RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kolektory słoneczne – nowe rozwiązania techniczne

Kolektory próżniowe

Kolektory próżniowe

W poprzednich numerach „Rynku Instalacyjnego” (10/2010 i 1–2/2011) opisano duże instalacje solarne oraz sposoby magazynowania energii pozyskanej przez kolektory w okresie letnim, np. w celu jej wykorzystania w późniejszym czasie (w okresach przejściowych i zimą). W instalacjach tych wykorzystywano standardowe, płaskie lub próżniowe kolektory słoneczne. Tymczasem na rynku pojawiły się już rozwiązania technologiczne, które umożliwiają wykorzystanie energii słonecznej do nowych celów, również w tradycyjnych zestawach solarnych.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Hybrydowe kolektory słoneczne

Kolektor słoneczny

Rys.1. Płaski cieczowo-powietrzny kolektor słoneczny

Pod pojęciem „hybrydowe kolektory słoneczne” funkcjonują w branży solarnej różnorodne rozwiązania, w których energia słoneczna jest podstadrwowym źródłem energii do realizacji wielu zadań. Medium roboczym w takich kolektorach może być płyn solarny (w kolektorach cieczowych) lub powietrze (w kolektorach powietrznych) albo oba te media równocześnie (w kolektorach cieczowo-powietrznych).

Energia słoneczna wykorzystywana może być z kolei jako medium grzewcze (w kolektorach termicznych) lub też służy do wytwarzania prądu (w ogniwach fotowoltaicznych). Efektem jest powstanie całego szeregu indywidualnych rozwiązań z możliwością naprzemiennego lub jednoczesnego wykorzystania energii słonecznej do zasilania odbiorników energii.

Kolektory płaskie cieczowo-powietrzne

Kolektor cieczowy

Rys. 4. Kolektor cieczowy z modułem fotowoltaicznym; a) widok kolektora, b) przekrój: 1 – izolacja cieplna, 2 – rura zbiorcza, 3 – profil ramy, 4 – profil górny, 5 – uszczelka gumowa, 6 – szyba solarna, 7 – rurka absorbera, 8 – blacha absorbera, 9 – szew po ultradźwięku, 10 – ogniwo słoneczne
Źródło: Rys. www.solarhybrid.ag

Rozwój tych urządzeń jest wynikiem wielu prac naukowych, w których analizowano możliwość bardziej efektywnego wykorzystania stosunkowo niskich temperatur roboczych kolektorów słonecznych (poniżej 35°C). Temperatury tej wielkości w tradycyjnych systemach solarnych mogą służyć jedynie do wstępnego podgrzewu wody użytkowej, ich wykorzystanie w instalacjach do ogrzewania budynków jest praktycznie niemożliwe. Te rozważania legły u podstaw koncepcji cieczowo-powietrznego kolektora słonecznego, którego zadaniem jest użyteczne wykorzystanie niskich temperatur roboczych.

Założono, że kolektor taki powinien zapewniać uzyskanie średniorocznie gwarantowanego poziomu 525 kWh energii z metra kwadratowego powierzchni kolektora (podstawa dofinansowania tych urządzeń w Niemczech) po stronie cieczowej kolektora i równocześnie dodatkowo 225 kWh energii po stronie powietrznej.

Powstało urządzenie (rys. 1) stanowiące kombinację typowego kolektora cieczowego oraz powietrznego. Przez wnętrze kolektora cieczowego przepuszczane jest powietrze, które jest podgrzewane podczas przemieszczania się pod absorberem kolektora. Tak skonstruowany kolektor słoneczny wykorzystywany jest w różnych systemach grzewczych (rys. 2).

W przypadku systemu z jednym zbiornikiem (rys. 2a) hybrydowy kolektor słoneczny po stronie cieczowej wykorzystywany jest do podgrzewu ciepłej wody użytkowej, a po stronie powietrznej ciepłe powietrze o temperaturze przekraczającej 25°C wprowadzane jest w celach grzewczych bezpośrednio do budynku.

Wykorzystanie kolektora słonecznego

Rys. 2. Przykłady wykorzystania płaskiego cieczowo-powietrznego kolektora słonecznego (opis w tekście)
Źródło: Rys. www.ersotec.de

W systemie z dwoma zbiornikami (rys. 2b) ciepło pozyskiwane z części cieczowej kolektora doprowadzane jest do zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz bufora ciepła instalacji grzewczej, natomiast ciepło pozyskane po stronie powietrznej kierowane jest w celach grzewczych bezpośrednio do budynku. Na rys. 2c  przedstawiono system z jednym zbiornikiem i pompą ciepła powietrze/woda. Ciepło pozyskiwane z części cieczowej kolektora doprowadzane jest do zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz do bufora ciepła instalacji grzewczej, a ciepło pozyskane po stronie powietrznej kierowane w celach grzewczych bezpośrednio do budynku.

Bilans energetyczny

Rys. 3. Bilans energetyczny modułu fotowoltaicznego

Powietrze o temperaturze poniżej 25°C skierowane zostaje do pompy ciepła. Z kolei na rys. 2d pokazano system z jednym zbiornikiem i pompą ciepła woda/woda. Ciepło pozyskiwane z części cieczowej kolektora doprowadzane jest do zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz bufora ciepła instalacji grzewczej, a ciepło pozyskane po stronie powietrznej kierowane jest w celach grzewczych bezpośrednio do budynku. Pompa ciepła pozyskuje energię z kolektora hybrydowego i wykorzystuje temperatury poniżej 25°C.

Kolektor powietrzny z modułem fotowoltaicznym

Moduł fotowoltaiczny służący do przemiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną ma, jak wiadomo, bardzo niską sprawność, wynoszącą jedynie 10–15% (rys. 3). Jednocześnie duża ilość ciepła powstającego w ogniwie fotowoltaicznym, sięgająca często 40–50% ilości energii dochodzącej do ogniwa, nie jest wykorzystana. Wiele firm produkuje hybrydowe kolektory powietrzne, które w istocie są ogniwami fotowoltaicznymi z wymuszonym przepływem strumienia powietrza przez kadłub ogniwa.

Instalacja solarna

Fot. 1. Widok instalacji solarnej zamontowanej na obiekcie w terenie górskim

Instalacja fotowoltaiczna

Fot. 2. Instalacja modułów fotowoltaicznych na budynku indywidualnym

Tę technologię zastosowano np. w Norymberdze. Instalacja o powierzchni 45 m2 służy do zasilania lakierni samochodowej w energię elektryczną (moduły fotowoltaiczne dają moc szczytową na poziomie 5 kW) oraz do podgrzewu strumienia świeżego powietrza w kabinie lakierniczej i suszącej (moc szczytowa – 15 kW). W wielu obiektach, do których bezpośrednio nie sięga sieć elektryczna (fot. 1), możliwe jest wyciepło korzystanie kolektorów powietrznych z modułem fotowoltaicznym do wspomagania ogrzewania, wentylacji pomieszczeń, a dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych – uniezależnienia się od sieci elektrycznej.

Kolektor cieczowy z modułem fotowoltaicznym

Zastosowanie modułów fotowoltaicznych do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną budynków indywidualnych wiąże się często z koniecznością pokrycia całej powierzchni dachu budynku ogniwami fotowoltaicznymi (fot. 2).

W efekcie brakuje powierzchni pod cieczowe kolektory słoneczne. Jednak dzięki zastosowaniu cienkich foliowych ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na szybie solarnej kolektora cieczowego (rys. 4) możliwe jest podwójne wykorzystanie dostępnej połaci dachowej.

Kolektory koncentryczne i zwierciadła paraboliczne

Elektrownia słoneczno-cieplna

Rys. 5. Elektrownia słoneczno-cieplna w Niemczech
Źródło: Rys. www.solarturm-juelich.de

W elektrowniach słonecznych, które zbudowane zostały w strefach o największym nasłonecznieniu, stosuje się też zwierciadła koncentrujące promieniowanie słoneczne w określonym punkcie, kolektory z rynnami parabolicznymi lub kolektory Fresnela. Prototypowa instalacja podobnego typu zbudowana została też w Niemczech przy Instytucie Jülich. Instalacja ta, wykonana w standardowej technice wieżowej (rys. 5), zwana jest elektrownią słoneczno-cieplną i służy udoskodo zamiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną.

Przykłady struktur fraktalnych

Rys. 6. Przykłady struktur fraktalnych
Źródło: Rys. www.ise.frauenhofer.de

Zastosowana technologia opiera się na dwustopniowym procesie przetwarzania energii. W pierwszym stopniu, zwanym solarnym blokiem energetycznym (siłowym), promieniowanie słoneczne skupione zostaje przez system kolektorów (heliostatów) w jednym punkcie na zbudowanej specjalnie w tym celu wieży i podgrzewa w tym punkcie powietrze atmosferyczne do temperatury rzędu 680°C.

Następnie energia cieplna ogrzanego powietrza przekazywana jest do konwencjonalnego stopnia cieplnego, w którym zostaje przetworzona w parę o ciśnieniu 26 barów oraz temperaturze ok. 480°C i wykorzystana w turbinie parowej połączonej z generatorem do wytworzenia prądu elektrycznego.

Nowe rozwiązania w standardowych kolektorach słonecznych

Kolektor słoneczny Frac-Therm®

Widok prototypu kolektora próżniowego

Fot. 3. Widok ogólny prototypu płaskiego kolektora próżniowego
Źródło: Fot. www.zae-bayern.de

Kolektory słoneczne, będące w istocie rzeczy wymiennikami ciepła, powinny stanowić konstrukcje umożliwiające uzyskanie największej wydajności energetycznej, a równocześnie najmniejszych oporów przepływu, które w efekcie ograniczą pobór mocy pompy systemu solarnego. Sercem kolektora słonecznego jest absorber zbudowany zwykle z blachy miedzianej lub aluminiowej pokrytej powłoką selektywną, połączonej z systemem rurek przepływowych, w formie np. harfy lub meandra, za pośrednictwem lutu (lutowanie), zgrzewu (ultradźwięki), szwu (promień lasera) itp.

O ile w przypadku absorbera z meandrem dochodzi do stosunkowo równomiernego przepływu, to w wyniku dużej długości meandra występują znaczne opory przepływu. W przypadku harfy sytuacja jest odwrotna, opory przepływu są mniejsze, ale wiele do życzenia pozostawia jego równomierność.

Przekrój płaskiego kolektora próżniowego

Rys. 7. Przekrój płaskiego kolektora próżniowego
Źródło: Rys. www.zae-bayern.de

Z tych powodów rozpoczęto prace nad zbudowaniem absorbera, który umożliwi zminimalizowanie negatywnych zjawisk w standardowych konstrukcjach. Wykorzystano tu znane naturalne zjawiska związane z równomiernym zasilaniem komórek roślin, struktur mózgowych lub połaci płucnych człowieka.

Struktury zasilające nie są w tym przypadku zbudowane ani w postaci meandra, ani kanałów równoległych, ale mają formę tak zwanych struktur fraktalnych (rys. 6). Efektem tych prac jest prototyp kolektora, który poddawany jest badaniom w Instytucie Frauenhofera.

Płaski kolektor próżniowy

Na rynku znane są próżniowe kolektory słoneczne, które zbudowane są tak jak tradycyjne kolektory płaskie. Z ich wnętrza wysysane jest powietrze w celu uzyskania jak najniższej wartości ciśnienia, dzięki czemu uzyskuje się efekt izolacji cieplnej.

Rozkład temperatur w komorach kolektora

Rys. 8. Rozkład temperatur w komorach płaskiego kolektora próżniowego; a) krypton, 1000 Pa, b) powietrze, 1000 Pa, c) powietrze, 100 000 Pa
Źródło: Rys. www.zae-bayern.de

Równolegle do udoskodo nalania tych konstrukcji prowadzone są prace nad nowymi rozwiązaniami. W pracach tych wykorzystuje się znane technologie (np. lustro CPC), ale nie wkomponowywane dotychczas w kolektory płaskie.

Prototyp takiego kolektora pokazano na fot. 3. Widoczne są lustra CPC o zoptymalizowanej geometrii z tak zwanymi końcówkami V. Absorberem jest standardowa harfa, której rurki przepływowe ogrzewane są promieniami słonecznymi skupianymi przez lustra (rys. 7). We wnętrzu kolektora obniżane jest ciśnienie lub wprowadzany krypton.

Na rys. 8 pokazano rozkład temperatur w pojedynczej komorze kolektora dla trzech wybranych wariantów jego pracy, przy czym temperatura absorbera wynosiła 150°C, a temperatura otoczenia – 20°C. W przypadku pierwszym wewnątrz kolektora znajdował się krypton, a ciśnienie wynosiło 1000 Pa, w wariancie drugim przy identycznej wartości ciśnienia we wnętrzu kolektora znajdowało się powietrze, w wariancie trzecim ciśnienie powietrza zwiększono do 100 000 Pa. Prototyp ten poddano badaniom w warunkach naturalnych (stanowisko badawcze na świeżym powietrzu) w celu określenia jego sprawności (rys. 9).

Kolektory słoneczne z tworzyw sztucznych

Krzywa sprawności kolektora próżniowego

Rys. 9. Krzywa sprawności płaskiego kolektora próżniowego
Źródło: Rys. www.zae-bayern.de

Kolektory z tworzyw sztucznych znajdują szerokie zastosowanie na obszarach dużego nasłonecznienia w różnych strefach geograficznych. Ograniczmy się jednak do opisu wybranych rozwiązań z naszej strefy. Pierwsze kolektory słoneczne wykonane z tworzyw sztucznych opracowane zostały przez Uniwersytet Napier w Edynburgu, a wprowadzone na rynek przez brytyjską firmę Solar Twin Ltd. (fot. 4).

Ciekawostką tego rozwiązania jest zastosowanie jako medium roboczego wody, wbudowanie obwodu kolektora bezpośrednio do obiegu wodyużytkowej oraz zasilanie ogniwem fotowoltaicznym, co uniezależnia system od sieci elektrycznej. W kolektorze osiągane są temperatury robocze rzędu 60°C, co jest z jednej strony zaletą, ponieważ nie dochodzi do deformacji cieplnych kolektora, jednak ten poziom temperatur nie może być uznany za zadowalający w kontekście wysokiej wydajności.

Kolektor Solar Twin

Fot. 4. Fragment kolektora Solar Twin z tworzywa sztucznego
Źródło: Fot. www.solartwin.com

Z kolei w Norwegii kolektory słoneczne z tworzywa sztucznego wyprodukowano z przeznaczeniem do wspomagania niskotemperaturowych systemów ogrzewania, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i szpitalach czy domach opieki. Konstrukcja urządzenia zbliżona jest do konstrukcji standardowego kolektora płaskiego, przy czym  pokrywa górna (odpowiednik szyby solarnej) wykonana została z płyty z poliwęglanów o grubości 10 mm.

Podstawową zaletą tego kolektora miała być jego waga. Absorber wykonany jest bowiem również z tworzywa, o nazwie handlowej Noryl, które jest wytwarzane techniką wytłaczania. Jego charakterystyczną cechą jest sieć równoległych kanalików, a kolektory pracują w systemie opróżniania się metodą drain-back.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono rozwiązania techniczne kolektorów słonecznych, które znajdują się na etapie prac rozwojowych, ale również takie, które są już oferowane przez producentów. Energia wytwarzana przez te kolektory magazynowana jest w standardowych zasobnikach lub też wykorzystywane są nowe rozwiązania techniczne, które będą tematem kolejnego artykułu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Łukasz Biernacki Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40 Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem...

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, zwykle podłogowym. System z dwoma układami o różnej temperaturze obliczeniowej (grzejnikowym – najczęściej 80/60°C, podłogowym – zazwyczaj 45/35°C) wymaga zastosowania dla ogrzewania podłogowego zestawów mieszających, zwanych też pompowo-mieszającymi. Wielu producentów oferuje gotowe...

dr inż. Edmund Nowakowski Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych

Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych

Użytkownik zwykle wini za złe ogrzewanie pomieszczenia grzejnik, bo jest on „za mały”. Często utwierdzają go w tej ocenie hydraulicy, którzy zarabiają na wymianie urządzeń. Podobne błędy popełniane są...

Użytkownik zwykle wini za złe ogrzewanie pomieszczenia grzejnik, bo jest on „za mały”. Często utwierdzają go w tej ocenie hydraulicy, którzy zarabiają na wymianie urządzeń. Podobne błędy popełniane są również w remontowanych instalacjach. Chętnie wymienia się istniejące grzejniki żeliwne członowe na urządzenia stalowe płytowe, gdyż są bardziej „nowoczesne”.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o. Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji...

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

oprac. Kazimierz Mróz Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności...

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności spełnienia istotnych wymagań technicznych i zastosowania się do obowiązujących przepisów. Poniższy artykuł opracowano na podstawie publikacji [1], stąd w tekście pojawiają się odniesienia do niemieckich wymagań prawnych, które mogą być jednak interesujące i dla polskiego czytelnika.

dr inż. Edmund Nowakowski Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych

Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych Straty ciśnienia w termostatycznych zaworach grzejnikowych

Zastosowanie zaworów termostatycznych ze wstępną regulacją natężenia przepływu wody przez grzejnik („wstępną nastawą”) ułatwiło regulację hydrauliczną instalacji ogrzewczej ze względu na brak konieczności...

Zastosowanie zaworów termostatycznych ze wstępną regulacją natężenia przepływu wody przez grzejnik („wstępną nastawą”) ułatwiło regulację hydrauliczną instalacji ogrzewczej ze względu na brak konieczności stosowania zwykłego kryzowania grzejników.

dr inż. Edmund Nowakowski Dobór średnic termostatycznych zaworów grzejnikowych

Dobór średnic termostatycznych zaworów grzejnikowych Dobór średnic termostatycznych zaworów grzejnikowych

Termostatyczne zawory grzejnikowe produkowane są dla średnic gałązek (przyłączy) grzejnikowych DN 10–25 mm. Ponieważ producenci nie podają w swoich katalogach, dla jakich mocy cieplnych grzejników powinno...

Termostatyczne zawory grzejnikowe produkowane są dla średnic gałązek (przyłączy) grzejnikowych DN 10–25 mm. Ponieważ producenci nie podają w swoich katalogach, dla jakich mocy cieplnych grzejników powinno się dobierać odpowiednie średnice gałązek i zaworów grzejnikowych, poniżej omówiono to zagadnienie.

Jan Bylicki, Grażyna Lechman Uwagi na temat spalania

Uwagi na temat spalania Uwagi na temat spalania

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Redakcja RI Głowice termostatyczne. Zestawienie

Głowice termostatyczne. Zestawienie Głowice termostatyczne. Zestawienie

Zestawienie głowic termostatycznych, przygotowane przez redakcję miesięcznika "Rynek Instalacyjny".

Zestawienie głowic termostatycznych, przygotowane przez redakcję miesięcznika "Rynek Instalacyjny".

Jerzy Kosieradzki Termostatyczne zawory grzejnikowe

Termostatyczne zawory grzejnikowe Termostatyczne zawory grzejnikowe

Zawory grzejnikowe z głowicą termostatyczną można podzielić na montowane poza grzejnikiem i z grzejnikiem już połączone – nazywane zintegrowanymi.

Zawory grzejnikowe z głowicą termostatyczną można podzielić na montowane poza grzejnikiem i z grzejnikiem już połączone – nazywane zintegrowanymi.

Jerzy Chodura Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty Kolektory słoneczne. Wymagania i certyfikaty

Kolektory słoneczne muszą być odporne na wszystkie oddziaływania mogące wystąpić w trakcie eksploatacji, a jednocześnie po wystąpieniu takiego oddziaływania powinny być nadal zdolne do działania. Zgodnie...

Kolektory słoneczne muszą być odporne na wszystkie oddziaływania mogące wystąpić w trakcie eksploatacji, a jednocześnie po wystąpieniu takiego oddziaływania powinny być nadal zdolne do działania. Zgodnie z normą PN-EN 12975-1:2004 [1] zaleca się, by obudowa kolektora była wodoszczelna, co zapobiegnie wnikaniu wody deszczowej...

mgr inż. Jerzy Żurawski Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku Wpływ instalacji grzewczych na jakość energetyczną budynku

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących...

W roku 2002 kraje UE wprowadziły w ramach dyrektywy 2002/91/WE obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym oraz w następujących rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w sprawie zakresu i form projektu budowlanego oraz w sprawie metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku. Zgodnie więc z polskim prawem budowlanym obowiązek sporządzania...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

Jerzy Kosieradzki Grzejniki w instalacjach centralnego ogrzewania

Grzejniki w instalacjach centralnego ogrzewania Grzejniki w instalacjach centralnego ogrzewania

Wygląd grzejników, szczególnie dekoracyjnych, ciągle się zmienia. Producenci wprowadzają także zmiany w konstrukcjach grzejników, ale są one widoczne dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się im lub zdjęciu...

Wygląd grzejników, szczególnie dekoracyjnych, ciągle się zmienia. Producenci wprowadzają także zmiany w konstrukcjach grzejników, ale są one widoczne dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się im lub zdjęciu obudowy.

Olgierd Romanowski Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania

Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania

W poprzednim artykule (RI nr 10/2009) scharakteryzowano stan prawny rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u. zgodnie z jego zużyciem przez użytkownika lokalu w budynkach wielolokalowych....

W poprzednim artykule (RI nr 10/2009) scharakteryzowano stan prawny rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u. zgodnie z jego zużyciem przez użytkownika lokalu w budynkach wielolokalowych. Do określenia zużycia ciepła do ogrzewania mogą być wykorzystane urządzenia wskaźnikowe zwane powszechnie nagrzejnikowymi podzielnikami kosztów ogrzewania. Aby wyjaśnić, jak dobór grzejników dokonywany przez projektanta instalacji wpływa na późniejsze rozliczenia kosztów ciepła zużywanego do...

dr inż. Bogusław Maludziński Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego...

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego w wielu wypadkach trzeba przełożyć zapis tekstowy na wzory, które uwzględnią go w obliczeniach. Jeden z takich zapisów znajduje się w załączniku nr 7 i dotyczy uwzględniania zysków ciepła od instalacji grzewczej i przygotowania c.w.u. tylko w miesiącach sezonu grzewczego. Zyski te dodawane są do...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

dr inż. Mariusz Adamski Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja – lekceważone zjawisko Kawitacja – lekceważone zjawisko

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni...

Kawitacja w instalacjach jest niepożądana, a nawet szkodliwa. Przyspiesza zużycie urządzeń lub przewodów w sąsiedztwie obszarów jej częstego występowania. Aby jej zapobiec, projektanci instalacji powinni sprawdzać wartość ciśnień w króćcach ssawnych pomp i porównywać je z wymaganymi wartościami NPSHr. Ponadto w instalacjach centralnego ogrzewania z pompami obiegowymi należy sprawdzić, czy wybrano optymalny wariant ich zamontowania.

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie hal przemysłowych

Ogrzewanie hal przemysłowych Ogrzewanie hal przemysłowych

Projektant instalacji, który musi ogrzać halę o dużej kubaturze, staje przed trudnym zadaniem, gdyż niełatwo znaleźć idealne rozwiązanie tego problemu.

Projektant instalacji, który musi ogrzać halę o dużej kubaturze, staje przed trudnym zadaniem, gdyż niełatwo znaleźć idealne rozwiązanie tego problemu.

dr inż. Kazimierz Żarski Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Redakcja RI Nowoczesne węzły cieplne

Nowoczesne węzły cieplne Nowoczesne węzły cieplne

Rosnące wymagania w zakresie gospodarowania energią na cele grzewcze i c.w.u. oraz konieczność zapewnienia komfortu mieszkańcom skłaniają inwestorów i administratorów budynków do stosowania nowoczesnych...

Rosnące wymagania w zakresie gospodarowania energią na cele grzewcze i c.w.u. oraz konieczność zapewnienia komfortu mieszkańcom skłaniają inwestorów i administratorów budynków do stosowania nowoczesnych węzłów. Stosowanie tych urządzeń zmniejsza ryzyko ekonomiczne w przypadku konieczności dopasowania węzła do zmieniających się warunków oraz w razie potrzeby modernizacji całego układu.

Waldemar Joniec Hydrauliczne równoważenie instalacji c.o.

Hydrauliczne równoważenie instalacji c.o. Hydrauliczne równoważenie instalacji c.o.

Każdy projektant ma za cel takie zbudowanie instalacji grzewczych, aby osiągać komfortowy klimat wewnątrz pomieszczeń, przy jak najmniejszych kosztach na eksploatację i racjonalnych wydatkach inwestycyjnych....

Każdy projektant ma za cel takie zbudowanie instalacji grzewczych, aby osiągać komfortowy klimat wewnątrz pomieszczeń, przy jak najmniejszych kosztach na eksploatację i racjonalnych wydatkach inwestycyjnych. Pomimo zastosowania w instalacji nawet najnowocześniejszych grzejników i zaworów termostatycznych, może ona pracować w sposób niezgodny z oczekiwaniami, a tym samym nie zapewniać komfortu cieplnego i generować zbyt wysokie koszty eksploatacji systemu.

Jerzy Kosieradzki Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak...

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

Testo Sp. z o.o. Analizatory spalin Testo

Analizatory spalin Testo Analizatory spalin Testo

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy...

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy instalatorów i serwisantów jest sprawny i precyzyjny analizator spalin. Umożliwi on szybkie i wiarygodne pomiary, niezbędne do właściwego ustawienia pracy kotła grzewczego.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.