RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawiewniki powietrza zewnętrznego

Nawiewnik powietrza zewnętrznego

Nawiewnik powietrza zewnętrznego

Większość polskich budynków mieszkalnych i publicznych wyposażonych jest w instalację wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej. Aby instalacja w tych budynkach działała, konieczne jest doprowadzenie do pomieszczeń powietrza. Jednak wewnątrz budynków tego powietrza coraz bardziej brakuje.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

Piotr Cembala Sambud – komin „na raty”

Sambud – komin „na raty” Sambud – komin „na raty”

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

W starszych budynkach, ze starą stolarką okienną, nieszczelności były na tyle duże, że do wnętrza budynków wnikała dostateczna ilość powietrza, a instalację wentylacyjną stanowiły tylko przewody kominowe wentylacyjne, zwykle o minimalnych wymaganych przez prawo wymiarach. Architekci w większości przypadków nie zaprzątali sobie głowy tym, jak to powietrze dotrze do pomieszczeń i czy będzie go wystarczająca ilość. Nawet gdy go brakowało, to rzadko kto się skarżył, częściej narzekano na nadmierne wentylowanie i chłód w mieszkaniach z powodu nieszczelnych okien, które na zimę były powszechnie uszczelniane.

Jednak w nowych i modernizowanych budynkach powietrza coraz częściej brak, gdyż szczelniejsze są okna i przegrody budowlane, aby ciepło nie uciekało w sposób niekontrolowany. Niestety, najpierw zaczęto stosować szczelne okna, a dopiero potem okazało się, że konieczne jest też stosowanie rozwiązań i urządzeń doprowadzających powietrze do wnętrza budynków. Do końca grudnia 2008 r. okna o współczynniku infiltracji 0,5–1,0 m3/(m×h×daPa2/3) mogły być wprowadzone do obrotu bez konieczności stosowania dodatkowych elementów nawiewnych.

Nawiewniki były wymagane przy współczynniku niższym niż 0,3, natomiast wówczas nie określono wymagań dla przedziału 0,3–0,5. Obecnie współczynnik infiltracji dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić maksymalnie 0,3 m3/(m×h×daPa2/3) [1], a dopływ powietrza zewnętrznego na potrzeby wentylacyjne należy zapewnić poprzez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w ścianie. Zatem okno pełniące funkcję wentylacyjną musi być wyposażone w nawiewnik.

Ponadto od stycznia 2009 r. zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. [2] wymagany jest projekt instalacji wentylacji grawitacyjnej, którego wcześniej nie wykonywano, a architekt tylko lokalizował kominowy przewód wentylacyjny i wyznaczał jego wymiary. Zatem aby spełnić wymagania zmienionych przepisów w budynkach nowo budowanych oraz przebudowywanych lub rozbudowywanych czy nadbudowywanych albo w przypadku zmiany sposobu ich użytkowania, montowane okna muszą być dobierane zgodnie z projektem wentylacji. Projekt ten powinien wyraźnie określać, czy i jaką funkcję wentylacyjną pełni dane okno i czy musi być wyposażone w nawiewnik powietrza zewnętrznego, czy też nawiewnik ma być zainstalowany w innym miejscu – pod oknem lub w ścianie.

Nawiewniki powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami zawartymi w normie PN-B-03430:1983/Az3:2000 [3], która określa m.in. maksymalną wysokość budynków, w których może być stosowana wentylacja grawitacyjna, i zawiera wymagania dotyczące nawiewników powietrza zewnętrznego oraz zakres ich stosowania w budynkach. Według tej normy strumień objętości powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik (przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach w wysokości 10 Pa) powinien wynosić:

  • od 20 do 50 m3/h – dla wentylacji grawitacyjnej,
  • od 15 do 30 m3/h – dla wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Nawiewnik nawet w pozycji całkowicie zamkniętej musi dostarczać minimalną ilość powietrza, ok. 20–30% strumienia maksymalnego.

Nawiewniki i nawietrzaki

Urządzenia do doprowadzania powietrza zewnętrznego stały się bardzo popularne, ale są różnie nazywane. Wynika to m.in. z przyzwyczajenia niektórych producentów do starych określeń. Aktualna terminologia zawarta jest w normie PN-EN 12792 Wentylacja budynków. Symbole, terminologia i oznaczenia na rysunkach, opublikowanej w maju 2006 r. Podano w niej terminologię, w tym definicje i oznaczenia oraz symbole występujące  na rysunkach w normach europejskich dotyczących wentylacji budynków. Różni się ona od terminologii urządzeń wentylacyjnych, która była zawarta w normie PN-68/B-01411 Wentylacja. Urządzenia i elementy urządzeń wentylacyjnych. Podział, nazwy i określenia oraz w normie, która ją zastąpiła w 1999 r., tj. PN-B-01411 Wentylacja i klimatyzacja. Terminologia.

W aktualnej normie urządzenie do przepływu powietrza montowane w przegrodzie zewnętrznej umożliwiające dopływ powietrza przez obudowę budynku z równoczesnym ograniczeniem przenikania do wnętrza deszczu, śniegu, ciał obcych itp. to nawiewnik – ściślej: nawiewnik powietrza zewnętrznego. Natomiast element, przez który dopływa powietrze zewnętrzne do pomieszczenia, w normie z 1968 r. był określany jako nawietrzak. W 1999 r. nazwa nawietrzak znika z normy PN-B-01411 i pojawia się ogólny termin nawiewnik, rozumiany bardzo szeroko – jako element lub zespół, przez który powietrze napływa do wentylowanej przestrzeni.

Niektórzy producenci i projektanci, a także instalatorzy nadal posługują się starą terminologią i urządzenia umożliwiające dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń nazywają nawietrzakami, a nie zgodnie z nową normą - nawiewnikami. Na potrzebę stosowania poprawnych nazw wskazywał na naszych łamach m.in. dr inż. Edmund Nowakowski w artykule pt. „Nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne” („RI” nr 10/2008). Także instrukcja ITB nr 343/96 zatytułowana „Nawiewniki powietrza zewnętrznego do pomieszczeń” wskazuje wyraźnie, jak powinny być nazywane urządzenia umożliwiające dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń.

Rodzaje nawiewników

Nawiewniki można klasyfikować według różnych kryteriów. Może nim być miejsce montażu – wówczas wyróżniamy nawiewniki okienne, podokienne i ścienne. Ze względu na sposób regulacji przepływu powietrza wyróżnia się nawiewniki o nieregulowanym i regulowanym przepływie powietrza. W tych pierwszych powietrze przepływa przez otwór o stałej wielkości. Nawiewniki o regulowanym przepływie powietrza mogą dostosować strumień powietrza do zmiennego zapotrzebowania na nie, a regulacja może być ręczna lub samoczynna.

Ze względu na rodzaj regulacji możemy wyróżnić nawiewniki: higrosterowane, sterowane ciśnieniowo i temperaturowo. W higrosterowanych wielkość strumienia powietrza dopływającego do pomieszczenia zależy od wilgotności względnej w nim panującej - im jest ona wyższa, tym większy jest strumień. Nawiewniki sterowane ciśnieniowo działają pod wpływem zmian różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Gdy ciśnienie rośnie, przepustnica zmniejsza otwór.

Nawiewniki termostatyczne reagują na zmiany temperatury zewnętrznej. Im ta temperatura jest niższa, tym przepustnica coraz bardziej zmniejsza wielkość otworu, gdyż i tak odpowiedni przepływ powietrza jest zapewniony dzięki wzrastającej różnicy temperatur i tym samym ciśnienia pomiędzy otoczeniem a pomieszczeniem.

Wentylacja nie spełni swojej funkcji, jeśli w budynku nie będzie podciśnienia w kominie (kanale wentylacyjnym), które powstaje dzięki różnicy gęstości powietrza ogrzanego i zewnętrznego lub jest wspomagane przez nasadę kominową zamontowaną na wylocie z kanału wentylacyjnego. Uzyskanie odpowiedniego podciśnienia jest trudne i w praktyce w nowych i modernizowanych budynkach standardem staje się wymuszenie tego podciśnienia przez wentylatory dachowe montowane na końcu kanału wentylacyjnego.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 201, poz. 1238).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU nr 201, poz. 1239).
  3. PN-B-03430:1983/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.
  4. PN-EN 12792 Wentylacja budynków. Symbole, terminologia i oznaczenia na rysunkach

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

wj news Podsumowanie 9. konferencji „Ochrona ppoż.” – instalacje wentylacyjne i tryskaczowe a ochrona przeciwpożarowa

Podsumowanie 9. konferencji „Ochrona ppoż.” – instalacje wentylacyjne i tryskaczowe a ochrona przeciwpożarowa Podsumowanie 9. konferencji „Ochrona ppoż.” – instalacje wentylacyjne i tryskaczowe a ochrona przeciwpożarowa

Podczas 9. Konferencji Szkoleniowej „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja” obrady koncentrowały się wokół systemów wentylacji...

Podczas 9. Konferencji Szkoleniowej „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja” obrady koncentrowały się wokół systemów wentylacji pożarowej i tryskaczowych oraz ich roli w strategii ochrony ppoż. budynków. Były też wystąpienia nt. hybrydowych rozwiązań w wentylacji pożarowej, przykładów oceny poprawności wykonania i działania systemów oddymiania, doboru systemów różnicowania ciśnienia, wentylacji strumieniowej w garażach,...

Redakcja RI news Wystartowała konferencja „Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych” Rynku Instalacyjnego!

Wystartowała konferencja „Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych” Rynku Instalacyjnego! Wystartowała konferencja „Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych” Rynku Instalacyjnego!

Punktualnie o 9.00 wystartowała nasza 9. konferencja szkoleniowa pt. „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze – projektowanie, montaż, eksploatacja”. Konferencję...

Punktualnie o 9.00 wystartowała nasza 9. konferencja szkoleniowa pt. „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze – projektowanie, montaż, eksploatacja”. Konferencję uroczyście rozpoczął krótkim wystąpieniem redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego Waldemar Joniec, witając gości, prelegentów oraz sponsorów.

Redakcja RI news Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Nowość na rynku wydawniczym! Książka „Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych” autorstwa Andrzeja Romanowskiego skierowana jest projektantów oraz wykonawców instalacji...

Nowość na rynku wydawniczym! Książka „Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych” autorstwa Andrzeja Romanowskiego skierowana jest projektantów oraz wykonawców instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jak również właścicieli oraz zarządców budynków. Przybliża zagadnienia automatyki specjalistom w dziedzinie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a kwestie technologii wentylacji oraz klimatyzacji ekspertom z zakresu automatyki.

Redakcja RI ARMACELL na portalu Archispace!

ARMACELL na portalu Archispace! ARMACELL na portalu Archispace!

Do grona firm posiadających swoje konto na portalu Archispace dołączył właśnie Armacell, producent elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do...

Do grona firm posiadających swoje konto na portalu Archispace dołączył właśnie Armacell, producent elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych.

Redakcja RI Zapraszamy na VII konferencję Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych

Zapraszamy na VII konferencję Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych Zapraszamy na VII konferencję Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych

Redakcja Rynku Instalacyjnego zaprasza na siódmą edycję konferencji szkoleniowej "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja....

Redakcja Rynku Instalacyjnego zaprasza na siódmą edycję konferencji szkoleniowej "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja. Nowe przepisy i wytyczne".

Marcin Gasiński Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych

Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych

Konieczna jest pilna zmiana rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, tak żeby można było poprawnie powiązać ze sobą treść rozporządzenia i norm lub opracować...

Konieczna jest pilna zmiana rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, tak żeby można było poprawnie powiązać ze sobą treść rozporządzenia i norm lub opracować nową metodę obliczeń, niepowiązaną bezpośrednio z normami.

mgr inż. Krzysztof Kegler Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych

Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych

Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji...

Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji uzyskuje się m.in. dzięki zastosowaniu kompozytowych przewodów wentylacyjnych oraz odpowiednich nawiewników.

kr Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników

Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych staje się standardem. Od 2021 roku zaczną obowiązywać wysokie wymagania względem efektywności energetycznej budynków zawarte w warunkach technicznych, tym...

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych staje się standardem. Od 2021 roku zaczną obowiązywać wysokie wymagania względem efektywności energetycznej budynków zawarte w warunkach technicznych, tym samym bardzo trudne będzie zbudowanie domu bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W dużych obiektach, np. użyteczności publicznej, wentylacja mechaniczna od dawna jest koniecznością.

Redakcja RI Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji

Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji

W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych...

W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych wentylacji mechanicznej trudno jest osiągnąć komfort i odpowiednią jakość powietrza przy szczelnie zaizolowanych konstrukcjach budynków.

dr inż. Michał Szymański, dr hab. inż. Łukasz Amanowicz, dr inż. Katarzyna Ratajczak, dr inż. Radosław Górzeński Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna.

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna. Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna.

Pomieszczenia laboratoriów chemicznych są zazwyczaj wyposażone w dwa typy wentylacji: ogólną i technologiczną. Kluczową kwestią projektową jest właściwa konfiguracja obydwu typów wentylacji oraz dobór...

Pomieszczenia laboratoriów chemicznych są zazwyczaj wyposażone w dwa typy wentylacji: ogólną i technologiczną. Kluczową kwestią projektową jest właściwa konfiguracja obydwu typów wentylacji oraz dobór urządzeń i elementów w celu zapewnienia odpowiednich parametrów powietrza i kierunku przepływu oraz oszczędnej i bezpiecznej eksploatacji.

Redakcja RI Wentylacja energooszczędnych budynków

Wentylacja energooszczędnych budynków Wentylacja energooszczędnych budynków

Nowoczesne budownictwo musi być niskoenergetyczne, a urządzenia, które są stosowane w budynkach – efektywne. Nie może być to jednak okupione pogorszeniem parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach, ponieważ...

Nowoczesne budownictwo musi być niskoenergetyczne, a urządzenia, które są stosowane w budynkach – efektywne. Nie może być to jednak okupione pogorszeniem parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach, ponieważ równie istotne jak efektywność energetyczna jest zapewnienie komfortu i zdrowia.

mgr inż. Katarzyna Rybka Energooszczędne sterowanie rekuperacją

Energooszczędne sterowanie rekuperacją Energooszczędne sterowanie rekuperacją

Instalacja wentylacji, żeby działać sprawnie i oszczędnie, musi być prawidłowo regulowana. W niewielkich budynkach rolę urządzenia odpowiedzialnego za wentylację przejmują rekuperatory – jeśli są prawidłowo...

Instalacja wentylacji, żeby działać sprawnie i oszczędnie, musi być prawidłowo regulowana. W niewielkich budynkach rolę urządzenia odpowiedzialnego za wentylację przejmują rekuperatory – jeśli są prawidłowo sterowane, pozwalają osiągnąć wyższą niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej jakość powietrza.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

Waldemar Joniec Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Rozmowa z Piotrem Dałkiem, prezesem zarządu Fläkt Bovent Sp. z o.o.

Rozmowa z Piotrem Dałkiem, prezesem zarządu Fläkt Bovent Sp. z o.o.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża. Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...

dr hab. inż. Wojciech Ozgowicz, dr inż. Elżbieta Kalinowska-Ozgowicz, dr inż. Sabina Lesz, mgr inż. Aleksander Kowalski Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali...

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali basenowej wymaga uwzględnienia jednocześnie takich czynników, jak: uzdatnianie powietrza, jego wilgotność oraz środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Ewa Witkowska Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15

Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15 Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15

W ramach Konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny architekci mieli zaprojektować jednorodzinny budynek mieszkalny w standardzie NF40 lub NF15 o powierzchni ok. 150 m2, którego koszt budowy nie przekroczy...

W ramach Konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny architekci mieli zaprojektować jednorodzinny budynek mieszkalny w standardzie NF40 lub NF15 o powierzchni ok. 150 m2, którego koszt budowy nie przekroczy 500 tys. zł netto. W artykule omówiono rozwiązania instalacyjne najczęściej stosowane w tych projektach.

Bartosz Pijawski Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej

Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej

4 sierpnia br. przeprowadzono pierwszy próbny przejazd kolei podmiejskiej ze wschodniej części Stambułu do zachodnich dzielnic. Zrealizowano w ten sposób projekt, który był marzeniem mieszkańców tureckiej...

4 sierpnia br. przeprowadzono pierwszy próbny przejazd kolei podmiejskiej ze wschodniej części Stambułu do zachodnich dzielnic. Zrealizowano w ten sposób projekt, który był marzeniem mieszkańców tureckiej stolicy od ponad stu lat. Obie części Stambułu rozdziela cieśnina Bosfor – wymagało to wykonania tunelu o długości ponad 13 km w strefie często nawiedzanej przez trzęsienia ziemi i z natężonym ruchem nawodnym. Tunel znajduje się 60 m poniżej poziomu morza, a jego strop 5 m pod morskim dnem....

Maciej Danielak Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego

Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego

Obok komfortu termicznego oraz właściwego oświetlenia bardzo ważnym parametrem kształtującym właściwe samopoczucie użytkownika jest akustyka danego pomieszczenia. Poziom ciśnienia akustycznego wywoływany...

Obok komfortu termicznego oraz właściwego oświetlenia bardzo ważnym parametrem kształtującym właściwe samopoczucie użytkownika jest akustyka danego pomieszczenia. Poziom ciśnienia akustycznego wywoływany różnymi źródłami hałasu nie może przekroczyć zdefiniowanej wartości, zależnej m.in. od przeznaczenia pomieszczenia.

dr inż. Anna Charkowska Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie),...

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie), jak i jeden z najważniejszych problemów dotyczących utrzymania parametrów komfortu cieplno-wilgotnościowego dla użytkowników pomieszczeń.

dr hab. inż. Edward Przydróżny, dr inż. Sylwia Szczęśniak Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich

Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich

Wentylacja wiąże się z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Jednak w sensie technicznym pojęcie to obejmuje całokształt zabiegów, które łącznie z wymianą powietrza pozwalają na uzyskanie jego żądanego...

Wentylacja wiąże się z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Jednak w sensie technicznym pojęcie to obejmuje całokształt zabiegów, które łącznie z wymianą powietrza pozwalają na uzyskanie jego żądanego stanu w całym pomieszczeniu lub jego części.

Waldemar Joniec Wentylatory – przesłanki doboru

Wentylatory – przesłanki doboru Wentylatory – przesłanki doboru

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga...

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga sprecyzowania celu i przeanalizowania kilkunastu kryteriów, począwszy od wydajności i sprężu po rodzaj zabezpieczeń i sterowania silnikiem.

dr Michał Michałkiewicz, dr inż. Magorzata Basińska Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Tematem przeprowadzonych badań było mikrobiologiczne skażenie powietrza oraz zróżnicowanie wybranych parametrów klimatycznych w budynku pasywnym oraz jego środowisku zewnętrznym.

Tematem przeprowadzonych badań było mikrobiologiczne skażenie powietrza oraz zróżnicowanie wybranych parametrów klimatycznych w budynku pasywnym oraz jego środowisku zewnętrznym.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.