RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wodne instalacje topnienia śniegu i odladzania

Fot. 1. Wodne instalacje topnienia śniegu i odladzania, fot. archiwum Autora

Fot. 1. Wodne instalacje topnienia śniegu i odladzania, fot. archiwum Autora

Z każdą kolejną zimą instalacje topnienia śniegu i odladzania wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Zwiększają bezpieczeństwo pieszych i pojazdów, eliminują konieczność pracochłonnego usuwania śniegu i błota pośniegowego, i stosowania do odśnieżania uciążliwych dla środowiska środków chemicznych lub urządzeń mechanicznych oraz redukują koszty eksploatacji i konserwacji nawierzchni, topiąc śnieg już w trakcie występowania opadów. W artykule przedstawiono przykładowe instalacje oraz ogólną metodykę obliczania zapotrzebowania na moc cieplną wodnych instalacji topnienia śniegu.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Wyróżnia się trzy główne typy instalacji topnienia śniegu (snow meltingu) [1]:

  1. wodne – czynnik cyrkulujący w rurach ułożonych pod powierzchnią ogrzewaną (wodne roztwory glikolu, solanka, woda geotermalna),
  2. elektryczne – maty lub przewody grzejne elektryczne ułożone w ogrzewanej nawierzchni,
  3. podczerwone – przemysłowe promienniki ciepła.

Instalacje topnienia śniegu stosowane są najczęściej dla chodników, dróg, podjazdów, pasów startowych, placów, parkingów, postoi samochodowych, ramp wyładunkowych, mostów i stadionów sportowych.

Wodne instalacje snow meltingu mogą być zasilane z konwencjonalnych źródeł energii (węgiel, gaz, olej), ale bardzo wysokie koszty eksploatacji znacznie ograniczają liczbę zbudowanych instalacji. Dlatego mimo wysokich kosztów inwestycyjnych najczęściej projektuje się instalacje zasilane energią słoneczną (kolektory słoneczne), wody geotermalnej (pośrednio lub bezpośrednio), wody gruntowej (studnie wody) lub gruntu (sondy, pionowe i poziome gruntowe wymienniki ciepła, pompy ciepła, rurki ciepła). Zastosowanie tych odnawialnych źródeł energii pozwala chronić środowisko, ograniczając emisję CO2. Koszty eksploatacyjne instalacji snow meltingu należy minimalizować, stosując odpowiednią automatykę umożliwiającą sterowanie pracą instalacji tylko w razie potrzeby.

Przykłady wodnych instalacji topnienia śniegu

Islandia

W instalacjach snow meltingu w Islandii stosuje się wodę geotermalną, która wcześniej oddała ciepło na potrzeby ogrzewania budynków. Woda powrotna z instalacji grzewczej budynku ma temperaturę ok. 35°C i jest kierowana do instalacji snow meltingu. W przypadku wystąpienia szczytowego obciążenia cieplnego stosuje się podmieszanie z gorącą wodą geotermalną (ok. 80°C) zasilającą instalację grzewczą budynku. Jest to przykład kaskadowego wykorzystania energii wody geotermalnej.

W 2008 r. całkowita powierzchnia systemu snow meltingu w Islandii wynosiła ok. 920 tys. m2,z czego ok. 690 tys. m2 w samej stolicy. Średnie roczne zużycie energii szacuje się na 430 kWh/m2, a ilość ciepła wykorzystywanego do topnienia – na 1420 TJ/rok. W Reykjaviku instalacja snow meltingu charakteryzuje się średnią gęstością strumienia ciepła q· = 180 W/m2 [6, 17, 23]. Na fot. 1 pokazano przykładową instalację.

USA (Klamath Falls)

Najstarszy system topnienia śniegu został zbudowany w Klamath Falls w 1948 r. Po 50 latach użytkowania instalacja ta została zrekonstruowana i rozbudowana – obecnie pokrywa 14 tys. m2 powierzchni. Zastosowano rury PEX z 35-proc. wodnym roztworem glikolu propylenowego ogrzewanego przez wymiennik płytowy zasilany wodą geotermalną o temperaturze 60°C, powracającą z sieci ciepłowniczej. Roztwór glikolu ogrzewa się od 38°C do maks. 54°C [2]. Temperatura nawierzchni jest utrzymywana na poziomie 3,5°C. Instalacja snow meltingu charakteryzuje się średnią gęstością strumienia ciepła 189 W/m2 [2, 13, 19].

Z kolei na prywatnych posesjach coraz częściej stosowane są instalacje topnienia śniegu zasilane gruntowymi pompami ciepła [19].

Japonia (Ninohe – system Gaia)

Pierwszy system topnienia śniegu Gaia został zainstalowany w grudniu 1995 r. przez władzem iasta Ninohe na spadzistym zakręcie drogi o nachyleniu 9%, aby zapobiec częstym wypadkom w zimie. System obejmuje obszar 266 m2. Na rys. 1 przedstawiono szkic poglądowy systemu topnienia śniegu Gaia. System składa się z otworowych wymienników ciepła typu rura w rurze, pompy ciepła i rur grzewczych wbudowanych w nawierzchnię drogi na głębokości 10 cm, w odstępach 20 cm. W lecie ciepło słoneczne podnosi temperaturę nawierzchni, w którą wbudowano rury grzewcze, do 30–50°C. W celu regeneracji gruntu ciepło słoneczne pobierane jest z nawierzchni i akumulowane w gruncie poprzez połączone bezpośrednio pionowe wymiennikigruntowe i rury grzewcze oraz krążący czynnik [3, 9, 14, 16].

szkic pogladowy wodnej instalacji topnienia sniegu

Rys. 1. Szkic poglądowy wodnej instalacji topnienia śniegu zasilanej gruntowym wymiennikiem ciepła typu rura w rurze – system Gaia, Japonia
Źródło: Caddet, 1998 [3]

W systemie zastosowano trzy otworowe wymienniki ciepła, każdy o średnicy zewnętrznej 8,9 cm i długości 150,2 m. Wewnętrzna rura wykonana jest z polibutenu o przewodności cieplnej 0,20 W/mK. Zastosowano także pompę ciepła napędzaną silnikiem elektrycznym o mocy 15 kW i dwie pompy obiegowe o mocy 0,75 kW każda. Do wykonania rur grzewczych, które zostały wbudowane w asfaltowo-betonową nawierzchnię, użyto rur polibutenowych o wewnętrznej średnicy 16 mm. Moc cieplna systemu Gaia wynosi ok. 50 kWt. Współczynnik efektywności energetycznej (COP) pompy ciepła wynosi od 4,2 do 4,3, natomiast całego systemu od 3,4 do 3,6.W ciągu pięciu lat działania (1995–2000) średnia gęstość strumienia ciepła systemu snow meltingu zawierała się w przedziale 160–189 W/m2 [3, 9, 15].

Szwajcaria (projekt SERSO)

Celem uruchomienia pilotowego projektu SERSO w Szwajcarii (Därligen) była rekuperacja energii słonecznej – zbieranie latem ciepła z powierzchni mostu za pomocą rurowego wymiennika ciepła i magazynowanie go w skalistym podziemnym magazynie ciepła zlokalizowanym w pobliżu mostu, a zimą – zużycie zmagazynowanego ciepła do utrzymania stałej dodatniej temperatury powierzchni drogowej mostu (rys. 2) [5, 18].

projekt ideowy rekuperacji energii słonecznej - SERSO w Szwajcarii

Rys. 2. Schemat ideowy rekuperacji energii słonecznej uzyskanej z powierzchni mostu – projekt SERSO w Szwajcarii
Źródło: Eugster W.J., 2007 [5]

Instalacja została uruchomiona w 1994 r. Powierzchnia instalacji wymiennika rurowego (rury grzewczo-chłodnicze) z rur ze stali szlachetnej na moście to 1300 m2. Magazyn ciepła w skale o pojemności 55 tys. m3 składa się z 91 pionowych rurowych wymienników ciepła typu u-rura o długości/głębokości 65 m (PE 32 mm) zaizolowanych cieplnie od góry izolacją o grubości 25 cm. Ciepło zmagazynowane jest odzyskiwane bezpośrednio, bez konieczności stosowania pompy ciepła. System dodatkowo zawiera dwa buforowe zasobniki o pojemności 2200 litrów każdy. Czynnikiem krążącym w instalacji jest 40-proc. wodny roztwór glikolu etylenowego. Pracą całości zarządza odpowiedni system kontroli [5, 11].

Ilość ciepła magazynowanego w okresach lata waha się w przedziale 100–180 MWh, a zapotrzebowanie na ciepło zimą w przedziale 30–120 MWh. Czynnik zasilający gruntowy wymiennik ciepła do topnienia śniegu osiąga temperaturę do 10°C. Średnia gęstość strumienia ciepła systemu snow meltingu wynosi 100 W/m2. Koszty instalacji oceniono na 2500 euro/m2, natomiast koszty eksploatacyjne na 4 euro/m2 [5].

Polska

W Polsce instalacje topnienia śniegu służą głównie ogrzewaniu murawy boisk. Systemy te, utrzymujące odpowiednią temperaturę na powierzchni murawy, muszą umożliwić trawie odpowiednie warunki wegetacji. Ogrzewanie murawy boiska (np. w systemie REHAU) wykorzystuje pętle grzewcze równoległe z jednym nawrotem, na zasadzie pojedynczego zasilania i powrotu. Rury grzewcze montowane na głębokości 25–30 cm w warstwie gruntu pospółki o odpowiedniej,laboratoryjnie dobranej granulacji zapewniają temperaturę w strefie korzennej nieprzekraczającą 8oC. Do pętli grzewczych o długości ok. 147 m stosuje się rury z najwyższej klasy polietylenu usieciowanego PE-Xa o średnicy 25×2,3 mm [10, 21].

Na płycie boiska stadionu miejskiego w Szczecinie (105×68 m) zastosowano rurę Rautherm 25×2,3 z rozdzielaczem Tichelmanna wraz z rurociągiem powrotnym o długości 324 m. Rozdzielacz ma 182 obwody po 147 m każdy [21].

W przypadku wstępnego oszacowania mocy źródła ciepła firma Rehau podaje, że należy przyjąć średnią gęstość strumienia ciepła w wysokości 150 W/m2. Wewnętrzne materiały tej firmy zawierają diagramy gęstości strumienia ciepła oddawanego przez powierzchnię przy określonej temperaturze powietrza zewnętrznego i współczynniku przejmowania ciepła (uzależnionym od prędkości wiatru) [10]. Z kolei według materiałów firmy KAN-therm [22] można określić q· w stanie ustalonym dla stopienia cienkiej warstwy lodu w ciągu 2 godzin oraz w ciągu godziny w zależności od temperatury zewnętrznej, temperatury powierzchni i prędkości wiatru [10].

W pracy Heliasza i Ostaficzuka [8] opisano możliwości wykorzystania ciepła odpadowego lub energii geotermalnej dla instalacji topnienia śniegu i odladzania na terenie Polski. Autorzy podali także kilka przykładów korzystnych lokalizacji, w których można zbudować takie instalacje, jak np. wybrane węzły drogowe na trasie A1 (między Sośnicą a granicą kraju), jedna lub dwie ulice w Zakopanem (od ul. Witkiewicza do ul. Cicha Woda) czy też most drogowy pomiędzy Sosnowcem a Będzinem.

Projektowanie instalacji topnienia śniegu i odladzania

Zapotrzebowanie na ciepło

Instalacje topnienia śniegu można podzielićw  zależności od przeznaczenia powierzchnii  wymaganego czasu stopienia śniegu na trzy klasy [1]:

  • klasa I (minimalna/mieszkaniowa): chodniki, podjazdy, ścieżki,
  • klasa II (umiarkowana/handlowa): chodniki i podjazdy użyteczności publicznej, schody
    szpitali,
  • klasa III (maksymalna/przemysłowa): płatne odcinki autostrad i mostów, powierzchnie załadunkowe portów lotniczych, podjazdy szpitali.

Różnica między klasami wynika z wymaganej zdolności systemu do topnienia śniegu, np. obecność kilkucentymetrowej warstwy śniegu przez godzinę w trakcie silnych opadów jest do przyjęcia dla klasy I, lecz nie dla klasy II i III.

Na złożony proces topnienia śniegu wpływają:ciepło jawne i utajone zmiany fazy (topnienie i parowanie), transport masy w wyniku parowania, wymiana ciepła przez konwekcję, promieniowanie na powierzchni i przewodzenie ciepła przez warstwę nawierzchni od rur ogrzewających do śniegu.

zmiany warunkow topnienia sniegu a ogrzewanej powierzchni

Rys. 3. Schemat zmian warunków topnienia śniegu na ogrzewanej powierzchni
Źródło: Rys. Liu X., Rees S.J., Spitler J. [12]

Dodatkowo na powierzchni należy uwzględnić właściwości izolacyjne niestopionego śniegu w zależności od struktury śniegu i jego nasycenia wodą. Śnieg suchy (porowata struktura śniegu wypełniona powietrzem) może znacząco zmniejszyć straty ciepła z powierzchni ogrzewanej, z kolei błoto śniegowe (śnieg nasycony wodą) ma małą izolacyjność. Na rys. 3 pokazano przekrój ogrzewanej nawierzchni w trakcie procesu topnienia śniegu [12].

Stosunek powierzchni niepokrytej śniegiem Af do całkowitej powierzchni rozpatrywanej do projektowania instalacji snow meltingu At można nazwać wskaźnikiem wolnej (od śniegu) powierzchni Ar [1]:

wskaźnik wolnej (od śniegu) powierzchni

 Dla Ar = 1 system powinien topić śnieg natychmiast, czyli akumulacja śniegu jest równa zero, dla celów projektowych przyjmuje się tę wartość dla mocy maksymalnej. Dla Ar = 0 ogrzewana nawierzchnia jest całkowicie pokryta śniegiem. W projektowaniu należy posługiwać się trzema wartościami Ar charakteryzującymi izolacyjność warstwy zalegającego śniegu: Ar = 0, Ar = 0,5, Ar = 1.

Średnią gęstość strumienia ciepła q0 systemu snow meltingu określili Chapman i Katunich[4, 13]:

Średnia gęstość strumienia ciepła q0 systemu snow meltingu

Ciepło jawne qs potrzebne do stopienia śniegu do 0°C opisane jest zależnością:

Ciepło jawne qs p

gdzie:
cp – ciepło właściwe śniegu, 2090 [J/kgK],
c1 – 1000 mm/m×3600 s/h = 3,6×106,
s – wskaźnik opadów śniegu [mm wody/h],
ta – temperatura powietrza zewnętrznego [°C],
ρ – gęstość wody (śniegu) 998 [kg/m3].

Ciepło zmiany fazy qm topnienia śniegu zaś opisane jest zależnością:

Ciepło zmiany fazy qm topnienia śniegu

gdzie:
hf – entalpia zmiany fazy wody [334 kJ/kg].

Ciepło parowania qe (wymiana masy) to:

ciepło parowania qe (wymiana masy)

gdzie:
hfg – ciepło parowania cienkiej warstwy wody[kJ/kg],
pav – ciśnienie parowania wilgotnego powietrza[kPa],
tf – temperatura zmiany fazy wody ze śniegu[0,5°C],
V – prędkość wiatru [km/h].

Wymiana ciepła przez konwekcję i promieniowanie qh opisana jest zależnością:

Wymiana ciepła przez konwekcję i promieniowanie

Z powyższych zależności wynika, że przy obliczaniu średniej gęstości strumienia ciepła q0 należy uwzględnić jednoczesny wpływ prędkości wiatru, wskaźnika opadów śniegu, temperatury i wilgotności względnej powietrza zewnętrznego. Dodatkowo w obliczeniach należy uwzględnić straty ciepła przez powierzchnię boczną i dolną. W zależności od budowy nawierzchni, temperatury czynnika oraz temperatury gruntu wielkość tych strat zawiera się w przedziale 4–50% [1].

Średnia gęstość strumienia ciepła q0 oraz średnia temperatura czynnika tm

Tabela 1. Średnia gęstość strumienia ciepła q0 oraz średnia temperatura czynnika tm dla przykładowej instalacji topnienia śniegu w Szczecinie

Średnią temperaturę czynnika tm w funkcji q0 w instalacji z rur o średnicy zewnętrznej φ20 i φ25 mm określił Chapman [1, 4] następująco:

Średnią temperaturę czynnika tm

Na podstawie powyższych zależności obliczono średnią gęstość strumienia ciepła q0 (z uwzględ-nieniem strat ciepła w wysokości 20%) oraz średnią temperaturę czynnika tm (tab. 1) dla przykładowej instalacji topnienia śniegu w Szczecinie. Przyjęto do obliczeń wilgotność względną powietrza zewnętrznego 80%, średni wskaźnik opadów śniegu 2 mm/h i średnią prędkość wiatru 12 km/h (3,4 m/s) [20]. Projektując instalację topnienia śniegu, można, przy wyborze mocy instalacji w zależności od klasy systemu, kierować się wytycznymi według tab. 2 [1] (odpowiednie kolory w tab. 1 i 2).

Parametry projektowe instalacji topnienia śniegu

Tabela 2. Parametry projektowe instalacji topnienia śniegu (snow meltingu) w zależności od klasy systemu [1]

Otrzymane wartości średniej gęstości strumienia ciepła q0 (tab. 1) można porównać z wartością q0 odczytaną z wykresów wynikających z doświadczeń islandzkich [6, 17] (rys. 4 i 5). Dla prędkości wiatru 3,4 m/s i temperatury zewnętrznej –6,5°C odczytujemy, na podstawie rys. 4, q0 = 180 W/m2, a dla wskaźnika opadów śniegu 2 mm/h (rys. 5) – q0 = 200 W/m2, co oznacza stopienie tej ilości śniegu w ciągu ok. 180 minut.

Potrzebne moce instalacji, obliczone w tab. 1, są wyższe od wartości projektowych wynikających z doświadczenia islandzkiego oraz od mocy instalacji już pracujących, opisanych w przykładach w początkowej części artykułu. Oznacza to konieczność opracowania modelu obliczeń (np. numerycznego) dokładniej opisującego zjawiska cieplne zachodzące w topionym śniegu na powierzchni ogrzewanej oraz w instalacji grzewczej, tak aby uniknąć niepotrzebnego przewymiarowania instalacji i źródła ciepła.

Powierzchnia ogrzewana

Wodne instalacje topnienia śniegu stosuje się głównie w nawierzchniach z betonu lub asfaltu.

Nawierzchnie z płyt betonowych powinny składać się z podsypki, płyt ze wzmocnieniem, drenażem oraz dylatacjami, w zależności od potrzeby [1].

moc cieplna instalacji w funkcji temperatury zewnetrznej i predkosci wiatru

Rys. 4. Moc cieplna instalacji w funkcji temperatury zewnętrznej i prędkości wiatru
Źródło: Rys. Fjarhitun hf [6]

Powierzchnie z instalacją topnienia śniegu powinny dobrze odprowadzać wodę powstałą po stopieniu śniegu (drenaż powierzchniowy). Przy temperaturach zewnętrznych poniżej 0°C nieodprowadzona woda powstała w trakcie pracy systemu natychmiast zamarza w strefach nieogrzewanych, z czasem niszcząc nawierzchnię.

W celu uniknięcia problemów związanych z powstającymi naprężeniami nawierzchni odwpływu ciepła należy [1]:

Wskaźnik opadów śniegu w funkcji czasu i mocy cieplnej

Rys. 5. Wskaźnik opadów śniegu w funkcji czasu i mocy cieplnej
Źródło: Rys. Fjarhitun hf [6]

  • minimalizować różnicę temperatur między czynnikiem roboczym a wierzchnią warstwą powierzchni ogrzewanej poprzez: zmniejszanie rozstępów rur, zmniejszanie różnicy temperatur czynnika na zasilaniu i powrocie (mniej niż 10 K), w miarę możliwości ciągłą pracę systemu,
  • montować rury na głębokości ok. 50 mm,
  • stosować rury o odpowiedniej wytrzymałości termicznej i mechanicznej w zależności od przeznaczenia powierzchni ogrzewanej (np. na odcinku drogi o dużym natężeniu ruchu).

Czynnik roboczy

Najczęściej stosowanymi czynnikami transportującymi ciepło w instalacji snow meltingu są [1]: solanki, oleje i wodne roztwory glikoli.

Czynnik powinien chronić instalację przed zamarznięciem i umożliwiać ciągłość pracy w czasie zimy. Solanka jest najtańszym rozwiązaniem, jednak charakteryzuje się mniejszym ciepłem właściwym oraz większymi własnościami korozyjnymi niż glikole. Najczęściej stosowane są wodne roztwory glikoli z powodu ich umiarkowanego kosztu, wysokiej wartości ciepła właściwego, niskiej lepkości (w odpowiednich warunkach) oraz mniejszego oddziaływania korozyjnego na metale. Należy pamiętać o zabezpieczeniu instalacji snow meltingu tak, aby uniknąć przedostania się glikolu do źródeł wody pitnej, z uwagi na jego szkodliwość dla zdrowia [23].

Wymiennik rurowy

W instalacjach topnienia śniegu można stosować rury stalowe czy miedziane, ale najbardziej popularne są rury z tworzyw sztucznych. Przy zastosowaniu przewodów metalowych zaleca się rury o średnicy ø 20 lub 25 mm (w zależności od mocy instalacji) w odstępach co 300 mm, z zastosowaniem warstwy 50 mm betonu nad i pod rurą.

Przy wyborze rur z tworzyw sztucznych zaleca się podobne średnice, lecz mniejsze odstępy – od 300 mm (klasa I), poprzez 230 mm (klasa II), do 150 mm (klasa III) – w zależności od koniecznej mocy instalacji [1].

Sterowanie pracą instalacji

Dla temperatur zewnętrznych powyżej punktu zamarzania instalacja snow meltingu pracuje z mocą podstawową qmelting. Dla temperatur poniżej 0°C, ale bez opadów śniegu, instalacja grzewcza może pracować na biegu jałowym qidling, to znaczy pewna ilość ciepła jest dostarczana do instalacji, aby rozpocząć bezzwłoczne topnienie, gdy tylko zacznie padać śnieg. Małe opady śniegu mogą zostać roztopione już w trybie idling (bieg jałowy).

Pracą instalacji można sterować [1, 6, 17]:

  • ręcznie – operator włącza i wyłącza system w zależności od oceny opadów śniegu,
  • automatycznie – z zastosowaniem detektorów śniegu, czujników temperatury nawierzchni oraz zewnętrznego termostatu, włączających system, gdy tylko śnieg zaczyna padać, eliminujących w ten sposób akumulację zbyt dużej ilości śniegu na powierzchni (krótszy czas topnienia to mniejsze koszty eksploatacyjne).

Podsumowanie

  • Oczywistą zaletą wodnych instalacji topnienia śniegu i odladzania (snow melting i de-icing) jest eliminacja konieczności ręcznego, mechanicznego lub chemicznego usuwania śniegu i błota pośniegowego. W konsekwencji instalacje te zapewniają większe bezpieczeństwo pieszym i pojazdom, eliminują konieczność stosowania do odśnieżania uciążliwych dla środowiska środków chemicznych lub urządzeń mechanicznych oraz redukują koszty eksploatacji i konserwacji nawierzchni, topiąc śnieg już podczas występowania opadów.
  • System snow meltingu może współpracować z pompą ciepła, gruntowym magazynem ciepła czy kolektorami słonecznymi w celu zwiększenia efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii [20].
  • Zastosowanie automatycznego systemu sterowania pracą instalacji topnienia śniegu pozwala zmniejszyć ilość i temperaturę krążącego czynnika roboczego oraz czas pracy instalacji, obniżając koszty eksploatacyjne nawet o połowę [17].
  • Wartość średniej gęstości strumienia ciepła (obliczona w tab. 1) jest wyższa od wartości projektowych wynikających z doświadczenia islandzkiego, jak również od mocy instalacji już pracujących opisanych na przykładach w początkowej części artykułu. Oznacza to konieczność opracowania modelu obliczeń (np. numerycznego) dokładniej opisującego zjawiska cieplne zachodzące w topionym śniegu na powierzchni ogrzewanej oraz w instalacji grzewczej, tak aby uniknąć niepotrzebnego przewymiarowania instalacji i źródła ciepła.
  •  

Literatura

  1. ASHRAE: Snow melting, Heating, ventilating and air conditioning applications, ASHRAE Applications Handbook, 1995.
  2. Boyd T.L., New snow melting projects in Klamath falls, OR, Geo-Heat Center, GHC Bulletin, September 2003.
  3. CADDET Centre for Renewable Energy, ETSU, Harwell, Oxfordshire: Geothermal and Solar Heat Used to Melt Snow on Roads, Technical Brochure No. 76.
  4. Chapman W.P., Katunich S., Heat requirements of snow melting systems, ASHRAE Transactions, 1956.
  5. Eugster W.J., Geothermal snow melting and de-icing, EGEC – Workshop: „Lessons learned in Switzerland”, Malmö, November 2007, www.polydynamics.ch.
  6. Fjarhitun hf: Designing of a snow melting system, Fjarhitun Eng. 1982, Reykjavik, report 013 (in Icelandic).
  7. Gutkowski K.M., Chłodnictwo i klimatyzacja, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2003.
  8. Heliasz Z., Ostaficzuk S., Możliwości wykorzystania ciepła odpadowego i energii geotermalnej do odśnieżania i odladzania – koncepcje i problemy (How to use waste and geothermal energy do de-snowing and de-icing in Poland – concepts and problems), materiałykonferencyjne „Energia geotermalna w kopalniach podziemnych”, 21–23 listopada 2001 r., Ustroń.
  9. Iwamoto K., Nagasaka S., Hamada Y., Nakamura M., Ochifuji K., Nagano K., Prospects of snow melting systems (SMS) using underground thermal energy storage (UTES) in Japan, The Second Stockton International Geothermal Conference, March 16–17, 1998.
  10. Kaczorek D., Koczyk H., Metody doboru i analizy warunków eksploatacyjnych ogrzewania murawy boiska piłkarskiego, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nr 9/2010.
  11. Kotowski W., Ciepłem ziemi uwalnia się już drogi i mosty od śniegu oraz lodu, „Biuletyn Ekologiczny” nr 12/2008.
  12. Liu X., Rees S.J., Spitler J., Modeling snow melting on heated pavement surfaces. Part I: Model development, „Applied Thermal Engineering” No. 27/2007.
  13. Lund J., Geothermal snow melting, Direct Utilization of Geothermal Energy, Geo-Heat Center, Oregon Institute of Technology, 1999.
  14. Morita K., Zastosowanie otworowego współosiowego wymiennika ciepła do wykorzystania nieczynnych głębokich otworów wiertniczych (One possible way to utilize abandoned deep wells – the application of the DCHE), materiały konferencyjne „Energia geotermalna w kopalniach podziemnych”, 21–23 listopada 2001 r., Ustroń.
  15. Morita K., Tago M., Operational characteristics of the Gaia snow-melting system in Ninohe, Iwate, Japan, Proc. World Geothermal Congress 2000.
  16. Morita K., Tago M., Operational characteristicks of the Gaia snow-melting system in Ninohe. Development of snow-melting system which utilizes thermal functions of the ground, Geo-Heat Center, GHC Bulletin, December 2000.
  17. Ragnarsson R., Snow melting – safer cities, Cold Climate HVAC 1997 International Conference, Reykjavik 1997, Iceland, Bull. Vol. 19, No. 4.
  18. Rybach L., Brunner M., Gorhan H., Swiss geothermal update 1995–2000, Proceedings World Geothermal Congress 2000, Kyushu-Tohoku, Japan, May 28–June 10, 2000.
  19. Sanner B., Experiences with Geothermal Snow Melting world-wide (USA, Japan – and Europe!), EGEC RESTMAC workshop on geothermal snow melting, Malmö, Sweden, 2007.
  20. Zwarycz K., Snow melting and heating systems based on geothermal heat pumps at Goleniow airport, Poland, Geothermal Training Programme, The United Nations University, Reports 2002, No. 21.
  21. Materiały Rehau, www.rehau.pl.
  22. Materiały KAN-therm, www.kan.com.pl.
  23. www.nea.is/geothermal/direct-utilization/snow-melting.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.