Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Pomiar zużycia mediów w domach jednorodzinnych

Dalsze postępowanie
Analiza zużycia mediów jest istotne z punktu widzenia oszczędzania wydatków na utrzymanie domu jednorodzinnego
Analiza zużycia mediów jest istotne z punktu widzenia oszczędzania wydatków na utrzymanie domu jednorodzinnego
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Dalsze postępowanie

Po zainstalowaniu wszystkich wymienionych liczników należy podjąć decyzję, czy mieszkańcy sami mierzyć będą impulsy, zastosowany zostanie autonomiczny system ich pomiaru, czy też pomiar mediów zostanie wkomponowany w jakiś większy system, np. zintegrowany system zarządzania całym budynkiem (BMS). W zależności od wielkości środków, jakimi dysponujemy, zastosować można wiele różnych rozwiązań – prostych lub bardziej skomplikowanych. W domu Galia wykorzystywane jest rozwiązanie najbardziej zaawansowane, czyli pomiar mediów, który jest autonomicznym podsystemem w dużym systemie zarządzania inteligentnym budynkiem. Korzystając z opisanych powyżej urządzeń pomiarowych, podających bieżące zużycie mediów, system taki zlicza je i przetwarza w określonych odcinkach czasu oraz wizualizuje. Co jednak najważniejsze, podejmuje na tej podstawie decyzje o włączeniu bądź wyłączeniu poszczególnych urządzeń domowych, redukując zapotrzebowanie na nośniki energii oraz wodę.

Zaawansowany system pomiaru

Na rys. 1 pokazano aktualne zużycie energii elektrycznej (kolor zielony) w opomiarowanym domu. Jak widać, każde włączenie urządzeń, szczególnie tych o znacznej mocy, jak pompa ciepła czy przepływowy ogrzewacz wody, powoduje skoki zużycia energii elektrycznej. Podziałka skali osi pionowej nie jest tu precyzyjnie skalibrowana – obrazuje jedynie zjawisko. Podejmowanie jakichkolwiek decyzji na podstawie tak niestabilnego zużycia energii elektrycznej nie jest racjonalne – nawet określenie aktualnego zużycia prądu nastręcza trudności, nie mówiąc już o przewidywaniu czy analizie zużycia energii w dłuższym czasie. Dlatego też system, stosując metody matematyczne, w czasie rzeczywistym automatycznie wylicza uśrednione zużycie (linia czerwona na rys. 1), wskazując na ich podstawie przewidywane średnie dobowe zużycie energii elektrycznej. Waha się ono w okresie zimowym od 1 do 1,25 kWh na godzinę.

System BMS, widząc, jakie jest aktualne i przewidywane zużycie energii, może włączać (jak to czyni w opisywanym domu) także zasilanie z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej, tak aby maksymalnie wykorzystać „zielony prąd” na potrzeby budynku, a dopiero w ostateczności zasilać nim grzałki dogrzewające c.w.u. Jedynie system, który ocenia zużycie energii w danej chwili i w przyszłości, jest w stanie efektywnie zarządzać wykorzystaniem energii odnawialnej przetworzonej w energię elektryczną, przełączając
poszczególne odbiorniki na „zielony prąd” wtedy, gdy ma to ekonomiczne uzasadnienie.

Zużycie gazu
Analiza impulsów pochodzących z gazomierza jest bardzo prosta, ponieważ odbiorników gazu zwykle nie ma w domu wiele i w tym przypadku nie wchodzą w grę tak duże wahania poboru jak zużywanego prądu. Na rys. 1 linia żółta obrazuje zużycie gazu w testowym domu mieszkalnym w analizowanym okresie. Było ono stabilne, a odpowiadała za nie kuchenka gazowa, działająca przez określony czas z tą samą liczbą aktywnych palników. Minimalne zużycie gazu jest również efektem optymalizacji dokonywanej przez system BMS.

Warto może w tym miejscu przytoczyć krótką historię. Dom Galia został wyposażony w system grzewczy oparty na nowoczesnym dwufunkcyjnym gazowym kotle kondensacyjnym renomowanej firmy. Ale już po w pierwszym sezonie grzewczym okazało się, że jego wydajność znacznie odbiega od gwarantowanej przez dostawcę „102-proc.” sprawności, czy raczej efektywności. W kolejnym sezonie, kiedy budynek został już opomiarowany, a sprawność procesu ogrzewania monitorowana przez system BMS, okazało się, że realna sprawność kotła jest o ponad 20% niższa od oczekiwanej.

Zakładając jakiś błąd w pracy urządzenia, wezwano służby serwisowe, które opasały kocioł sondami. Po kilku godzinach pomiarów serwisant przedstawił wydruk, z którego jasno wynikało, że sprawność kotła wynosi niewiele ponad 80%, a to dlatego, że z zakładu gazowniczego nie dociera do niego metan, czyli spodziewany gaz wysokometanowy GZ 50, o zawartości metanu nie mniejszej niż 98,14%, tylko świadomie zaazotowany przez gazownię gaz GZ 35 o zawartości metanu min. 69,4%, a resztę stanowi azot, który kocioł musi podgrzać, by pozbyć się go z paliwa. Tak więc mniejsza o 20% sprawność kotła gazowego została uzasadniona dostarczanym odbiorcy w okresie zimowym (w majestacie obowiązującego prawa i przepisów) niepalnym azotem.

Z tego powodu, właśnie dzięki precyzyjnemu pomiarowi mediów, piękny markowy kocioł kondensacyjny stał się w następnym sezonie grzewczym jedynie drugim rezerwowym (a obecnie już tylko trzecim awaryjnym) urządzeniem podgrzewającym w zimie wodę na potrzeby c.o. i c.w.u. Głównymi urządzeniami grzewczymi stały się kominek z płaszczem wodnym i pompa ciepła. Historia ta pokazuje, że mimo iż dostarczany do naszych mieszkań gaz jest nośnikiem bardzo wygodnym, jest on relatywnie drogi, biorąc pod uwagę jego faktyczną wartość opałową, szczególnie w okresie zimowym.

   01.02.2011

Komentarze

(1)
Agnieszka | 06.03.2019, 14:52
Polecam, dla ułatwienia sobie życia, skorzystać ze świetnego rozwiązania jakim jest OneMeter. Jest to prosty w użyciu miernik zużycia energii elektrycznej z dedykowaną aplikacją.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl