Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nawiewniki powietrza zewnętrznego

Nawiewnik powietrza zewnętrznego
Nawiewnik powietrza zewnętrznego

Większość polskich budynków mieszkalnych i publicznych wyposażonych jest w instalację wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej. Aby instalacja w tych budynkach działała, konieczne jest doprowadzenie do pomieszczeń powietrza. Jednak wewnątrz budynków tego powietrza coraz bardziej brakuje.

W starszych budynkach, ze starą stolarką okienną, nieszczelności były na tyle duże, że do wnętrza budynków wnikała dostateczna ilość powietrza, a instalację wentylacyjną stanowiły tylko przewody kominowe wentylacyjne, zwykle o minimalnych wymaganych przez prawo wymiarach. Architekci w większości przypadków nie zaprzątali sobie głowy tym, jak to powietrze dotrze do pomieszczeń i czy będzie go wystarczająca ilość. Nawet gdy go brakowało, to rzadko kto się skarżył, częściej narzekano na nadmierne wentylowanie i chłód w mieszkaniach z powodu nieszczelnych okien, które na zimę były powszechnie uszczelniane.

Jednak w nowych i modernizowanych budynkach powietrza coraz częściej brak, gdyż szczelniejsze są okna i przegrody budowlane, aby ciepło nie uciekało w sposób niekontrolowany. Niestety, najpierw zaczęto stosować szczelne okna, a dopiero potem okazało się, że konieczne jest też stosowanie rozwiązań i urządzeń doprowadzających powietrze do wnętrza budynków. Do końca grudnia 2008 r. okna o współczynniku infiltracji 0,5–1,0 m3/(m×h×daPa2/3) mogły być wprowadzone do obrotu bez konieczności stosowania dodatkowych elementów nawiewnych.

Nawiewniki były wymagane przy współczynniku niższym niż 0,3, natomiast wówczas nie określono wymagań dla przedziału 0,3–0,5. Obecnie współczynnik infiltracji dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić maksymalnie 0,3 m3/(m×h×daPa2/3) [1], a dopływ powietrza zewnętrznego na potrzeby wentylacyjne należy zapewnić poprzez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w ścianie. Zatem okno pełniące funkcję wentylacyjną musi być wyposażone w nawiewnik.

Ponadto od stycznia 2009 r. zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. [2] wymagany jest projekt instalacji wentylacji grawitacyjnej, którego wcześniej nie wykonywano, a architekt tylko lokalizował kominowy przewód wentylacyjny i wyznaczał jego wymiary. Zatem aby spełnić wymagania zmienionych przepisów w budynkach nowo budowanych oraz przebudowywanych lub rozbudowywanych czy nadbudowywanych albo w przypadku zmiany sposobu ich użytkowania, montowane okna muszą być dobierane zgodnie z projektem wentylacji. Projekt ten powinien wyraźnie określać, czy i jaką funkcję wentylacyjną pełni dane okno i czy musi być wyposażone w nawiewnik powietrza zewnętrznego, czy też nawiewnik ma być zainstalowany w innym miejscu – pod oknem lub w ścianie.

Nawiewniki powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami zawartymi w normie PN-B-03430:1983/Az3:2000 [3], która określa m.in. maksymalną wysokość budynków, w których może być stosowana wentylacja grawitacyjna, i zawiera wymagania dotyczące nawiewników powietrza zewnętrznego oraz zakres ich stosowania w budynkach. Według tej normy strumień objętości powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik (przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach w wysokości 10 Pa) powinien wynosić:

  • od 20 do 50 m3/h – dla wentylacji grawitacyjnej,
  • od 15 do 30 m3/h – dla wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Nawiewnik nawet w pozycji całkowicie zamkniętej musi dostarczać minimalną ilość powietrza, ok. 20–30% strumienia maksymalnego.

Nawiewniki i nawietrzaki

Urządzenia do doprowadzania powietrza zewnętrznego stały się bardzo popularne, ale są różnie nazywane. Wynika to m.in. z przyzwyczajenia niektórych producentów do starych określeń. Aktualna terminologia zawarta jest w normie PN-EN 12792 Wentylacja budynków. Symbole, terminologia i oznaczenia na rysunkach, opublikowanej w maju 2006 r. Podano w niej terminologię, w tym definicje i oznaczenia oraz symbole występujące  na rysunkach w normach europejskich dotyczących wentylacji budynków. Różni się ona od terminologii urządzeń wentylacyjnych, która była zawarta w normie PN-68/B-01411 Wentylacja. Urządzenia i elementy urządzeń wentylacyjnych. Podział, nazwy i określenia oraz w normie, która ją zastąpiła w 1999 r., tj. PN-B-01411 Wentylacja i klimatyzacja. Terminologia.

W aktualnej normie urządzenie do przepływu powietrza montowane w przegrodzie zewnętrznej umożliwiające dopływ powietrza przez obudowę budynku z równoczesnym ograniczeniem przenikania do wnętrza deszczu, śniegu, ciał obcych itp. to nawiewnik – ściślej: nawiewnik powietrza zewnętrznego. Natomiast element, przez który dopływa powietrze zewnętrzne do pomieszczenia, w normie z 1968 r. był określany jako nawietrzak. W 1999 r. nazwa nawietrzak znika z normy PN-B-01411 i pojawia się ogólny termin nawiewnik, rozumiany bardzo szeroko – jako element lub zespół, przez który powietrze napływa do wentylowanej przestrzeni.

Niektórzy producenci i projektanci, a także instalatorzy nadal posługują się starą terminologią i urządzenia umożliwiające dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń nazywają nawietrzakami, a nie zgodnie z nową normą - nawiewnikami. Na potrzebę stosowania poprawnych nazw wskazywał na naszych łamach m.in. dr inż. Edmund Nowakowski w artykule pt. „Nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne” („RI” nr 10/2008). Także instrukcja ITB nr 343/96 zatytułowana „Nawiewniki powietrza zewnętrznego do pomieszczeń” wskazuje wyraźnie, jak powinny być nazywane urządzenia umożliwiające dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń.

   01.02.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl