Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nawiewniki i kratki nawiewne

Nawiewnik szybowy
Nawiewnik szybowy
Flop System

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu oraz możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Elementy nawiewne mają decydujący wpływ na kształt strumienia powietrza znajdującego się w pomieszczeniu i na wymianę energii pomiędzy powietrzem dopływającym a powietrzem w pomieszczeniu. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie czystego powietrza w strefach przebywania ludzi poprzez usuwanie zanieczyszczeń oraz zapewnienie komfortu termicznego z wyrównaną temperaturą przy prędkości powietrza w pomieszczeniu, która ten komfort umożliwia. W strefie przebywania ludzi w większości przypadków prędkość strumienia powietrza nie powinna przekraczać 0,2 m/s, lecz może się zmieniać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia oraz panującej w nim temperatury.

Z kolei wielkość temperatury strumienia nawiewanego w punkcie styczności ze strefą przebywania ludzi nie powinna być większa niż 1 K. Jeśli do tego dodamy, że natężenie dźwięku pochodzącego z elementów nawiewnych nie może przekraczać poziomu dopuszczalnego dla danego pomieszczenia, widać, że nawiewniki są tylko z pozoru prostymi urządzeniami. W rzeczywistości stawiane są im bardzo wysokie wymagania.

Dobór urządzeń nawiewnych powinien uwzględnić rodzaj wentylacji, wymiary pomieszczenia oraz objętość strumieni powietrza wentylacyjnego. Zadaniem systemu wentylacyjnego jest dostarczenie odpowiednich strumieni powietrza do pomieszczeń i utrzymanie zadanej temperatury (pokrycie strat lub usunięcie zysków) oraz zmniejszenie stężenia zanieczyszczeń i ich odprowadzenie, a w przypadku systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego dodatkowo wilgotności względnej powietrza, przy zachowaniu poczucia komfortu u ludzi.

Tradycyjne systemy dystrybucji powietrza to wentylacja mieszająca i wyporowa. Pierwsza polega na rozcieńczeniu zanieczyszczeń powstających w pomieszczeniu poprzez doprowadzanie świeżego powietrza nawiewnikami od góry pomieszczenia, a druga – na doprowadzeniu świeżego powietrza nawiewnikami od dołu lub z boku, o temperaturze od 2 do 4 K niższej niż temperatura powietrza wewnątrz. Trzeci rodzaj to wentylacja indywidualna, której istota sprowadza się do dostarczania odpowiedniej jakości powietrza bezpośrednio do strefy otoczenia człowieka, a nie do całego pomieszczenia, jak w wentylacji wyporowej i mieszającej. Stosuje się też połączenia tych systemów.

Wentylację wyporową stosuje się m.in. w pomieszczeniach przemysłowych, gdyż umożliwia ona skuteczne usuwanie z wentylowanego obszaru znacznych ilości ciepła i zanieczyszczeń. W tym rozwiązaniu powietrze doprowadzane jest z niewielką prędkością w pobliże lub bezpośrednio do strefy przebywania ludzi. Stosowana jest też w pomieszczeniach o specjalnych wymaganiach (np. w salach operacyjnych, laboratoriach), gdzie dąży się do zapobiegania poprzecznym ruchom powietrza w stosunku do jego głównego strumienia w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się powietrza zanieczyszczonego.

W pomieszczeniach o szczególnych wymaganiach stosuje się z kolei wentylację wyporową z poziomym przepływem powietrza, tak aby przechodziło ono z małymi prędkościami strumienia, lecz umożliwiającymi usuwanie zanieczyszczeń, np. z lewej do prawej strony lub wzdłuż pomieszczenia. W małych pomieszczeniach, a zwłaszcza biurowych i mieszkalnych, wentylacja wyporowa raczej nie jest stosowana, m.in. dlatego, że chłodne powietrze wpływające do pomieszczenia przez nawiewniki umieszczone na poziomie podłogi może wywoływać u ludzi wrażenie przeciągu i pionowego gradientu temperatury.

Z kolei wentylacja mieszająca dostarcza powietrze poza strefę przebywania ludzi i strumień powietrza, cyrkulując, stopniowo wypełnia całe pomieszczenie. Stosuje się ją głównie w pomieszczeniach, w których najważniejsze jest zapewnienie komfortu cieplnego. Dlatego tak ważne jest takie zaprojektowanie instalacji i dobór nawiewników, aby docierające do strefy przebywania ludzi powietrze spełniało parametry komfortu, tzn. jego prędkość nie powinna być zbyt duża, a temperatura mniej więcej taka sama w całej strefie.

Z tych powodów w systemie tym nawiewniki powinny tak kształtować nawiewany strumień powietrza, aby porywał i mieszał się on z dużą objętością powietrza znajdującego się wewnątrz. Powoduje to powstanie zjawiska indukcji i, wraz ze wzrostem odległości od nawiewnika, wzrost objętości strumienia i spadek jego prędkości. Tym samym ruch powietrza wywołany nawiewem powoduje mieszanie się powietrza w całej objętości pomieszczenia. Dzięki temu koncentracja zanieczyszczeń spada, a temperatura powietrza wyrównuje się.

W wielu pomieszczeniach, gdzie najważniejszym celem systemu wentylacji jest zapewnienie komfortu cieplnego, stosuje się też połączenie obu systemów wentylacji, czyli wentylację wyporowo-mieszającą. To rozwiązanie wymaga takich nawiewników, które zapewnią małe prędkości strumienia i niewielki stopień indukcji.

Wentylacja indywidualna wymaga doprowadzenia świeżego powietrza do każdego użytkownika w danym pomieszczeniu i to sprawia, że jej zakres stosowania ograniczony jest do pomieszczeń, w których rozmieszczenie miejsc przebywania ludzi jest stałe i nie ulega częstym zmianom, a do konkretnych miejsc przypisana jest dana liczba osób.

Wymaga ona odpowiednio rozbudowanej instalacji i stosowania specjalnych, licznych nawiewników, lecz pozwala na nawet czterokrotne zmniejszenie ilości nawiewanego powietrza w stosunku do wentylacji mieszającej przy zachowaniu komfortu. Tym samym wentylacja ta umożliwia osiągnięcie sporych oszczędności energii zużywanej do podgrzewania, chłodzenia i dostarczania powietrza do pomieszczenia.

   01.02.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl