Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie obiektów nietypowych – kluby jeździeckie

Ogrzewanie ujeżdżalni oparte na promiennikach
Ogrzewanie ujeżdżalni oparte na promiennikach
Kampmann

Projektanci, instalatorzy a także inwestorzy niejednokrotnie staja przed trudnym zadaniem ogrzania obiektów nietypowych, których specyfika użytkowania sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie zadań oraz wymagań danego budynku, by prawidłowo opracować koncepcję techniczną. Do takich niestandardowych obiektów należą np. budynki stadniny koni.

Analiza obiektu

Na klub jeździecki składają się, najogólniej rzecz ujmując, stajnia, ujeżdżalnia oraz wybieg (okólnik). Stajnia, czyli budynek, w którym trzyma się konie, składa się przeważnie z kilku pomieszczeń o różnych funkcjach. W stajni głównej zlokalizowane są boksy, w których trzymane są konie, a kolejnym pomieszczeniem jest siodlarnia, gdzie przechowuje się sprzęt jeździecki. Oba te pomieszczenia mają wysokie wymagania pod względem wentylacyjnym, przy czym w siodlarni dodatkowo wymagane jest ogrzewanie, konieczne do suszenia zawilgoconego sprzętu. W stajniach znajduje się też często paszarnia, gdzie przechowuje się i przygotowuje jedzenie dla koni, oraz pomieszczenia pomocnicze, w których trzyma się np. narzędzia do sprzątania lub przybory do podkuwania koni. W pobliżu znajduje się też zwykle budynek krytej ujeżdżalni.

Analiza zadań

Odmienne funkcje poszczególnych pomieszczeń stadniny narzucają różne wymagania dla systemu grzewczego i wentylacyjnego. Stajnia jest pomieszczeniem o małych lub wręcz żadnych wymaganiach grzewczych, a wentylacja rozwiązana może być w sposób naturalny systemem aeracyjnym. Zyski cieplne pochodzące od zwierząt, a także procesów gnilnych ściółki (egzotermicznych) są wystarczające dla utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu inwentarskim. Stajnia zastępuje koniom środowisko naturalne, należy ją więc tak zaaranżować, aby mikroklimat, jaki w niej się wytworzy, jak najmniej różnił się od warunków naturalnych.

Optymalna temperatura panująca w stajni w okresie zimowym powinna wynosić 8°C (minimalnie 5°C), a w przypadku klaczy ciężarnych 10°C. Latem temperatura nie powinna przekraczać 20°C, przy wilgotności względnej Φ = 55–79%. Jak wspomniano, wyższe wymagania pod względem temperatury oraz wilgotności dotyczą pomieszczeń siodlarni. Muszą być one dobrze wentylowane oraz ogrzewane, tak aby skórzane, zawilgocone przedmioty (np. siodła) nie niszczyły się. Z kolei paszarnia to pomieszczenie o wysokich wymaganiach wentylacyjnych, a ujeżdżalnia, będąca miejscem reprezentacyjnym, musi być zarówno odpowiednio wentylowana, jak i ogrzewana.

System grzewczy i wentylacyjny

Ogrzewanie siodlarni i paszarni, ze względu na zadania, jakie musi spełniać, powinno być oparte na systemie konwekcyjnym. Najprostszymi urządzeniami spełniającymi to kryterium, które można zastosować, są nagrzewnice wodne. Pomieszczenia są silnie zapylone oraz kwaśne, dlatego wymiennik nagrzewnicy powinien być ze stali ocynkowanej, w przeciwieństwie do standardowo stosowanego miedziano-aluminiowego.

Ocynkowana stal może być ciśnieniowo (ewentualnie rewersyjnie) czyszczona i jest odporna na zasadowe opary w powietrzu. Nagrzewnica wyposażona może zostać w klapę mieszającą, co pozwoli na kontrolowaną wentylację. Zaleca się jednak rozwiązanie wentylacji w sposób naturalny, kontrolując ewentualnie stan otwarcia i zamknięcia żaluzji czerpnych i wyrzutowych. Istotnym parametrem jest akustyka, gdyż nadmierna emisja bardzo źle wpływa na konie. W stajni za dopuszczalne ciśnienie akustyczne uznaje się przedział 70–80 dB(A).

Ujeżdżalnia to pomieszczenie średnio- lub wielkokubaturowe, najczęściej z dużymi otworami bramowymi, z obłożeniem nieregularnym i krótkoterminowym. Ogrzewanie takich obiektów opierać się powinno na systemie radiacyjnym. Gwarantuje to dynamiczną pracę systemu oraz niedogrzewanie powietrza w silnie infiltrowanym pomieszczeniu. Ze względu na hałas nie zaleca się stosowania kurtyn powietrznych, konie są bowiem zwierzętami bardzo płochliwymi i zarówno hałas, jak i nagły intensywny strumień powietrza mogłyby je wystraszyć.

Podłoga może być w tym przypadku wyściełana m.in. wiórami drewnianymi, dlatego temperatura promieniowania nie powinna być zbyt wysoka, a ruchy powietrza muszą być łagodne. Najodpowiedniejszy wydaje się w tej sytuacji system grzewczy bazujący na promiennikach wodnych (fot. 1), gdyż do jego zalet należą: równomierny rozkład temperatury w hali, niewielkie gradienty temperaturowe (dzięki czemu nie tworzy się tzw. poduszka cieplna), prosty system regulacyjny i sterujący oraz dynamiczna, cicha i bezobsługowa praca.
   16.05.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


"Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl