Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

Sala operacyjna musi być właściwie wentylowana i klimatyzowana
Sala operacyjna musi być właściwie wentylowana i klimatyzowana

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z zawartych w niej zapisów mogą zostać zmienione, ale warto się z nią zapoznać, by zorientować się, jakie zmiany w projektowaniu nas czekają. Zarówno dla projektantów korzystających do tej pory z krajowych wytycznych projektowania szpitali ogólnych z 1984 r., jak i dla osób opierających swoje projekty na kolejnych wersjach niemieckiej normy DIN 1946 informacje te mogą być interesujące. W artykule przedstawiono wybrane zalecenia i wymagania zamieszczone w obszernej propozycji normy europejskiej.

Zakres stosowania normy

Propozycja normy europejskiej zawiera zalecenia dotyczące projektowania, budowy, klasyfikacji oraz działania systemów wentylacji i klimatyzacji obsługującej takie obszary lub pomieszczenia, jak: budynki szpitalne, szpitale „jednego dnia”, gabinety lekarskie z salami zabiegowymi, ambulatoria, gabinety chirurgiczne/zakłady opieki zdrowotnej dla pacjentów ambulatoryjnych, centra dializy, zakłady opieki dla rekonwalescentów, ośrodki rehabilitacyjne, sanatoria, domy opieki dla osób starszych i przewlekle chorych, sterylizatornie [6]. Podane w propozycji normy wymagania dotyczące projektowania wentylacji i klimatyzacji to jedynie wymagania minimalne. W konkretnym przypadku możliwe jest  zastosowanie ostrzejszych wymagań, uzgodnionych z klientem, specjalistą ds. higieny szpitalnej lub konsultantem ds. wentylacji i klimatyzacji.

Cel stosowania klimatyzacji i wentylacji

Konieczność zastosowania systemów wentylacji i klimatyzacji w obiektach służby zdrowia wynika z następujących przesłanek [6]:

  • zapewnienie wymaganej dla szpitali higieny (czystości) powietrza wewnętrznego przyczyniającej się do zmniejszenia stężenia drobnoustrojów oraz ilości cząstek w powietrzu,
  • zapewnienie komfortu cieplno-wilgotnościowego personelowi oraz pacjentom (łącznie z kontrolą zysków ciepła),
  • obniżenie zawartości w powietrzu szkodliwych, toksycznych gazów oraz drażniących zapachów,
  • kompensowanie niekorzystnych warunków zewnętrznych (np. bardzo zanieczyszczone powietrze zewnętrzne, wysoka wilgotność, duży hałas na zewnątrz budynku, silny wiatr),
  • kompensowanie niekorzystnych warunków wewnętrznych (np. zamknięte na stałe okna, pomieszczenia wewnętrzne lub głębokie, stosowanie substancji radioaktywnych).

Klasyfikacja pomieszczeń i koncepcja klimatyzacji lub wentylacji

Pomieszczenia wykorzystywane do celów medycznych zostały podzielone na klasy pomieszczeń w oparciu o wymagany niski poziom drobnoustrojów. Jednocześnie zostały dla nich określone wmagania dotyczące systemu klimatyzacji i wentylacji (tab. 1).

Jest to nowa klasyfikacja, inna od znanych nam dotychczas, zarówno zamieszczonych w krajowych "Wytycznych” [7], jak i w zagranicznych wymaganiach, np. powszechnie stosowanych w Europie wytycznych szwajcarskich zamieszczonych w dokumencie SKI Guideline Band 35 z 1987 r. [1]. Nowa jest nie tylko nomenklatura, lecz także podział na więcej klas (licząc wraz z podklasami) czystości powietrza, niż stosuje się obecnie, oraz przypisanie do poszczególnych klas sposobu wykonania systemu klimatyzacji lub wentylacji.

Pomieszczenia i obszary zakwalifikowane do klasy H1, H2 i H3 muszą być zawsze wyposażone w system wentylacji mechanicznej. Pomieszczenia i obszary klasy H4 mogą być wyposażone jedynie w system wentylacji mechanicznej, jeżeli zastosowano się do zamieszczonych w normie wymagań dotyczących higieny (punkt 5.1 normy), wymagane jest wyrównanie bilansu strumieni powietrza lub jeśli nie jest możliwe zastosowanie wentylacji naturalnej.

W tab. 2  zamieszczono rozszerzoną charakterystykę klas czystości powietrza wraz z przykładowymi pomieszczeniami. Przez chronioną strefę operacyjną (zwaną także obszarem chronionym) rozumie się strefę stanowiska operacyjnego lub zabiegowego i miejsce pracy zespołu operacyjnego w jałowej odzieży medycznej, obszar przeznaczony na pokrycia sterylne (prześcieradła i chusty chirurgiczne) oraz stół na sterylne narzędzia i materiały. Wielkość obszaru chronionego zależeć będzie od rodzaju przeprowadzanej operacji. Na podstawie zdobytej w praktyce wiedzy stwierdzono w [2], że powierzchnia obszaru chronionego powinna wynosić 3×3 m. Uzyskuje się ją, stosując strop laminarny o wymiarach 3,2×3,2 m.


Parametry powietrza

W propozycji normy bardzo szczegółowo przedstawiano wymagania dotyczące parametrów powietrza w różnych pomieszczeniach szpitalnych (tab. 3 i tab. 4).

Wartości zawartości wilgoci w powietrzu zamieszczone w tabeli 3 są minimalnymi wartościami zalecanymi w okresie grzewczym i maksymalnymi wartościami w okresie chłodzenia powietrza. W przypadku wysokiej zawartości wilgotności w powietrzu zewnętrznym podane maksymalne wartości zawartości wilgoci mogą zostać przekroczone przez kilka dni w ciągu roku. Jeżeli wymagane jest zapewnienie stałego zakresu zawartości wilgoci, może być to osiągnięte przez odpowiednie rozwiązanie instalacji.

Filtracja powietrza

Oczyszczanie powietrza dopływającego do pomieszczeń o wysokich wymaganiach w zakresie zapewnienia czystości mikrobiologicznej i pyłowej, a także filtrowanie powietrza usuwanego na zewnątrz budynku (ze względu na znajdujące się w nim drobnoustroje, powszechnie obecne w powietrznym środowisku szpitalnym) to zagadnienia niezwykle istotne w obiektach służby zdrowia.

W celu zapewnienia wymaganych niskich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu nawiewanym nie wystarczy, tak jak w przypadku klimatyzacji i wentylacji w obiektach typowych, poprzestać na jednym lub dwóch stopniach filtracji, o niskich i średnich wartościach jej skuteczności. Dlatego też w propozycji normy europejskiej [6] zamieszczono wymagania dotyczące wielostopniowej filtracji z filtrem klasy HEPA jako filtrem końcowym umieszczonym w nawiewniku powietrza w salach zakwalifikowanych do najwyższych klas czystości pomieszczeń, czyli H1 i H2.

W instalacjach nawiewnych dostarczających powietrze do pomieszczeń klasy H1 i H2 zaleca się trzystopniową filtrację powietrza nawiewanego oraz jednostopniową filtrację powietrza wywiewanego. Natomiast w przypadku pomieszczeń zaliczanych do klas H3 oraz H4 wymagany jest dwustopniowy układ filtrów powietrza w części nawiewnej instalacji i jeden filtr powietrza w części wywiewnej.

   15.03.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl