Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nie tylko armatura

Rozmowa z Łukaszem Idkowiakiem, prezesem zarządu firmy Idmar
Łukasz Idkowiak
Łukasz Idkowiak
Idmar

Idmar znany jest z produkcji armatury przemysłowej i instalacyjnej. Jak w czasach globalnego rynku i dużych firm, gdy konkurencja wyrasta nawet na odległych
kontynentach, radzi sobie firma rodzinna?

  • Idmar znany jest z produkcji armatury przemysłowej i instalacyjnej. Jak w czasach globalnego rynku i dużych firm, gdy konkurencja wyrasta nawet na odległych kontynentach, radzi sobie firma rodzinna?

Właśnie dlatego, że jesteśmy firmą rodzinną, z tradycjami, nie obawiamy się konkurencji. Jesteśmy na rynku od ponad 26 lat, a tak dużym doświadczeniem może się pochwalić niewiele przedsiębiorstw. Marka Idmar ma mocną pozycję dzięki klientom, którzy nas znają i cenią nasze produkty. Staramy się wychodzić im naprzeciw i wprowadzamy nowe wyroby oraz udoskonalamy obecne. Firma rodzinna ma swoje zalety – mamy bliższy kontakt z klientami i możemy szybciej i elastyczniej reagować na oczekiwania rynku. Ponadto klienci chętniej kupują nasze produkty, wiedząc, że wspierają wyłącznie polski kapitał.

  • Jak w Pana opinii zmienił się rynek armatury instalacyjnej w ostatnich latach?

Obserwowaliśmy szybki rozkwit budownictwa i powstawanie wielu nowych inwestycji. Większy popyt sprawia, że rośnie również konkurencja. Pojawiają się nowe wyroby, które wcześniej nie były znane w naszym kraju, np. instalacje z rur wielowarstwowych, instalacje solarne czy geotermalne. Za przykład zmian niech posłużą grzejniki aluminiowe, które kiedyś były dostępne w jednym kształcie i kolorze, a obecnie wybierać można spośród szerokiej palety barw i wzorów. Jeśli chcemy utrzymać się na rynku, musimy spełniać oczekiwania klientów i proponować coraz to nowe i lepsze produkty. Ostatnio wprowadziliśmy do naszej oferty m.in. kurki kulowe WK 2a Sandwich (armatura przemysłowa), system Idmar Pex (armatura instalacyjna), ogrodzenia i przydomowe oczyszczalnie ścieków Bio Seigner.

  • A w jakim kierunku będzie się rozwijała ta branża?

Rynek instalacyjny podzieliłbym umownie na dwa segmenty: produkty tradycyjne i specjalistyczne. Tradycyjne to takie, których nie można niczym innym zastąpić, a więc np. kurki kulowe, zasuwy. Będą doskonalone, ale zmieniać się będą w niewielkim zakresie. Natomiast produkty specjalistyczne będą wyposażane w różnego rodzaju „dodatki”, których wymaga rosnący udział automatyki w instalacjach, i w tym segmencie producenci muszą stale wprowadzać nowe rozwiązania i technologie. Z drugiej strony owa specjalizacja sprawia, że szczególnie poszukiwani są profesjonalni instalatorzy. Od kilku lat widać rosnące zapotrzebowanie na fachowców również ze strony producentów – zarówno do sprzedaży, jak i działów technicznych. Dlatego z optymizmem patrzę na przyszłość naszej branży i widzę dla niej obiecujące perspektywy.

  • Parę lat temu Idmar przestał być jedynie producentem i został również dystrybutorem marki Demrad produkującej kotły, klimatyzatory, nagrzewnice i podgrzewacze wody. Zbudowaliście także sieć autoryzowanych serwisantów tych urządzeń. Co skłoniło zarząd firmy do tego kroku?

Badając rynek, dostrzegliśmy potrzebę wprowadzenia nań nowych produktów. Ponieważ sami nie mogliśmy rozpocząć produkcji tego typu asortymentu, znaleźliśmy producenta, który nam go dostarczył. Wraz z nowymi urządzeniami pojawiła się potrzeba zbudowania profesjonalnego serwisu, obsługującego klientów na terenie całego kraju. Nawiązaliśmy kontakt z doświadczonymi serwisantami i przeszkoliliśmy ich w tym zakresie. Później okazało się, że była to bardzo dobra decyzja.

  • W ubiegłym roku firma dużo zainwestowała w nowe linie produkcyjne, zwłaszcza do produkcji grzejników stalowych. Co to za linia i jakie technologie wykorzystuje?

Jest to najnowocześniejsza linia do produkcji panelowych grzejników stalowych włoskiej firmy Leas, na której powstają całe produkty, począwszy od przygotowania paneli, aż po lakierowanie gotowych wyrobów. Wprowadziliśmy nową metodę zgrzewania paneli oraz dodatkowych elementów niezbędnych w produkcji grzejników, która wykorzystuje wiele innowacyjnych rozwiązań. Wymieniłbym spośród nich unikatową konstrukcję transformatorów grzewczych oraz specjalne konstrukcje zmotoryzowanych przenośników, zgrzewanie prądami średniej częstotliwości oraz kontrolę i automatyczną regulację szczeliny zgrzewania. Linia ta ma też wyspecjalizowane podajniki i automatyczny system testowania oraz scentralizowany system sterowania. Jej zastosowanie pozwoliło nam stworzyć całkowicie nowy jakościowo proces produkcyjny, który plasuje naszą firmę w gronie czołowych producentów grzejników na świecie.

Jednocześnie uruchomiliśmy również linię lakierniczą, wykorzystującą najnowsze rozwiązania stosowane w przemysłowych lakierniach do malowania proszkowego. Jest sterowana elektronicznie, dzięki czemu każdy proces znajduje się pod ścisłą i ciągłą kontrolą. Wszystkie produkty przeznaczone do malowania wprowadzane są do tunelu, gdzie przechodzą przez wiele faz przygotowania powierzchni. Zastosowaliśmy innowacyjną technologię firmy Henkel – nanoceramiczną obróbkę metalu.

   16.05.2011
Tagi: 
wywiad | 
armatura | 
idmar | 
łukasz idkowiak

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl