Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne

Centrala wentylacyjna
Centrala wentylacyjna
Rotovex

Przed każdym projektantem i inwestorem stoi zadanie jednoczesnego zminimalizowania kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. W większości wypadków te cele wykluczają się nawzajem, gdyż rozwiązanie tanie w inwestycji okazuje się przeważnie drogie w eksploatacji. Wybór powinien być zatem poprzedzony wnikliwą analizą, w której nie można pomijać konkretnych uwarunkowań danego obiektu i zakładanego okresu użytkowania urządzeń oraz instalacji, a także potencjalnej możliwości jej rozbudowy lub przyszłej modernizacji.

Dobierając centralę klimatyzacyjną do określonych warunków, klienci szukają takiego rozwiązania, które swoimi parametrami jest najbardziej zbliżone do ich oczekiwań. Niektórzy producenci oferują wykonanie central o nietypowych gabarytach i konfiguracji, dostosowanych do indywidualnych wymagań projektu. Jednak większość proponuje centrale w wykonaniach podstawowych, zwłaszcza wentylacyjne o małych i średnich wydajnościach. Największa oferta obejmuje centrale klimatyzacyjne o średnich i dużych wydajnościach, które produkowane są w różnych wariantach wykonania w zależności od miejsca montażu: mamy wariant zewnętrzny i wewnętrzny oraz pionowy i poziomy, a także podwieszany. Wewnętrzne montuje się w specjalnych maszynowniach, a zewnętrzne przeważnie na dachu, wyposażone w obudowę skutecznie chroniącą przed wpływem warunków atmosferycznych.

Oferowane są również wykonania specjalne, m.in. centrale basenowe z konfiguracją dostosowaną do wentylacji basenów i ze zintegrowanym układem chłodniczym i automatyką, odporne na korozję i działanie wilgoci oraz związków chloru. Z kolei centrale higieniczne przeznaczone są do klimatyzacji pomieszczeń o wysokich wymaganiach higienicznych, jak np.: sale operacyjne, laboratoria, pomieszczenia w zakładach farmaceutycznych, elektronicznych i optycznych. W tych centralach wszystkie elementy są umiejscowione i zamontowane tak, aby uzyskać możliwość stałej kontroli ich czystości i mycia oraz dezynfekcji. Natomiast centrale w wykonaniu przeciwwybuchowym przeznaczone są do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem i powinny spełniać wymagania dyrektywy ATEX.

Budowa

Centrale budowane są w oparciu o zestawy kompaktowe (monoblokowe), czyli centrale w jednej obudowie, oraz zestawy modułowe (blokowe, sekcyjne). Konfiguracja modułowa umożliwia zestawianie oddzielnych modułów na miejscu montażu, co czasem decyduje o jej wyborze, gdyż niekiedy niemożliwe jest przetransportowanie dużej monoblokowej centrali do pomieszczenia wewnątrz budynku. Rodzaj i wielkość (wydajność) central zależy od stawianych im zadań, których kolejność związana jest z przyjętą technologią obróbki powietrza.

Filtry
Zadaniem sekcji filtracji jest usuwanie z powietrza zanieczyszczeń – m.in. pyłów, ale też nawet bakterii i wirusów. W zależności od potrzeby stosuje się filtry różnej klasy - począwszy od wstępnych (klasa G), przez dokładne (klasa F), po absolutne (klasy H). Filtry wstępne montuje się przeważnie na wlocie powietrza do centrali, a filtry dokładne na wylocie.

W razie konieczności w laboratoriach montuje się filtry absolutne bezpośrednio przed nawiewnikiem w pomieszczeniu, a z kolei w zakładach gastronomicznych stosuje się tzw. łapacze tłuszczu na wejściach do instalacji wywiewnej. Filtry tłuszczowe to głównie filtry metalowe wychwytujące mgłę olejową. Montowane są bezpośrednio za okapem, czyli w miejscu powstawania mgły olejowej, tak aby nie rozprzestrzeniała się ona po pomieszczeniu i nie przenikała do instalacji.

Wentylatory
Urządzenia montowane w sekcji wentylatorowej nawiewnej i wyciągowej różnią się nie tylko wydajnością i sprężem, ale też poziomem hałasu. W wielu centralach standardem stają się wentylatory z silnikami elektronicznie komutowanymi (EC), o niskich kosztach eksploatacji dzięki wysokiej sprawności (uzyskać można znaczne oszczędności energii w stosunku do konwencjonalnych konstrukcji silników). Ich zaletą jest też możliwość bezstopniowej regulacji obrotów i tym samym łatwe wyregulowanie układu i sterowanie nim. Sterując grupą wentylatorów, można zadawać niezależne parametry dla każdego z nich. Wentylatory EC są też cichsze od starszych konstrukcji.

Odzysk ciepła
Sekcja odzysku ciepła ma za zadanie zredukowanie strat energii „ulatującej” z budynku wraz z wyrzucanym zużytym powietrzem. Odzyskuje się nie tylko ciepło, ale też chłód. Odzysk ciepła może być realizowany na różne sposoby i przy użyciu różnych urządzeń. Najprostszy to recyrkulacja, czyli odzysk ciepła z powietrza wywiewanego w komorze mieszania, gdzie część powietrza zużytego jest zawracana i miesza się z powietrzem świeżym, a następnie takie zmieszane powietrze trafia do pomieszczenia. Stopień mieszania jest regulowany przepustnicą regulacyjną w komorze mieszania. Odzysk ciepła zależy od stopnia zmieszania. O stopniu recyrkulacji decyduje projektant instalacji, komora mieszania musi jednak zapewnić minimalny udział powietrza świeżego, zgodny z wymaganiami zawartymi w normach i przepisach. Jest to najtańszy sposób odzysku energii, ale można go stosować tylko wówczas, gdy powietrze usuwane nie ma niepożądanych lub toksycznych zanieczyszczeń.

Innym rozwiązaniem jest regeneracja. Ten sposób odzysku ciepła z powietrza wywiewanego wykorzystuje wymienniki obrotowe. W zależności od właściwości materiału, z którego zbudowany jest regenerator, możliwy jest odzysk tylko ciepła jawnego lub jawnego i utajonego. Dodatkowy odzysk ciepła z wilgoci umożliwia regenerator z wypełnieniem sorpcyjnym, dzięki temu regeneratory obrotowe osiągają najwyższy stopień odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Są one standardem w centralach o dużych wydajnościach, ale nie stosuje się ich, gdy chce się całkowicie uniknąć mieszania się strumieni powietrza zużytego i świeżego, gdyż w tych wymiennikach ok. 5% powietrza zużytego miesza się ze świeżym.

Z kolei rekuperatory odzyskują ciepło jawne w wymienniku płytowym. Obecnie coraz częściej stosowane są wymienniki przeciwprądowe, w których powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu ma więcej czasu na przekazanie ciepła. Ponadto powietrze zimne na ostatnich odcinkach wymiennika ogrzewa się od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Sprawność tych wymienników jest wyższa niż w starszych konstrukcjach krzyżowych. Jednak wymienniki przeciwprądowe mają większe rozmiary niż krzyżowe i większe opory przepływu i tym samym nie zawsze ekonomiczne jest ich zastosowanie, zwłaszcza przy dużych wielkościach strumieni powietrza. Oferowane są też centrale z wymiennikami z cieczą pośrednią – obiegowy czynnik pośredniczący odbiera ciepło z wymiennika zainstalowanego w strumieniu powietrza usuwanego i przekazuje je do drugiego wymiennika w strumieniu powietrza nawiewanego. Obieg czynnika wymusza pompa obiegowa.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie ma żadnej możliwości mieszania się strumieni powietrza świeżego z powietrzem zużytym, co w niektórych obiektach ma bardzo istotne znaczenie. Odzysk ciepła z powietrza usuwanego możliwy jest również za pomocą rurki ciepła, czyli dzięki cyrkulacji łatwo parującej cieczy. W tym rozwiązaniu ciecz odbiera ciepło (paruje) w części wymiennika usytuowanej w strumieniu powietrza usuwanego, a następnie przekazuje je (skrapla się) do części wymiennika usytuowanej w strumieniu powietrza nawiewanego. Podstawową zaletą tego odzysku jest to, że strumienie powietrza usuwanego i świeżego nie mieszają się.

   15.03.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Już we wtorek 13.04 odbędzie się bezpłatny webinar "Termomodernizacja bez zadyszki" »

webinar

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dobierz płyn do instalacji »

webinar

 Dołącz do platformy dla Projektanta start 16.03 »

 Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
nowy program projektowanie
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

wentylacja

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak obniżyć koszty eksploatacji gazu? »

eco pompy ciepła

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Mistrzowskie rozgrywki w swerze instalacji - jak to sie robi »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy wiesz, jaką pompę kupić  i odebrać nagrodę? »

pompy ciepła

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Wielobranżowy proces projektowy
  • - Chłodzenie obiektów przemysłowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl