Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Problemy z deszczówką

Mieszkam w domu jednorodzinnym na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej pod Warszawą. Powierzchnia działki wynosi 1000 m2, a zabudowy ok. 200 m2. Teren jest tu podmokły i wszyscy okoliczni mieszkańcy mają ciągłe problemy z usuwaniem wody opadowej. Sąsiedzi zamontowali na swojej działce system odwadniający z rur drenażowych obsypanych żwirem, ja chciałbym dodatkowo wykorzystywać wodę deszczową. Jak się do tego zabrać?

Schemat odpowiedniej instalacji znaleźć można w artykule „Powodzie na obszarach letniskowych”. Oczywiście trudno jednoznacznie wyrokować o doborze instalacji, mając tak ogólne dane. Na pewno sprawą pierwszoplanową jest wykonanie „bilansu powierzchni”, z których zbierana będzie woda.

Trzeba odpowiednio ukształtować spływy powierzchniowe tzw. małą architekturą wodną (bardzo płytkie rynsztoki wyłożone ozdobnymi kamieniami lub kostką brukową) oraz odpowiednio skierować spływy z dachów. Do obliczeń proponuję wykorzystać poniższą tabelę.

Po wykonaniu obliczeń powierzchni i ilości wody należy zdecydować, do czego zgromadzona woda ma służyć: do podlewania powierzchni zielonych czy do spłukiwania ubikacji.

W warunkach działki letniskowej zalecam wykonanie najpierw zbiornika wstępnego oczyszczania (na liście, zawiesinę itp.) o objętości ok. 200–500 litrów, następnie zbiornika magazynującego o pojemności do 5 m3 i jako przelewu oczka wodnego o nachyleniu brzegu 45° i powierzchni do 30 m2. Jego dolna warstwa będzie szczelna, a górna część wyłożona otoczakami, o wysokości czynnej ok. 0,5 m, uniemożliwiać będzie naturalne rozsączanie.

Całość może być wykonana jako instalacja innowacyjna (warto sprawdzić, czy istnieje możliwość dotacji) na zasadzie „zgłoszenia budowlanego” do starostwa i „zgłoszenia eksploatacji” do gminy.

Problemy z deszczówką
Tabela. Fragment ankiety wymaganej w art. 278 POŚ (opr. własne)
   16.05.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl