Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

Budowa kanału ciepłowniczego metodą bezwykopową
Budowa kanału ciepłowniczego metodą bezwykopową

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie różniący te technologie, jakim jest emisja CO2 do atmosfery.

W ostatnich latach coraz większą wagę przywiązuje się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Do znaczącej redukcji CO2 może doprowadzić stosowanie – zamiast tradycyjnych technologii wykopowych – technologii bezwykopowych, zarówno przy budowie, jak i odnowie (naprawach, renowacjach, rekonstrukcjach i wymianach) przewodów infrastruktury podziemnej. Z dotychczasowych analiz wynika, że technologie bezwykopowe, co rzadko zdarza się w technice, są w większości przypadków bardziej efektywne kosztowo od technologii wykopowych, będąc jednocześnie szczególnie korzystnymi dla środowiska. Jest to kolejny argument za ich powszechniejszym stosowaniem.

Technologie wykopowe

Budowa nowych przewodów infrastruktury podziemnej metodą tradycyjną w wykopie stwarza wiele uciążliwości, opisanych m.in. w publikacjach [4, 7], a zilustrowanych na rys. 1, 2, 3, 4, 5, 6. Jednak czynnikiem niebranym dotychczas pod uwagę w analizie zalet technologii bezwykopowych jest problem emisji CO2, występującej w trakcie stosowania technologii wykopowych. Technologie bezwykopowe  przyczyniają się bowiem do bardzo znaczącego zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

Technologie bezwykopowe

Technologie bezwykopowej budowy (m.in. mikrotunelowanie, przeciski hydrauliczne, przewierty sterowane, przeciski pneumatyczne itd.) i odnowy (naprawy, uszczelnienia, renowacje, rekonstrukcje i wymiany) stosowane są coraz powszechniej dzięki ich licznym zaletom technicznym oraz wysokiej efektywności  ekonomicznej. W wyniku stosowania technologii bezwykopowych unika się szeregu niekorzystnych czynników specyficznych dla technologii wykopowych. Technologie bezwykopowej budowy umożliwiają budowę przewodów infrastruktury podziemnej na długich odcinkach, np. przy metodzie przewiertu sterowanego na odcinkach o długości nawet ponad 3 km. Z kolei liczne technologie bezwykopowej odnowy przewodów infrastruktury podziemnej umożliwiają każdorazowo dobór odpowiednich technologii ich odnowy, co przyczynia się do dalszej wieloletniej i bezpiecznej eksploatacji.

Najnowsze technologie bezwykopowej budowy i odnowy przewodów infrastruktury podziemnej zostały szczegółowo opisane w publikacji [7]. W niniejszej analizie dotyczącej redukcji emisji CO2 uwzględniono następujące technologie:

  • bezwykopowej budowy metodą przewiertu sterowanego (HDD),
  • bezwykopowej renowacji lub rekonstrukcji, wykonywanej jako tzw. długi Relining,
  • bezwykopowej renowacji lub rekonstrukcji utwardzanymi in situ powłokami żywicznymi,
  • bezwykopowej wymiany Pipebursting.


Opis analizowanych technologii

Technologia przewiertu sterowanego (rys. 7) polega na wykonaniu otworu pilotowego, a następnie, o ile istnieje taka potrzeba, jego rozwierceniu za pomocą rozwiertaka do wymaganej średnicy umożliwiającej od drugiej strony wywierconego otworu wciągnięcie do niego nowej rury (fot. 1). Sterowanie ma miejsce tylko w pierwszej fazie, tj. wykonywania otworu pilotowego. W zależności od średnicy wbudowywanego rurociągu stosowane są wiertnice małe (do o 200 mm), średnie (do o 500 mm) i duże (do o 1200 mm).

Technologię długiego Reliningu można wykonywać w wersji renowacyjnej (cienkiej powłoki) lub rekonstrukcyjnej (grubszej powłoki zastępującej pod względem  nośności istniejący przewód). Jest ona stosowana dla dowolnego zakresu średnic, najczęściej z użyciem rur polietylenowych lub innych, np. stalowych czy z żeliwa sferoidalnego. Pokazane na fot. 2 rury po ich zgrzaniu ze sobą na powierzchni terenu  są wciągane do wnętrza istniejącego kanału, a wolna przestrzeń międzyrurowa wypełniana jest najczęściej zaprawą cementową.

Technologia bezwykopowej wymiany przewodów Pipebursting polega na wprowadzeniu do istniejącego przewodu specjalnie skonstruowanej głowicy (na rys. 8 głowicy hydraulicznej), która przemieszczając się wzdłuż przewodu (rys. 8 – ciągnięta łańcuchem w kierunku wciągarki hydraulicznej), niszczy stary przewód, np. krusząc go. Zniszczone fragmenty przewodu są rozpychane na zewnątrz w kierunku gruntu, a bezpośrednio za głowicą wprowadzane są w miejsce zniszczonego przewodu nowe rury o tej samej lub większej średnicy.

Technologie Pipebursting stosowane są najczęściej dla średnic niszczonych przewodów 50–1000 mm. Umożliwiają często także powiększenie istniejącego przekroju, np. z 250 do 500 mm w przypadku opisywanej wersji Expandit. Technologia utwardzanych powłok żywicznych, nazywana w skrócie CIPP (od cured-in-place-pipe), jest obecnie najczęściej stosowaną technologią bezwykopowej renowacji i rekonstrukcji przewodów infrastruktury podziemnej. Polega na wprowadzeniu do odnawianego przewodu zaimpregnowanej żywicą powłoki z materiału tekstylnego (fot. 3 i 4), którą wypełnia się np. wodą lub sprężonym powietrzem, aby ściśle przylegała do ścianki odnawianego przewodu, a następnie utwardza się poprzez recyrkulację gorącej wody, pary wodnej lub naświetlanie promieniami ultrafioletowymi.

   15.04.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl