Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Zagospodarowanie spływu z parkingu
Zagospodarowanie spływu z parkingu
Redakcja

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas intensywnych opadów i roztopów lokalne podtopienia i powodzie. Najważniejszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są starzejące się i ulegające degradacji w wyniku zaniedbań eksploatacyjnych sieci odwadniające, liczne przemiany urbanistyczne, a także fakt, że wraz ze wzrostem poziomu zagospodarowania terenów następuje zwiększenie stopnia uszczelnienia powierzchni, a co za tym idzie również szybkości spływu. W innych krajach europejskich, m.in. w Niemczech i Szwecji, powoli odchodzi się od stosowania tradycyjnych metod, zastępując je nowymi, alternatywnymi rozwiązaniami lub wprowadzając systemy tego typu do istniejących układów sieci.

Działanie systemów alternatywnych opiera się na możliwości wykorzystania wód opadowych na miejscu opadu poprzez retencję i/lub infiltrację do gruntu. Wiele z tych systemów wpływa również na poprawę jakości wód opadowych. Jest to możliwe dzięki zachodzącym w nich procesom filtracji, sedymentacji, sorpcji, wymiany jonów, a także procesom biologicznym.

Przykładem systemów alternatywnych są m.in. ogrody deszczowe należące do szeroko pojętych systemów bioretencji, które można stosować szczególnie w przypadku, gdy warunki gruntowo-wodne terenów umożliwiają przechwycenie odpływów w ten sposób. Ich działanie może przynieść znaczne korzyści dla środowiska, polepszyć bilans wodny danego terenu i poprawić estetykę miast, a dodatkowo odciążyć przepełnione w czasie opadów istniejące systemy kanalizacyjne.

Innym pozytywnym aspektem zastosowania systemów alternatywnych jest możliwość odciążenia budżetów indywidualnych mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych od ponoszenia opłat za wody opadowe, wprowadzanych już w wielu miastach Polski.

Opłaty za wody opadowe

Zagadnienie to nabrało w ostatnich latach znaczenia z uwagi na wymóg prawny dotyczący konieczności naliczania opłat za odprowadzanie wód opadowych do istniejących systemów kanalizacji deszczowej. W Polsce opłaty takie zostały wprowadzone po raz pierwszy w Pile w 2003 r. i od tamtej pory sukcesywnie są one wdrażane w kolejnych miastach.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie instalacji kanalizacji deszczowej
SPRAWDŹ CENĘ >>

Obecnie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne naliczają już opłaty m.in. w Gnieźnie, Ostrowie Wlkp., Opolu, Elblągu, Nysie oraz Namysłowie. W pozostałych miastach przedsiębiorstwa przygotowują się do wdrożenia opłat za wody opadowe z uwagi na ciążący na nich obowiązek ustawowy [1]. Zasady ustalania taryf za odprowadzenie ścieków opadowych i roztopowych w Polsce reguluje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków [2], a sposób ich naliczania określa rozporządzenie Ministra Budownictwa [3].

Opłata za wody opadowe, roczna lub miesięczna, określana jest dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców usług na podstawie niezbędnych przychodów przedsiębiorstwa wdociągowo-kanalizacyjnego, obejmujących zarówno koszty bieżącej eksploatacji, jak i utrzymania infrastruktury. W praktyce wiele przedsiębiorstw stosuje tylko jedną taryfową grupę odbiorców, a opłatę nalicza się na podstawie wielkości powierzchni nieprzepuszczalnej, z której wody opadowe spływają do systemu kanalizacyjnego.

Przeczytaj artykuł o wodach opadowych w miastach »

Do takich powierzchni zalicza się m.in. ciągi pieszo-jezdne, drogi dojazdowe, parkingi, powierzchnie brukowane, boiska oraz dachy, choć powierzchnia tych ostatnich nie jest uwzględniana przez wszystkie przedsiębiorstwa Wprowadzenie opłat za wody opadowe poprzedza inwentaryzacja wielkości powierzchni uszczelnionej znajdującej się na danym terenie. W tym celu przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji przygotowują i rozsyłają ankiety z prośbą o podanie wielkości powierzchni utwardzonych. Dane z ankiet są podstawą do ustalania wielkości powierzchni, która jest składową naliczania opłat za wody opadowe.

Warto zaznaczyć, że powierzchnie, z których wody opadowe i roztopowe są zagospodarowywane na terenie nieruchomości, np. wprowadzane do gruntu, a tym samym nie są wprowadzane do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, nie podlegają opłacie. Dlatego należałoby każdorazowo rozważyć możliwość zastosowania systemów alternatywnych, do których, jak wspomniano, należą również ogrody deszczowe.

Konstrukcje ogrodów deszczowych

Ogrody deszczowe są rozwiązaniami stosunkowo nowymi. Pierwsze systemy tego typu powstały w latach 90. XX w., kiedy to jeden z deweloperów, Dick Binkler, chciał zastąpić tradycyjne zbiorniki retencyjne obszarami bioretencji [5]. W efekcie przy każdej nowo budowanej posesji powstawał ogród deszczowy.

Ogrody deszczowe wykonywane są w celu retencji nadmiaru wody podczas opadów, zasilenia wód gruntowych poprzez infiltrację, a także polepszenia jakości odpływu. Badania prowadzone w skali laboratoryjnej oraz na pilotowych stanowiskach w terenie dowodzą dużej skuteczności ogrodów deszczowych w usuwaniu zanieczyszczeń znajdujących się w spływach opadowych, w tym m.in. metali ciężkich, zawiesin itp. Jak wykazują badania [7], w systemach tego typu najwięcej metali ciężkich jest kumulowanych w glebach i roślinach, a tylko niewielkie ich ilości są uwalniane z systemów bioretencji.

Ogrody deszczowe są wykorzystywane głównie do zagospodarowania wód opadowych pochodzących z niedużych powierzchni, o wielkości do 1 ha lub mniejszych. Z tych względów nadają się jako rozwiązania do przyjęcia spływów z dachów i podjazdów na prywatnych posesjach oraz z terenów mocno zurbanizowanych, np. parkingów, podjazdów oraz ciągów pieszo-jezdnych (rys. 1 i rys. 2).

Mają formę zagłębień terenowych o niewielkiej głębokości, obsadzonych zazwyczaj rodzimymi gatunkami roślin. Bezpośrednio pod dnem znajduje się warstwa przepuszczalnego gruntu lub żwiru na głębokości ok. 0,6–1,2 m. Ma ona na celu zwiększenie pojemności retencyjnej oraz umożliwienie infiltracji wód opadowych do gruntu. Na powierzchni ogrodu deszczowego zaleca się położenie warstwy ściółki (mulczu).

Pozwala ona na zachowanie ciepła, wilgotności i przewiewności gleby, kumuluje metale ciężkie, oleje oraz substancje ropopochodne, a także zapobiega rozrostowi chwastów. Dodatkowo pełni funkcję ochronną dla gleby przed działaniem deszczy i wiatru, dzięki czemu warstwa próchniczna nie ulega uszkodzeniu. Minimalna zalecana grubość warstwy wyścielającej (ściółki) powinna wynosić 5 cm.

   15.03.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl