RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Schemat działania studni chłonnej, Fot. Oprac. własne

Schemat działania studni chłonnej, Fot. Oprac. własne

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu. Takie zagospodarowanie wód opadowych odbywa się powierzchniowo (RI 9 i 12/2010 oraz 1–2 i 3/2011) lub podziemnie. Metody podziemne znajdują zastosowanie przede wszystkim na obszarach, gdzie brakuje miejsca do powierzchniowego gromadzenia wody.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Sprawne i bezpieczne odprowadzenie wód opadowych to bardzo istotne zadanie przy realizacji inwestycji budowlanych. W rozwiązaniach tradycyjnych spływy opadowe z uszczelnionych powierzchni zlewni wprowadzane są do podziemnych kanałów, a następnie kierowane do odległych odbiorników wodnych. Jednak bazowanie wyłącznie na rozwiązaniach tego typu doprowadza do wielu niekorzystnych zjawisk, zarówno w odniesieniu do terenów odwadnianych, jak i odbiorników.

Kanalizowanie spływu wód opadowych powoduje obniżanie się poziomu wód gruntowych, nasilenie występowania zjawisk powodziowych oraz wzrost zanieczyszczenia rzek na skutek dopływu znacznego ładunku zanieczyszczeń podczas spływów z deszczów nawalnych. Z tego względu coraz większym zainteresowaniem cieszą się m.in. systemy do podziemnej retencji i infiltracji wód opadowych.

Przykłady rozwiązań

Rozwiązaniami powszechnie stosowanymi do infiltracji podziemnej są: studnie i rowy chłonne, skrzynki rozsączające, komory drenażowe oraz przewody drenarskie, którymi spływy wód opadowych po początkowym zmagazynowaniu w systemie przedostają się do gruntu. Studnie chłonne służą do skoncentrowanego, punktowego odbioru wód opadowych. Ich konstrukcja przypomina tradycyjne studnie. Zasadnicza różnica polega na wypełnieniu dna warstwą filtracyjną (żwir, tłuczeń), przez którą woda swobodnie się przesącza (rys. 1).

studnia chłonna

Rys. 1. Schemat działania studni chłonnej: a) z dopływem powierzchniowym, b) z dopływem podziemnym
Źródło: Oprac. własne

Studnie chłonne wykonywane są najczęściej z kręgów betonowych lub jako prefabrykaty. Zajmują mało miejsca, dlatego nadają się do stosowania w warunkach stosunkowo gęstej zabudowy. Studnie są także chętnie stosowane na terenach, gdzie wierzchnią warstwę gruntu stanowi warstwa słabo przepuszczalna, a dopiero głębsze warstwy mają lepsze zdolności filtracyjne, umożliwiające infiltrację wód opadowych do wód podziemnych.

W celu polepszenia sprawności wsiąkania i pojemności retencyjnej studnie chłonne można ze sobą łączyć, tworząc galerie chłonne. Polepszenie wsiąkania można również uzyskać poprzez wykonanie wokół studni opaski żwirowej (bez wypełniania studni żwirem). Rozwiązania te umożliwiają odwodnienie większych terenów uszczelnionych niż w przypadku pojedynczej studni chłonnej z tradycyjnym wypełnieniem żwirowym, którą można zastosować do zagospodarowania spływu z niewielkiej powierzchni, np. dachu budynku jednorodzinnego.

Studnie chłonne są rzadko stosowane w systemach odwadniania dróg ze względu na uciążliwą eksploatację (tendencję do szybkiej kolmatacji) i małą przepustowość [6]. Do ich wad należy także ograniczona powierzchnia kontaktu z glebą oraz brak zdolności oczyszczania. Z tych względów należy każdorazowo przewidzieć konieczność zastosowania studzienki osadnikowej przed studnią chłonną lub przynajmniej zabezpieczenia koszem do separacji zanieczyszczeń mechanicznych w celu wstępnego podczyszczenia dopływających wód opadowych. Obecnie studnie chłonne, chętniej niż rozwiązania pracujące samodzielnie, stosuje się w układach mieszanych, tj. w połączeniu z rowami chłonnymi oraz przewodami drenarskimi.

Podziemne rowy chłonne (tzw. rigole) wypełniane są gruboziarnistym żwirem, pospółką lub grysem i zazwyczaj owijane geowłókniną zapobiegającą przedostawaniu się cząstek otaczającego gruntu do materiału filtracyjnego. Rowy chłonne mogą retencjonować wodę na powierzchni (rys. 2a, 2b) bądź wewnątrz wsadu żwirowego (rys. 2c)

rów chłonny

Rys. 2. Schemat działania rowu chłonnego: a) z retencją powierzchniową w gruncie dobrze przepuszczalnym, b) z retencją powierzchniową w gruncie słabo przepuszczalnym, c) bez retencji powierzchniowej
Źródło: Oprac. własne

W rozwiązaniach tych, podobnie jak w studni chłonnej, woda nie przepływa przez ożywioną warstwę gruntu, a przez to jej zdolności samooczyszczania się są ograniczone. Przy wprowadzaniu powierzchniowym wód deszczowych można zwiększyć stopień oczyszczenia poprzez obsianie skarp mieszanką traw, gdzie woda przefiltrowując przez warstwę humusu, ulega podczyszczeniu, a następnie zbierana jest we wkładzie żwirowym i powoli przesączana do gruntu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy zastosować wstępnie urządzenie oczyszczające, np. studzienkę osadnikową.

Wsiąkanie poprzez rury drenarskie odbywa się za pomocą perforowanych rur ułożonych w obsypce żwirowej. Stosowane są one głównie na terenach, gdzie warstwy gruntu słabo przepuszczalnego zalegają bezpośrednio pod powierzchnią terenu na znacznej głębokości, poniżej której znajduje się warstwa gruntu dobrze przepuszczalnego, umożliwiająca po rozsączeniu z drenów infiltrację wód do niżej położonego gruntu rodzimego (rys. 3).

Wprowadzenie wód do gruntu

Rys. 3. Wprowadzenie wód do gruntu systemem rur drenarskich z dopływem powierzchniowym i/lub podziemnym
Źródło: Oprac. własne

Rury drenarskie wykorzystywane są do odwadniania ciągów komunikacyjnych, parkingów i placów. W celu uniknięcia zamulania należy zastosować wokół drenu obsypkę żwirową o zmieniającym się uziarnieniu bądź geowłókninę. Zaleca się, aby dreny stosowane do osączania wód opadowych miały średnicę min. 350 mm, ponieważ pozwala to na zachowanie pewnej rezerwy objętości umożliwiającej przyjęcie wód w czasie gwałtownego napływu przed wprowadzeniem ich do podłoża. Konstrukcja urządzeń chłonnych w postaci studni i rowów oraz przewodów drenarskich nie pozwala na pełną kontrolę i konserwację podczas eksploatacji. Monitoring tych urządzeń jest możliwy jedynie poprzez studnie rozprowadzające wodę lub zastosowanie studzienki rewizyjnej [7].

W ostatnich latach pojawiły się na polskim rynku inne rozwiązania techniczne w postaci skrzyń rozsączających oraz komór drenażowych (zwanych równie często tunelami infiltracyjnymi). Urządzenia te mogą być montowane pod chodnikami, ulicami i parkingami, a także na terenach zielonych, obiektów handlowych i rekreacyjnych oraz jako przydomowe systemy odprowadzania wód opadowych, umożliwiając podwójne wykorzystanie cennej w terenach miejskich powierzchni (jako podziemny zbiornik retencyjny oraz np. parking na powierzchni terenu).

Konstrukcja prostopadłościenna skrzynek rozsączających z ażurowymi ścianami, które wykonywane są najczęściej z polipropylenu, umożliwia czasową retencję wód, a następnie ich infiltrację do gruntu (rys. 4a, 4b). Skrzynki owinięte są geowłókniną i obsypywane materiałem żwirowym. Pojemność retencyjna skrzynek jest znacznie większa niż złoża żwirowego o takiej samej kubaturze, a tym samym system taki charakteryzuje się większą wydajnością od rowów żwirowych, studni chłonnych oraz rur drenarskich o małej średnicy.

odprowadzanie wody

Rys. 4. Schemat działania skrzynek rozsączających: a) z retencją i infiltracją całej objętości wody do gruntu, b) z retencją i infiltracją części objętości wody do gruntu oraz odprowadzeniem nadmiaru wód do odbiornika, c) z retencją wody i odprowadzeniem z opóźnieniem do odbiornika; 1 – urządzenie podczyszczające, 2 – studzienka przelewowa
Źródło: Oprac. własne

Skrzynki i komory są elementami umożliwiającymi łatwe tworzenie stosunkowo dużych i tanich zbiorników retencyjnych lub zbiorników wykorzystywanych do dłuższego magazynowania wody opadowej, np. na cele przeciwpożarowe. W celu zapewnienia retencji (bez rozsączania) układy skrzynek zamiast geowłókniną owija się geomembraną, która zapobiega przedostawaniu się wody do gruntu (rys. 4c).

Najwięcej przykładów realizacji dotyczy jednak zagospodarowania wód opadowych pierwszym z wymienionych sposobów, tj. jako zbiorników retencyjno-rozsączających. Komory drenażowe mogą być stosowane także jako podziemne zbiorniki retencyjno-infiltrujące lub szczelne zbiorniki retencyjne [5]. W ofercie handlowej można spotkać dwa rodzaje komór drenażowych, tj. z wypływem wyłącznie przez dno oraz z wypływem przez dno i ściany boczne, tzw. tunele infiltracyjne (rys. 5). Komory od skrzynek różnią się kształtem (najczęściej przypominającym odwróconą literę U) oraz rozmiarem (większy rozmiar komór umożliwia zagospodarowanie większej ilości wody).

Odprowadzanie wód opadowych

Rys. 5. Schemat działania: a) komór drenażowych, b) tuneli filtracyjnych; 1 – urządzenie podczyszczające
Źródło: Oprac. własne

Zarówno skrzynki, jak i komory rozsączające umożliwiają modułową budowę, która pozwala łatwo łączyć ażurowe konstrukcje w ciągi o dowolnej długości i pojemności. Wielkość modułu związana jest głównie z wielkością odwadnianej powierzchni oraz stopniem przepuszczalności gruntu. Konstrukcja tych elementów pozwala także na przenoszenie obciążeń wynikających np. z ruchu samochodów osobowych i ciężarowych – umożliwia to montaż pod drogami i parkingami. Konieczne jest przestrzeganie wymagań producenta dotyczących zachowania minimalnego wymaganego przykrycia.

Jest ono najczęściej rzędu 0,25–0,5 m dla obciążeń charakterystycznych dla ruchu samochodów osobowych (do 3,5 t) oraz od 1 m (przy skrzynkach) do nawet 6 m (przy komorach) w przypadku transportu ciężkiego (do 14,5 t/oś pojazdu). Zaletą skrzyń i komór jest możliwość zminimalizowania kosztów transportu i magazynowania z uwagi na możliwość przewożenia pojedynczych palet składanych w skrzynie na miejscu budowy lub komór w stosach. Przed przedostaniem się do konstrukcji rozsączających wody opadowe, w zależności od miejsca, z którego spływają (stopnia zanieczyszczenia), powinny być wcześniej podczyszczone za pomocą osadników, piaskowników lub separatorów.

Firmy oferujące systemy do alternatywnego zagospodarowania wód opadowych pracują nad konstrukcjami umożliwiającymi inspekcję i kontrolę funkcjonowania systemów podziemnych z uwagi na mogące zachodzić w trakcie eksploatacji zjawisko kolmatacji. Na rynku dostępne są tzw. skrzynki wielofunkcyjne, które zapewniają zarówno retencję, infiltrację wód opadowych, jak i możliwość przeprowadzenia kontroli i czyszczenia. W większości oferowanych skrzyń (m.in. systemy Q-Bic, Stormbox czy Rainbox II) znajdują się specjalnie wyprofilowane otwory inspekcyjne. Z kolei w skrzynkach wykonanych w układzie zmodyfikowanym (np. Rausikko-Box) wyodrębniono trzy kanały: o funkcji rozdzielającej, sedymentacyjnej i inspekcyjnej.

Zadaniem kanału rozdzielającego jest oddzielenie strefy sedymentacyjnej od rozsączającej, zanieczyszczenia osadzają się w strefie sedymentacyjnej, a poprzez szczeliny w ścianach tej strefy zapewniony jest przepływ wody do strefy rozsączania. W ten sposób strefa rozsączania pozbawiona jest większości zanieczyszczeń, które zostają zatrzymane w części sedymentacyjnej. W kanale rozdzielającym następuje również wytrącenie energii napływu wody opadowej w czasie intensywnych opadów deszczu, dzięki czemu drobne zanieczyszczenia i osad sedymentują na dno kanału.

Ze strefy rozsączającej woda stopniowo przedostaje się do gruntu [8]. Dostęp do kanałów kontrolnych, zarówno w skrzynkach, jak i komorach, możliwy jest także za pomocą przyłączonych do systemu rozsączającego studzienek rewizyjnych. Wszystkie te rozwiązania pozwalają na przeprowadzanie inspekcji kamerą telewizyjną oraz płukanie wysokociśnieniowe przy użyciu specjalnych dysz.

Zastosowanie

Sposoby wprowadzania wód opadowych do gruntu uzależnione są od warunków lokalnych (rodzaju gruntu, jego podatności na zamarzanie, głębokości wód gruntowych, wielkości i sposobu użytkowania terenu), kosztów wykonania i przyszłej eksploatacji, doświadczeń inwestora, projektanta i wykonawcy, a także od planów rozwojowych dla danego terenu. Dlatego ważne jest, by każdy projekt odprowadzania wód opadowych z terenów zurbanizowanych poprzedzony był szczegółowym rozpoznaniem lokalnych warunków zagospodarowania przestrzennego oraz warunków gruntowo-wodnych, w tym rodzaju gruntów, współczynników filtracji oraz położenia maksymalnego poziomu zwierciadła wody gruntowej na terenie przyszłej lokalizacji obiektu do infiltracji.

Zaleca się, aby urządzenia do infiltracji były wykonywane na gruntach o współczynniku filtracji mieszczącym się w przedziale 10–3–10–5 m/s [1, 3]. Dla gruntów o współczynnikach filtracji mniejszych niż 10–5 m/s należy zbudować zbiornik retencyjny o dużej objętości [4]. Istnieje także możliwość zastąpienia przyległego do urządzenia gruntu materiałem przepuszczalnym, np. żwirem. Zwiększa to jednak znacznie koszty inwestycji i z tego powodu jest w praktyce rzadko stosowane. Z kolei w przypadku gruntów o wysokich współczynnikach filtracji obserwuje się oddziaływanie składu chemicznego wód infiltracyjnych na jakość wód podziemnych [2].

Najprostsze i najbardziej efektywne są metody infiltrowania opadu do gruntów piaszczystych oraz przy głębokim zaleganiu wód gruntowych. Minimalna zalecana odległość pomiędzy dnem warstwy rozsączającej a maksymalnym poziomem wody gruntowej ze względu na ochronę jakości wód podziemnych wynosić powinna co najmniej 1 m.

Przy projektowaniu systemów alternatywnych należy również zachowywać minimalne odległości od sąsiadujących budynków oraz istniejącej infrastruktury technicznej. Zaleca się, aby przy projektowaniu rozwiązań infiltracji podziemnej zachować następujące minimalne odstępy: 5 m od budynków mieszkalnych niezabezpieczonych izolacją przeciwwilgociową, 2 m od budynków mieszkalnych z izolacją przeciwwilgociową, 2 m od granicy działki, drogi publicznej lub chodnika przy ulicy, 1,5 m od rurociągów gazowych i wodociągowych, 0,8 m do kabli elektrycznych oraz 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych [9].

Podsumowanie

Należy pamiętać, że zastosowanie systemów alternatywnych nie powinno być utożsamiane z całkowitą likwidacją systemów kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, są one raczej formą wsparcia (odciążenia) tradycyjnych rozwiązań w czasie opadów i roztopów. Bogata oferta rozwiązań technicznych pozwala na wzajemne uzupełnianie się systemów zagospodarowujących wodę u „źródła” powstawania spływu. Stosowanie jednocześnie drenów, studni i rowów chłonnych oraz skrzynek i komór rozsączających, a niekiedy także łącznej pracy systemów infiltracji podziemnej i powierzchniowej umożliwia dostosowanie pojemności i właściwości instalacji do lokalnych potrzeb i możliwości przyszłych użytkowników.

Literatura:

  1. Alfakih E., Barramund S., Martinelli I., A study of stormwater infiltration system feasibility and design, „Water Science and Technology” Vol. 39, No. 2/1999.
  2. Burszta-Adamiak E., Ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych w czasie eksploatacji systemów do infiltracji wód opadowych, „Forum Eksploatatora” nr 3/2008.
  3. Edel R., Odwodnienie dróg, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 2008.
  4. Göbel P et all., Near-natural stormwater management and its effects on the water budget and groundwater surface in urban areas taking account of hydrogeological conditions, „Journal of Hydrology” Vol. 299, 2004.
  5. Gudelis-Taraszkiewicz K., Suligowski Z., Alternatywne zagospodarowanie wód opadowych. Vademecum dla przedsiębiorców. Innowacyjne rozwiązania technologiczne. Doświadczenia partnerstwa „Budujemy Razem”, www.wmzdz.pl.
  6. Gudelis-Taraszkiewicz K., Suligowski Z., Warunki budowy urządzeń do alternatywnego zagospodarowania wód opadowych, „Przegląd Komunalny” nr 4/2010.
  7. Słyś D., Retencja i infiltracja wód deszczowych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów 2008.
  8. System zagospodarowania wody deszczowej. Trwałe i efektywne rozwiązanie REHAU, materiały informacyjne firmy REHAU, 2010.
  9. Systemy zagospodarowania wody deszczowej Azura, informacje techniczne firmy Wavin, www.azura.pl.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

Michał Andrzejewski Szczelność kanalizacji

Szczelność kanalizacji Szczelność kanalizacji

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby...

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych oraz przyczynę zmian stosunków wodnych, to sytuacja zaczyna wyglądać poważnie. Warto zacytować kilka obowiązujących aktów prawnych, ocenę ich wymowy pozostawiając czytelnikom.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

Perfexim Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

Nowa linia baterii łazienkowych NEXE Nowa linia baterii łazienkowych NEXE

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

PERFEXIM przedstawia nową linię wzorniczą baterii łazienkowych i kuchennych sygnowaną marką NEXE New Line oraz nową reklamę

Joanna Ryńska Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej

Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej

Chcąc skorzystać w pełni z programu „Moja Woda”, warto rozważyć różne warianty instalacji gromadzenia i użytkowania wody deszczowej. Jej wykorzystanie w budynkach i ogrodach znacznie wykracza poza założenie...

Chcąc skorzystać w pełni z programu „Moja Woda”, warto rozważyć różne warianty instalacji gromadzenia i użytkowania wody deszczowej. Jej wykorzystanie w budynkach i ogrodach znacznie wykracza poza założenie oczka wodnego i może w przyszłości pozwoli obniżyć opłaty za zabudowę powierzchni, przyczyni się też do poprawy stanu środowiska w najbliższym otoczeniu.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, prof. dr hab. inż. Barbara Dąbrowska, mgr Halina Jasik Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia...

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu, ale też parametrów technicznych elementów systemów odwodnień.

mgr inż. Bożena Blum Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują,...

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod-kan.

Bogdan Majka Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2) Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako...

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako kompleksowych systemów odprowadzania ścieków.

dr hab. inż. Andrzej Kotowski Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji

Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji

W artykule zaprezentowano nową, ale już zweryfikowaną w praktyce metodologię opracowywania wyników pomiarów opadów. Wykazano, że stosowane dotychczas modele opadów niejednokrotnie zaniżały natężenia deszczy,...

W artykule zaprezentowano nową, ale już zweryfikowaną w praktyce metodologię opracowywania wyników pomiarów opadów. Wykazano, że stosowane dotychczas modele opadów niejednokrotnie zaniżały natężenia deszczy, a jedynie miarodajne dane umożliwią bezpieczne wymiarowanie kanalizacji, które zapewni odpowiednie odwodnienie danego terenu.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm listopad 2019

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm listopad 2019 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm listopad 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.