Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

Izolacja transparentna
Izolacja transparentna
Wacotech

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania słonecznego. W ten sposób, dostarczając energię słoneczną i ograniczając straty energii cieplnej, izolacje transparentne poprawiają bilans energetyczny budynku i zmniejszają koszty jego eksploatacji.

Możliwości zastosowania izolacji transparentnych

W przypadku zastosowania izolacji transparentnych,zamiast tradycyjnych termoizolacji styropianowych lub z wełny mineralnej, koszt wzrośnie około dwukrotnie, ale jest on rekompensowany możliwością pozyskania z 1 m2 zaizolowanej powierzchni od 100 do 200 kWh rocznie dodatkowej energii z promieniowania słonecznego.

W tym czasie, gdy izolacja transparentna ze ściany południowej, bezpośrednio nasłonecznionej, jest w stanie w ciągu roku dostarczyć do domu średnio ok. 120 kW×h/(m2×a) energii, ze ściany północnej można pozyskać z promieniowania rozproszonego i odbitego rocznie aż ok. 30–40 kW×h/(m2×a).

Sposoby izolowania ścian
Są dwie możliwości izolowania elewacji budynków: przez bezpośrednie umocowanie na pomalowanej na ciemno ścianie zewnętrznej panelu izolacji transparentnej (rys. 1a) albo w pewnej odległości od ściany (rys. 1b).

Sposób pierwszy jest tańszy, ale nie umożliwia ochrony pomieszczeń przed przegrzaniem, do którego może czasami dochodzić. W drugim rozwiązaniu pod izolacją transparentną znajduje się buforowa i izolacyjna warstwa powietrza w specjalnie utworzonej w panelu lub elewacji płaskiej szczelinie. W tym wypadku zamiast ściany na ciemny kolor pomalowane są od spodu panele izolacji transparentnej. Ze szczeliny do pomieszczeń prowadzą dolne i górne kanały wentylacyjne z przepustnicą. Są one ręcznie lub automatycznie zamykane latem lub w dowolnym czasie, gdy nadmiernie wzrośnie temperatura pomieszczeń. Naturalna cyrkulacja powietrza w szczelinie pomiędzy ścianą i izolacją transparentną zapewnia transport pozyskanego z promieniowania słonecznego ciepła do pomieszczeń.

To rozwiązanie można zastosować jako dodatkowe, wspomagające już wcześniej położoną termoizolację. W tym celu od izolacji transparentnej poprzez termoizolację do pomieszczenia należy przeprowadzić kanały (rurki), zapewniające cyrkulację powietrza analogicznie do sposobu pokazanego na rys. 1b.

Izolacje transparentne w systemie klimatyzacji pomieszczeń
W koncepcji tej, przedstawionej poglądowo na rys. 2, system izolacji transparentnych ze szczeliną pod absorberem współpracuje z regeneracyjnym wymiennikiem ciepła. Zimą wstępnie ogrzane izolacją transparentną powietrze płynące z zewnątrz odzyskuje jeszcze ciepło ze zużytego powietrza, wypływającego na zewnątrz w regeneracyjnym wymienniku ciepła.

Latem izolacja transparentna nie przekazuje energii z promieniowania słonecznego do budynku. Może ona jednak intensyfikować pracę systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego podczas bardzo upalnego lata, gdy dochodzi również do zwiększonej cyrkulacji powietrza w szczelinie pod panelem izolacji transparentnych (IT). Powietrze to latem wyprowadzane jest na zewnątrz budynku, ale może ono jeszcze wykonać pracę poprzez zasysanie i wywiewanie na zewnątrz zużytego i ciepłego powietrza z pomieszczeń budynku.

Izolacje transparentne jako sposób doświetlenia pomieszczeń
Pomieszczenia usytuowane od północnej strony budynku mają zazwyczaj małe okna lub nie mają ich wcale. Wiąże się to z koniecznością docieplania ścian północnych, od których są największe straty ciepła, na możliwie największej powierzchni. Jest to spowodowane tym, że ściany te są najchłodniejsze i najbardziej narażone na północne wiatry. Jeśli pomieszczenia mają nawet małe okna, to i tak nie dociera do nich bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Problem doświetlenia pomieszczeń od strony północnej można rozwiązać dzięki izolacjom transparentnym, które będąc dobrymi izolatorami, są jednocześnie przezroczyste.

Transparentne termoizolacyjne przegrody budowlane
Izolacje transparentne mogą więc pełnić podwójną rolę: typowej termoizolacji i doświetleniowej przegrody budowlanej, która umożliwi dobre oświetlenie pomieszczenia nawet północnym światłem rozproszonym. Typowe okno stanowi ułamek powierzchni ściany, a izolacja transparentna może stanowić jej całą powierzchnię. Nie można jednak wykonać ściany tylko z typowych paneli IT, gdyż mają one zbyt małą wytrzymałość mechaniczną i dlatego wymagają modyfikacji wzmacniającej albo opracowania innej (komórkowej) wersji pustaków szklanych. Pustaki te łączyłyby cechy wytrzymałościowe tradycyjnego pustaka oraz izolacyjność i transparentność IT.

Na rys. 3 przedstawiono koncepcję nowej izolacyjnej wersji takiego pustaka, w którym zastąpiono jedną płaską szczelinę powietrzną (przekrój górny) szeregiem poprzecznych komórek powietrznych o przekroju kołowym (przekrój dolny), heksagonalnym, kwadratowym lub trójkątnym.

   01.02.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl