Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Drogie szamba

Porównanie kosztów przyłączy do kanalizacji zbiorowej, pojedynczych systemów oczyszczania ścieków i zbiorników bezodpływowych
Zbiorniki z tworzywa do wykonania szamba
Zbiorniki z tworzywa do wykonania szamba

W Polsce nie ma ani jednej gminy, która miałaby wdrożony system kontroli szamb, taboru asenizacyjnego i stacji zlewczych. Tylko taki system daje podstawy do pogodzenia z pozoru niespójnych regulacji zawartych w art. 3 dyrektywy ściekowej i art. 42 ust. 4 Prawa wodnego. Nadal obowiązują niestety plany zagospodarowania przestrzennego z nakazem wykonywania szamb bądź podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, a zapomina się o pojedynczych systemach oczyszczania (oczyszczalniach do 5 m sześć.). W gminach prawdopodobnie w najbliższych 10–15 latach nie powstaną programy kanalizacji, za to nadal urzędnicy obstawać będą za budową i eksploatacją zbiorników bezodpływowych (szamb). Powstaje nieodparte wrażenie, że gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzić może o pieniądze... dla właścicieli taboru asenizacyjnego.

Założenia do wyliczeń

Każde wyliczenia wymagają spójnych założeń. Poniższe porównanie będzie czysto teoretyczne. Można wprawdzie założyć wzrost kosztów za zrzut ścieków, ale mogłoby to być obarczone zbyt dużym błędem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć można, że koszty zrzutu ścieków za lat 15 mogą przekroczyć 10–12 zł. Obecnie w większości przedsiębiorstw eksploatujących oczyszczalnie na zdroworozsądkowych i rynkowych zasadach koszty 1 m3 ścieków wynoszą od 4,50 do 8 zł.

Niestety w wielu gminach kosztem naruszania zasad wynikających z Kodeksu pracy i przepisów bhp opłaty są sztucznie obniżane (często dotowane) i z powodów politycznych wynoszą nieco ponad 2,30 zł. Tę politykę cenową należy ocenić bardzo negatywnie. Takie sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie nie mają szans na amortyzację i odnowienie zasobów czy inwestycje w nie. W niektórych gminach nadal pokutuje postawa roszczeniowa i nie przyjmuje się do wiadomości prostej zasady, że zanieczyszczający musi płacić.

Do rozważań przyjęto następujące założenia:

 • wariant I − przyłącze kanalizacyjne do sieci zbiorowej,
 • wariant II − pojedynczy system (oczyszczalnia o przepustowości do 5 m3/dobę),
 • wariant III − zbiornik bezodpływowy (szambo) szczelny o objętości czynnej 4,5 m3 i całkowitej 5 m3,
 • gospodarstwo zamieszkane przez 5 osób i wyposażone w ubikację oraz łazienkę z wanną i prysznicem,
 • pobór wody wynosi 90 l/osobę/dzień, a ilość ścieków jest równa ilości pobranej wody,
 • w miejscowej taryfie usług wodno-kanalizacyjnych określono koszt odbioru ścieków poprzez sieć kanalizacyjną i dowóz do stacji zlewczej na jednakowym poziomie 6 zł/1 m3,
 • przyłącze o długości ok. 30 mb. wraz ze studzienką przyłączeniową Ø 600 mm właściciel wykonuje na koszt własny (kwestie eksploatacji przez PWiK pozostają nieokreślone),
 • odległość do oczyszczalni ścieków (stacji zlewczej) wynosi 10 km,
 • właściciel taboru asenizacyjnego pobiera opłatę transportową w wysokości 3 zł/km,
 • koszty eksploatacyjne przyjęto dla okresu 15 lat z uwagi na wymagania formalne funduszy pomocowych.

Założenia zostały przyjęte dla normalnej (wzorcowej) sytuacji, bez analizowania jakichkolwiek miejscowych, niekiedy specyficznych, uwarunkowań. Nie jest istotne również źródło poboru wody. Na terenach gminnych może to być również własna studnia. Wbrew pozorom pobór wody na poziomie 90 l/osobę/dzień nie jest niczym nadzwyczajnym. Niezwyczajny jest za to pobór na poziomie jedynie 50–60 litrów. Jednocześnie w gospodarstwach domowych z większą liczbą urządzeń pobierających wodę wartość ta może wynosić powyżej 120 l. Zużycie wody w gospodarstwach domowych wokół dużych aglomeracji miejskich tę tezę potwierdza.
W artykule użyto nazwy „przyłącze”, która jest zgodna z obowiązującym prawem. Nazwa zamienna, czyli „przykanalik”, jest czasami stosowana w potocznym języku lub dokumentach niższego rzędu, ale oficjalnie stosowana być nie powinna.

Koszty inwestycyjne

Najprościej wykonać przyłącza do kanalizacji zbiorowej. Na ogół w wariancie I przyłącze będzie wykonane z przewodów grawitacyjnych PVC o średnicy 160 mm. Studzienka przyłączeniowa zostanie wykonana w cenie ok. 1500 zł, a pozostała część przyłącza, po 250 zł za 1 mb., kosztować będzie 7,5 tys. zł. Przyłącze powinno być w interesie inwestora wyposażone w klapę zwrotną przeciwzalewową. Całkowity koszt przyłącza wyniesie zatem 9 tys. zł.

Oczywiście można samemu zrobić wykopy i posadowić studzienkę oraz ułożyć przewody – będzie taniej. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie przyłącza ciśnieniowego i pompowni przydomowej. Taka pompownia (zewnętrzna lub wewnętrzna) musi wówczas mieć zawór zwrotny i odcinający. W warunkach polskich koszt takiej pompowni wynosi ok. 7 tys. zł, do tego dochodzi przyłącze w cenie ok. 3–4 tys. zł, tańsze, gdyż średnica przewodu wynosi na ogół 50–75 mm. Zdarzają się też sytuacje, gdy gospodarstwo znajduje się przy odcinku sieci przesyłowej tłocznej i wówczas tylko taki rodzaj przyłącza umożliwia włączenie domu do systemu kanalizacji. W Europie takie przyłącza stanowią 30%, jednak w Polsce gospodarstwa tego typu pomija się.

Trzeci rodzaj to przyłącza podciśnieniowe zakończone studzienką zintegrowaną (zaworową). Studzienki takie kosztują ok. 8,5 tys. zł brutto, przewód jak w poprzednim rozwiązaniu − 3–4 tys. zł, co razem daje koszt ok. 12,5 tys. zł. W Niemczech takich przyłączy jest ok. 20% i są one wykonywane głównie na terenach zalewowych i w ścisłej zabudowie. W Polsce to są ilości śladowe. Można by wręcz podejrzewać, że w gminach lubią wypływające w czasie podtopień ścieki. Kosztów odbudowy kanalizacji nikt bowiem nie wlicza do kosztów inwestycyjnych. W rozważaniach pominiemy jednak system ciśnieniowy i podciśnieniowy.

   15.03.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Regulacja odzysku ciepła
 • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl