Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Lutowanie instalacji miedzianych

Dlaczego nie można łączyć przewodów miedzianych c.o. i c.w.u. lutem twardym? Jest to przecież pewniejsze połączenie...

Wymagania lutowania na twardo dotyczą jedynie instalacji gazowych, paliwowych, gazów medycznych oraz instalacji podłogowych - każdej według indywidualnych zaleceń. Jest też druga strona tego medalu – według wytycznych COBRTI Instal nie wolno lutować na twardo instalacji miedzianych wody pitnej i ciepłej użytkowej o średnicach poniżej 28×1,5 z uwagi na istotne zniszczenie struktury rury spowodowane wysoką temperaturą (ponad 700°C) podczas lutowania oraz zmniejszenie możliwości odbudowy warstw tlenków (Czytaj więcej na ten temat). Stały dostęp świeżego tlenu z wody powoduje powstawanie ognisk korozji typu wżerowego i znaczące skrócenie okresu bezawaryjnej eksploatacji instalacji tak wykonanych.

lutowanie-2

Inna sytuacja występuje w instalacjach c.o. systemu zamkniętego, gdzie nie ma kontaktu z tlenem i gdzie aktywność wody zanika po ok. 2 tygodniach od napełnienia instalacji (odgazowania i wytrącenia się cząstek stałych). Wybór sposobu lutowania należy wtedy do projektanta czy instalatora. Podsumowując, opinia o niedostatecznej wytrzymałości i trwałości lutowania miękkiego nie jest prawdziwa, a wybór sposobu lutowania należy dostosować do wytycznych i warunków pracy instalacji.

Czy można bez obaw stosować złączki mosiężne z końcówkami do lutowania rur miedzianych?

Kształtki mosiężne (o ok. 30% tańsze od brązowych i w Polsce powszechnie dostępne) w systemie instalacji miedzianych mają swoje miejsce i mogą być używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem i dopuszczeniami. Bez ograniczeń można je stosować do instalacji c.o. lutowanej na lut miękki. Do instalacji wodnych musi być stosowany gatunek mosiądzu odporny na tzw. „odcynkowanie”, tj. zjawisko wypłukiwania cząsteczek cynku ze stopu, na skutek czego metal staje się kruchy i porowaty. Niestety, na rynku często występują kształtki niecechowane, nieznanego producenta i o nieznanym składzie.

lutowanie-3

Polskie przepisy zabraniają stosowania w in stalacjach gazowych kształtek mosiężnych do lutowania z uwagi na konieczność lutowania na twardo, a w tak wysokiej temperaturze (ok. 900°C) występuje zjawisko wrzenia cynku i jego odparowywania. Po takim lutowaniu kształtka jest mało wytrzymała i krucha, co w instalacjach gazowych jest niedopuszczalne. Ponadto połączoną na twardo kształtkę z brązu można ponownie rozlutować, a z mosiądzu absolutnie nie, gdyż się rozsypuje – świadczy to też o jej niskiej wytrzymałości.

lutowanie-4

Z uwagi na wydzielanie ołowiu w instalacji stosowanie kształtek z brązu jest z kolei zakazane w instalacjach wody pitnej i c.w.u. Niektóre firmy wprowadzają do swoich ofert kształtki bezołowiowe, których cena jest wyższa niż złączek standardowych. Dyrektywa unijna wymusi jednak powszechne stosowanie tych kształtek w instalacjach wody pitnej od 2013 roku.
   28.04.2011

Komentarze

(2)
Ekspert PCPM | 30.11.2011, 15:49
Najpopularniejszy sposób na łączenie miedzi, to właśnie lutowanie kapilarne. Do rur o średnicy poniżej 28 mm stosuje się lut miękki, zaś powyżej lut twardy.
Castolin Polska | 03.01.2018, 18:23
Witam,

Zachęcam do kontaktu, jeżeli mają Panstwo pytania zw. z Technologią lutowania.

Jesteśmy producentem materiałów min. do lutowania

Zachęcam również do zapoznania się z naszym sklepem internetowym oraz kanałem na YT, gdzie mogą zapoznać się Państwo z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi oraz dowiedzą czym je poprawnie wykonać.

Pozdrawiam,
M.Bielecki

Messer Eutectic Castolin Sp. z o.o.  
Gliwice
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl