RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Błędy wykonawcze w instalacjach ogrzewania podłogowego (cz. 1.)

Ogrzewanie podłogowePurmo

Ogrzewanie podłogowe
Purmo

Ogrzewanie podłogowe wybierane jest przez inwestorów coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zapewni użytkownikom oczekiwany komfort. Przypadki zbyt wysokiej temperatury podłogi, niegrzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione, a klienci mogą obawiać się także ewentualnych awarii wywołanych pęknięciem rur znajdujących się pod podłogą.

Zobacz także

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

Wykonanie ogrzewania podłogowego jest w zasadzie proste, wymaga jednak znajomości wielu procesów fizycznych, z których wynikają najważniejsze zasady prawidłowego projektowania i montażu instalacji. Wieloletnia praktyka wykazuje, że również w tym przypadku, jak w wielu innych dziedzinach, oprócz wiedzy potrzebna jest także wyobraźnia. Poniżej opisano najpowszechniejsze błędy w projektowaniu i wykonawstwie ogrzewania podłogowego.

Niestaranne podłoże nośne – niestabilna podstawa grzejnika podłogowego

Podłoże nośne dla ogrzewania podłogowego powinno być wyrównane i zatarte, aby umożliwić prawidłowe ułożenie warstw izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Jeśli na wylewce pojawią się wyrwy lub bryłki betonu, należy je wypełnić lub skuć. Przebiegające po podłożu rury lub kable elektryczne powinno się prowadzić jedną trasą i zabezpieczyć je poprzez wylanie warstwy betonu lub zasypki piaskowo-cementowej. W tym miejscu powinno się również zmienić grubość styropianu, aby dopasować go do wysokości całej warstwy.

Jeden z wykonawców ogrzewania podłogowego spotkał się z podłożem pokrytym papą i w dodatku pofalowanym. Po zdjęciu papy okazało się, że w chudym betonie wykonano żebra w poprzek pomieszczenia, a różnice poziomów wylewki sięgają kilku centymetrów. Takie podłoże należy wyrównać betonem, ale wykonawca zdecydował się na wyrównanie piaskiem i zakrycie papą. Na szczęście inwestor zorientował się w sytuacji i nie dopuścił do błędu.

Oprócz wykonania wylewki wyrównującej wymieniono również papę na budowlaną folię PE, ponieważ po pewnym czasie styropian na styku z papą niszczy się.

Jakie są wymagania jakości powietrza w przedszkolach i szkołach na 2021 rok? Pobierz bezpłatny e-book »

Niewłaściwy materiał i złe wykonanie warstwy izolacji

To zagadnienie częściowo opisane zostało powyżej. Dodać należy, że warstwa izolacji termicznej również powinna być stabilna, prosta i ciasno spasowana. Brzegi płyt izolacji termicznej winny być sklejone taśmą klejącą. Przy luźnym ułożeniu płyt styropianu rury mogą je unosić w górę w trakcie próby ciśnieniowej. Ponadto beton będzie wnikał w głąb styropianu przez szczeliny pomiędzy płytami. Również sama klasa materiału ma duże znaczenie dla możliwości jego zastosowania.

Dowiedz się, jak ogrzewanie podłogowe wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu »

W zależności od obciążeń użytkowych, czyli w praktyce od przeznaczenia pomieszczenia, należy dobrać odpowiednią klasę styropianu. Im większe obciążenia, tym twardszy styropian. Zbyt miękki styropian w podłodze salonu samochodowego spowoduje ugięcie i pęknięcie podłogi.

Poprawne układanie izolacji

Poprawne układanie izolacji
Fot. Purmo

Brak izolacji przeciwwilgociowej

Izolacja przeciwwilgociowa chroni podłogę na gruncie, uniemożliwiając chłonięcie wody z podłoża. Ma to również kluczowe znaczenie w przypadku płyty grzewczej ogrzewania podłogowego. W trakcie schnięcia beton chłonie wilgoć z otoczenia i przy braku poziomej izolacji przeciwwilgociowej wyciąga ją z gruntu, co prowadzi do odkształceń płyty grzewczej. Brak izolacji jest poważnym błędem wykonawczym, który będzie skutkował również zawilgoceniem murów i podłogi, a co za tym idzie, niskim komfortem cieplnym na tej kondygnacji oraz gniciem materiałów.

Budynek w stanie surowym otwartym

Etap prac instalacyjnych powinno się zaczynać, gdy budynek będzie wykonany w stanie surowym zamkniętym. Okna i drzwi uchronią go przed nadmiernym wietrzeniem wnętrza i umożliwią ogrzanie. Jest to istotne z punktu widzenia montażu instalacji ogrzewania podłogowego. Rur z tworzyw nie powinno się układać w temperaturach niższych niż 5°C, gdyż robią się sztywniejsze i trudne w zginaniu. Ponadto w trakcie wysychania wylewki pomieszczenia nie mogą być wietrzone, ponieważ prowadziłoby to do nadmiernego skurczu w strefie powierzchniowej betonu i jego odkształcania.

Źle wykonana dylatacja przyścienna

Właściwa dylatacja płyt grzewczych to podstawowy element wpływający na ich trwałość. Odseparowanie płyt grzewczych od stałych elementów konstrukcji budynku, takich jak ściany czy słupy, jest niezbędne, ponieważ zmiany temperatury wywołują rozszerzanie i kurczenie się betonu. Taśmy brzegowe powinno się układać po wykonaniu izolacji termicznej, tak by wystawały ponad wylewkę, gdyż nadmiar można później uciąć nożem. Nie wolno pominąć ani jednego fragmentu, bo brak taśmy spowoduje pęknięcie płyty grzewczej. Taśma brzegowa ma foliowy fartuch, który należy luźno ułożyć na izolacji termicznej.

Dużym błędem jest przyklejanie fartucha w pozycji napiętej, gdyż wtedy brzegi płyty grzewczej są cieńsze i tworzy się pod nimi pustka powietrza, co osłabia ich wytrzymałość. Nie można również przybijać taśmy gwoździami do ściany, ponieważ przeszkadzają one w przesuwaniu się wylewki.Taśma jest wykonana z miękkiego i sprężystego materiału, ma odpowiednią grubość i ugina się pod naporem betonu, pozwalając na swobodne przesuwanie się pływających płyt grzewczych względem elementów konstrukcyjnych. 

Niewłaściwe dylatacje między płytami grzejnymi

Dylatacja płyty grzejnej budzi wśród wykonawców i instalatorów najwięcej kontrowersji i jest najczęstszą przyczyną konfliktów na budowie, a co gorsza – rys i pęknięć posadzek. O ile zasady układania taśmy brzegowej są bardzo proste, o tyle podział dużych powierzchni o nieregularnych kształtach z elementami konstrukcyjnymi znajdującymi się pośrodku pomieszczeń (np. słupami) wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i doświadczenia. Bardzo częstym błędem jest wyrywanie taśmy dylatacyjnej przez wykonawców wylewki, którym ta taśma przeszkadza i wydłuża czas pracy. Późniejsze nacinanie betonu i wypełnianie szczelin paskami pianki lub styropianu nie daje takiego samego efektu, ponieważ sąsiadujące płyty grzejne powinny być oddzielone na całym przekroju, żeby mogły swobodnie przesuwać się względem siebie. Taka jest technologia wykonania podłogi pływającej. Częstym błędem jest również brak dylatacji w otworach drzwiowych, który powoduje, że rozszerzalność płyt grzejnych się sumuje i przewyższa grubość taśmy brzegowej, co nieuchronnie prowadzi do pęknięcia podłogi.

Karygodne są dylatacje tworzące na powierzchni wylewki linię falistą. Tylko renomowane systemy ogrzewania podłogowego mają listwy dylatacyjne, które usztywniają miękką piankę dylatacyjną i utrzymują ją w linii prostej.

Problemy z planowaniem obiegów grzewczych

Rozplanowanie przebiegu pętli grzejnych ogrzewania podłogowego nie jest łatwym zadaniem. Mając do dyspozycji projekt z rysunkiem, znacznie trudniej jest o błąd. W dużych obiektach często układa się długie pętle, aby nie mnożyć liczby rozdzielaczy. Należy pamiętać o maksymalnej długości obiegu, która wynosi od 100 do 120 mb. dla średnic 16×2 mm i 17×2 mm. Przekroczenie wspomnianych maksymalnych długości pętli może doprowadzić do niegrzania tych fragmentów podłogi z powodu dużych oporów hydraulicznych.

W takiej sytuacji jedynym wyjściem wydaje się być dobór większej pompy. Niestety, może się okazać, że i to nie rozwiąże problemu, ponieważ większy przepływ jeszcze bardziej zwiększa straty ciśnienia i w efekcie długa pętla w dalszym ciągu nie grzeje. Jest to częsty błąd wykonawczy.

Prawidłowe przymocowanie rury do warstwy izolacji

Nagminnym problemem jest stosowanie tanich, zastępczych materiałów systemowych. Instalatorzy wymieniają droższy styropian systemowy z przyklejoną folią z nadrukiem i siatką kotwiącą na zwykły styropian, przykrywając go folią budowlaną i stosując tanie klipsy mocujące. Nie zdają sobie sprawy, że rury z polietylenu usieciowanego są tak sprężyste, że wyrywają tanie klipsy z podłoża. Dodatkowym czynnikiem jest też ciśnienie wewnątrz rur, występujące po napełnieniu instalacji wodą i próbie ciśnieniowej. Rurę łatwo jest również wyrwać przy przypadkowym kopnięciu w nią lub podczas wylewania betonu z miksokreta. Następnego dnia po wylaniu betonu może nas spotkać przykry widok splątanych rur, które wypłynęły na powierzchnię wylewki, a ta zdążyła już niestety związać.

Za mała moc grzejników podłogowych

Prawidłowy montaż instalacji

Prawidłowy montaż instalacji
Fot. Purmo

Inwestorzy wielokrotnie stawiają instalatorom ultimatum: nie chcę żadnych grzejników, tylko samą podłogówkę. Oprócz tego życzą sobie, aby podłogi wykończone były różnego rodzaju parkietem. Czy w takiej sytuacji ogrzewanie podłogowe pokryje straty ciepła w budynku? Instalator, wychodząc naprzeciw wizjom inwestora, montuje samo ogrzewanie podłogowe, zagęszczając rozstaw do granic wytrzymałości rur (50–70 mm) i kierując się zasadą „im gęściej, tym lepiej”, podczas gdy typowe rozstawy w pomieszczeniach mieszkalnych wynoszą od 100 do 200 mm.

Wydajność podłogówki rośnie nieznacznie (o zaledwie 10%), ponieważ ogranicza ją limit temperatury podłogi (dla drewna maks. 27°C). W dodatku pod parkietem nie należy stosować stref brzegowych, które mogą uratować sytuację w przypadku podłóg ceramicznych, gdyż wydajność ogrzewania wynosi w tych strefach maksymalnie 140 W/m2.

Wielu instalatorów w ogóle nie stosuje stref brzegowych, co też jest błędem, jeśli przegrody zewnętrzne mają duże szklenie. Mały rozstaw podwaja koszty rury i rozdzielaczy, a nie daje praktycznie żadnych korzyści cieplnych. Zwiększenie temperatury zasilania w stosunku do temperatury projektowanej zwiększy moc ogrzewania podłogowego, jednak przegrzanie podłogi wpłynie na obniżenie komfortu i pogorszenie samopoczucia użytkowników systemu.

Należy przede wszystkim pamiętać, że grzejnik podłogowy jest elementem niewymienialnym (pomijając możliwość skucia wylewki i ponownego montażu), zatem projekt powinien być dobrze przemyślany. Późniejsze ewentualne problemy z działaniem grzejnika można korygować tylko w ograniczonym zakresie, np. poprzez regulację hydrauliczną obiegów grzewczych.

Nieodpowiedni rozdzielacz

Zgodnie z normą PN-EN 1264 ogrzewanie podłogowe musi mieć możliwość odcięcia i osobnej regulacji każdej pętli grzewczej. Taką możliwość daje rozdzielacz do ogrzewania podłogowego z pełnym wyposażeniem, jak np.: wkładki zaworowe do montażu siłowników, zawory regulacyjne ze wskaźnikami przepływu, zawory odpowietrzająco-spustowe. Tymczasem powszechne jest stosowanie zwykłych rozdzielaczy grzejnikowych, które są zupełnie „gołe”. Jeszcze większym błędem jest podłączanie pętli ogrzewania podłogowego do rozdzielacza zasilającego instalację grzejnikową.

Po pierwsze, przekroczona zostanie dopuszczalna temperatura zasilania ogrzewania podłogowego, czyli 55°C, a po drugie, zrównoważenie takiej instalacji może się okazać niemożliwe i podłogówka nie będzie grzać. Możliwe jest podłączenie krótkiej pętli ogrzewania podłogowego do instalacji grzejnikowej bez rozdzielacza, jednak bezwzględnie należy zastosować zawór RTL, czyli ogranicznik temperatury powrotu.

Niewłaściwie przeprowadzona próba szczelności

Zgodnie z normą PN-EN 1264 próbę ciśnieniową należy przeprowadzić, wypełniając wszystkie obiegi wodą. Błędnym podejściem jest równorzędne traktowanie próby ciśnieniowej wodnej i powietrznej. Niestety, powietrze ma większą ściśliwość i wskazania manometru mogą być przekłamane, a wyciek powietrza nie jest tak dobrze widoczny jak wyciek wody.

Zatem jeśli wykonawcę instalacji zaskoczy mróz, lepiej pomyśleć o ogrzewaniu pomieszczeń lub dodaniu do wody próbnej glikolu etylenowego (obniżającego temperaturę zamarzania), który później usuwa się przez trzykrotne przepłukanie instalacji. Kolejnym aspektem próby powietrznej jest fakt, że złączki gwintowane mogą przepuszczać powietrze, jeśli wcześniej instalacja nie została zalana wodą. Powodem takiego zjawiska są materiały stosowane do uszczelniania (np. pakuły), które pęcznieją po kontakcie z wodą i mocniej uszczelniają połączenie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Henryk Henryk, 26.04.2019r., 14:39:59 Jeśli chodzi o taśmy brzegowe z pianki polietylenowej które używam do odseparowania wylewki betonowej od ścian, słupów, konstrukcji budynku, to takie świetnej jakości dostarcza mi firma Dmv-plus z Węgrzc Wielkich koło Wieliczki. Cenię sobie tego dostawcę ze względu na wysoką jakość oferowanych produktów i gwarantowaną niezawodność. Taśmy zamawiam regularnie w opakowaniach zbiorczych po 10 rolek. To towar niezastąpiony.

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Redakcja RI news SET 7.2

SET 7.2 SET 7.2

Audytor SET 7.2. firmy Sankom ma siedem nowych funkcji modułu ogrzewania podłogowego i rozbudowany edytor graficzny oraz inne usprawnienia procesu projektowania.

Audytor SET 7.2. firmy Sankom ma siedem nowych funkcji modułu ogrzewania podłogowego i rozbudowany edytor graficzny oraz inne usprawnienia procesu projektowania.

oprac. Kazimierz Mróz Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności...

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności spełnienia istotnych wymagań technicznych i zastosowania się do obowiązujących przepisów. Poniższy artykuł opracowano na podstawie publikacji [1], stąd w tekście pojawiają się odniesienia do niemieckich wymagań prawnych, które mogą być jednak interesujące i dla polskiego czytelnika.

Łukasz Biernacki Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40 Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem...

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, zwykle podłogowym. System z dwoma układami o różnej temperaturze obliczeniowej (grzejnikowym – najczęściej 80/60°C, podłogowym – zazwyczaj 45/35°C) wymaga zastosowania dla ogrzewania podłogowego zestawów mieszających, zwanych też pompowo-mieszającymi. Wielu producentów oferuje gotowe...

Piotr Bertram Rury grzewcze PE-RT KAN-therm

Rury grzewcze PE-RT KAN-therm Rury grzewcze PE-RT KAN-therm

Rury grzewcze są najistotniejszym składnikiem każdego wodnego ogrzewania płaszczyznowego, decydującym o skuteczności przekazywania ciepła. To od ich jakości zależy bezawaryjna i długowieczna praca instalacji,...

Rury grzewcze są najistotniejszym składnikiem każdego wodnego ogrzewania płaszczyznowego, decydującym o skuteczności przekazywania ciepła. To od ich jakości zależy bezawaryjna i długowieczna praca instalacji, gdyż są to elementy trwale umieszczone w konstrukcjach budowlanych. Nowe niebieskie rury KAN-therm Blue Floor wytwarzane są z najwyższej jakości polietylenu o podwyższonej odporności na wysokie temperatury PE-RT typ II (Dowlex 2388).

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.