienia drogi.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie instalacji kanalizacji deszczowej
SPRAWDŹ CENĘ >>

W warunkach kanalizacji miejskiej pracować mogą pompownie, jednak ich wydajność nie może przekraczać limitu ustalonego przez zarządcę kanalizacji. Dostawca separatorów gwarantuje ich poprawne działanie dla określonej przepustowości, np. dla takich przepływów, jakie zostały podane w tab. 1.

Ścieki opadowe charakteryzują się znacznymi wahaniami odpływu, które dla okresu suchego wynoszą od 0 do qmaks., np. 500 l/s. Rozporządzenie [4] nakazuje podczyszczanie wód opadowych i roztopowych z zawartych w nich zawiesin i substancji ropopochodnych w ilości, jaka powstaje w danej zlewni z opadów deszczu miarodajnego o natężeniu co najmniej 15 l/s/ha.

Zatem projektant może wybrać, czy zastosuje urządzenia oczyszczające całość wód deszczowych, czy też separatory o mniejszej przepustowości, a chwilowe przepływy maksymalne, przekraczające wartość obliczeniową, skieruje przewodem by-passu bez oczyszczania do odbiornika. Należy jednak pamiętać, że separator to proste urządzenie, które umieszczone zostaje w studzience. Wahania odpływu są znaczne i nasuwa się tu wątpliwość, czy urządzenie przy tak dużych wahaniach przepływu, jak podano powyżej, spełni swoją funkcję.

Przekazana do eksploatacji droga musi mieć odwodnienia. W związku z tym należy: zebrać powstające ścieki opadowe, podczyścić je, retencjonować i zapewnić transport hydrauliczny (odpływ) do odbiornika. Zbieranie ścieków odbywa się grawitacyjnie – dopływają one całą swoją powierzchnią do rowu poprzez wpusty, rowki itp. W większości przypadków odpływ odbywa się w rowie otwartym, rzadziej kanałem rurowym ułożonym na poboczu drogi.

Należy dążyć do skierowania odpływu ścieków do pompowni, gdyż zapewnia to optymalne warunki pracy omawianej infrastruktury kanalizacyjnej. Przedstawione to zostało na załączonym schemacie wysokościowym (rys. 1).

Zagłębienie pompowni wynika z zagłębienia końcówki kanału lub rowu otwartego. Na przepompowni kończy się zagłębienie instalacji. Pozostała infrastruktura, tj. separatory i zbiornik, zostaje wypłycona. Analiza hydrauliczna wykazała, że zbiornik niewspółpracujący z pompownią nie zapewnia retencji i stanowi wyłącznie element przepływowy, to jest rozszerzony kanał dopływowy.

Istnieją dwa warianty lokalizacji wysokościowej separatora (rys. 1):
1. zagłębiony separator (co wynika z końcówki kanału doprowadzającego ścieki) z by-passem, dalej dopływ do pompowni, a następnie zbiornik retencyjny,
2. zagłębienie pompowni (warunki jak wyżej), a następnie zbiornik retencyjny i maksymalnie wypłycony separator.

Pierwsze rozwiązanie nie jest zalecane ze względów techniczno-eksploatacyjnych i ekonomicznych. Nieuzasadnione jest wykonywanie zagłębienia by-passów i separatora, gdyż utrudnia to eksploatację, obserwację i usuwanie ścieków oraz pobieranie próbek i czyszczenie. Obserwacja lustra ścieków możliwa jest w tym wypadku tylko przy użyciu kamery. Konieczne jest też nadbudowanie separatora i studzienek, co zwiększa koszty.

Tych wad nie ma drugie rozwiązanie (wariant 2 na rys. 1). Rów otwarty zbierający ścieki z „połówki” drogi szybkiego ruchu prowadzi znaczne ich ilości, co wynika z długości obsługiwanego odcinka. W przeciwieństwie do kanału biegnącego pod ziemią rów zbiera dodatkowe ilości deszczu opadającego na jego powierzchnię (skarpy i pobocza nieutwardzone). Infrastruktura ulokowana jest w różnym oddaleniu od odbiornika i ma to wpływ na ilość prowadzonych ścieków.

Rów pod względem hydraulicznym stanowi rzekę w skali mikro, co pozwala na wyraźne retencjonowanie opadów, a następnie ich „wypuszczanie” do dalszych obiektów, m.in. do separatora, pompowni i ewentualnie zbiornika. Zależy to od warunków lokalnych, a przede wszystkim od układu wysokościowego. Wykorzystanie zjawiska retencji w oczyszczaniu ścieków pozwala na zmniejszenie gabarytów pompowni i zastosowanie mniejszych pomp, a tym samym niższej mocy zainstalowanej. To wszystko wpływa na koszty inwestycji i eksploatacji.

Należy podkreślić, że pompownie o średnicy wewnętrznej płaszcza d = 2,5 m mogą zostać wykonane u producenta z pełnym wyposażeniem hydrauliczno-elektrycznym, dostarczone na miejsce transportem samochodowym i wprowadzone do wykopu dźwigiem. Natomiast transport pompowni o średnicy d większej od 2,5 m wymaga spełnienia kłopotliwych i kosztownych procedur drogowo-transportowych.

Dzięki zastosowaniu pomp zatapialnych możliwe jest umieszczenie dwóch pomp, przy zapewnieniu wymaganych odległości ich rozstawu, a pompownia może mieć wydajność rzędu 500–600 l/s, zgodnie z wymaganiami dla odbioru ścieków. Pozwala to również ujednolicić rodzaj pomp. Zastosowanie retencji kanałowej (rowu otwartego) umożliwia:

  • właściwe, optymalne zaprojektowanie pompowni,
  • zastosowanie separatora o mniejszej przepustowości, co wpływa na koszt zakupu,
  • rezygnację ze zbiornika retencyjnego otwartego, którego zastosowanie jest kosztowne i wiąże się z licznymi niedogodnościami.
   01.02.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl