RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Wodomierze: śrubowe i skrzydełkoweBMETERS

Wodomierze: śrubowe i skrzydełkowe
BMETERS

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w normie PN-EN 806-3:2006.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Przed unieważnieniem normy PN-92/B-01706 [1] do zbioru polskich norm wprowadzono normy europejskie dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [2–4]. W części trzeciej [4] podano uproszczone metody wymiarowania przewodów. Norma ta przewiduje możliwość doboru średnic przewodów dla jednotypowych punktów sanitarnych, jednak w publikacji [5] wykazano, że można z niej wyznaczać średnice przewodów dla wszystkich punktów czerpalnych występujących w lokalach budynków mieszkalnych, jeżeli do metody uproszczonej przyjmie się „uśredniony” punkt poboru wody dla węzła mieszkaniowego. Dla pięciu punktów poboru (wanna, umywalka, zlewozmywak, miska ustępowa i pralka automatyczna) wody ogólnej wynosi on 0,2 dm3/s (równoważnik LU = 2). Założenie to umożliwia wyznaczenie obliczeniowych przepływów wody ogólnej dla określonej liczby równoważników Σ LU z podanego w normie [4] wykresu.

Poniżej porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z normy radzieckiej SNiP-II-30-76 [6–7] (stosowanej przed wejściem w życie normy PN-92/B-01706), normy PN-92/ B-01706 oraz przepływów ustalonych w publikacji [5] według metody uproszczonej podanej w normie PN-EN 806-3:2006. Przepływy wody wg PN-92/B-01706 Wprowadzona w 1992 r. norma PN-92/B-01706 została opracowana na podstawie normy DIN-1988 [8]. Do wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach budynków mieszkalnych wyposażonych w wymienione powyżej przybory sanitarne służył wzór:

q = 0,682 (∑ qn)0,45 – 0,14

Wprowadzone w 1994 r. Prawem budowlanym [9] „Warunki techniczne” [10] nakazały stosowanie w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy mieszkaniowych. Spowodowało to znaczny spadek zużycia wody w tych budynkach (co omówiono w publikacji [11]). W latach 90. zaczęto w Polsce stosować armaturę i materiały instalacyjne przewyższające szczelnością i trwałością dotychczas stosowane (stal, żeliwo).

Na skutek znacznego spadku zużycia wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych dobierane na podstawie obliczeniowych przepływów wody (określanych wzorem (1)) wodomierze domowe okazały się „za duże” wobec stwierdzanych rzeczywistych przepływów. Przedsiębiorstwa wodociągowe instalowały więc często w budynkach mieszkalnych wodomierze mniejsze o 25–30%, niż wskazywałoby obliczeniowe natężenie przepływu wody.

Przepływy wody wg SNiP-II-30-76

W podanych w normie radzieckiej SNiP-II-30-76 [6] zasadach obliczeń wody w budynkach mieszkalnych wykorzystano metodę obliczeniową Szopenskiego [7] i były one w Polsce stosowane w latach 1976–1992. Metoda ta oparta jest na maksymalnym godzinowym poborze wody przez zużywający najwięcej wody punkt czerpalny oraz na współczynnikach prawdopodobieństwa działania tej grupy punktów czerpalnych. Podany przez Szopenskiego wzór na obliczeniowy przepływ wody ma postać:

q = 5 × qn × α

gdzie współczynnik α jest zależny od liczby jednotypowych punktów czerpalnych (N) oraz współczynnika prawdopodobieństwa ich działania (P). Dla budynków mieszkalnych obsługujących jednakową grupę odbiorców (mieszkańców) współczynnik P określamy z zależności:

P = Qh × U (3600 × qn × N)-1

Jeżeli metodę tę chcielibyśmy zastosować dla instalacji wodociągowej wody ogólnej, zimnej i ciepłej, w podanych przez Szopenskiego i normę SNiP-II-30-76 tabelach należy dokonać korekty, której w literaturze polskiej się nie podaje, gdyż w tabelach tych zastosowane są inne przeliczniki udziału wody zimnej i ciepłej w odniesieniu do zużycia wody ogólnej niż stosowane w Polsce:

  • w tabelach wartości maksymalnego godzinowego zużycia wody przez przybory sanitarne (tab. 6 w [6]) udział wody zimnej w wodzie ogólnej ustalono na 0,36. Wynika to z przelicznika temperaturowego [1 – (40 – 5)×(60 – 5) –1]. W warunkach polskich przeważnie stosowany jest mnożnik [1 – (35 – 10)×(60 – 10) –1] = 0,5. W warunkach krajowych przyjąć więc można, że procentowy udział wody zimnej i ciepłej w wodzie ogólnej wynosi 50:50;

  • w łazienkach budowanych w Polsce w latach 1970-1990 (w budynkach prefabrykowanych) stosowano wanny o długości 1400 (1440) mm, dla których godzinowe zapotrzebowanie na wodę ma wartość pośrednią między zapotrzebowaniem dla wanien krótkich i długich podanym przez Szopenskiego. Autor proponuje przyjęcie wartości Qh = 15 dm3×h×M.

Podstawową zaletą metody obliczeniowej Szopenskiego jest możliwość określenia obliczeniowych przepływów wody ogólnej, zimnej i ciepłej, a więc i doboru średnic przewodów wszystkich rodzajów instalacji wodociągowych występujących w budynkach mieszkalnych.

Obliczanie przepływów wody metodą uproszczoną

W publikacji [5] omówiono możliwość wykorzystania metody uproszczonego doboru średnic przewodów w instalacjach wodociągowych podanej w normie PN-EN 806-3. W niniejszej analizie również wykorzystano przyjęte tam założenia, rozszerzając je na trzy rodzaje wody: wodę ogólną, zimną i ciepłą. Do analizy porównawczej wykorzystano również obliczeniowe przepływy wody określane w instalacjach ciepłej wody dla zainstalowanej liczby wanien (Recknagel, Sprenger [12]) oraz przepływy ustalone na podstawie współczynników nierównomierności chwilowego zużycia wody podane przez Tuza [13].

Porównanie stosowanych metod obliczeniowych

Każda ze stosowanych dotychczas metod obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wewnętrznych była wyznaczana na podstawie rzeczywistego zużycia wody i zastosowanego wyposażenia sanitarnego budynku. Pierwsze metody dotyczyły więc tylko instalacji wody zimnej z zaworami czerpalnymi, często wyposażonej w indywidualne podgrzewacze wody (piece łazienkowe, podgrzewacze gazowe lub elektryczne).W okresie powojennym, gdy w budynkach mieszkalnych pojawiły się scentralizowane instalacje ciepłej wody i baterie czerpalne, zaczęto stosować nowe metody określania obliczeniowych przepływów. Porównywać więc możemy tylko te metody, które dotyczą instalacji wodociągowych z centralnie przygotowywaną instalacją ciepłej wody. W dotychczas wykorzystywanych podręcznikach przepływy obliczeniowe wody określano oddzielnie dla wody zimnej (w instalacjach wody zimnej) i wody ciepłej (w instalacjach wody ciepłej). Informacje podawane w tych publikacjach przeważnie nie były ze sobą skorelowane. W obecnie projektowanych budynkach mieszkalnych występują trzy rodzaje instalacji: wody wodociągowej ogólnej doprowadzanej do budynku z zewnętrznej sieci wodociągowej, wody wodociągowej zimnej rozprowadzanej w budynku do punktów jej poboru oraz wody ciepłej. Dla porównania obliczeniowych przepływów wody rozpatrzyć należy te trzy jej rodzaje, a podstawą będą normatywne natężenia wypływu wody z punktów czerpalnych węzłów mieszkaniowych określone w tab. 1 i 2.

Natężenie wypływu wody

Tabela 1. Normatywne natężenie wypływu wody z punktów czerpalnych węzłów mieszkaniowych
Źródło: Archiwum autora

Natężenie wypływu wody

Tabela 2. Normatywne natężenie wypływu wody z punktów czerpalnych węzłów mieszkaniowych wg PN-EN-806-3 [4] (qn [dm3/s])
Źródło: PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Korzystając z wyżej określonych wskaźników obliczeniowych, w kolejnych tabelach podano  obliczeniowe natężenia przepływu wody w budynkach mieszkalnych dla zakresu przeważnie występującej liczby mieszkań 4–60. W tab. 3 podano natężenia przepływów wody obliczone wg PN-92/B-01706, w tab. 4 – wg metody Szopenskiego, a w tab. 5 – wg PN-EN 806-3 [4].

obliczeniowe przeplywy wody

Tabela 3. Obliczeniowe natężenie przepływu wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych wg PN-92/B-1706 [1] (q [dm3/s])
Źródło: PN-92/B-01706/A1:1999 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu (unieważniona w maju 2009 r.).

Obliczeniowe przeplywy wody

Tabela 4. Obliczeniowe natężenie przepływu wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych wg Szopenskiego
Źródło: Archiwum autora

Obliczeniowe przeplywy wody

Tabela 5. Obliczeniowe natężenie przepływu wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych wg PN-EN 806-3 [4]1) (q [dm3/s])
Źródło: PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Określone w tabelach obliczeniowe natężenia przepływu wody ogólnej i ciepłej pokazano na rys. 1 i 2. Zobrazowano też na nich inne wartości porównawcze:

  • wykorzystując wartości współczynników chwilowego rozbioru wody ogólnej w budynkach mieszkalnych podane przez Tuza [13] (dla liczby lokali), na rysunki naniesiono wartości obliczeniowych natężeń przepływu wody odniesione dla wskaźników zużycia wody ogólnej 130 dm3/Md., wody zimnej 80 dm3/Md. i wody ciepłej 50 dm3/Md. (krzywe 4);

  • przyjmując, że dla wanien 1400 mm maksymalne godzinowe zużycie wody wynosi Qh = 15 dm3/hM, dla podanych przez Tuza wartości współczynników Nch określono orientacyjne wartości obliczeniowych przepływów wody (krzywe 5 na rys. 1 i 2);

  • do obliczeń urządzeń ciepłej wody Recknagel i Sprenger [13] zalecają stosowanie natężeń przepływu wody dla znanej liczby wanien i współczynnika ich działania. Przyjmując zużycie wody na kąpiel na poziomie 150 dm3 i czas jej napełniania 15 minut, otrzymamy qn = 0,167 dm3/s. Przyjęto również następujące udziały wody: ogólnej – 100%, zimnej i ciepłej po 50%.

Obliczeniowe przeplywy wody

Rys. 1. Obliczeniowe natężenie przepływu wody w instalacji wody ogólnej budynków mieszkalnych: 1 – wg PN-92/B-01706 [1], 2 – wg SNiP-II-30-76 [6], 3 – wg PN -EN 806-3 [4] (dla propozycji obliczeń wg [5]), 4 – wg współczynników Nch podanych przez Tuza [12], 5 – wg współczynników Nch jak wyżej i maksymalnych godzinowych poborów wody podanych przez Szopenskiego [7], 6 – wg Recknagla i Sprengera [13]

Obliczeniowe przeplywy wody

Rys. 2. Obliczeniowe natężenie przepływu wody zimnej i ciepłej w instalacjach budynków mieszkalnych (oznaczenia jak na rys. 1)
Źródło: Archiwum autora

Dla powyższych założeń określono obliczeniowe natężenie przepływu wody oznaczone krzywymi 6. Z analizy porównawczej dla wody ogólnej i ciepłej wynika, że natężenia przepływu określone normą PN-92/B-01706 są znacznie wyższe od wartości wyznaczonych innymi metodami. Natomiast zależności określone na podstawie współczynników nierównomierności chwilowych rozbiorów wody Nch (krzywa 4 i 5) podają najmniejsze wartości obliczeniowe natężeń przepływów. Nie do przyjęcia jest również określanie obliczeniowych natężeń przepływów na podstawie liczby wanien zainstalowanych w budynku mieszkalnym, gdyż podany przez Recknagla i Sprengera (1959 r.) współczynnik jednoczesności działania wanien określa przebieg krzywej 6 odbiegający od zależności pozostałych. Zbliżone do siebie przebiegi mają natomiast krzywe 2 i 3 określające wartości natężeń określone metodą Szopenskiego [6–7] oraz według obowiązującej normy PN-EN 806-3 [4]. Określanie obliczeniowych natężeń przepływu wody z normy PN-EN 806-3 jest możliwe, jeżeli  przyjmie się założenia (podane w publikacji [5] dla wody ogólnej), że w węźle mieszkaniowym o pięciu punktach czerpalnych uśredniony punkt czerpalny ma qn = 0,2 dm3/s i LU = 2. Dla pozostałych rodzajów wody, zimnej i ciepłej, propozycje uśrednionych punktów podano w tab. 2.

Przyjęcie uśrednionych punktów poboru wody oraz odpowiadających im jednostek obciążenia LU umożliwia wyznaczanie z wykresu podanego w normie [4] obliczeniowych natężeń przepływu wody dla wody ogólnej, zimnej i ciepłej. Są one nieznacznie wyższe od określonych metodą Szopenskiego, pamiętać jednak należy, że gdy opublikował on swoją metodę obliczeniową (ok. 1970 r.), wykorzystanie automatów pralniczych w mieszkaniach było niewielkie. Z powyższej analizy wynika, że przy zastosowaniu w węzłach mieszkaniowych uśrednionego punktu czerpalnego, zgodnie z propozycją zawartą w publikacji [5], podana w normie PN-EN 806-3 uproszczona metoda wymiarowania przewodów wodociągowych w budynkach mieszkalnych może być stosowana do szczegółowego wyznaczania średnicy tych przewodów. Można z niej korzystać do wymiarowania wszystkich rodzajów instalacji występujących w budynkach mieszkalnych: wody ogólnej, zimnej i ciepłej.

Aby ułatwić dobór wstępny średnic przewodów w instalacjach wodociągowych, opracowano tabele pomocnicze. W tab. 6 podano obliczeniowe natężenia przepływu wody (ogólnej, zimnej i ciepłej) dla budynku mieszkalnego (z podanym w założeniach wyposażeniem mieszkań) o liczbie mieszkań M = 1–60. W tab. 7 dla znanego  obliczeniowego natężenia przepływu wody można dobrać średnice przewodów wykonanych z różnych materiałów stosowanych w instalacjach wodociągowych. Do obliczeń hydraulicznych instalacji wodociągowych autor poleca zasady projektowania podane w publikacjach [14–18]. WnioskiW wewnętrznych instalacjach wodociągowych budynków mieszkalnych wyposażonych w centralnie przygotowywaną instalację ciepłej wody występują trzy rodzaje instalacji: wody ogólnej, zimnej i ciepłej. Dla typowego wyposażenia mieszkań (wanna, umywalka, ustęp, zlewozmywak lub zmywarka do naczyń i pralka automatyczna) dokonano analizy podziału wypływów normatywnych z punktów czerpalnych dla poszczególnych rodzajów wody wodociągowej oraz porównania obliczeniowych natężeń przepływu wody wyznaczanych różnymi wzorami i metodami.

Proponowane wartości przepływów wody

Tabela 6. Proponowane wartości obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych określonych normą PN-EN 806-3 [4] dla przyjętych uśrednionych punktów czerpalnych
Źródło: PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Zalecane średnice przewodów instalacji

Tabela 7. Zalecane przez normę PN-EN 806-3:2006 [4] średnice przewodów instalacji wodociągowej w zależności od wartości Σ LU
Źródło: PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

obliczeniowe przeplywy wody rys 3 1

Symbole użyte w artykule

Ustalono, że do określania obliczeniowych natężeń przepływu wody w instalacjach wodociągowych budynków mieszkalnych może być stosowana metoda obliczeniowa podana w normie PN-EN 806-03 [4] dla przyjętego uśrednionego punktu poboru wody określonego w publikacji [5]. Dla trzech rodzajów wody uśrednione punkty określono w tab. 2. Opracowane tab. 6 i 7 umożliwiają wstępny dobór średnic przewodów instalacji wodociągowych w budynkach mieszkalnych. Dobór ten zależy również od ciśnienia dyspozycyjnego w sieci wodociągowej, wymaga więc szczegółowych obliczeń hydraulicznych (do obliczeń zaleca się publikacje [14–18]).

Literatura

  1. PN-92/B-01706/A1:1999 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu (unieważniona w maju 2009 r.).

  2. PN-EN 806-1:2004 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 1: Postanowienia ogólne.

  3. PN-EN 806-2:2005 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 2: Projektowanie (oryg.).

  4. PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 3: Wymiarowanie przewodów. Metody uproszczone (oryg.).

  5. Nowakowski E., Jeżowiecki J., Wymiarowanie przewodów instalacji wodociągowych według metody uproszczonej, mat. konf. „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Politechnika Śląska, Gliwice 2010.

  6. SNiP-II-30-76 Stroitielnyje normy i prawiła. Normy projektirowanija. Wnutriennyj wodoprowad i kanalizacija, Strojizdat, Moskwa 1972.

  7. Sosnowski S., Projektowanie wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych w świetle ustaleń nowego normatywu radzieckiego SNiP-II-30-76, „GWiTS“ nr 1/1979.

  8. DIN-1988 Teil 3. Technische Regeln Trinkenwasser- Instalation (TRWI). Ermittung der Rohrdurchmesser, Technische Regel des DVGW (Dec. 1988).

  9. Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (DzU nr 89, poz. 414, ze zm.).

  10. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 10, poz. 46, ze zm.).

  11. Nowakowski E., Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2010.

  12. Tuz P.K., Wskaźniki nierównomierności dobowej i chwilowej w budownictwie wielorodzinnym, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2007.

  13. Recknagel, Sprenger, Ogrzewanie i klimatyzacja. Poradnik, Arkady, Warszawa 1976.

  14. Tabernacki J., Sosnowski S., Heidrich Z., Projektowanie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, Arkady, Warszawa 1985.

  15. Sosnowski S., Tabernacki J., Chudzicki J., Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, Instalator Polski, Warszawa 2000.

  16. Brydak-Jeżowiecka D., Nowakowski E., Malinowski P., Straty ciśnienia w rurach z tworzyw sztucznych w instalacjach wodociągowych, „GWiTS” nr 7/1994.

  17. Jeżowiecki J., Nowakowski E., Instalacje wodociągowe ze stali nierdzewnej, mat. konf. „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Politechnika Śląska, Gliwice 2010.

  18. Nowakowski E., Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2010.

  19. Nowakowski E., Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych, „Rynek Instalacyjny” nr 12/2010.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • 88lbn 88lbn, 20.01.2013r., 21:34:14 Witam, Artykuł ciekawy, jednak mam wątpliwości co do intencji autora. Analizując artykuł można dojść do wniosku, że autor stara się podpowiedzieć dobór metody obliczania przepływu w budynkach wielorodzinnych. W mojej opinii projektant instalacji wodociągowej nie ma możliwości wyboru, ponieważ norma PN-92/B-01706 jest obowiązkową w stosowaniu (nie w całości a w punktach). Zastanawia mnie czym kierował się autor sporządzając wykaz literatury i w pozycji 1 dodają komentarz o unieważnieniu normy. Może ktoś potrafi mi to wytłumaczyć.

Powiązane

dr inż. Julian Skiba Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych

Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w budynkach wielorodzinnych

Istnieją trzy zasadnicze przyczyny powstawania zanieczyszczeń wtórnych wody. Pierwszą z nich jest wymywanie substancji wchodzących w skład przewodów wodociągowych, drugą – zaistnienie w przewodach warunków...

Istnieją trzy zasadnicze przyczyny powstawania zanieczyszczeń wtórnych wody. Pierwszą z nich jest wymywanie substancji wchodzących w skład przewodów wodociągowych, drugą – zaistnienie w przewodach warunków do namnażania się bakterii chorobotwórczych lub rozwoju innych drobnoustrojów, szczególnie na odcinkach rzadko używanych, gdzie dochodzi do zastoju wody, a trzecią – występowanie przepływów zwrotnych.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI...

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI nr 5/2011) przedstawiono ogólne założenia przyjęte do badań i kryteria oceny, a także wyniki pomiarów pracy wodomierzy o średnicy DN 25. W części drugiej artykułu przeanalizowano działanie wodomierzy w średnicach DN 32 i 40, podano też wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.

Redakcja RI Stelaże instalacyjne

Stelaże instalacyjne Stelaże instalacyjne

Stelaże instalacyjne pozwalają tak umieścić przybory sanitarne w łazience, by można było w nich łatwo utrzymać czystość i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania. Projektanci mają dzięki stelażom szerokie...

Stelaże instalacyjne pozwalają tak umieścić przybory sanitarne w łazience, by można było w nich łatwo utrzymać czystość i jednocześnie zapewnić komfort użytkowania. Projektanci mają dzięki stelażom szerokie możliwości aranżowania wnętrz, a instalatorzy – ułatwiony montaż.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 1)

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia...

Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia nie zmieniały swoich właściwości w trakcie użytkowania. W artykule przedstawiono wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C o średnicy DN 25–40 po 5 latach eksploatacji pod kątem ich stabilności metrologicznej.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń...

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń doboru optymalnych parametrów pompy wirtualnej, dla której zużycie energii elektrycznej przez układ napędowy jest najniższe, a następnie wyboru konkretnego zespołu pompowego o najmniejszym „koszcie życia” LCC. Zagadnienie zilustrowano przykładem obliczeniowym doboru zespołów pompowych do instalacji...

Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo Złączki zaciskowe i obejmy naprawcze marki Gebo

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje...

Gebo to od wielu lat doskonale znana marka na terenie Polski i Europy. Jako lider w dziedzinie łączników hydraulicznych i asortymentu naprawczego, doskonale rozpoznaje potrzeby swoich klientów i dostosowuje do nich swój produkt z szerokiej oferty portfolio.

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

dr inż. Edmund Nowakowski Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych Zużycie wody wodociągowej w budynkach mieszkalnych

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia....

Wprowadzony w 1994 r. obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy do pomiaru ilości dostarczanej do mieszkań wody zimnej i ciepłej wpłynął na obniżenie wskaźników jej zużycia. Recknagel już ok. 1970 r. zauważył, że zastosowanie w instalacji ciepłej wody ciepłomierza obniża zużycie wody o blisko połowę.

Waldemar Joniec Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe Zestawy hydroforowe

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych,...

Zestawy hydroforowe przeznaczone są do tłoczenia, podwyższania i utrzymywania ciśnienia wody m.in. w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, stacjach uzdatniania wody, pompowniach osiedlowych, centralnych i sieciowych, w systemach przeciwpożarowych, do zraszania ogrodów i podlewania szklarni, do tłoczenia wody w rzemiośle i rolnictwie, w myjniach i pralniach oraz w przemysłowych instalacjach wodnych.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

dr Johann Wilhelm Erning Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji....

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji. Wady uwidaczniają się często jako zakłócenia w przesyle lub jako pogorszenie się jakości wody pitnej. W określonych okolicznościach można przywrócić prawidłowy tryb pracy, bez konieczności przeprowadzenia wymiany instalacji, stosując odpowiednie metody. Jednakże w celu osiągnięcia całkowitej...

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.