RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemow bioretencji

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemow bioretencji

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas intensywnych opadów i roztopów lokalne podtopienia i powodzie. Najważniejszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są starzejące się i ulegające degradacji w wyniku zaniedbań eksploatacyjnych sieci odwadniające, liczne przemiany urbanistyczne, a także fakt, że wraz ze wzrostem poziomu zagospodarowania terenów następuje zwiększenie stopnia uszczelnienia powierzchni, a co za tym idzie również szybkości spływu. W innych krajach europejskich, m.in. w Niemczech i Szwecji, powoli odchodzi się od stosowania tradycyjnych metod, zastępując je nowymi, alternatywnymi rozwiązaniami lub wprowadzając systemy tego typu do istniejących układów sieci.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Działanie systemów alternatywnych opiera się na możliwości wykorzystania wód opadowych na miejscu opadu poprzez retencję i/lub infiltrację do gruntu. Wiele z tych systemów wpływa również na poprawę jakości wód opadowych. Jest to możliwe dzięki zachodzącym w nich procesom filtracji, sedymentacji, sorpcji, wymiany jonów, a także procesom biologicznym.

Przykładem systemów alternatywnych są m.in. ogrody deszczowe należące do szeroko pojętych systemów bioretencji, które można stosować szczególnie w przypadku, gdy warunki gruntowo-wodne terenów umożliwiają przechwycenie odpływów w ten sposób. Ich działanie może przynieść znaczne korzyści dla środowiska, polepszyć bilans wodny danego terenu i poprawić estetykę miast, a dodatkowo odciążyć przepełnione w czasie opadów istniejące systemy kanalizacyjne.

Innym pozytywnym aspektem zastosowania systemów alternatywnych jest możliwość odciążenia budżetów indywidualnych mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych od ponoszenia opłat za wody opadowe, wprowadzanych już w wielu miastach Polski.

Opłaty za wody opadowe

Zagadnienie to nabrało w ostatnich latach znaczenia z uwagi na wymóg prawny dotyczący konieczności naliczania opłat za odprowadzanie wód opadowych do istniejących systemów kanalizacji deszczowej. W Polsce opłaty takie zostały wprowadzone po raz pierwszy w Pile w 2003 r. i od tamtej pory sukcesywnie są one wdrażane w kolejnych miastach.

Obecnie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne naliczają już opłaty m.in. w Gnieźnie, Ostrowie Wlkp., Opolu, Elblągu, Nysie oraz Namysłowie. W pozostałych miastach przedsiębiorstwa przygotowują się do wdrożenia opłat za wody opadowe z uwagi na ciążący na nich obowiązek ustawowy [1]. Zasady ustalania taryf za odprowadzenie ścieków opadowych i roztopowych w Polsce reguluje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków [2], a sposób ich naliczania określa rozporządzenie Ministra Budownictwa [3].

Opłata za wody opadowe, roczna lub miesięczna, określana jest dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców usług na podstawie niezbędnych przychodów przedsiębiorstwa wdociągowo-kanalizacyjnego, obejmujących zarówno koszty bieżącej eksploatacji, jak i utrzymania infrastruktury. W praktyce wiele przedsiębiorstw stosuje tylko jedną taryfową grupę odbiorców, a opłatę nalicza się na podstawie wielkości powierzchni nieprzepuszczalnej, z której wody opadowe spływają do systemu kanalizacyjnego.

Przeczytaj artykuł o wodach opadowych w miastach »

Do takich powierzchni zalicza się m.in. ciągi pieszo-jezdne, drogi dojazdowe, parkingi, powierzchnie brukowane, boiska oraz dachy, choć powierzchnia tych ostatnich nie jest uwzględniana przez wszystkie przedsiębiorstwa Wprowadzenie opłat za wody opadowe poprzedza inwentaryzacja wielkości powierzchni uszczelnionej znajdującej się na danym terenie. W tym celu przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji przygotowują i rozsyłają ankiety z prośbą o podanie wielkości powierzchni utwardzonych. Dane z ankiet są podstawą do ustalania wielkości powierzchni, która jest składową naliczania opłat za wody opadowe.

Warto zaznaczyć, że powierzchnie, z których wody opadowe i roztopowe są zagospodarowywane na terenie nieruchomości, np. wprowadzane do gruntu, a tym samym nie są wprowadzane do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, nie podlegają opłacie. Dlatego należałoby każdorazowo rozważyć możliwość zastosowania systemów alternatywnych, do których, jak wspomniano, należą również ogrody deszczowe.

Konstrukcje ogrodów deszczowych

Ogrody deszczowe są rozwiązaniami stosunkowo nowymi. Pierwsze systemy tego typu powstały w latach 90. XX w., kiedy to jeden z deweloperów, Dick Binkler, chciał zastąpić tradycyjne zbiorniki retencyjne obszarami bioretencji [5]. W efekcie przy każdej nowo budowanej posesji powstawał ogród deszczowy.

Ogrody deszczowe wykonywane są w celu retencji nadmiaru wody podczas opadów, zasilenia wód gruntowych poprzez infiltrację, a także polepszenia jakości odpływu. Badania prowadzone w skali laboratoryjnej oraz na pilotowych stanowiskach w terenie dowodzą dużej skuteczności ogrodów deszczowych w usuwaniu zanieczyszczeń znajdujących się w spływach opadowych, w tym m.in. metali ciężkich, zawiesin itp. Jak wykazują badania [7], w systemach tego typu najwięcej metali ciężkich jest kumulowanych w glebach i roślinach, a tylko niewielkie ich ilości są uwalniane z systemów bioretencji.

Ogrody deszczowe są wykorzystywane głównie do zagospodarowania wód opadowych pochodzących z niedużych powierzchni, o wielkości do 1 ha lub mniejszych. Z tych względów nadają się jako rozwiązania do przyjęcia spływów z dachów i podjazdów na prywatnych posesjach oraz z terenów mocno zurbanizowanych, np. parkingów, podjazdów oraz ciągów pieszo-jezdnych (rys. 1 i rys. 2).

Schemat ogrodu deszczowego

Rys. 1. Przykład zastosowania ogrodu deszczowego – zagospodarowanie spływów na prywatnej posesji


Źródło: Oprac. własne

Przykład zastosowania ogrodu deszczowego

Rys. 2. Przykład zastosowania ogrodu deszczowego – zagospodarowanie spływów z parkingów


Źródło: Oprac. własne

Mają formę zagłębień terenowych o niewielkiej głębokości, obsadzonych zazwyczaj rodzimymi gatunkami roślin. Bezpośrednio pod dnem znajduje się warstwa przepuszczalnego gruntu lub żwiru na głębokości ok. 0,6–1,2 m. Ma ona na celu zwiększenie pojemności retencyjnej oraz umożliwienie infiltracji wód opadowych do gruntu. Na powierzchni ogrodu deszczowego zaleca się położenie warstwy ściółki (mulczu).

Pozwala ona na zachowanie ciepła, wilgotności i przewiewności gleby, kumuluje metale ciężkie, oleje oraz substancje ropopochodne, a także zapobiega rozrostowi chwastów. Dodatkowo pełni funkcję ochronną dla gleby przed działaniem deszczy i wiatru, dzięki czemu warstwa próchniczna nie ulega uszkodzeniu. Minimalna zalecana grubość warstwy wyścielającej (ściółki) powinna wynosić 5 cm.

W przypadku występowania większego opadu nadmiar wody z ogrodu deszczowego usuwany jest poprzez przelew połączony zazwyczaj z rurociągiem odprowadzającym wodę do pobliskiej kanalizacji lub innego odbiornika (rys. 3a) lub za pomocą systemu perforowanych rur drenarskich (rys. 3b) znajdujących się w spodniej warstwie ogrodu. Częstość działania tego typu przelewów może być regulowana wielkością oraz głębokością ogrodu deszczowego, a także grubością podpowierzchniowej warstwy przepuszczalnej.

Konstrukcje ogrodów deszczowych

Rys. 3. Konstrukcje ogrodów deszczowych z zastosowaniem systemu wspomagającego odprowadzanie nadmiaru wód opadowych; 1 – warstwa ściółki (mulczu), 2 – warstwa przepuszczalnego gruntu, 3 – perforowane rury drenarskie


Źródło: Oprac. własne


 

Jeśli pozwalają na to warunki terenowe, można wykonać w pobliżu drugi ogród, do którego będzie odprowadzana część spływów. Ogrody deszczowe są stosunkowo proste w realizacji, dlatego niejednokrotnie budują je samodzielnie indywidualni mieszkańcy. W wielu miejscowościach za granicą w celu nawiązania dialogu ze społecznością lokalną i jednocześnie zwiększenia odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie ogrodów deszczowych umożliwia się udział przyszłych użytkowników systemu w procesie projektowania (warsztaty, wymiana poglądów poprzez środki masowego przekazu). Udział w wykonywaniu ogrodów deszczowych i sadzenie w nich roślin są traktowane jako jedna z form spędzania wolnego czasu, z której, jak wykazuje praktyka, społeczność lokalna chętnie korzysta.

Projektowanie i utrzymanie ogrodów deszczowych

W projektowaniu ogrodów deszczowych można wyróżnić trzy charakterystyczne fazy, tj. wybór lokalizacji, obliczenie ilości spływów oraz głębokości i wielkości ogrodu deszczowego, a także dobór gatunkowy roślin. Przed wyborem miejsca do wykonania ogrodu deszczowego najczęściej obserwuje się kierunki spływu opadu na danym terenie. W pierwszej kolejności należy rozważyć naturalne kierunku spływu, a dopiero potem, kiedy nie pozwalają na to warunki terenowe, drogi spływu wód opadowych wykonuje się w sposób sztuczny.

Coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem jest połączenie miejsca wytwarzania największego spływu (np. odpływ z rury spustowej) z ogrodem deszczowym za pomocą rowów infiltracyjnych, czyli wypełnionych żwirem.Ogrody deszczowe powinny być wykonywane w miejscach słonecznych lub tylko częściowo zacienionych. Daje to możliwość okresowego wysuszenia powierzchni i głębszych warstw konstrukcyjnych, a przez to przyjęcia zwiększonej ilości wody przy następnym opadzie.

 Jednym z istotnych elementów projektowania ogrodów deszczowych jest analiza warunków gruntowych występujących na danym terenie. Przy projektowaniu ogrodów deszczowych jako systemu odwodnienia ciągów komunikacyjnych zalecane jest wykonanie profesjonalnych badań hydrogeologicznych. Na potrzeby przyjęcia spływów z prywatnej posesji często korzysta się z najprostszej formy określenia przepuszczalności gruntu, jaką jest przeprowadzenie testu perkolacyjnego. Polega on na wykonaniu niewielkiego wykopu, zalaniu go znaną objętością wody i obliczeniu czasu, w którym nastąpiło jej wsiąknięcie.

Szczegółowe informacje na temat metodyki przeprowadzenia takiego badania można znaleźć m.in. w publikacji [4]. Przy lokalizacji ogrodu deszczowego należy uwzględnić:

  • odległość od nieruchomości (minimalna zalecana to 4 m),
  • odległość od miejsc wypoczynku mieszkańców, np. tarasów (zalecana lokalizacja blisko takich miejsc),
  • nachylenie przyległego terenu (kierunek spływu powinien być zachowany w stronę ogrodu deszczowego),
  • ukształtowanie terenu (zalecany teren mało zróżnicowany pod względem wysokościowym).

Nie zaleca się lokalizacji ogrodów deszczowych:

  • bezpośrednio przy fundamentach budynku,
  • blisko szamb,
  • jeśli nachylenie przyległego terenu jest większe niż 12%,
  • gdy występują grunty słabo lub nieprzepuszczalne,
  • przy wysokim poziomie wód gruntowych (dno ogrodu deszczowego powinno znajdować się co najmniej 1 m nad sezonowo występującym najwyższym poziomem wody gruntowej),
  • jeśli w niedalekiej odległości posadzone są drzewa, których opadające liście mogą zmniejszać pojemność ogrodów i z czasem zapoczątkować procesy gnicia.

Głębokość ogrodów deszczowych musi być dostosowana bezpośrednio do ilości odprowadzanych wód opadowych, a pośrednio do wielkości powierzchni spływu oraz rodzaju gruntu znajdującego się na danym terenie. Głębokość ogrodów deszczowych zazwyczaj mieści się w granicach 10–20 cm. Nie zaleca się stosowania głębszych ogrodów deszczowych z uwagi na mogące pojawić się problemy z ich opróżnieniem w wymaganym czasie, nieprzekraczającym 48 h od zakończenia opadu. Przetrzymanie wody w systemie może negatywnie wpłynąć na porastającą ogrody deszczowe roślinność, która nie jest przystosowana do długo trwających okresów zalegania wody.

Z kolei bardzo płytkie systemy będą wymagały znacznej powierzchni, aby przechwycić objętość spływów z danego terenu. Może to być w wielu przypadkach ograniczeniem w ich zastosowaniu. Równie ważnym czynnikiem, który powinien być każdorazowo brany pod uwagę przy określaniu głębokości systemu, jest nachylenie terenu przyległego do ogrodu deszczowego (tabela).

Tabela zalecane głębokości ogrodu deszczowego

Tabela. Zalecane głębokości ogrodu deszczowego w zależności od nachylenia terenu

Do obliczeń objętości spływów przyjmuje się wielkość powierzchni, która będzie generowała odpływ wód do ogrodu deszczowego, oraz wielkość opadów występujących na danym terenie. Z uwagi na częsty brak danych o opadach pochodzących z dłuższego okresu monitoringu do obliczeń przyjmuje się roczną wysokość opadów występujących na danym terenie.

W obliczeniach powierzchni spływu uwzględnia się wielkość powierzchni nieprzepuszczalnej (dachy, podjazdy itp.) oraz 20% powierzchni zazielenionej, po której woda opadowa płynie w kierunku ogrodu. Przyjęcie do obliczeń dodatkowo części powierzchni trawników jest pewnego rodzaju współczynnikiem bezpieczeństwa. W przypadku dobrze utrzymywanych trawników, a tak jest na większości prywatnych posesji, zazwyczaj cała objętość wody jest absorbowana przez zadarnioną powierzchnię w czasie deszczów o małym natężeniu opadu.

Pewne ilości wody spływającej po powierzchni zazielenionej przedostają się do ogrodu deszczowego w czasie deszczów intensywnych oraz w przypadku trawników zaniedbanych, które z kolei można spotkać w przestrzeniach publicznych. W warunkach przydomowych rozmiary ogrodów deszczowych wynoszą zazwyczaj od 10 do 30m2 powierzchni, w celach odwodnienia powierzchni komunikacyjnej mają one większe rozmiary, rzędu 90–100 m2.

W obu przypadkach zaleca się, aby długość ogrodu deszczowego była co najmniej 1,5 raza większa niż jego szerokość. Stąd ogrody deszczowe mają najczęściej kształt fasoli lub regularnej elipsy. Spotykane są również rozwiązania, w których ogrody deszczowe są wykonywane w postaci długich zazielenionych pasów wzdłuż ciągu ulic, polepszając walory krajobrazowe danego terenu przy jednoczesnym spełnianiu funkcji systemu odwodnienia dla ciągów pieszo-jezdnych czy tras komunikacyjnych [6].

Ważną częścią ogrodów deszczowych są rośliny. Przy doborze gatunkowym powinno się uwzględnić warunki nasłonecznienia, w jakich zlokalizowany jest ogród, oraz pory kwitnienia roślin, które powinny być zróżnicowane, jeśli chcemy, by ogród deszczowy był przez cały rok atrakcyjny. Roślinność najlepiej nadająca się na ogrody deszczowe to gatunki rodzime tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie oraz odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych.

Gatunki rodzime nie wymagają również zwiększonego nawożenia oraz są bardziej odporne na zmiany klimatyczne, glebowe i wodne. Przykładami takich roślin są: lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis), miecznica wąskolistna (Sisyrinchium angustifolium), sit rozpierzchły (Juncus effusus), długosz królewski (Osmunda regalia) oraz wietlica samicza (Athyrium filix-femina). W ogrodzie oprócz roślin mogą znajdować się także mniejsze lub większe kamienie, podobnie jak w ogródkach skalnych.

Za najlepszy okres do budowy ogrodów deszczowych uważa się kwiecień i maj, gdyż wtedy zazwyczaj minął już okres największych spływów po roztopach, obniża się poziom wód gruntowych, a rośliny mają sprzyjające warunki do rozwoju. Utrzymanie tego typu systemów polega głównie na przeprowadzaniu rutynowych zabiegów utrzymujących tereny zielone, tj. usuwanie chwastów, nawadnianie w długich okresach suszy, przesadzanie lub rozsadzanie roślin (o ile istnieje taka potrzeba) oraz okresowe nawożenie i wymiana warstwy wyścielającej.

Podsumowanie

Ogrody deszczowe powstały w odpowiedzi na potrzeby i możliwości mieszkańców współczesnych miast. Są przykładem stosunkowo prostego w wykonaniu i niewymagającego w eksploatacji systemu, który pozwala na zatrzymanie i podczyszczanie spływów podczas opadów. Z tych względów ogrody deszczowe mają szansę stać się powszechnie stosowanymi rozwiązaniami zagospodarowania wód opadowych w terenach zurbanizowanych, również w warunkach polskich.

Literatura

  1. Burszta-Adamiak E., Opłaty za wody opadowe – doświadczenia polskie i zagraniczne, w: Problemy zagospodarowania wód opadowych, red. J. Łomotowski, Wrocław 2008.
  2. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (DzU nr 72, poz. 747, ze zm.).
  3. Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków (DzU nr 127, poz. 886).
  4. Buss J.M., Gomez B.J., Rain gardens – A how-to manual for homeowners, http://learningstore.uwex.edu.
  5. Cler M.L., Stormwater Best Management Practice Design Guide Volume 2, Vegetative Biofilters, EPA/600/R-04/121A, September 2004.
  6. Reada J., Wevilla T., Fletcherb T., Deleticb A., Variation among plant species in pollutant removal from stormwater in biofiltration systems, „Water Research” Vol. 42, 2008.
  7. Sun X., Davis A.P., Heavy metal fates in laboratory bioretention systems, „Chemosphere” Vol. 66, 2007.
  8. http://www.fosc.org.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Grażyna Sakson Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

Wykorzystanie wód opadowych w budynkach Wykorzystanie wód opadowych w budynkach

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie...

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie systemami służącymi do wykorzystania wód opadowych, które z jednej strony pozwalają na ograniczenie zużycia wody wodociągowej, a z drugiej wpływają na ograniczenie maksymalnego odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Piotr Sęk Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze

Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze Uniwersalne złączki zaciskowe i obejmy naprawcze

Firma AGAflex wprowadziła w ubiegłym roku na rynek żeliwne złączki do modernizacji i napraw rur stalowych i z tworzywa sztucznego w rozmiarach od 1/2" do 2". W ofercie znalazły się również obejmy naprawcze...

Firma AGAflex wprowadziła w ubiegłym roku na rynek żeliwne złączki do modernizacji i napraw rur stalowych i z tworzywa sztucznego w rozmiarach od 1/2" do 2". W ofercie znalazły się również obejmy naprawcze i montażowo-naprawcze stosowane do napraw uszkodzonych fragmentów rur oraz rozbudowy rurociągu o odejście z gwintem wewnętrznym w rozmiarach od 1/2" do 2". Wraz z początkiem nowego roku firma rozszerzyła asortyment proponowanych złączek i obejm.

Zenon Świgoń Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Indywidualne systemy oczyszczania ścieków Indywidualne systemy oczyszczania ścieków

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że...

Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do wdrożenia m.in. tzw. dyrektywy ściekowej [1], której art. 3 brzmi: „W przypadku gdy ustanowienie systemu zbierania nie jest uzasadnione, jako że nie przyniosłoby korzyści dla środowiska lub powodowałoby nadmierne koszty, należy zastosować pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy zapewniające ten sam poziom ochrony środowiska”. Jednoznacznie nakazuje ona na terenach, na których budowa kanalizacji jest nieuzasadniona, budowę lokalnych oczyszczalni...

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

Michał Andrzejewski Szczelność kanalizacji

Szczelność kanalizacji Szczelność kanalizacji

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby...

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych oraz przyczynę zmian stosunków wodnych, to sytuacja zaczyna wyglądać poważnie. Warto zacytować kilka obowiązujących aktów prawnych, ocenę ich wymowy pozostawiając czytelnikom.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

Perfexim Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

Nowa linia baterii łazienkowych NEXE Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.