RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jakość kształcenia inżynierów w Polsce – debata

Uczestnicy debaty, Fot. JK

Uczestnicy debaty, Fot. JK

Dyskusja o poziomie kształcenia inżynierów, zwłaszcza na bliskim nam kierunku inżynieria środowiska, zatacza coraz szersze kręgi. Głosy w dyskusji zajmują izby samorządów inżynierskich i stowarzyszenia zawodowe oraz pracownicy uczelni technicznych. Wiele osób wskazuje m.in. na potrzebę uporządkowania zakresu kształcenia, nadania nauczaniu praktycznemu większej wagi oraz wyrobienia wśród inżynierów kreatywności i potrzeby (nawyku) dokształcania się. W spotkaniu zorganizowanym przez naszą redakcję, które odbyło się w połowie lutego br. w siedzibie Oddziału Warszawskiego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, o kształceniu inżynierów dyskutowali: prof. dr hab. inż. Andrzej Królikowski, członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej i prezes zarządu głównego PZITS, prof. dr hab. inż. Kazimierz Szulborski, wiceprzewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, mgr inż. Krzysztof Latoszek, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz komisji ds. współdziałania z uczelniami, organami administracji publicznej i stowarzyszeniami naukowo-technicznymi, oraz dr inż. Jan Bylicki, prezes zarządu Oddziału Warszawskiego PZITS.

Zobacz także

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Poziom kształcenia w szkołach wyższych

  • J. Kosieradzki: W dyskusjach dotyczących kształcenia technicznego w Polsce pojawiają się głosy o potrzebie podnoszenia poziomu kształcenia. Wskazuje się, że inżynierowie mają m.in. za mało praktyk i podczas studiów brakuje im szerszej styczności z wiedzą praktyczną. Państwowa Komisja Akredytacyjna oceniała uczelnie techniczne, w tym kierunek inżynieria środowiska. Jak wypadła ta ocena?

A. Królikowski: Wizytowane i oceniane były wszystkie uczelnie z kierunkiem nauczania inżynieria środowiska poza nielicznymi wyjątkami, tj. szkołami, które dopiero zaczęły kształcić i nie miały jeszcze absolwentów. Obecnie trwa druga tura tych ocen, której wyniki poznamy jeszcze w tym roku. Inżynieria środowiska prowadzona jest na 43 uczelniach. 38 z nich to szkoły publiczne – politechniki i wyższe szkoły zawodowe, z czego 33 to uczelnie techniczne, a 5 – przyrodnicze. Mamy też 5 uczelni niepublicznych.

Przeprowadzone wizytacje i oceny wykazały dobry obraz stanu kształcenia na tym kierunku. Wyróżniono Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Pod uwagę brane były też wydziały na Politechnikach Wrocławskiej i Gdańskiej. Na tym kierunku studiuje ogółem 25 tys. studentów, 65% z nich na studiach stacjonarnych, a ok. 1/3 na niestacjonarnych. To dobra proporcja, gdyż nie ulega wątpliwości, że na studiach stacjonarnych kształci się lepiej.

Tylko jedna uczelnia, tj. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie, otrzymała ocenę negatywną – kierunek ten został zamknięty, a następnie powołany od nowa. Były też dwie oceny warunkowe, które po uwzględnieniu przez uczelnie naszych uwag zostały poprawione na pozytywne. O jednym przypadku powiem szerzej później. Inżynieria środowiska to kierunek zamawiany przez ministerstwo, dlatego uruchamiany jest w kolejnych szkołach. Jednak składane wnioski zawierają istotne mankamenty i o ile uczelniom udaje się zorganizować kadrę, wprawdzie czasami bardziej pod względem ilości, a nie jakości, to brakuje im przede wszystkim bazy laboratoryjnej. Dodatkowo ich plany studiów nie zawsze uwzględniają aktualne potrzeby.

Mamy standard kształcenia, który obejmuje przedmioty w minimalnej liczbie godzin i część szkół uważa, że to minimum wystarczy. Mankamentem tych planów jest też mała liczba przedmiotów do wyboru, uwzględniających m.in. wymagania PIIB w kwestii uzyskiwania uprawnień budowlanych. Istotnym mankamentem obecnego kształcenia jest też to, że studia I stopnia trwają 7 semestrów, a II stopnia 3 semestry i całość powinna się zamknąć w 5 latach. Brakuje zatem czasu i ostatni semestr studiów I stopnia jest na uczelniach w różny sposób skracany.

J. Bylicki: Kłopoty z kadrą i brak laboratoriów to rzeczywiście zauważalne problemy. Kierunki techniczne nie mogą być nauczane tak jak humanistyczne. Uczelnie niechętnie wydają pieniądze na laboratoria, gdyż mają inne, bardziej palące potrzeby.

A. Królikowski:Laboratoria są kosztowne i uczelnie różnie ten problem rozwiązują. Np. jedna ze szkół niepublicznych, zanim wystąpiła z wnioskiem o uruchomienie kierunku budownictwo, sprawdziła, ilu absolwentów szkół średnich ubiegających się o miejsce na inżynierii lądowej nie jest przyjmowanych z uwagi na ograniczone możliwości Politechniki Warszawskiej, po czym zrobiła rozeznanie, czy laboratoria Instytutu Techniki Budowlanej są zaangażowane w kształcenie. Dopiero odpowiedzi na oba pytania zdecydowały, że uczelnia uruchomiła ten kierunek.

Ale zdarzają się też działania nieracjonalne, np. proponuje się pracownikom jednej uczelni wejście do minimum kadrowego drugiej, z nadzieją, że pracownicy ci, pełniący często różne funkcje, w tym dyrektorów instytutów, udostępnią swoją bazę laboratoryjną. W efekcie nowa uczelnia staje się natychmiast konkurencją dla macierzystej szkoły wykładowcy. Istnieje też, wprawdzie ograniczona, baza laboratoryjna firm wykonawczych. W budownictwie tych laboratoriów jest więcej, a w inżynierii środowiska mniej. Są one również wykorzystywane w procesie kształcenia.

J. Bylicki:Dzięki wykorzystaniu zaplecza technicznego wielu firm – producentów urządzeń i materiałów studenci mogą zapoznać się z nowoczesnymi urządzeniami i ich praktycznym wykorzystaniem. Takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce.

A. Królikowski:Dodajmy też, że wielu studentów jednocześnie pracuje i w kontekście praktyk jest to zjawisko pozytywne.

K. Szulborski:Komisja Kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa skierowała ankiety do 57 szkół, państwowych i niepublicznych – politechnik, wyższych szkół zawodowych i uniwersytetów – by dowiedzieć się, jak wygląda nauczanie techniczne w Polsce – kto, czego i jak naucza. 38 z tych szkół prowadzi inżynierię środowiska. Otrzymaliśmy liczne odpowiedzi, w tym treści i propozycje programowe, co jest tym ważniejsze, że wcześniej uczelnie państwowe, a szczególnie politechniki, niechętnie udzielały takich odpowiedzi. Analizujemy obecnie te informacje i do końca roku powinniśmy mieć pełny obraz stanu naszego kształcenia technicznego. Łatwo zauważyć, że zarówno na uczelniach państwowych, jak i niepublicznych likwidowane są przedmioty inżynierskie, zawodowe. Przykładowo na niektórych wydziałach projektowanie konstrukcji żelbetowych ograniczono do zaledwie 2 godzin podczas tylko jednego semestru.

Z naszych rozmów z dziekanami wydziałów inżynierii środowiska wynika, że nie przygotowują oni w pełni swoich absolwentów do pracy na rzecz budownictwa, rozmijając się w pewnym stopniu z zapotrzebowaniem polskiej gospodarki. Dziekani proponują m.in. udział PIIB w studiach specjalistycznych i podyplomowych, a także w przygotowaniu kandydatów do uzyskania uprawnień budowlanych. W prowadzeniu kursów i studiów uzupełniających widzę też wielką rolę dla stowarzyszeń branżowych. Zdecydowanie większy nacisk należy położyć na uzupełnianie wiedzy z zakresu przedmiotów zawodowych i projektowania.

Sytuacja kadrowa uczelni nie jest najlepsza, np. na Politechnice Warszawskiej gros profesorów zwyczajnych odchodzi w tym roku na emeryturę i niektóre wydziały, np. architektury, mogą stracić prawo do nadawania stopni i tytułów naukowych. Na kształcenie wpływa trudna sytuacja finansowa i w konsekwencji cięcia programowe. Na spotkaniach z dziekanami podnosimy problem redukcji przedmiotów projektowych i zwracamy uwagę, że powinni ich nauczać uprawnieni inżynierowie, przygotowywani również przez izby i stowarzyszenia zawodowe – same uczelnie nie dadzą finansowo rady. Bardzo mnie niepokoi ta sytuacja szkolnictwa publicznego, a o tym, co się dzieje w uczelniach niepublicznych, będę mógł powiedzieć szerzej za ok. pół roku.

Wracając do inżynierii środowiska, zapytaliśmy dziekanów, jaką mieliby propozycję podziału tej megaspecjalności. W odpowiedzi nie zaproponowano nam prostego podziału, np. na gaz, klimatyzację, ogrzewanie czy inne media, lecz zupełnie inne. Propozycji w tej sprawie oczekujemy również od stowarzyszeń i izb, powinniśmy je otrzymać do momentu wznowienia prac nad prawem budowlanym.

Gdy nadajemy uprawnienia budowlane, musimy mieć pewność, że dany inżynier ma wiedzę, kompetencje i umiejętność kierowania zespołem. Jednak obecnie trudno mówić o jakichkolwiek praktykach na uczelniach i poza nimi. Likwidowane są zajęcia laboratoryjne i praktyczne, a ambicją niektórych rektorów jest, by uczelnie politechniczne, czyli o wszechstronnym przygotowaniu zawodowym, przepoczwarzać w uniwersytety rangi międzynarodowej, kosztem rozbudowy laboratoriów i tworzenia bazy technicznej.

J. Kosieradzki: Czy jest szansa, że podczas dzisiejszej dyskusji uda nam się sformułować wnioski, co i kto może i powinien w tej sprawie zrobić?

K. Szulborski: Moim zdaniem istotnym działaniem w tej kwestii jest analiza programów nauczania. Co cieszy, mamy zrozumienie dla naszej pracy także wśród członków Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Do egzaminów na uprawnienia budowlane podchodzą absolwenci uczelni niepublicznych oraz kierunków „mieszanych” (absolwenci studiów inżynierskich na jednej uczelni, a magisterskich na innej, często jeszcze na innym kierunku). Jednak decyzje o dopuszczeniu do egzaminu i nadaniu uprawnień powinny być podejmowane indywidualnie. Odpowiedzialni są za nie przewodniczący okręgowych komisji kwalifikacyjnych.

A. Królikowski: Przykładowo absolwenci kierunku ochrona środowiska szybko zapisują się na studia drugiego stopnia na inżynierię środowiska, gdyż ukończenie ochrony środowiska nie gwarantuje prawa ubiegania się o uprawnienia budowlane. Z kolei Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dąży do zmniejszania liczby kierunków technicznych i przygotowany przez nie projekt rozporządzenia − który na szczęście trafił do kosza − przewidywał tych kierunków tylko osiem, zamiast obecnych 23.

J. Kosieradzki: Takie propozycje ministerstwa budzą zdziwienie. Przecież zainteresowanie studiami technicznymi rośnie.

A. Królikowski: W grudniu w jednej z gazet codziennych ukazała się wypowiedź pani minister, w której inżynierię środowiska zakwalifikowała ona do nauk przyrodniczych. Myślałem, że to zwykłe przejęzyczenie, ale projekt wspomnianego rozporządzenia świadczył o świadomym działaniu. Wywołało to protesty dziekanów i Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk.

debata bylicki

JAN BYLICKI
Kłopoty z kadrą i brak laboratoriów to rzeczywiście zauważalne problemy uczelni. Jednak dzięki wykorzystaniu zaplecza technicznego wielu firm – producentów urządzeń i materiałów studenci mogą zapoznać się z nowoczesnymi urządzeniami i ich praktycznym wykorzystaniem. Takie rozwiązanie się sprawdza.

Jeśli chodzi o uniwersytety, uważam, że prowadzenie na nich kształcenia technicznego to, delikatnie mówiąc, nieporozumienie. Podam wcześniej sygnalizowany przykład. W Opolu na wydziale przyrodniczo-technicznym funkcjonuje kierunek inżynieria środowiska. Podczas wizytacji okazało się, że studenci zamiast ćwiczeń projektowych mają konwersatoria. To tak, jakby opowiadać komuś kolorowy film! Studenci nie prowadzą żadnej działalności projektowej. Uczulałem nawet kolegów z opolskiej Izby, że powinni odrzucać wnioski o dopuszczenie do egzaminu na uprawnienia budowlane takich absolwentów. Jednak część tych absolwentów mogłaby w takim wypadku wystąpić do sądu i z Izbą wygrać.

K. Szulborski: Podam jeszcze jeden przykład. Do komisji kwalifikacyjnej zgłosił się absolwent uniwersytetu i po dłuższej dyskusji poprosiłem go, by przesłał nam choćby jeden swój projekt wykonany w czasie studiów. Minęły dwa lata, a ja wciąż czekam na odpowiedź. Na uniwersytetach nie ma zajęć projektowych, gdyż nie ma ich kto prowadzić – brakuje tam kadr.

Uprawnienia budowlane

K. Latoszek: Taki brak przygotowania wyklucza możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane. Ale jeśli chodzi o ich nadawanie, to przepisy mówią wyraźnie, że mamy obowiązek dopuszczenia do egzaminu absolwenta inżynierii środowiska, czy to politechniki, czy uniwersytetu, jeśli ma on prawidłowo udokumentowaną praktykę. Gdybyśmy go nie dopuścili, gdyż naszym zdaniem ukończył niewłaściwe studia, przegralibyśmy sprawę w sądzie i jeszcze narazimy się na żądanie odszkodowania z powodu utraconych przez tego absolwenta przychodów.

Natomiast w sprawie podziału inżynierii środowiska na specjalności padały różne propozycje. Jak wspomniano, przedstawiciele Izby spotkali się z dziekanami większości wydziałów inżynierii środowiska w sprawie standardów nauczania. Doszliśmy do etapu uzgodnień i stanęło na tym, że uczelnie same zaproponują wskazany ich zdaniem podział. Jednak do dziś tego nie uczyniły.

A. Królikowski: Może zrobią to przy okazji wejścia w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którą uczelnie będą musiały same tworzyć programy nauczania i plany studiów.

K. Latoszek: Ta megaspecjalność – inżynieria środowiska – powstała w 1995 r., ale chyba nikt nie wie, z jakich przyczyn. Stwierdzić można, że panowała wtedy swego rodzaju moda, by udzielać uprawnień w szerokich zakresach i dużych specjalnościach. Wcześniej panowały inne zasady, prawo stanowiło np., że osobie, która odbyła praktykę w ramach określonych sieci czy instalacji, można było wydać uprawnienia tylko w tym zakresie. Kto odbył praktykę związaną z gazem, otrzymywał uprawnienia tylko z gazem związane. Dzisiaj jest inaczej, zdarzają się przypadki, gdy przy podpisywaniu dokumentów ręce nam trochę drżą, jeśli ktoś pracował 2 lata tylko w firmie wodociągowej, a uzyskuje uprawnienia w pełnym zakresie tej specjalności… Jednak prawo jest prawem.

Podsumowując naszą ocenę poziomu wiedzy dzisiejszych studentów, chciałbym podkreślić, że jest on bardzo różny. Stwierdzamy w komisji, że nie zawsze zależy on od uczelni, istotna jest m.in. właśnie możliwość odbycia praktyki – gdzie, w jakiej firmie, na jakiej budowie, z jakim zakresem robót. Ważne, co inżynier w ramach tej swojej pierwszej pracy wykonywał – są przypadki, że np. przez cały jej okres nadzorował wykonanie tylko jednej, mało znaczącej czynności. Dużo lepiej wygląda sytuacja w przypadku uprawnień do projektowania – niezależnie w jakich firmach, większych czy małych, inżynierowie rzeczywiście zdobywają cenną wiedzę, potrafią ją później lepiej przełożyć na praktykę i są lepiej przygotowani niż wykonawcy.

K. Szulborski: Dlaczego tak bardzo nas interesują te programy nauczania? Po pierwsze, z punktu widzenia wszystkich komisji kwalifikacyjnych w Izbie zależy nam na jakości kształcenia. Ale inną kwestią jest ograniczenie dostępu do pełnych uprawnień budowlanych absolwentom studiów 1. stopnia, tu Izba miała pewien dylemat. Po analizach programów kształcenia w 9 dyscyplinach chciałbym w imieniu władz Komisji Kwalifikacyjnej poinformować, że występujemy o przywrócenie tym absolwentom pełnych uprawnień wykonawczych.

Natomiast jeśli chodzi o pełne uprawnienia projektowe i wykonawcze, obserwujemy niedosyt programowy kształcenia na studiach 2. stopnia. Programy studiów magisterskich są nieklarowne w kwestiach zawodowych. Uczelnie albo nie mają kadry, albo środków, i nie wykorzystują w pełni tych 3–4 semestrów studiów. Ponieważ po wejściu w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym znikną wszelkie standardy ministerialne, uczelnie i PKA czeka ogromna praca. Z obawą przyglądam się tym zmianom, gdyż nie wiadomo, w jakim kierunku one pójdą. Istnieje np. wyższa uczelnia, która przyjęła na 1. rok 250 studentów i nie ma żadnego własnego profesora.

A. Królikowski: Na potwierdzenie tych słów wystarczy chociażby wymienić kilka przedmiotów obowiązkowych na studiach magisterskich 2. stopnia, których związek z uprawnieniami jest dosyć daleki. Te obowiązkowe przedmioty to m.in.: statystyka, chemia środowiska, planowanie przestrzenne czy technologie proekologiczne.

K. Latoszek: Dodam, że Izba przygotowała swoją propozycję w tej sprawie, w której wyróżnia przedmioty specjalnościowe i przedstawia konkretne propozycje godzinowe.

Polscy inżynierowie w Europie

J. Kosieradzki: A jak prezentują się polscy młodzi inżynierowie na tle absolwentów w innych krajach UE?

K. Szulborski: Nie jest źle. Krajowa Komisja Kwalifikacyjna dopuszcza również do pracy w Polsce inżynierów z UE i Szwajcarii, dlatego z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że od poziomu zagranicznych inżynierów jak na razie nie odstajemy. Oczywiście kadra naukowa chciałaby, by ten poziom był jak najwyższy, jednak wszyscy zauważamy niestety, że ograniczenie matur z matematyki kładzie się cieniem na nauczaniu przedmiotów technicznych.

Andrzej Królikowski

ANDRZEJ KRÓLIKOWSKI
Generalnie można stwierdzić, że polscy inżynierowie są dobrze wykształceni, brak im tylko dwóch cech, których chyba studia nie rozwijają, a mianowicie kreatywności i innowacyjności.

Wczoraj na przykład przeprowadzałem na uczelni egzamin z projektowania konstrukcji, na którym było równanie z dwiema niewiadomymi i 90% studentów miało z nim problemy. Sam mam na swojej uczelni studentów z Azji i Stanów Zjednoczonych i na ich tle wypadamy dobrze, również w porównaniu ze studentami z Europy Zachodniej. Mamy dobre przygotowanie językowe, znajomość internetu i metod komputerowych, a trochę gorzej jest z praktycznym nauczaniem przedmiotu.

K. Latoszek: Te osoby, które odbywają praktyki za granicą, głównie w Wlk. Brytanii, przedkładają zwykle bardzo pochlebne opinie o swojej pracy. Można na tej podstawie wnioskować, że ich praca jest ceniona, potrafią się oni tam odnaleźć i często zajmują stanowiska kierownicze.

A. Królikowski: Potwierdzam te dobre opinie. Podczas 1. zjazdu inżynierów polskich działających za granicą, który odbył się 8–10 września ub.r., uczestniczyłem w panelu dotyczącym kształcenia i słuchałem wypowiedzi Polaków, którzy kształcą, a także zatrudniają za granicą innych Polaków, i opinia o naszych absolwentach była pozytywna. Generalnie można stwierdzić, że polscy inżynierowie są dobrze wykształceni, brak im tylko dwóch drobnych cech, których chyba studia nie rozwijają, a mianowicie kreatywności i innowacyjności.

Szef angielskiej firmy, Polak, który zatrudnia tylko polskich inżynierów, stwierdził, że jeśli w ciągu tygodnia pracownik nie przyjdzie do niego z jakimś pomysłem, który nawet może się później okazać nie do zrealizowania, to znaczy, że przez ten tydzień nic nie robił. Tam praca polega na myśleniu, natomiast oczywiście realność i przydatność pomysłów jest sprawdzana później.

Na wielu naszych uczelniach poszczególne przedmioty wykładane są w języku angielskim, nie ma jednak całych programów studiów w tym języku. Mogłyby się one na niektórych uczelniach pojawić, gdyby było na nie zapotrzebowanie obcokrajowców, chcących u nas studiować. Jest to jednak jak na razie kwestia przyszłości.

J. Bylicki: Sądzę, że innowacyjności też można nauczyć, są odpowiednie metody i może warto je wprowadzać w ramach poszczególnych przedmiotów projektowych. Rozmawiamy głównie o inżynierach, ale warto też szerzej spojrzeć na wykształcenie zawodowe, które trochę u nas szwankuje, myślę tu o robotnikach, którzy muszą wykonać tę pracę, którą inżynierowie wymyślą. Brak tu pewnego fundamentu w postaci solidnej wiedzy, jak i struktury przekazywania tej wiedzy.

krzysztof latoszek

KRZYSZTOF LATOSZEK
Poziom wiedzy dzisiejszych studentów jest bardzo różny. Stwierdzamy, że nie zawsze zależy on od uczelni, istotna jest m.in. możliwość odbycia praktyki – gdzie, w jakiej firmie, na jakiej budowie, z jakim zakresem robót. Dużo lepiej wygląda sytuacja w przypadku uprawnień do projektowania – niezależnie w jakich firmach, większych czy małych, inżynierowie rzeczywiście zdobywają cenną wiedzę i potrafią ją później lepiej przełożyć na praktykę.

K. Latoszek: Jak już wspominaliśmy, kiedy nowa ustawa o szkolnictwie wyższym zacznie obowiązywać, a będzie to w listopadzie, uczelnie będą same kształtowały plany studiów. Liczymy, że szczególnie uczelnie tzw. akademickie, mające prawo do nadawania stopni naukowych, będą chciały uwzględnić sugestie Izby, ale co z innymi? Jeśli nie będzie ministerialnych standardów nauczania, niektóre szkoły mogą dojść do wniosku, że „hulaj dusza, piekła nie ma”. Ciekawe, jak to zostanie uregulowane, nie tyle w przepisach ustawowych, co wykonawczych.

Jak będą kształtowane plany studiów na uczelniach niepublicznych, z których pięć prowadzi również inżynierię środowiska, i jak będą traktowane wyższe szkoły zawodowe, które też mają ten kierunek?

Dokształcanie

J. Kosieradzki: Jak Panowie sądzą, w jaki sposób skłonić inżynierów do podnoszenia swoich kwalifikacji?

J. Bylicki: PZITS, w tym warszawski oddział, prowadzi różne formy dokształcania, poczynając od seminariów tematycznych, prezentacji nowych technologii aż do kursów przed egzaminem na uprawnienia budowlane. Próbujemy uruchomić centrum kształcenia ustawicznego, bo taka instytucjonalna formuła umożliwi nam nie tylko formalne potwierdzanie odbytego szkolenia, ale także wypracowanie metodyki działania w zakresie dokształcania poprzez instytucjonalizację placówki. Przewidujemy, że takie centrum pozwoli nam zgromadzić najlepszych wykładowców i wypracować optymalne formy kształcenia, także dzięki nawiązaniu współpracy z podobnymi placówkami zagranicznymi.

Czy zostanie to podchwycone przez inne stowarzyszenia branżowe i znajdzie aprobatę Izb Inżynierskich? To kolejny krok, aby je do tego przekonać. Egzaminy na uprawnienia to oddzielny problem i tu uważam, że jednak warto przyjąć model, w którym inżynier nie musi zdawać egzaminów, a podstawą nadania mu uprawnień jest udokumentowana i zweryfikowana praktyka. Oczywiście po uzyskaniu uprawnień inżynier powinien się wykazać aktywnością w poszerzaniu wiedzy i uczestnictwem w szkoleniach, by być na bieżąco z postępem technologicznym. O aktywności świadczyłyby zebrane np. w ciągu roku punkty.

Obecnie inżynier po skończeniu studiów często zostaje z wiedzą, którą wyniósł z uczelni. Poszerzają ją ewentualnie firmy, jeśli uda im się dotrzeć do niego z informacją o jakiejś nowości technicznej. Nie zapominajmy też o prasie branżowej, która w praktyce jest motorem postępu. Jednak wiedza podstawowa naszego inżyniera zatrzymuje się zwykle na poziomie szkolnym. W Zrzeszeniu prowadziliśmy wcześniej seminaria dla projektantów, ale obecnie brakuje nam środków na takie działania, mimo że nasi członkowie prowadziliby takie szkolenia nieodpłatnie, w ramach działalności statutowej, gdyż samo wynajęcie sali to duży koszt.

J. Kosieradzki: Może powinniśmy wrócić do specjalizacji inżynierskich? Swego czasu skutecznie zmuszały one inżynierów do dokształcania się.

K. Latoszek: Dużo się ostatnio mówi w naszym środowisku o dokształcaniu. Padają różne propozycje, np. by inżynier miał obowiązek odbycia 1 szkolenia w roku lub 3 w ciągu 5 lat.

A. Królikowski: Zorganizowanie specjalnych studiów podyplomowych pod kątem uprawnień, finansowanych przez samych uczestników, jest dość trudne, choć oczywiście nie niemożliwe. W grę wchodzą dwa poziomy nauki: studia podyplomowe oraz kursy podyplomowe. Różnicę między nimi określa liczba godzin (do 250 godz. mówimy o kursie, powyżej – o studiach). Jest jeszcze jeden problem, o którym warto wspomnieć, mianowicie działalność w zawodzie, która nie wymaga żadnych uprawnień – tą sprawą szczególnie interesował się w swoim czasie Oddział Wielkopolski PZITS.

KAZIMIERZ SZULBORSKI

KAZIMIERZ SZULBORSKI
Na kształcenie wpływa trudna sytuacja finansowa uczelni i w konsekwencji cięcia programowe. Na spotkaniach z dziekanami podnosimy problem redukcji przedmiotów projektowych i zwracamy uwagę, że powinni je wykładać uprawnieni inżynierowie, przygotowywani również przez izby i stowarzyszenia zawodowe.

Wydaje się właściwe, by operatorzy oczyszczalni i stacji uzdatniania wody uzyskiwali również jakieś uprawnienia, bo przecież ich praca jest niezwykle ważna zarówno z technicznego, jak i zdrowotnego punktu widzenia, a nawet bezpieczeństwa nas wszystkich. Wystarczy wyobrazić sobie, że pracownik stacji uzdatniania wody doda do niej za dużo chemikaliów. Ale niestety dopóki nie zostanie to usankcjonowane prawnie, w tej materii nic się nie zmieni.

K. Latoszek: Projektant musi być na bieżąco, musi znać nowe technologie i przepisy, natomiast kierownik budowy, wykonawca, ma zrealizować prace zgodnie z tym projektem. Jeśli cokolwiek zrobi inaczej, to wprowadzi istotną zmianę w projekcie. Kiedyś liczyło się, że ktoś miał własne pomysły, teraz przy realizacji lepiej nie myśleć za projektanta, bo nie dość, że nie jest to opłacalne, również finansowo, to po prostu przeszkadza.

A. Królikowski: Skupiamy się na projektowaniu i wykonawstwie, a swego rodzaju ziemią nieodkrytą jest eksploatacja – nikt nie przygotowuje pracowników do wykonywania tego zadania, również uczelnie techniczne, których plany studiów analizowałem. Jest to o tyle ważne, że projektowanie czy wykonawstwo trwa kilka lat, a eksploatacja – kilkadziesiąt.

J. Bylicki: Brakuje np. zintegrowania tych wszystkich zaświadczeń kwalifikacyjnych typu D i E, włączenia w program studiów. Są one w tej chwili wymagane od specjalistów, którzy się zajmują eksploatacją, choć ci nie mają wymaganej wiedzy na ten temat, i wszystko sprowadza się do krótkiego kursu, a podczas egzaminu do podania odpowiedzi na pytania, które na kursie padły. Ktoś, kto chciałby np. zdobyć uprawnienia energetyczne na kotły powyżej 50 kW, odpowie na pytania i dostanie stosowne zaświadczenie, a nie musi się wykazać żadnymi kwalifikacjami.

K. Latoszek: W 2005 r. zmieniono Prawo budowlane i nie pozwolono inżynierom zdobywać uprawnień bez ograniczeń, a technicy zostali pozbawieni możliwości uzyskania uprawnień. Mówi się teraz o przywróceniu poprzedniego stanu, stowarzyszenia się o to upominają i wszyscy przyznają im rację, jednak jak do tej pory nic się w tej sprawie nie zmieniło.

J. Bylicki: Do warszawskiego PZITS zgłosili się kiedyś Anglicy z propozycją, żebyśmy zorganizowali szkolenie zawodowe, które kończyłoby się uzyskaniem świadectwa uznawanego w Wlk. Brytanii i dawało Polakom kwalifikacje do pracy na Wyspach. Ten akurat projekt ostatecznie nie doszedł do skutku, ale widać, że jest takie zapotrzebowanie. Jesteśmy teraz na etapie wstępnych rozmów z niemieckim stowarzyszeniem zainteresowanym otwarciem w Polsce szkolenia zawodowego. Celem Niemców nie jest ułatwienie nam życia, tylko późniejsze ściągnięcie tych wykształconych ludzi do pracy u siebie. Jednak nie wszyscy wyjadą, część zostanie, więc może warto taki pomysł zrealizować. Zobaczymy, jak to się dalej potoczy.

J. Kosieradzki: Dziękuję Panom za udział w dyskusji i proponuję wrócić do niej za parę miesięcy, kiedy m.in. zacznie obowiązywać nowa ustawa o szkolnictwie wyższym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Jerzy Kosieradzki Inżynier – zawód poszukiwany

Inżynier – zawód poszukiwany Inżynier – zawód poszukiwany

Jerzy Kosieradzki rozmawia z prof. Krzysztofem Wojdygą, nowym dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Jerzy Kosieradzki rozmawia z prof. Krzysztofem Wojdygą, nowym dziekanem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Jerzy Kosieradzki Jak kształcą inżynierów w Danii

Jak kształcą inżynierów w Danii Jak kształcą inżynierów w Danii

Z prof. Pawłem Wargockim z Technical University of Denmark, rozmawia Jerzy Kosieradzki.

Z prof. Pawłem Wargockim z Technical University of Denmark, rozmawia Jerzy Kosieradzki.

Waldemar Joniec Projektowanie zintegrowane – co nas czeka?

Projektowanie zintegrowane – co nas czeka? Projektowanie zintegrowane – co nas czeka?

Rozmowa z dr. inż. Arkadiuszem Węglarzem, dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

Rozmowa z dr. inż. Arkadiuszem Węglarzem, dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

Redakcja RI W oczekiwaniu na ustawę F-gazową

W oczekiwaniu na ustawę F-gazową W oczekiwaniu na ustawę F-gazową

Rozmowa z Grzegorzem Gontarzem, dyrektorem Krajowego Forum Chłodnictwa.

Rozmowa z Grzegorzem Gontarzem, dyrektorem Krajowego Forum Chłodnictwa.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.