Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Pomiar zużycia mediów w domach jednorodzinnych

Analiza zużycia mediów jest istotne z punktu widzenia oszczędzania wydatków na utrzymanie domu jednorodzinnego
Analiza zużycia mediów jest istotne z punktu widzenia oszczędzania wydatków na utrzymanie domu jednorodzinnego
www.sxc.hu

Pełne opomiarowanie zużycia mediów w domu jednorodzinnym może wydawać się z pozoru niepotrzebnym wydatkiem, wręcz ekstrawagancją. W większości budowanych obecnie domów funkcjonuje przecież licznik energii elektrycznej oraz licznik zużycia wody i gazu i wydaje się, że wystarczyłby notes i ołówek, by śledzić zużycie mediów. Jednak jedynie rzetelne rozpoznanie, które domowe urządzenia pochłaniają najwięcej energii oraz kiedy i dlaczego się tak dzieje, może być kluczem do sprawnego zarządzania domowymi finansami. Należy przede wszystkim rejestrować pobory dużych „pochłaniaczy energii”, czyli urządzeń służących wytwarzaniu ciepłej wody użytkowej, ogrzewaniu budynku czy jego wentylacji i klimatyzacji.

Uzupełnienie liczników o popularne „mierniki mocy”, czyli proste urządzenia wkładane do gniazda rejestrujące zużycie energii elektrycznej, dostępne już za kilkadziesiąt złotych, może nie tylko dać obraz miesięcznych kosztów, ale również wskazać urządzenie, które powoduje największe zużycie energii. Jednak zasadniczym mankamentem takich „małych watomierzy” (i innych małych urządzeń pomiarowych) jest fakt, że zwykle nie najadają się one do pomiaru mocy powyżej 3 kW.

A praktyka pokazuje, że warto rejestrować pobory nie małych urządzeń domowych, takich jak pralka, lodówka czy czajnik elektryczny, ale urządzeń grzewczych czy wentylacyjnych. To one pochłaniają najwięcej energii i za pobierane przez nie media płacimy wysokie rachunki. W tym przypadku notowanie stanów licznika gazu i licznika energii zainstalowanego przez jej dostawcę na niewiele się zda. Odkryć możemy jedynie, że w zimie (o ile latem nie stosujemy „klimatyzacji” typu split) zużywamy w ciągu doby kilka razy więcej energii elektrycznej niż latem (szczególnie jeżeli używamy „termy” elektrycznej czy pompy ciepła). Jednak to i tak doskonale widać po wysokościach comiesięcznych rachunków.

Bieżące pomiary zużycia mediów stają się koniecznością w walce z wysokimi rachunkami za energię. Nie mogą one jednak obejmować jedynie pomiarów globalnego zużycia nośników, dokonywanych co miesiąc. Aby efektywnie zredukować koszty, konieczne jest dowiedzenie się, z czego wynika ich wysokość i które urządzenia i w jakim okresie są za to odpowiedzialne. Opisana w artykule metodologia jest częścią większego systemu tzw. inteligentnego budynku, opartego na systemie zarządzania BMS w koncepcji Unihome, zaprojektowanej i zrealizowanej przez autora. System składa się z wielu podsystemów i jednym z nich jest pomiar mediów. Jest on traktowany jako źródło danych dla decyzji podejmowanych przez rzeczywistą „pseudointeligencję” budynku, czyli system automatyki, który ma już zaimplementowaną wiedzę na temat kosztów poszczególnych nośników energii i wody i cały czas stara się je zoptymalizować.

Sama metoda pomiarów nie ma nic wspólnego z systemami zintegrowanej automatyki budynkowej i może być traktowana jako osobny system, niewymagający całego rozbudowanego i kosztownego systemu BMS. Nadaje się ona również dla osób, które zamiast ponosić koszty dużego systemu BMS, wolą arkusz kalkulacyjny czy nawet kalkulator i kartkę papieru i będę posługiwały się głównie swoją wiedzą i potencjałem umysłowym, by śledzić koszty mediów. Będą oni mieli trochę mniejsze efekty, ale dużo więcej satysfakcji.

Co warto mierzyć?

Jeżeli założymy, że celem pomiarów jest mniejsze zużycie mediów przy zachowaniu komfortu, to cel został dość jasno określony – należy działać tak, by zużywać jak najmniej nośników energii lub jak najtańsze (np. w taryfie II). Kwestią podstawową wydają się być rzetelne dane dotyczące aktualnych parametrów zużycia, co w przypadku mediów sprowadza się do konieczności całkowitego opomiarowania budynku. Na pewno warto mierzyć zużycie tych mediów, które generują największe wydatki, czyli gazu i energii elektrycznej oraz, ze względów ekologicznych, również wody.

Zużycie gazu
Opomiarowanie licznika gazu wydaje się być zadaniem najłatwiejszym. Niektóre montowane przez zakład gazowniczy liczniki (jak np. 6G4L) mają możliwość podłączenia zewnętrznego licznika (impulsatora), który generuje impulsy (NO) o liczbie proporcjonalnej do zużytych metrów sześciennych gazu. Nie ma możliwości ingerencji w licznik, a jego montaż polega na przyłożeniu sondy i przykręceniu jej dostarczoną śrubką.

Zużycie energii elektrycznej
Należy zainstalować licznik z wyjściem impulsowym, najlepiej jako podlicznik – według wiedzy autora zakłady energetyczne nie montują takich urządzeń. Zainstalowany tuż za licznikiem będącym własnością zakładu energetycznego podlicznik trójfazowy będzie wskazywał globalne zużycie energii elektrycznej w domu za pomocą wysyłanych impulsów.

Zużycie wody
W tym wypadku wystarczy zamontować wodomierz z przystawką impulsową, podobnie jak w przypadku licznika gazu.

Pomiar ilości zużytego ciepła
Pomiaru takiego dokonuje się za pomocą specjalnych ciepłomierzy, urządzeń mierzących przepływ medium oraz temperaturę zasilania i powrotu, montowanych na rurach doprowadzających ogrzane lub schłodzone medium do pomieszczeń.

Pomiar „zielonej energii”
W przypadku ciepła pozyskiwanego ze słońca instaluje się ciepłomierze, a w przypadku energii dostarczanej z paneli fotowoltaicznych czy małych elektrowni wiatrowych – specjalne liczniki energii elektrycznej.

   01.02.2011

Komentarze

(1)
Agnieszka | 06.03.2019, 14:52
Polecam, dla ułatwienia sobie życia, skorzystać ze świetnego rozwiązania jakim jest OneMeter. Jest to prosty w użyciu miernik zużycia energii elektrycznej z dedykowaną aplikacją.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Układy hybrydowe w ogrzewaniu
  • - Bezprzewodowe systemy wentylacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent

Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,

a otrzymasz link do

mini e-book

"Jakość powietrza w szkołach
i przedszkolach 2021"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl