Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ogrzewanie wielkokubaturowe

Panele radiacyjne Girad przeznaczone do zastosowania w obiektach wielkokubaturowych
Panele radiacyjne Girad przeznaczone do zastosowania w obiektach wielkokubaturowych
Boren Energia Nova

Bieżąca sytuacja energetyczna skłania firmy z sektora przemysłowego do poszukiwania bardziej energooszczędnych metod ogrzewania hal przemysłowych i magazynowych. Stworzenie odpowiednich warunków komfortu, zarówno dla ludzi, jak i procesów przemysłowych, to nadrzędne zadanie systemów grzewczych. Zainstalowane urządzenia muszą się przy tym charakteryzować najlepszym współczynnikiem kosztów, a w przypadku rewitalizacji – krótkim okresem zwrotu.

Bieżąca sytuacja energetyczna skłania firmy z sektora przemysłowego do poszukiwania bardziej energooszczędnych metod ogrzewania hal przemysłowych i magazynowych. Stworzenie odpowiednich warunków komfortu, zarówno dla ludzi, jak i procesów przemysłowych, to nadrzędne zadanie systemów grzewczych. Zainstalowane urządzenia muszą się przy tym charakteryzować najlepszym współczynnikiem kosztów, a w przypadku rewitalizacji – krótkim okresem zwrotu. Do ogrzewania dużych hal przemysłowych i sportowych stosuje się systemy grzewcze, których schematyczny podział przedstawiono na rys. 1.

Konwekcja czy promieniowanie

W systemach ogrzewania hal wykorzystywane są głównie dwa zjawiska fizyczne, a mianowicie konwekcja oraz promieniowanie. W systemach konwekcyjnych ciepło przekazywane jest bezpośrednio za pomocą powietrza lub wody. Do ogrzewania radiacyjnego wykorzystuje się ciepłe powierzchnie (promienniki ciemne, jasne oraz wodne). Zaliczane do systemów konwekcyjnych ogrzewanie podłogowe znajduje ograniczone zastosowanie w branży przemysłowej ze względu na małą powierzchnię posadzek, które nie byłyby zastawione.

Fot. 1. Ogrzewanie nagrzewnicą (a) lub promiennikami wodnymi (b)


Zadaniem obu rozwiązań jest uzyskanie założonych wartości definiujących komfort wewnętrzny w pomieszczeniu, takich jak: temperatura i jej gradient, prędkość powietrza oraz promieniowanie i jego gradient. Upraszczając, stwierdzić można, że w systemie konwekcyjnym ogrzewane jest najpierw powietrze, a następnie poprzez konwekcyjny przepływ ciepło oddawane jest elementom stałym i ludziom. Z kolei w przypadku promieniowania ogrzewani są najpierw ludzie i materiały (jeśli nie znajdują się w cieniu promienników), a dopiero później następuje konwekcyjny ruch powietrza.

Ponieważ system grzewczy w dużej części (jeśli nie w większości) tworzony jest z myślą o użytkownikach pomieszczeń, warto nadmienić, że człowiek blisko połowę swojego ciepła oddaje przez promieniowanie, a drugą połowę – w ramach konwekcji. Zatem dla prawidłowego bilansu zasadnym jest, by w takich samych proporcjach te straty energii „odzyskał”.

Gradienty temperaturowe

W praktyce w obu systemach występują konwekcyjne ruchy powietrza. W obydwu przypadkach są to ruchy niejednorodne, co prowadzi do powstawania pionowych i poziomych gradientów temperaturowych. Chłodniejsze, a zatem cięższe powietrze gromadzi się w dolnych partiach, a cieplejsze – w górnych. Zjawisko powstawania pionowych gradientów może być wykorzystywane do optymalnej eksploatacji systemu grzewczego. Możliwe jest wpięcie tych gradientów w system sterowania i w zależności od sytuacji aktywne sterowanie strumieniem nawiewnym.

Redukcja temperatury powietrza

W celu poprawnego termicznego opisu warunków panujących w pomieszczeniu wprowadzono pojęcie temperatury odczuwalnej tod odnoszące się do temperatury odczuwanej przez użytkownika. Opisana jest ona równaniem:gdzie:
tod – temperatura odczuwalna [°C],
tp – temperatura powietrza [°C],
tr – temperatura promieniowania [°C].
W wytycznych BHP wymagana jest np. temperatura odczuwalna w wysokości 17°C.

   15.04.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl