RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kolektor dobrej jakości

Kolektory próżniowe

Kolektory próżniowe

Potencjalni użytkownicy instalacji solarnych muszą zdecydować, jakie kolektory słoneczne kupić oraz jak dobrać urządzenia wchodzące w skład zestawu, by uzyskać możliwie szybki zwrot kosztów. Przy wyborze kolektorów niektóre kryteria należy koniecznie uwzględnić, jak np. uzysk energetyczny czy łatwość montażu, z kolei inne przesłanki nie powinny być już dla klientów decydujące.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Przy wyborze kolektorów nie należy się ograniczać do jednego wybranego kryterium, np. ceny, gdyż istotne może być w poszczególnych przypadkach wiele innych czynników. Im więcej uzyska się szczegółowych i potwierdzonych dokumentami informacji, tym wybór staje się łatwiejszy. Do najważniejszych kryteriów doboru należą: wiarygodność dokumentacji technicznej kolektora, jego uzysk energetyczny poświadczony przez renomowaną instytucję badawczą poprzez nadanie znaku jakości, np. Solar Keymark, cena odniesiona do wydajności, jakość elementów kolektora, możliwość integracji urządzeń z istniejącą substancją budowlaną oraz łatwość montażu.

Uzysk energetyczny kolektora słonecznego jest jednym z argumentów decydujących o zakupie. Należy jednak pamiętać, że roczne uzyski energetyczne kolektora oraz ich rozkład na przestrzeni roku kalendarzowego nie mogą być analizowane bez uwzględnienia całego systemu solarnego. Aby porównać działanie różnych urządzeń, niezbędne jest zastosowanie identycznych komponentów instalacji solarnej i wartości rozbioru ciepła, trzeba też użyć tego samego programu obliczeniowego.

Dostawcy starają się pozyskać klientów, prezentując wysoką sprawność oferowanych urządzeń, nie precyzując jednocześnie, o jaką sprawność chodzi. Dlatego stosowanie współczynnika konwersji, czyli sprawności optycznej kolektora jako jedynego kryterium wyboru jest nieporozumieniem.Należy jednocześnie podkreślić, że przeprowadzenie szczegółowych badań kolektora słonecznego przez odpowiednią instytucję jest oceną jedynie egzemplarza dostarczonego do badań, co oznacza, że produkt oferowany klientom może czasem różnić się od badanego. Dlatego tylko rzetelna polityka producentów zmierzająca do uzyskania powtarzalności produkcji kolektorów słonecznych stanowi rękojmię ich jakości.Zdecydowana większość producentów kolektorów dostarcza urządzenia odpowiedniej jakości.

Urządzenia takie charakteryzuje m.in. [1]:

  • obudowa zamknięta, chroniąca urządzenie przed przedostaniem się do jego wnętrza zanieczyszczeń i wilgoci,
  • konstrukcja zapewniająca wentylację, tj. możliwość ekspansji cieplnej powietrza w urządzeniu (umożliwiającej wyrównanie ciśnień we wnętrzu kolektora i na zewnątrz), co w dużym stopniu zapobiega zaparowywaniu urządzenia,
  • absorber wysokiej jakości połączony z rurkami przepływowymi w sposób pozwalający na kompensację wydłużeń (uniemożliwione jest oddzielenie się rurek od absorbera),
  • szyba przykrywająca kolektor płaski oraz szkło rur próżniowych ze szkła solarnego, które w momencie rozbicia rozpada się na wiele fragmentów, niestanowiących zagrożenia dla użytkownika,
  • izolacja cieplna zgodna z normami i nieemitująca chlorowców podczas procesu wygrzewania.

Cena

Powszechne przekonanie, że kolektor tańszy jest „gorszy” od droższego, jest pewnym uproszczeniem. Aby porównać kolektory pod tym względem, kierować się można cenami jednostkowymi (powierzchni czynnej kolektora lub uzysku energetycznego), ale nie należy zapominać o cenie konstrukcji mocującej kolektor, która może odgrywać niebagatelną rolę. Zawsze warto zastanowić się, czy tani kolektor z zestawem montażowym gwarantuje spełnienie wszystkich wymagań określonych przepisami, czy też został może zbudowany po to, by swoją atrakcyjną ceną przyciągnąć klientów.

Do elementów kolektora płaskiego w największym stopniu decydujących o jego cenie należą:

  • blacha miedziana lub aluminiowa z naniesioną powłoką selektywną, czarnym chromem lub inną powłoką,
  • sposób łączenia blachy z rurkami przepływowymi (lutowanie, łączenie za pomocą ultradźwięków czy lasera),
  • szyba hartowana solarna,
  • rury miedziane (układ w kształcie harfy, meandrów),
  • rama kolektora z dnem i pokrywą,
  • izolacja cieplna.

Z powyższego zestawienia wynikają również jasno możliwości ewentualnego obniżenia kosztów produkcji kolektorów – na przykład przez zastosowanie powłoki absorpcyjnej niemającej cech powłoki wysoko selektywnej czy cieńszej blachy. Tylko nierzetelny producent okaże w takim wypadku certyfikat produktu niebędącego identycznym z tym, który sprzedaje.

Uszkodzenia rur próżniowych kolektora

Fot. 1. Uszkodzenia rur próżniowych kolektora w trakcie eksploatacji
Źródło: www.solarserver.com

Jednym z najniebezpieczniejszych rozwiązań zmierzających do obniżenia kosztów produkcji może być zastosowanie szyby, która nie spełnia wymagań stawianych szybom solarnym (certyfikuje je szwajcarski instytut w Rapperswil) i nie jest bezpieczna. Taka szyba o gorszej jakości może nie wytrzymać np. gradobicia, a jeśli pęknie, stanowić będzie również zagrożenie dla otoczenia.

Nieuczciwi producenci kolektorów mogą obniżać koszty np. przez zastosowanie mniejszej liczby rur miedzianych na jednostkę powierzchni kolektora, zmniejszenie średnic rur lub zmianę grubości ich ścianek. Zdarzały się przypadki budowy ramy kolektora z profilu o zmniejszonej grubości, zastosowania niewystarczającej warstwy izolacji cieplnej, a nawet izolacji niespełniającej wymagań techniki solarnej.

Do ekstremalnych przypadków zaliczyć też można zastosowanie lutu złej jakości, a także przyspieszanie procesu łączenia blachy z rurkami przepływowymi za pośrednictwem ultradźwięków poprzez ustawienie niewłaściwych parametrów. Dużo „zaoszczędzić” można na konstrukcjach mocujących kolektory – zdarzało się nawet, że pod naporem wiatru takie urządzenia spadały z dachów. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na jakość wymienionych elementów.

Jednak nie zawsze niska cena kolektorów powinna od razu budzić uzasadnione podejrzenia klientów. Powszechnie znany jest również fakt, że dużym producentom proponuje się częściej materiały w lepszych cenach, z większymi rabatami, niż firmom, które dopiero zaczynają produkcję. Z tego powodu nie można twierdzić, że kolektor tańszy jest zawsze gorszy od urządzenia kosztowniejszego.

zniszczona izolacja cieplna

Fot. 2. Widok zniszczonej izolacji cieplnej komory zbiorczej kolektora
Źródło: www.solarserver.com

W przypadku kolektorów próżniowych należy rzeczywiście szczegółowo przeanalizować ceny urządzeń, gdyż ich rozrzut jest znacznie większy niż kolektorów płaskich. Trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy konsekwencją niskiej ceny kolektora nie będzie jego krótka żywotność, szybka utrata sprawności albo uszkodzenie.

Wbrew pozorom przypisywanie złej jakości solarom produkowanym w Chinach może się często okazać niesprawiedliwe. Wiele renomowanych zachodnich firm sprowadza kolektory słoneczne z tego kraju, a dla zadbania o ich odpowiednią jakość transferuje do Chin swoje technologie i nadzoruje produkcję.

Dzięki temu do naszego kraju trafiają chińskie kolektory, których jakość jest zadowalająca, co pozwala nazwać je atrakcyjnymi cenowo (w odróżnieniu od kolektorów tanich, ale niskiej jakości). Jednak efektem braku nadzoru nad produkcją kolektorów próżniowych mogą być np.: rozszczelnione rury próżniowe, rurki grzewcze wykonane z miękkiej miedzi, niezadowalający poziom „próżni” w rurkach grzewczych, słaba izolacja cieplna komory zbiorczej czy aluminiowe elementy przewodzące ciepło z rurek przepływowych o geometrii niezapewniającej efektywnego przewodzenia ciepła (fot. 1 i 2).

Stagnacja

Stagnacja jest zjawiskiem naturalnym, w przypadku gdy występuje duże nasłonecznienie, a użytkownik instalacji solarnej nie korzysta z energii słonecznej. W takiej sytuacji temperatura ciepłej wody użytkowej w zasobniku osiąga wartość maksymalną, a regulator nie ma stosownych opcji zabezpieczających lub napięcia zasilającego. Nieodbieranie ciepła z kolektorów prowadzi do występowania w nich bardzo wysokich temperatur. Ponieważ znacznie przekraczają one temperaturę wrzenia medium grzewczego, zawierającego zwykle glikol polipropylenowy i wodę, występuje wtedy zjawisko wyparowywania cieczy i wypychania gorącego medium z kolektorów.

Jeżeli urządzenia mają konstrukcję umożliwiającą łatwe wydostawanie się medium poprzez króćce przyłączeniowe (tzw. kolektory łatwo opróżniające się), to niebezpieczeństwo pozostania resztek płynu w kolektorach i w konsekwencji ich rozkładu jest ograniczone. Jednak gdy medium ulegnie rozkładowi, dojść może do zwężenia przekroju rurek przepływowych, a nawet ich zatkania. Rozkładające się medium powoduje zwiększone opory przepływu, zwłaszcza jeśli w instalacji zastosowano np. filtry osadnikowe. Zwiększone opory wiążą się z przyspieszonym zużyciem elementów – problem ten dotyczy szczególnie urządzeń, w których ze względu na koszty zmniejszono średnice rurek przepływowych.

Instalatorzy, którzy decydują się na minimalizację średnicy rur, muszą się liczyć z konsekwencjami takiego kroku. Np. redukcja średnicy z 18 mm (pojemność jednostkowa rur: 0,201 dm3/m) do 15 mm (pojemność: 0,133 dm3/m) prowadzi do zmniejszenia objętości płynu w obszarze stagnacji, a co za tym idzie do powstania znacznie wyższych temperatur i zwiększenia ich zasięgu. Z prostego wyliczenia wynika, że jeżeli temperatura na określonym odcinku rur o średnicy 18 mm wzrośnie o 100 K, to po zmniejszeniu średnicy przyrost ten może przekroczyć 150 K.

Wskutek stagnacji naczynie wzbiorcze znaleźć się może w strefie działania wysokich temperatur i żeby oddzielić je od tej strefy, nie należy stosować zaworu z wkładem z tworzywa sztucznego. Do najprostszych sposobów ochrony naczynia należy zastosowanie np. przednaczynia, chłodnicy powietrznej lub wodnej czy dłuższego karbowanego węża przyłączeniowego.

Producenci kolektorów powinni w dokumentacji technicznej swoich produktów określać, w jaki sposób ich urządzenia zachowują się w przypadku wystąpienia zjawiska stagnacji i jak oferowane przez nich zestawy solarne są przed nią zabezpieczone.

Zastosowanie w systemach drain-back

Kolektory słoneczne stosowane są coraz częściej w systemach drain-back, w których medium roboczym jest woda użytkowa. Praca tych systemów polega w uproszczeniu na tym, że w momencie gdy kolektory słoneczne mają temperaturę niższą od temperatury wody użytkowej w zasobniku c.w.u., woda spływa z nich do specjalnego zasobnika. W kolektorach pozostaje powietrze. Gdy kolektory zostaną ogrzane, uruchamia się pompa solarna, tłoczy wodę z zasobnika ciepłej wody użytkowej do kolektorów i wypycha tym samym powietrze do wspomnianego dodatkowego zasobnika, a woda dostaje się do zasobnika c.w.u. Systemy te wymagają, by możliwe było całkowite opróżnienie kolektorów z cieczy. Ponieważ na przykład w kolektorach z harfą dzieloną lub meandrem pionowym nie jest to możliwe, więc urządzeń tych nie można zastosować w systemie drain-back, co może być uznane za ich wadę. Należy również zaznaczyć, że kolektory te należą do grupy urządzeń nieułatwiających opróżniania, są więc mało odporne na stagnację.

Kolektorów takich nie można także zastosować bez dodatkowych zabezpieczeń w letnich instalacjach basenowych z bezpośrednim podgrzewem wody przez instalację solarną. Po okresie letnim trzeba je opróżnić z wody, aby nie doszło do jej zamarznięcia w środku urządzeń, a co za tym idzie do rozsadzenia rurek przepływowych. Opróżnienie jest możliwe w tym wypadku jedynie poprzez wykonanie przedmuchania kolektorów. Innym rozwiązaniem, które chroni instalację solarną przed tym problemem, a także przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w instalacji, gromadzeniem się poduszek powietrznych i zanieczyszczeniem zaworów zwrotnych, jest zastosowanie urządzenia o nazwie drain-master, służącego do efektywnego opróżniania pola kolektorów słonecznych z medium roboczego.

Prace montażowe

Nie wszyscy producenci kolektorów słonecznych dbają o to, by ich urządzenia wyposażone były w uchwyty ułatwiające transport i usytuowanie na miejscu montażu. Standardem powinno być wyraźne oznaczenie „góry” i „dołu” kolektora (jest to wymóg europejski). Również elementy wystające poza obrys kolektora i mogące ulec uszkodzeniu, np. w trakcie montażu lub transportu, powinny być chronione.

W sytuacji, gdy kolektor trzeba w całości przetransportować, montować w miejscach trudno dostępnych lub w warunkach ograniczonej przestrzeni, decydujące znaczenie może mieć jego wielkość i ciężar. W takim przypadku idealny może się okazać kolektor dostarczany w podzespołach. Na tym tle pozytywnie wyróżniają się próżniowe kolektory słoneczne z rurką grzewczą (heat-pipe), gdyż można je zamontować bez konieczności transportu gotowego kolektora na dach budynku.

Umożliwia to nawet małej firmie wykonanie prac instalatorskich bez użycia specjalnych urządzeń, takich jak np. wciągarka. Niebagatelną rolę w przypadku dużych instalacji odgrywać będzie liczba prac montażowych związanych z łączeniem kolektorów w moduły. Kolektory o dużej powierzchni czynnej łączone w szereg mają pod tym względem przewagę. W razie konieczności umieszczenia kolektorów w miejscach wyznaczonych przez architekta lub użytkownika, który sformułował specyficzne wymagania, dużą rolę może odgrywać konstrukcja urządzenia, które trzeba będzie np. zintegrować z połacią dachu, posadowić poziomo lub „wykonać z niego zadaszenie”. Posiadanie w ofercie kolektora w wersji pionowej i poziomej, o różnych gabarytach, to również zaleta dająca możliwość łatwego dopasowania urządzenia do warunków lokalizacyjnych.

Podsumowanie

Wybór i zakup odpowiedniego kolektora słonecznego wiąże się z koniecznością przeprowadzenia pogłębionej analizy techniczno-ekonomicznej. Niejednokrotnie walory techniczne przesłaniane są przez cenę urządzenia, którą zwykle kierują się przy wyborze klienci. Zdarza się, że wymagania użytkownika narzucają wybór kolektora konkretnego typu, inne bowiem nie spełniają tych wymogów. Nie ma racji bytu udowadnianie wyższości kolektora płaskiego nad próżniowym, jeśli instalacja solarna wymaga uzyskania temperatur, których kolektor płaski nie jest w stanie uzyskać. Z kolei nie należy opiewać zalet kolektora próżniowego, którego jakość budzi wątpliwości, a zatem wzrasta prawdopodobieństwo jego przyszłego defektu.

Kupując kolektor słoneczny, nie zaszkodzi również „prześwietlić” handlowca – czy nie udziela on gwarancji na okres znacznie dłuższy, niż istnieje jego firma, i czy ma wystarczająco duże doświadczenie w branży grzewczej lub odpowiednią na ten temat wiedzę. Tak jak w każdym innym przypadku, również przy kupnie kolektora warto zaufać producentom o uznanej marce.

Literatura

  1. Centrum Promowania Innowacji w Energetyce, Biuletyn innowacyjny CEPRIN, Wrocław 2007, www.ceprin.wroc.pl.
  2. Bundesindustrieverband Deutschland Haus-, Energie- und Umwelttechnik e.V., Informationsblatt Nr. 17.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Izabela Łukaszuk Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.

PORT PC Emisja CO2 z energii elektrycznej w Polsce

Emisja CO2 z energii elektrycznej w Polsce Emisja CO2 z energii elektrycznej w Polsce

Redukcja CO­2 jest kluczowym zagadnieniem klimatycznym w Europie i na Świecie. Celem Unii Europejskiej na rok 2030 jest obniżenie emisji CO­2 o ok. 40%. Osiągnięcie takiego poziomu będzie możliwe m.in....

Redukcja CO­2 jest kluczowym zagadnieniem klimatycznym w Europie i na Świecie. Celem Unii Europejskiej na rok 2030 jest obniżenie emisji CO­2 o ok. 40%. Osiągnięcie takiego poziomu będzie możliwe m.in. dzięki podniesieniu efektywności oraz zwiększaniu udziału OZE w produkcji energii elektrycznej i produkcji ciepła.

mgr inż. Piotr Gabryańczyk Konfiguracja systemów fotowoltaicznych

Konfiguracja systemów fotowoltaicznych Konfiguracja systemów fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej. Proces konfiguracji systemu PV...

Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej. Proces konfiguracji systemu PV ułatwi wykorzystanie odpowiednich programów, jednak wcześniej należy się zapoznać z podstawowymi wytycznymi.

PORT PC Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania...

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym.

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

mgr inż. Piotr Gabryańczyk Technologia PV – moduły fotowoltaiczne

Technologia PV – moduły fotowoltaiczne Technologia PV – moduły fotowoltaiczne

Wytwarzanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu fotowoltaiki nie obciąża środowiska tak jak technologie korzystające z paliw kopalnych, a nieskomplikowana instalacja i możliwość kierowania nadwyżek...

Wytwarzanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu fotowoltaiki nie obciąża środowiska tak jak technologie korzystające z paliw kopalnych, a nieskomplikowana instalacja i możliwość kierowania nadwyżek energii elektrycznej do sieci energetycznej decydują o coraz większym zainteresowaniu tą technologią w kontekście zasilania budynków.

Paweł Lachman Pompy ciepła w układach hybrydowych

Pompy ciepła w układach hybrydowych Pompy ciepła w układach hybrydowych

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych...

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych urządzeń grzewczych (najwyższe klasy: A+ i A++). Nie bez znaczenia jest też duży udział energii ze źródeł odnawialnych przekazywany przez pompę ciepła (min. 60% dla sezonowego współczynnika SPF równego 2,5).

mgr inż. Katarzyna Rybka Mikrokogeneracja w praktyce. Opis realizacji

Mikrokogeneracja w praktyce. Opis realizacji Mikrokogeneracja w praktyce. Opis realizacji

Produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu uważana jest za wysokoefektywną zarówno w skali makro, jak i mikro. Drugie z tych rozwiązań jest szczególnie rekomendowane ze względu na bezpieczeństwo...

Produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu uważana jest za wysokoefektywną zarówno w skali makro, jak i mikro. Drugie z tych rozwiązań jest szczególnie rekomendowane ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii do odbiorcy końcowego.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowatorskie rozwiązania w technice grzewczej Wodór paliwem jutra

Nowatorskie rozwiązania w technice grzewczej Wodór paliwem jutra Nowatorskie rozwiązania w technice grzewczej Wodór paliwem jutra

W przyszłości kotły będą być może zasilane wodorem. Naukowcy już okrzyknęli wodór mianem „paliwa przyszłości”, jednak na wdrożenie tanich i bezpiecznych technologii jego produkcji i spalania trzeba jeszcze...

W przyszłości kotły będą być może zasilane wodorem. Naukowcy już okrzyknęli wodór mianem „paliwa przyszłości”, jednak na wdrożenie tanich i bezpiecznych technologii jego produkcji i spalania trzeba jeszcze trochę poczekać.

arch. Mateusz Sikorski Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego. M.in. w związku z wymaganiami...

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego. M.in. w związku z wymaganiami dyrektywy europejskiej 2010/31/EU dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków architekci coraz częściej proponują zastosowanie technologii aktywnych redukujących zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia. Niestety wciąż mało popularne jest zagadnienie strategii pasywnych,...

dr hab. inż. Łukasz Amanowicz, prof. dr hab. inż. Janusz Wojtkowiak Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła

Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła będą coraz częściej stosowane jako elementy instalacji wentylacji mechanicznej pozwalające na wstępne podgrzanie powietrza wentylacyjnego zimą i schłodzenie latem [4, 5, 7, 9]....

Gruntowe wymienniki ciepła będą coraz częściej stosowane jako elementy instalacji wentylacji mechanicznej pozwalające na wstępne podgrzanie powietrza wentylacyjnego zimą i schłodzenie latem [4, 5, 7, 9]. Już obecnie stosowanie GWC jest w niektórych przypadkach konieczne, np. w celu spełnienia wymagań stawianym inwestycjom ubiegającym się o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW przeznaczonych na budowę domów energooszczędnych [6, 10]. W projektowaniu i doborze wielorurowych GWC istotną rolę odgrywa równomierność...

Waldemar Joniec Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Gazowe pompy ciepła w PGNiG Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

Redakcja RI REPOWERmap

REPOWERmap REPOWERmap

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność?...

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność? Dodaj swoje przykłady na mapie, aby były widoczne dla innych i stanowiły inspirację do podjęcia podobnych działań. Każdy przykład jest ważny!

dr inż. Anna Bryszewska-Mazurek, dr inż. Wojciech Mazurek, mgr inż. Grzegorz Napolski, mgr inż. Tymoteusz Świeboda Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej...

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest to zawsze opłacalna inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi układami chłodniczymi. Wiele zależy bowiem od lokalnych warunków i praktycznie w każdym przypadku konieczna jest ekonomiczna analiza projektu. Z kolei pomiary przeprowadzone dla sprężarkowego urządzenia chłodniczego...

Waldemar Joniec Czym będziemy ogrzewać domy?

Czym będziemy ogrzewać domy? Czym będziemy ogrzewać domy?

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

dr inż. Piotr Kubski Energetyczne uwarunkowania określania zasobów energii odnawialnej pobieranej przez pompy ciepła

Energetyczne uwarunkowania określania zasobów energii odnawialnej pobieranej przez pompy ciepła Energetyczne uwarunkowania określania zasobów energii odnawialnej pobieranej przez pompy ciepła

Decyzja Komisji Europejskiej 2013/114/UE z 1 marca 2013 r. ustanawiająca wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych ich technologii...

Decyzja Komisji Europejskiej 2013/114/UE z 1 marca 2013 r. ustanawiająca wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych ich technologii nawiązuje do wymagań zawartych w załączniku VII poprzedniej dyrektywy (2009/28/WE) w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Dyrektywa z 2009 r. spowodowała konieczność wprowadzenia do krajowego systemu prawnego ustawy o promocji OZE i rozporządzeń wykonawczych. Jednak mimo że...

Redakcja RI Pompy ciepła w praktyce

Pompy ciepła w praktyce Pompy ciepła w praktyce

Odnawialne i alternatywne źródła energii grzewczej zyskują na popularności, są jednak jeszcze niekiedy traktowane z pewną rezerwą, głównie z powodu braku wiedzy o możliwościach ich praktycznego zastosowania....

Odnawialne i alternatywne źródła energii grzewczej zyskują na popularności, są jednak jeszcze niekiedy traktowane z pewną rezerwą, głównie z powodu braku wiedzy o możliwościach ich praktycznego zastosowania. Do tej grupy nowych technologii należą m.in. pompy ciepła, zwłaszcza urządzenia czerpiące ciepło z powietrza atmosferycznego.

prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov, mgr inż. Demis Pandelidis Współpraca gruntowego wymiennika ciepła z solarnymi układami klimatyzacyjnymi

Współpraca gruntowego wymiennika ciepła z solarnymi układami klimatyzacyjnymi Współpraca gruntowego wymiennika ciepła z solarnymi układami klimatyzacyjnymi

W artykule przeanalizowano możliwości współpracy gruntowych wymienników ciepła z systemami solarnymi opartymi na pośrednich wymiennikach wyparnych.

W artykule przeanalizowano możliwości współpracy gruntowych wymienników ciepła z systemami solarnymi opartymi na pośrednich wymiennikach wyparnych.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej

Audyty efektywności energetycznej Audyty efektywności energetycznej

W przygotowanym do uruchomienia w 2013 r. systemie białych certyfikatów wspierającym oszczędności energetyczne ważną rolę odgrywać będą audyty efektywności energetycznej. W sierpniu br. ukazało się rozporządzenie...

W przygotowanym do uruchomienia w 2013 r. systemie białych certyfikatów wspierającym oszczędności energetyczne ważną rolę odgrywać będą audyty efektywności energetycznej. W sierpniu br. ukazało się rozporządzenie określające ich zawartość i sposób opracowania.

dr inż. Małgorzata Smuczyńska Rynek pomp ciepła w Polsce

Rynek pomp ciepła w Polsce Rynek pomp ciepła w Polsce

Polska jako kraj członkowski UE zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów unijnych, między innymi dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych....

Polska jako kraj członkowski UE zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów unijnych, między innymi dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Jej głównym celem jest doprowadzenie do wzrostu wykorzystania OZE w całkowitym zużyciu energii do poziomu 15% w 2020 r. Prognozy rozwoju rynku OZE w Polsce i pozostałych krajach Unii wskazują, że znaczącą rolę w wypełnieniu wymagań dyrektywy może odegrać geotermia, zwłaszcza niskotemperaturowa,...

Grzegorz Wiśniewski, Aneta Więcka, Anna Santorska, Maria Nalewajko Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim...

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim rankingu czwarte miejsce (za Niemcami, Włochami i Hiszpanią). Rynek kolektorów słonecznych jest jak dotychczas branżą najbardziej przewidywalną i stabilną w dłuższym okresie. Według wstępnych szacunków w 2012 r. zainstalowane zostanie kolejne ponad 200 tys. m2, a łączna wartość skumulowana...

Paweł Ślęzak Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki...

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki i sterowania oraz urządzeń do łączności (komputerów, tabletów i smartfonów) pozwala na jeszcze łatwiejszą obsługę systemu grzewczego i wentylacyjnego przez użytkownika. Rozwój techniki sprawił, że firmy wykonawcze już dziś mogą realizować nawet bardzo nietypowe instalacje z pompami ciepła.

prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov, mgr inż. Demis Pandelidis Kierunki rozwoju wyparnego chłodzenia powietrza

Kierunki rozwoju wyparnego chłodzenia powietrza Kierunki rozwoju wyparnego chłodzenia powietrza

Analiza pracy urządzeń opartych na „klasycznych” schematach przepływu umożliwia optymalizację wielostopniowego chłodzenia powietrza. Można dzięki temu wykorzystać zalety poszczególnych systemów i wyeliminować...

Analiza pracy urządzeń opartych na „klasycznych” schematach przepływu umożliwia optymalizację wielostopniowego chłodzenia powietrza. Można dzięki temu wykorzystać zalety poszczególnych systemów i wyeliminować ich niekorzystne cechy poprzez stworzenie układów kombinowanych z przepływem mieszanym. Jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń jest obecnie wymiennik oparty na obiegu Maisotsenki (M-cycle).

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.