Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Jak kształtować jakość powietrza w klubie fitness?
Jak kształtować jakość powietrza w klubie fitness?
www.sxc.hu

Część istniejących klubów fitness, usytuowanych w nowo powstających budynkach,dysponuje instalacjami wentylacyjno-klimatyzacyjnymi, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza, a tym samym stworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków przebywania i aktywności fizycznej użytkowników. Jednak w wielu przypadkach pomieszczenia treningowe i siłownie zlokalizowane są w obiektach starego typu, wyposażonych jedynie w instalację wentylacyjną grawitacyjną lub mechaniczną. Istnieją uzasadnione obawy, że zachowanie odpowiednich standardów czystości powietrza, także pod względem mikrobiologicznym, może być w takich warunkach utrudnione.W artykule oceniono wpływ instalacji wentylacyjnej typu mechanicznego na poziom mikrobiologicznego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach klubu fitness.

Wpływ instalacji wentylacyjnej na jakość powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Drobnoustroje odpowiedzialne za mikrobiologiczne zanieczyszczenie powietrza w salach treningowych pochodzą zarówno z dróg oddechowych oraz skóry osób ćwiczących, jak i, za pośrednictwem systemu wentylacyjnego, ze środowiska zewnętrznego [1]. Mikroorganizmy mogą namnażać się również w obrębie instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych, stanowiąc wtórne źródło zakażenia. Objawy symptomu choroby budynkowej obserwowano nie tylko w przypadku pomieszczeń wyposażonych w typowe instalacje wentylacyjno-klimatyzacyjne, ale również w obiektach z wentylacją mechaniczną  [2].

Skutki kontaktu ze składnikami bioaerozoli zależą od takich czynników jak indywidualna wrażliwość poszczególnych osób (w tym uwarunkowania genetyczne i nabyta wcześniej odporność),czas ekspozycji oraz „dawka” drobnoustrojów wprowadzona do organizmu  [3]. Podczas intensywnego treningu większość powietrza jest pobierana przez usta, a więc z pominięciem naturalnych mechanizmów filtracyjnych  [4]. Podczas oddychania przez nos dochodzi do zatrzymania z powietrza wdychanego cząstek o wymiarach 2–10 µm, w tym wielu składników bioaerozoli.Oddychanie przez usta zwiększa poziom depozycji cząstek w położonych głębiej obszarach płuc [5].Jednocześnie dzięki zwiększonej intensywności oddychania dochodzi do przeniesienia większych cząstek do wnętrza dróg oddechowych [4]. Ilość mikroorganizmów wprowadzona do organizmu wraz z powietrzem podczas intensywnych ćwiczeń również znacząco rośnie, gdyż w przypadku osób trenujących regularnie minutowa objętość oddechowa może wzrastać nawet dwudziestokrotnie [4]. Zaobserwowano ponadto, że zanieczyszczenie powietrza zmniejsza wydolność organizmu podczas treningu [6].

Metodyka badań

Badania przeprowadzono w pomieszczeniach klubu fitness o powierzchni około 150 m2, wyposażonych w wentylację mechaniczną wykorzystywaną okresowo w zależności od aktualnej liczby użytkowników obiektu. Pomiary dotyczyły powietrza nawiewanego bezpośrednio z instalacji wentylacyjnej do pomieszczeń klubu, powietrza wewnątrz sali treningowej pełniącej jednocześnie funkcję siłowni oraz powietrza atmosferycznego pobranego w okolicach czerpni.

Próbki powietrza o objętości 100 dm3 pobierano za pomocą aparatu MAS 100 firmy Merck (każdorazowo trzy równoległe próbki). Zakres badań obejmował oznaczenie ogólnej liczby bakterii rosnących w temperaturze 37°C (bakterie mezofilne), ogólnej liczby bakterii rosnących w temperaturze 22°C (bakterie psychrofilne),gronkowców mannitolododatnich oraz grzybów mikroskopowych. Rodzaj zastosowanych podłóż oraz warunki hodowli mikroorganizmów przedstawiono w tab. 1. Wyniki podano jako liczbę JTK (jednostek tworzących kolonie) w przeliczeniu na metr sześcienny powietrza.

Wyniki badań

Przeprowadzone badania wykazały, że powietrze w sali treningowej było silnie zanieczyszczone pod względem mikrobiologicznym. Liczba bakterii psychrofilnych przekraczała 20 tys. w 1 m3 (w poszczególnych pomiarach – od 15 774 do 24 010 JTK/m3), natomiast mezofilnych – 16,5 tys. (od 14 268 do 19 680 JTK/m3). W przypadku powietrza nawiewanego z instalacji wentylacyjnej ilości bakterii okazały się jeszcze wyższe, sięgając w przypadku bakterii psychrofilnych prawie 30 tys. w 1 m3 powietrza (25 780–36 600 JTK/m3 w poszczególnych pomiarach). Średnial iczebność bakterii mezofilnych w powietrzu nawiewanym wyniosła prawie 28 tys. w 1 m3 (25 600–30 012 JTK/m3 w równoległych próbkach). Średnia zawartość bakterii psychrofilnych i mezofilnych w powietrzu zewnętrznym z okolic czerpni była niewielka i wynosiła odpowiednio 31 i  63 JTK/m3 (rys. 1).

Liczebność gronkowców w badanych próbkach powietrza wewnątrz sali treningowej kształtowała się na poziomie średnio 87 JTK/m3 (70–120 JTK/m3), natomiast w powietrzu nawiewanym – 47 JTK/m3 (20–60 JTK/m3). W powietrzu zewnętrznym obecności gronkowcówn nie stwierdzono (rys. 2). Badania liczebności grzybów mikroskopowych wykazały ich najwyższe stężenie w powietrzu wewnątrz pomieszczenia (w poszczególnych próbkach od 510 do 780 JTK/m3, średnio 620 JTK/m3). W powietrzu nawiewanym liczba grzybów kształtowała się na poziomie 200–390 JTK/m3 ( średnio 307 JTK/m3).Również w tym przypadku zawartość drobnoustrojów była najniższa w powietrzu zewnętrznym z okolic czerpni – średnio 80 JTK/m3 (rys. 3).

Stwierdzona liczebność drobnoustrojów w powietrzu pomieszczeń klubu fitness była wielokrotnie wyższa niż w powietrzu atmosferycznym pobieranym do instalacji wentylacyjnej. Jednocześnie jakość powietrza nawiewanego bezpośrednio z instalacji była znacząco gorsza niż powietrza wewnątrz pomieszczenia. Potwierdza to, że instalacja wentylacyjna stanowiła w tym przypadku źródło dodatkowego zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

   15.03.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl