RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Zastosowanie termoizolacyjnych materiałów zmiennofazowych

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

Dawniej stosowane grube mury o dużej pojemności cieplnej utrzymywały przez cały rok, bez konieczności dogrzewania, stałą temperaturę katedr, zamków i gmachów. W dobie budownictwa szkieletowego i wielkopłytowego, oszczędnie wykorzystującego materiały budowlane, konieczne stało się zastosowanie zimą systemów grzewczych, a latem chłodzących. Pozwalają one znacznie ograniczyć wahania temperatury pomieszczeń, jednak wymagają dużych nakładów finansowych. Koszty ogrzewania, bez względu na zastosowany system grzewczy, stanowią ponad połowę opłat eksploatacyjnych. A nawet niewielka modernizacja istniejących pomieszczeń lub budynków, polegająca na wymianie lub dołożeniu nowych tynków zawierających 50-proc. dodatek materiałów PCM (Phase Change Material) sprawi, że zaczniemy mieszkać jak w solidnym przedwojennym budownictwie.

Warstwa 15 mm takiego tynku to odpowiednik termiczny 120-milimetrowej warstwy cegły lub 90-milimetrowej betonu. Różnica między przegrodą izolacyjną a  akumulującą polega na tym, że izolacja termiczna (styropian, wełna mineralna, szczelina powietrzna itd.) chroni przed stratami ciepła z ogrzanego zimą i klimatyzowanego latem budynku, natomiast ściany akumulacyjne grzeją budynek nocą (zimą) lub chłodzą w ciągu dnia (latem).

Łatwo dostępne tradycyjne i kopalne nośniki energii wyczerpują się, co zmusza do korzystania z jej odnawialnych źródeł, których zasoby są teoretycznie niewyczerpane. Jednym z takich źródeł jest energia słoneczna, której ilość docierająca do powierzchni Ziemi powinna wystarczyć do pokrycia zapotrzebowania na energię wszystkich jej mieszkańców. Wykorzystywanie tej energii nie wiąże się z ingerencją w środowisko naturalne, jednak nie nadaje się ona do bezpośredniego wykorzystania ze względu na okresowość występowania i małą gęstość. Konieczna jest więc konwersja energii słonecznej w inne bardziej użyteczne formy i ich magazynowanie. Najtaniej i najdogodniej magazynuje się energię cieplną i chemiczną, jednak ze względu na niską sprawność konwersji energii słonecznej w chemiczną (w przypadku fotosyntetycznej produkcji biomasy wynoszące poniżej 2%) preferuje się w tym wypadku energię cieplną.

Sposobów magazynowania energii cieplnej jest wiele, jednak w budownictwie przewagę ma metoda polegająca na przechowywaniu jej w ogrzanych elementach budynku (ścianach, stropach, fundamentach). Wielkość zmagazynowanej w ten sposób energii zależy od ilości zużytych materiałów budowlanych, których ze względu na wzrost ich wytrzymałości oraz postęp technologiczny jest w budynku coraz mniej. Prowadzi to do dużych wahań temperatury i obniżania komfortu mieszkańców współczesnego budownictwa. Tematem artykułu jest możliwość poprawy tego komfortu poprzez zastosowanie innej metody magazynowania energii cieplnej w materiałach budowlanych.

Podstawy teoretyczne

System grzejny w postaci kaloryferów zasilanych z sieci ciepłowniczej lub z indywidualnych wytwornic energii (kotły, pompy ciepła) można regulować za pomocą zaworów termostatycznych na kaloryferach, a także na poziomie urządzeń wytwarzających energię. W efekcie wahania temperatury na zewnątrz nie powinny mieć wpływu na zmiany temperatury pomieszczeń. Jednak tak nie jest, gdyż ten sposób regulacji jest w większości przypadków dwupołożeniowy, to znaczy system albo grzeje, albo jest wyłączony, bez możliwości chłodzenia. Powoduje to zwłaszcza w słoneczne dni przegrzewanie pomieszczeń pomimo wyłączonego ogrzewania.

Zatem wewnętrzne strumienie energii z systemu grzejnego nie mają wpływu na wahania temperatury pomieszczeń, a odpowiedzialny jest za nie strumień energii zewnętrznej pochodzący od promieniowania słonecznego. Może on dotrzeć do budynku poprzez nieprzezroczyste przegrody budowlane (ściany, dachy, drzwi) QN oraz przegrody transparentne (okna, loggie, werandy, atria itd.) QT. Strumienie te transportują różne rodzaje energii i różne jej wartości w zależności od zastosowanych materiałów budowlanych, technologii, konfiguracji i usytuowania budynku. Strumienie energii zewnętrznej z nieprzezroczystych przegród budowlanych Jak pokazano na rys. 1, strumienie energii  promieniowania słonecznego E w zależności od miejsca, w którym docierają do budynku (czerwone kółka), ulegają konwersji w różne formy energii. I tak na zewnętrznej nieprzezroczystej elewacji budynku część promieniowania elektromagnetycznego o długości z zakresu światła widzialnego ulega konwersji w energię cieplną, a reszta odbija się RN w postaci promieniowania elektromagnetycznego.

To, jaka część wytworzonej w wyniku absorpcji i konwersji (czarne kółko na rys. 1) energii cieplnej zostanie przekazana przez przewodzenie do budynku QN, a jaka zostanie oddana przez promieniowanie i konwekcyjną wymianę ciepła do otoczenia, zależy od rodzaju zastosowanej termoizolacji lub jej braku. Im lepsza termoizolacja, tym mniejsze przewodzenie strumieni ciepła, zarówno strat ciepła z budynku Qstr, jak i ciepła dopływającego z zewnątrz QN. Dla dobrej izolacji, gdy Qstr › 0 i QN › 0, temperatura w pomieszczeniach powinna być stała.5. Balcerowiak W., Różnicowa kalorymetria skaningowa, mat. konf. Szkoła Analizy Termicznej, Zakopane 2002. 6. Zielenkiewicz W., Pomiary efektów cieplnych – metody i zastosowania, CUN PAN 2000.7. http://www.thermalcore.info/ThermalCore.pdf.

Strumienie energii zewnętrznej z transparentnych przegród budowlanych 

Na transparentnej przegrodzie budowlanej strumień energii słonecznej E ulega odbiciu RT, transmisji T i częściowej absorpcji AT, w wyniku której ulega konwersji (kółko niebieskie na rys. 1) w energię cieplną. 

Absorpcyjny strumień energii 
Ze względu na dużą przepuszczalność współczesnych powłok okiennych (ponad 90%) absorpcyjny strumień ciepła można pominąć AT › 0. Nie spełniają tego warunku tzw. inteligentne powłoki, których przepuszczalność maleje w miarę wzrostu natężenia promieniowania słonecznego. Dotychczas były one stosowane do utrzymania stałego poziomu oświetlenia, głównie w okularach przeciwsłonecznych, ale ostatnio są coraz bardziej popularne również w centrach kongresowych i handlowych, salach wystawowych, halach dworcowych i muzeach.

Refleksyjny strumień energii 
Refleksyjny strumień energii promieniowania odbitego RT zależy od kąta padania i rodzaju powierzchni. Ponieważ przy letnim położeniu słońca wielkość strumienia odbitego RT rośnie, a transmitowanego T maleje, aby temu przeciwdziałać, stosuje się antyrefleksyjne powłoki lub faktury powierzchni.

Transmisyjny strumień energii
Im więcej promieniowania słonecznego w zakresie światła widzialnego przeniknie przez przegrody transparentne do pomieszczeń, tym są one widniejsze, ale jednocześnie i cieplejsze. Jest to spowodowane konwersją strumienia promieniowania T, który wewnątrz pomieszczenia ulega kolejnym odbiciom Ri (od) i absorpcjom Ai (na) nieprzezroczystych przegrodach wewnątrz budynku. W efekcie cała energia strumienia T ulega konwersji (czerwone kółka na rys. 1) w energię cieplną. Stąd można przyjąć, że T = Σ A= QT jest głównym strumieniem energii dostarczonej z zewnątrz do dobrze zaizolowanego termicznie budynku.

Tak jak poprzedni strumień QN można było wyeliminować lub znacznie ograniczyć, stosując odpowiednio dobrą termoizolację, w przypadku strumienia QT jest to niemożliwe, chyba że kosztem przebywania w półmroku lub przy świetle sztucznym. Konsekwencją tego są okresowe, cykliczne, dobowe, sezonowe i roczne wahania temperatury pomieszczeń. Przeciwdziałanie tym wahaniom poprzez trójpołożeniowy system regulacji z dodatkowym wykorzystaniem chłodnic systemu klimatyzacyjnego jest wprawdzie możliwe, ale łączy się z tym wzrost kosztów eksploatacyjnych mieszkania.

Wahania temperatury w stosunku do zadanej temperatury komfortu

Zewnętrzne strumienie energii słonecznej docierające przez okna do budynku T = Σ Ti są w nim absorbowane A = Σ Aiw przegrodach budowlanych (ścianach, podłogach i stropach) i w wyniku konwersji przetwarzane w energię cieplną QT, która powoduje:

  • ogrzanie w budynku powietrza o masie mpow i cieple właściwym cp,pow od temperatury początkowej (komfortu) tp do końcowej (przegrzania) tk:
  • ogrzanie przegród budowlanych o masach mbud,i i ciepłach właściwych cp,bud,i od temperatury tp do tk:

im więcej energii zmagazynują mury budynku, tym mniej jej zostanie przekazane do powietrza i jego ogrzania do temperatury:

gdzie:
E – natężenie prom. słonecznego [W/m2], (τ×α)c – efektywny współczynnik transmisyjno-absorpcyjny [-],
Aokno,i – powierzchnia okna [m2],
bi – kąt padania promieniowania słonecznego w stosunku do powierzchni okna [°],
Vpow – objętość powietrza w budynku [m3],
ρpow – gęstość powietrza w budynku [kg/m3].

Z analizy zależności (4) wynika, że im większe będzie zużycie materiałów budowlanych Σmbud w stosunku do kubatury budynku Vbud ≈ Vpow, tym mniejsze będą odchylenia rzeczywistej temperatury pomieszczeń tp od zadanej optymalnej temperatury komfortu tk. Warunek ten jest spełniony jedynie w starych budowlach (zamkach, kościołach i budynkach użyteczności publicznej) oraz w tzw. starym budownictwie. Jak wspomniano, współczesne budownictwo charakteryzuje się minimalnym zużyciem materiałów budowlanych, o nieporównywalnych z materiałami tradycyjnymi własnościach fizycznych.

Są one bardziej wytrzymałe mechanicznie, ale zazwyczaj mają większy współczynnik przewodzenia ciepła λ i mniejsze ciepło właściwe cp. Gdy do tego dodamy jeszcze większe przeszklenie i zużycie metali, które zwiększają liczbę mostków cieplnych, staje się oczywiste, dlaczego nowoczesne budownictwo bez energochłonnych systemów klimatyzacyjnych nie może już funkcjonować. 

Materiały zmiennofazowe na przykładzie wody i gaczu parafinowego 

Brakującą do zapewnienia komfortu cieplnego ilość zaoszczędzonych materiałów konstrukcyjnych można zastąpić niewielkim dodatkiem innych, ale o znacznie większej pojemności cieplnej niż tradycyjna cegła lub beton, np. materiałami zmiennofazowymi, tzw. PCM. 

Ilość ciepła zmagazynowana w trakcie ogrzewania dowolnego materiału jest znacznie mniejsza niż podczas jego przemiany fazowej (stopienia lub odparowania), która dodatkowo jest izotermiczna, a więc zapewnia stabilizację temperatury. Przykładowo w 1 kg wody w trakcie przemian fazowych można zmagazynować następujące ilości energii cieplnej (rys. 2): w procesie wrzenia najwięcej, bo aż Qwrz = 2257 kJ energii, podczas topnienia mniej, bo tylko Qtopn = 334 kJ i przy ogrzewaniu od 20 do 25°C (typowy zakres wahań temperatury w budynku) najmniej: Qogrz (5 K) = 20,93 kJ. Ogrzewanie wody od 0 do 100°C zmagazynuje więcej energii Qogrz (100 K) = 418,6 kJ, jak pokazano to na rys. 2.

Woda oczywiście nie może być wykorzystana w budownictwie jako materiał zmiennofazowy ze względu na jej zakresy temperatur przemian fazowych, gdyż ttopn = 0°C jest temperaturą za niską, a twrz = 100°C za wysoką. Jest jednak szeroka gama innych tanich materiałów zmiennofazowych (PCM), których zakres temperatur przemian fazowych, zwłaszcza temperatury topnienia, mieści się w przedziale 18° < ttopn < 30°C, pokrywającym się z wahaniami temperatury w budynkach.

Inna grupa materiałów o temperaturach topnienia w granicach od 60° < ttopn < 90°C może być również wykorzystana w budownictwie, np. do magazynowania ciepłej wody użytkowej w zasobnikach kotłów lub zasobnikach w instalacji kolektorów słonecznych [2]. Na rys. 3 przedstawiono wyniki badań jednego z takich materiałów – gaczu parafinowego na różnicowym kalorymetrze skaningowym DSC-7 (Differential Scanning Calorimetry) firmy Perkin Elmer [3, 4].

Metoda DSC do badania materiałów zmiennofazowych

Metoda DSC polega na pomiarze mocy cieplnej, a dokładniej – zmiany różnicy strumienia cieplnego powstającego między próbką badaną i referencyjną w trakcie stopniowego podnoszenia temperatury z zadaną prędkością. W przypadku badań gaczu (rys. 3) prędkość ta wynosiła 10 K/min. Pierwotnym sygnałem pomiarowym jest różnica temperatur powstająca miedzy próbką badaną a próbką odniesienia w trakcie zmian temperatury otoczenia obu próbek. DSC pozwala wyznaczyć ciepło przemian fazowych, reakcji chemicznych, ciepło właściwe substancji i wiele innych parametrów [5, 6].

Analizując krzywą topnienia na rys. 3, widzimy, że pierwsza faza krystaliczna topi się w przedziale temperatur 12,7–40,6°C (285,7–313,6 K), a druga w przedziale 40,6–60°C (313,6–333 K). Całkowite stopienie gaczu obserwuje się już w temperaturze 49,7°C (322,7 K). W przypadku termogramu krystalizacji pierwsza faza krystalizuje w przedziale temperatur 45,1–23,5°C (318,1–296,5 K), a druga w zakresie 23,5–3,1°C (296,5–276,1 K). Pojawienie się fazy stałej obserwuje się w temperaturze 38,7°C (311,7 K).

Otrzymane krzywe przedstawiają termogramy topnienia i krystalizacji. Na obu widoczne są dwie oddzielne piki, które świadczą o występowaniu w gaczu dwóch rodzajów parafin. Ponieważ piki nie są ostro zarysowane, świadczy to o tym, że obydwie parafiny nie są czyste, lecz są mieszaniną większej liczby węglowodorów o różnych długościach łańcuchów węglowych.

Pomiar ciepła właściwego wykazał, że w fazie stałej wynosi ono cp,g = 1,8 kJ/(kgK), natomiast w fazie ciekłej cp,c = 2,18 kJ/(kgK). Zmiana entalpii w zakresie t = 12,7–60°C (285,7–333 K) (obszar pod krzywą) wynosi q = 188 kJ/kg. Zmiana stanu skupienia z ciekłego na stały uwalnia tę samą ilość energii, jaka została zaabsorbowana podczas procesu topnienia, tj. 188 kJ/kg.
Wartość q to ciepło topnienia lub krystalizacji i ze znajomości tej wartości oraz masy materiału zmiennofazowego mzf można określić ilość możliwej do zmagazynowania w nim energii cieplnej:

Materiały zmiennofazowe jako stabilizatory temperatury pomieszczeń

Wahania temperatury w pomieszczeniu to, jak wykazano powyżej, skutek cyklicznego dopływu przez okna zewnętrznej energii E w postaci światła słonecznego, które wewnątrz pomieszczeń ulega konwersji w energię cieplną –Q i powoduje wzrost temperatury. Okresowe, w momencie wzrostu temperatury pomieszczeń tk > tp, zmagazynowanie tej dodatkowej energii w materiale zmiennofazowym przyczyni się do stabilizacji temperatury tp → const. Mechanizm ten został zobrazowany na rys. 4.

Wraz ze wzrostem ilości zastosowanego w pomieszczeniu materiału zmiennofazowego mPCM przy jego temperaturze topnienia zbliżonej do zadanej temperatury komfortu ttop > tp wahania temperatury w pomieszczeniu tk w stosunku do zadanej temperatury komfortu tp będą coraz mniejsze (przerywana linia na rys. 4). Ilość materiału zmiennofazowego zastosowanego w pomieszczeniu powinna być tak dobrana, aby zapewnić w okresie szczytowym, czyli największego nasłonecznienia, całkowite zmagazynowanie tej nadwyżki energii (–Q). Procesowi topnienia materiału PCM towarzyszyć będzie wówczas stabilizacja temperatury pomieszczenia tk → tp → ttop = const.

Nocą, gdy temperatura pomieszczenia zacznie spadać poniżej temperatury zadanej i jednocześnie temperatury topnienia PCM tk < tp ≈ ttop, ten ostatni zacznie krystalizować w stałej temperaturze tk → tp → ttop = const, uwalniając do pomieszczenia zmagazynowane ciepło (Q). Optymalną ilość materiału zmiennofazowego można wyliczyć z zależności (4), po wprowadzeniu do niej członu ciepła zmagazynowanego w PCM oraz założeniu, że tk = tp:

a następnie:

gdzie:
qPCM – ciepło topnienia materiału zmiennofazowego PCM [kJ/kg].

Przykłady praktycznych zastosowań materiałów zmiennofazowych

Niemiecka firma Maxit jako pierwsza wyprodukowała panele gipsowe z dodatkiem PCM, które nazwano „maxi-clima”. Pierwszym budynkiem, w którym je zastosowano, była siedziba firmy Badenova w Offenburgu. Te „inteligentne” panele zwiększały masę termalną budynku, nie zwiększając jego masy wagowej. Liczba paneli była tak dobrana, by zastąpiły one system klimatyzacyjny budynku. Udało się w ten sposób zaoszczędzić 26 tys. euro, a inwestycja zwróciła się po półtora roku eksploatacji [7].

Podczas projektowania budynku bardzo ważne jest prawidłowe oszacowanie jego bilansu energetycznego, gdyż w przeciwieństwie do systemów klimatyzacyjnych i grzewczych rozwiązań pasywnych nie można włączać ani wyłączać. Dlatego najpierw przeprowadza się symulację pracy budynku za pomocą specjalnych programów, a dopiero po pozytywnej weryfikacji obliczeń dobiera i instaluje zmiennofazowe materiały budowlane. Francuskim odpowiednikiem niemieckich materiałów z zawartością PCM są panele o nazwie DuPontEnergain. Zastosowano je w prywatnej willi na obrzeżach Pragi w maju 2010 r., sytuując pod stropem. Kolejnym przykładem budynku, w którym zastosowano panele DuPontEnergain, jest siedziba firmy SARL Busipolis we Francji.

Budynek ten został nagrodzony w konkursie „Prebat” w okręgu Lorraine oraz otrzymał prestiżową nagrodę „Lorraine Qualité Environnementale” za energooszczędność wynoszącą 38 kW×h/m2 rocznie. Do jego budowy użyto ponad 500 m2 paneli zawierających PCM, podwieszonych na metalowych stelażach. Zainstalowano je za ścianami oraz pod sufitami.

Literatura

1. Lewandowski W.M., Proekologiczne odnawialne źródła energii, Wyd. IV, WNT, Warszawa 2007.
2. Narucki W., Konwersja energii słonecznej i jej magazynowanie, praca magisterska pod kierunkiem W.M. Lewandowskiego, Wydział Chemiczny, Politechnika Gdańska, Gdańsk 1999.
3. Świadectwo jakości gaczu parafinowego lekkiego z Rafinerii Gdańskiej S.A., ze zbiornika 20S118, z numeru próby 725, Gdańsk 1999.
4. Karta charakterystyki gaczu parafinowego GL 16, Grupa Lotos, 2009, www.lotos.pl/pobierz_plik/29289.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jarema Chmielarski Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii...

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny...

dr inż. Bogusław Maludziński Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków Rozdzielanie zysków ciepła w obliczeniach charakterystyki energetycznej budynków

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego...

Rozporządzenie w sprawie „metodologii” obliczania charakterystyki energetycznej budynków [1] nie podaje wszystkich wzorów niezbędnych do wyliczania pewnych wielkości przytaczanych w tym dokumencie. Dlatego w wielu wypadkach trzeba przełożyć zapis tekstowy na wzory, które uwzględnią go w obliczeniach. Jeden z takich zapisów znajduje się w załączniku nr 7 i dotyczy uwzględniania zysków ciepła od instalacji grzewczej i przygotowania c.w.u. tylko w miesiącach sezonu grzewczego. Zyski te dodawane są do...

dr inż. Szymon Firląg Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego Określenie przepuszczalności powietrznej domu pasywnego

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych....

Budynki pasywne wyposażone są w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń za pośrednictwem kratek nawiewnych, a nie nieszczelności okiennych. Fakt ten, a zarazem konieczność ograniczenia strat ciepła sprawiają, że konieczne jest maksymalne ograniczenie niekontrolowanej infiltracji powietrza zewnętrznego.Realizacja szczelnego budynku pasywnego wymaga zaplanowania odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowym. Ważne jest dokładne wykonanie...

dr inż. Kazimierz Żarski Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach Wskaźnikowe straty ciepła przewodów instalacji prowadzonych w budynkach

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Celem artykułu jest próba dyskusji z wartościami wskaźników podanymi w [2] i dostarczenie narzędzi obliczeniowych autorom świadectw energetycznych budynków.

Jerzy Kosieradzki Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak...

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

dr inż. Michał Strzeszewski Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

Podstawa prawna oceny energetycznej budynków Podstawa prawna oceny energetycznej budynków

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady...

W poprzednim artykule (RI 1-2/2009) omówione zostały cele i podstawowe zasady oceny energetycznej budynków zapisane w dyrektywie europejskiej 2002/91/WE. Dyrektywy nie stosuje się bezpośrednio, lecz zasady w niej podane powinny być przeniesione do prawodawstwa krajowego. W niniejszym artykule omówiono akty prawne wprowadzające ocenę energetyczną budynków w Polsce. Należy zwrócić uwagę, że wymagania dyrektywy są obecnie niekompletnie wprowadzone do prawodawstwa polskiego i stan ten powinien zostać...

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

mgr inż. Rafał Radajewski, mgr inż. Łukasz Młynarz, mgr inż. Ireneusz Rzeczkowski, dr hab. inż. Aniela Kamińska Sterowanie ogrzewaniem w systemie KNX/EIB

Sterowanie ogrzewaniem w systemie KNX/EIB Sterowanie ogrzewaniem w systemie KNX/EIB

Obecnie istnieje wiele inteligentnych systemów budynkowych. Jednym ze standardów tych systemów rozpowszechnionym w Europie jest KNX/EIB, który pozwala na automatyczną kontrolę temperatury w pomieszczeniu...

Obecnie istnieje wiele inteligentnych systemów budynkowych. Jednym ze standardów tych systemów rozpowszechnionym w Europie jest KNX/EIB, który pozwala na automatyczną kontrolę temperatury w pomieszczeniu w zależności od jego rodzaju, pory dnia i innych warunków zewnętrznych oraz określonych przez użytkownika.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego Sezonowe zużycie ciepła a efektywność systemu grzewczego

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy...

W artykule przedstawiono przypadek, w którym pomimo podejmowanych przez lokatorów działań mających na celu ograniczenie zużycia ciepła, opłaty za ogrzewanie są wysokie. Stosunkowo duża różnica pomiędzy sumą wskazań liczników mieszkaniowych a energią chemiczną zawartą w zakupionym paliwie wskazuje na niesatysfakcjonującą sprawność źródła ciepła i instalacji przesyłowych. Nie można tego wytłumaczyć niedokładnością wskazań mierników – przyczyną jest raczej brak właściwej eksploatacji systemu.

dr inż. Paweł Sulik Dom energooszczędny

Dom energooszczędny Dom energooszczędny

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Roman Wichowski Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

Zużycie ciepła w budownictwie europejskim Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2...

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2 · a), a ok. 30% powodowało większe zanieczyszczenie powietrza w porównaniu ze średnią europejską. W Polsce jest najwyższe jednostkowe zużycie ciepła na potrzeby grzewcze (63% budynków ponad średnią europejską). Ponadto obiekty francuskie i polskie charakteryzują się najwyższą emisją zanieczyszczeń...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.