Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie podłogowe a jakość powietrza wewnętrznego

Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe
LUXBUD

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. System ten charakteryzuje się korzystnym rozkładem temperatury w pomieszczeniu, który powoduje zwiększenie komfortu cieplnego, poprawę warunków higienicznych i oszczędność energii. Dzięki obniżeniu temperatury wody (w porównaniu do ogrzewań tradycyjnych) możliwe jest efektywne wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, takich jak energia solarna czy geotermalna.

Ogrzewanie podłogowe jest szczególnie chętnie stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Na przykład w Niemczech w nowo powstającym budownictwie indywidualnym już ponad połowa budynków wyposażana jest w ten system ogrzewania [2]. W Polsce tendencja jest podobna. Ogrzewanie podłogowe instalowane jest jednak nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także w innych budynkach o wysokich wymaganiach w zakresie komfortu cieplnego i estetyki wnętrz, takich jak szkoły, muzea, biura, sklepy itp.

Podstawowe aspekty higieniczne

Wykazano, że ogrzewania podłogowe w mniejszym stopniu wywołują podrażnienia oczu, choroby gardła i błony śluzowej, niż ma to miejsce w przypadku ogrzewań tradycyjnych [1]. Mniejsza cyrkulacja powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu powoduje zmniejszenie ilości cząstek zawieszonych. Również wiele badań wykazało wpływ ogrzewania podłogowego na zmniejszenie ilości roztoczy w pomieszczeniach [1]. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wilgotność względna w warstwie wykończeniowej podłogi jest niższa  niż 45%, co stanowi próg, poniżej którego roztocza nie mogą przetrwać przez dłuższy czas.

W przypadku stosowania ogrzewania podłogowego pionowy profil temperatury powietrza wewnętrznego jest korzystniejszy, ponieważ najwyższe temperatury panują w pobliżu podłogi, a w wyższych warstwach powietrza temperatura jest nieco niższa. Natomiast przy zastosowaniu tradycyjnych grzejników konwekcyjnych wytwarza się odwrotny profil temperatury, co może powodować u ich użytkowników jednoczesne niekorzystne uczucie chłodu w okolicy nóg i zbytniego ciepła w pobliżu głowy.

W ogrzewaniach podłogowych ta część ciepła, która jest przekazywana do pomieszczenia za pomocą promieniowania, jest większa niż w ogrzewaniach konwekcyjnych. Konsekwentnie wymiana ciepła poprzez konwekcję jest mniejsza i temperatura powietrza może być obniżona o 1–2 K przy zapewnieniu porównywalnego komfortu cieplnego. Przypuszcza się nawet, że większy udział promieniowania (tzn. nieco zimniejsze powietrze i cieplejsze powierzchnie w pomieszczeniu) bardziej odpowiada naturalnym wymaganiom cieplnym ludzi. Podobnie dzieje się w słoneczny wiosenny dzień, kiedy mimo chłodnego powietrza odczuwamy komfort cieplny dzięki działaniu promieniowania słonecznego.

Obniżenie temperatury w pomieszczeniu ma również istotny aspekt higieniczny, ponieważ przy temperaturze powietrza powyżej 22–24°C istotnie wzrasta ryzyko podrażnienia błony śluzowej. Podobną korelację zauważono również pomiędzy występowaniem syndromu chorego budynku (ang. Sick Building Syndrome) i podwyższoną temperaturą powietrza wewnętrznego [1].

Wdychanie kurzu może powodować reakcje alergiczne, przy czym decydująca jest nie ilość cząstek, lecz ich rodzaj. Przy temperaturze 55°C zaczyna się proces suchej destylacji kurzu, w wyniku czego cząstki stają się większe i bardziej drażniące. Dlatego ogrzewania podłogowe powodują mniejsze reakcje alergiczne w porównaniu do systemów tradycyjnych, gdyż cząstek kurzu jest mniej i są one mniej agresywne.

Warstwa wykończeniowa podłogi

Jak zostanie wykazane w niniejszym artykule, temperatura podłogi ogrzewanej może być znacznie wyższa niż w układzie tradycyjnym. Z tego powodu istotne jest, aby materiały wykorzystywane do budowy podłogi (a zwłaszcza warstwy wykończeniowej) nie wydzielały szkodliwych substancji w wyższych temperaturach. Dlatego przy wyborze rodzaju pokrycia podłogowego należy upewnić się, że dany materiał jest przystosowany do wykorzystania w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. W handlu materiały takie oznaczane są logo „ogrzewanie podłogowe” (rys. 1).

   15.03.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl