RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Powodzie na obszarach letniskowych

Zapora w Jeziorsku
 archiwum Autora

Zapora w Jeziorsku


archiwum Autora

Powodzie w 1997 i 2010 r. przypomniały o konieczności przestrzegania praw natury i stosowania się do przykazań wiedzy inżynieryjnej, zgodnie z którymi na terenach zalewowych nie wolno projektować i budować osiedli. Jednak powszechne zjawisko wykorzystywania pod budownictwo letniskowe obszarów podatnych na podtopienia i zalania sprawia, że problem ten stale powraca. Można mu w dużym stopniu zaradzić, stosując na działkach nawet bardzo proste systemy gospodarowania wodami opadowymi.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Wiele lat toczyły się dyskusje na temat zabudowy na terenach podatnych na powodzie, ale ostatnie lata przekonały już chyba wszystkich, że powódź stulecia może występować nawet co 2–3 lata, a nie tak rzadko, jak dotychczas. Coraz więcej miast boryka się z regularnymi, corocznymi podtopieniami, mimo że wywołujące je opady wcale nie są nawalne i wynoszą zaledwie 20–25 mm/15 min/ha. Meteorolodzy również zapewniają, że nie mamy do czynienia z niebywale dużymi opadami – ich zdaniem nastąpił jedynie powrót do „normalności” i rzeki po dużych opadach wracają do swoich pierwotnych koryt.

Większość przypadków miejscowych podtopień jest wynikiem niefrasobliwego gospodarowania terenem, niszczenia i braku renowacji melioracji wodnych (w tym nitek drenarskich) oraz chęci pozbycia się problemu w postaci wód opadowych za wszelką cenę. Przez 30 czy 40 suchych lat zapomnieliśmy o konieczności zachowania symbiozy ze środowiskiem. Szczelne powierzchnie są wprawdzie ładne, ale nieprzepuszczalne. Swoboda inwestycyjno-budowlana jest często postrzegana jako możliwość pełnej zabudowy działki, pozostawiając prozaiczną walkę ze spływami wód opadowych innym.

Dla wielu mieszkańców miast fakty te mają duże znaczenie z uwagi na kilkunastoletnią ekspansję budownictwa letniskowego na terenach atrakcyjnych przyrodniczo i obrzeżach dużych miast. Wiele z tych obszarów jest bardzo podatnych na podtopienia i zalania. Ponadto ulotna definicja domu letniskowego coraz bardziej się zaciera i liczne budynki letniskowe zostały stałymi, całorocznymi miejscami zamieszkania.

Planowanie budownictwa letniskowego

Tak jak w przypadku decyzji o budowie domu całorocznego również wybór działki letniskowej wymaga analiz. Oczywiście planowanie powinno dotyczyć nowych działek, jednak w wielu innych przypadkach można przeprowadzić prace modernizacyjne. Jest wielu właścicieli obszarów, którzy na siłę dzielą swoje „włości”, słusznie zakładając, że nabywcy działek znajdą się niezależnie od planów przestrzennych i wszelkich uzgodnień. Stąd w Polsce olbrzymia większość domów letniskowych, które tylko w teorii są niezwiązane trwale z ziemią.

Przyszły użytkownik działki i domku powinien wyjaśnić przynajmniej trzy kwestie, by uniknąć późniejszych kłopotów i pozostania na lodzie, a raczej – w wodzie. Pierwszą z nich jest zapoznanie się w urzędzie gminy z planem zagospodarowania przestrzennego (sporządzanym na mapach w skali 1:10 000, rzadziej 1:25.000, przeznaczenie konkretnej działki – na mapach w skali min. 1:5000).

Drugim koniecznym do sprawdzenia elementem jest zasięg kiedykolwiek odnotowanej w tym rejonie powodzi. Można się tego niekiedy dowiedzieć w gminie, najczęściej jednak lepiej zwrócić się do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, które dla wielu obszarów dysponują mapami w skali 1:2000. Oczywiście warto się też zapoznać z układem wysokościowym terenu pod kątem podatności na spływy wód opadowych czy powodziowych.

Natomiast trzecim krokiem jest sprawdzenie struktury geologicznej działki. Budowanie na stokach może podczas opadów skutkować niespodziewanym „zjazdem” całej działki, a rozsączanie wód nie zawsze jest możliwe. Warto też pamiętać, że przepisy stosowane przy wydawaniu zgód na zabudowę są identyczne jak w przypadku budownictwa ogólnego. Sporządzenie planów zagospodarowania przestrzennego na ogół nie nastręcza żadnej trudności planistycznej i prawnej, jednak w wielu przypadkach takich planów brakuje.

Skala problemu

Działka znajdująca się na polderze zalewowym lub podatnym na podtopienia czy spływ wód powierzchniowych praktycznie nie nadaje się do uprawiania roślin jadalnych czy krzewów owocowych, należałoby bowiem po każdym zalaniu przeprowadzać badania gleby pod kątem skażenia jej metalami ciężkimi i bakteriami chorobotwórczymi. Służyć może jednak z powodzeniem do celów rekreacyjnych i upraw roślin ozdobnych.

Na zachodzie Europy dawno poradzono sobie z tym problemem. Przykładem zabudowy i gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie zalewowym może być Eichersee nad Renem. Na 650 budynków znajdujących się w tej miejscowości ok. 400 zostało zbudowanych na palach, na wysokości 6 m powyżej średniego poziomu rzeki. System palowania zastosowano dla kondygnacji techniczno-garażowych lub wysokich podpiwniczeń. Na fot. 1 przedstawiono wariant z miejscem wypoczynkowym.

Warto dodać, że miejscowość Eichersee, jak wiele podobnych w Niemczech, może być dla wielu Polaków swego rodzaju osobliwością, mianowicie nie ma w niej żadnych szamb, nie mówiąc już o „cichym” zrzucie ścieków do rzeki, co jest u nas powszechne w miejscowościach letniskowych. Z uwagi na zagrożenie powodzią cała miejscowość ma bardzo szczelną kanalizację podciśnieniową, praktycznie wykluczającą jakikolwiek napływ wód przypadkowych, nawet podczas powodzi. Ta kanalizacja w trakcie powodzi działa i obsługuje mieszkańców.

Proste rozwiązania sytuowania budowli na palach zdarzają się również w Polsce. Wysokość palowania powinna wynikać z wiarygodnych wyliczeń i uzgodnień, które w Polsce otrzymamy m.in. w RZGW. Warto również rozważyć, szczególnie w przypadku zagrożenia zalaniem falą o niewielkiej wysokości, wykonanie dla całego obszaru terenu letniskowego niewielkiej niwelacji wokół osiedla. Prace takie powinny zostać jednak powierzone wyłącznie fachowcom i wykonane zgodnie ze sztuką inżynierską. Łatanie i niwelowanie na niewielkich obszarach praktycznie nic nie daje.

Ważne jest udrożnienie całego systemu melioracyjnego, a w szczególności rowów na danym terenie lub wokół niego. Prace takie na ogół wykonują miejscowe spółki wodne. Są one niestety uzależnione od dotacji i składek członków, którzy często nie mają ochoty płacić. W przypadku istnienia zbiorowego systemu odprowadzania ścieków dla terenów narażonych na podtopienia należy stosować klapy zwrotne montowane na kolektorach przyłączy bądź na końcówce przyłącza w studzience łączącej przyłącze z kolektorem głównym. Dla pewności i ochrony np. piwnic czy niskich parterów można klapy zwrotne zamontować także w studzience przyłączeniowej łączącej instalację wewnętrzną (na króćcu której należy klapę ulokować) z samym przyłączem.

Również dla pokryw włazów studzienek kanalizacyjnych znajdujących się na terenie zalewowym dostępne są zabezpieczenia przed zalaniem. Więksi producenci mają w swojej ofercie włazy ze specjalnymi zabezpieczeniami przeciwzalewowymi, wytrzymującymi nawet dwumetrowe słupy cieczy. Oczywiście takie rozwiązania kosztują, ale czy więcej niż odbudowa domów i czyszczenie piwnic?

Osobnym zagadnieniem jest zabezpieczenie szamb i pojedynczych systemów oczyszczania ścieków (oczyszczalni przydomowych). Takich rozwiązań dla polderów i obszarów zalewowych w ogóle nie powinno się stosować i ich eksploatacja jest praktycznie bezprawiem. Jedyną radą w przypadku urządzeń już istniejących jest ich bardzo regularne opróżnianie. Przykładowo w Toruniu w 2009 r. zalaniu uległy ogródki działkowe

Barwa zalegającej na nich wody wskazywała, że teren ten został praktycznie skażony na parę lat i wymaga corocznych badań sanepidu. Na terenie tym funkcjonowały wyłącznie prowizoryczne szamba, a w większości jedynie stare doły kloaczne, których zawartość swobodnie wypłynęła. Natomiast przy prawidłowym zabezpieczeniu w przypadku podtopienia lub powodzi szkody dotyczą w zasadzie wyłącznie ziemi. 

Nieprzestrzeganie jednej z podstawowych zasad Prawa wodnego, czyli zakazu zmiany cieku wód na działkach sąsiednich, traktowane jest jako dopuszczalne obejście nieegzekwowanego prawa. Przykład Eichersee pokazuje, że nawet w ekstremalnych warunkach można budować, pod warunkiem zachowania elementarnej kultury prawnej i inżynieryjnej. 

Za szczytowe osiągnięcia w dziedzinie ochrony przed powodziami jeszcze do niedawna uważano takie budowle, jak zapora w Jeziorsku (fot. 2). Niestety zapomniano przy jej budowie o swobodzie przemieszczania się gatunków i tzw. przepławce, ważniejsze były zalety rekreacyjne tego terenu (warto przy tej okazji przypomnieć właścicielom licznych tzw. starych młynówek lub innych zapór, np. coraz liczniejszych elektrowni wodnych, o konieczności wyposażania obiektu w takie urządzenia). 

Nie pamiętano też o oczyszczeniu ścieków w zlewniach powyżej zapory, w rezultacie w zbiorniku znajduje się cała tablica Mendelejewa, łącznie z rtęcią i kadmem. Tym samym właściciele działek wokół zbiornika myją ręce w tym, mówiąc delikatnie, osadzie. Dodatkowo zapomniano ich uprzedzić, że przy dużych różnicach poziomu wody w zbiorniku odsłaniane będą olbrzymie połacie terenu pokrytego śmierdzącymi osadami, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, a o dojściu do wody nie ma nawet co myśleć.

Kilka ostatnich lat pokazało, że nawet w trakcie przeciętnych lat z normalnymi opadami poprawne funkcjonowanie zapory może być zakłócone. Mimo to w gminach znajdujących się powyżej zapory nie stosuje się retencji miejscowej i maksymalnego opóźniania spływu.

Przykładowe rozwiązania

Podstawową wiedzą planistyczną każdego urzędnika i użytkownika musi być znajomość możliwości naturalnej retencji każdej działki. Bez oglądania się na długotrwałe procesy legislacyjne nierzadko wystarczą proste rozwiązania. W przypadku działek letniskowych może to być prosty zbiornik do zbierania wody deszczowej albo odpowiednio wykonane oczko wodne, z górną warstwą brzegu umożliwiającą rozsączanie. To, czy zebrana woda deszczowa będzie wykorzystywana wyłącznie do podlewania działki, czy również do spłukiwania ubikacji, zależy w dużej mierze od użytkownika.

Działka o powierzchni ok. 1000 m2 na ogół ma ok. 150–200 m2 szczelnych powierzchni przeliczeniowych. Nawet przy dużym deszczu, rzędu 20 mm, zebrać można ok. 4 m3 wody. Oczko wodne o pow. 30 m2 (czyli o promieniu ok. 3 m) przy wysokości retencyjnej pomiędzy lustrem wody a brzegiem oczka ok. 0,5 m i nachyleniu skarpy ok. 45o, ma blisko 16,5 m3 retencyjnej objętości czynnej, czyli czterokrotnie więcej niż w przypadku deszczu wywołującego podtopienia w Łodzi. Wystarczy odpowiednio zaplanować spływy z dachów i powierzchni uszczelnionych oraz nachylenia powierzchni zielonych. Jednocześnie do podlewania tej działki w okresie wegetacyjnym potrzeba jednorazowo ok. 2 m3 wody, czyli napełnienie oczka wodnego umożliwi podlewanie przez 16 bezopadowych dni.

Sposoby magazynowania i retencjonowania wód opadowych są dla większości inżynierów, a nawet zwykłych użytkowników znane. Jednak nie należy wykonywać instalacji bez znajomości dokumentów planistycznych, rodzaju gleby i zasad inżynieryjnych instalacji deszczowych. W Polsce brakuje przepisów prawnych dotyczących instalacji deszczowych, ale można i trzeba w tej sytuacji uwzględniać przepisy pochodne, jak dla kanalizacji bytowej.

Należy stosować się do wymagań podstawowego zestawu norm PN-EN 12566 Instalacje do eksploatacji wody deszczowej, składającego się z następujących części: 1. planowanie, wykonanie, eksploatacja i konserwacja; 2. filtry; 3. magazyny wody deszczowej (ZZ, projekt); 4. części podzespołów do sterowania i nadzorowania.

Ideą obrotu wodami deszczowymi jest zagospodarowanie ich w źródle powstawania opadu, na poziomie każdej pojedynczej działki (rys. 1). Podstawowy system gospodarowania wodami opadowymi powinien wykorzystywać: system zbierający deszczówkę (rynny, system odwodnienia liniowego), osadniki i magazyny wodne, system pompowo-zbiornikowy umożliwiający wykorzystanie gromadzonej wody, system rozsączający w gruncie (skrzynki, tunele, studnie, wkłady drenarskie, drenaż rurowy itp.). 

Proponowany układ z oczkiem o pow. 30 m2 jest wystarczający do przyjęcia wód opadowych z 250 m2 szczelnych powierzchni tzw. zredukowanych, z działki 1000–1500 m2, oczywiście pod warunkiem rzeczywistego zachowania powierzchni biologicznie czynnych. Należy zaznaczyć, że mówimy wyłącznie o 25% powierzchni zabudowanej.

W zależności od ostatecznego sposobu zagospodarowania zgromadzonej wody dobiera się różne urządzenia. Należy stosować materiały i urządzenia mające odpowiednie certyfikaty jakości, bo gwarantuje to wieloletnie działanie systemu. Nie zapominajmy, że rzeczywiście nawalnego deszczu, na poziomie 150 mm/15 min, nie wytrzyma żaden system. Jednak wszystkie zalecenia i wskazówki wykonania układów retencjonowania i gospodarowania wodami deszczowymi powodują zatrzymanie bardzo dużej ilości wody na poszczególnych działkach. 

Warto pamiętać, że gospodarowanie wodą powinno być racjonalne i ekonomiczne. Do podlewania roślin niekoniecznie trzeba stosować wodę z wodociągów, a odprowadzenie wód opadowych systemem kanalizacji również kosztuje.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Florian Piechurski, mgr inż. Wojciech Zawiła Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową

Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową Analiza porównawcza budowy sieci kanalizacyjnej na terenach wiejskich metodą bezwykopową i wykopową

Analiza kosztów wykonania kanalizacji sanitarnej za pomocą różnych technologii pozwala wyłonić najkorzystniejsze warianty budowy sieci w technologii bezwykopowej i wykopowej. Stosowanie technologii bezwykopowych...

Analiza kosztów wykonania kanalizacji sanitarnej za pomocą różnych technologii pozwala wyłonić najkorzystniejsze warianty budowy sieci w technologii bezwykopowej i wykopowej. Stosowanie technologii bezwykopowych jest najkorzystniejsze w miejscach o dużej urbanizacji oraz rozwiniętej infrastrukturze podziemnej. Technologie wykopowe także mają atuty, m.in. ekonomiczne, szczególnie na terenach zielonych. Z kolei technologie bezwykopowe bywają niezastąpione z powodów technicznych, np. na obszarach niezabudowanych,...

Redakcja RI Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko...

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko zakrojony projekt ma być realizowany wspólnie z sąsiednimi gminami Dywity i Gietrzwałd.

Redakcja RI Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu!

Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu! Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu!

Zapraszamy do udziału w XXVI edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”....

Zapraszamy do udziału w XXVI edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Targi odbędą się w dniach 5-7 czerwca. Nasza redakcja objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

mgr inż. Jakub Kozicki Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje...

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje metody wykopowe. W zależności od stanu technicznego w kontekście zróżnicowanego toku obliczeniowego, a także warunków panujących w sieci kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej żywicy, zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym.

dr inż. Adam Masłoń Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym

Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym

W praktyce inżynierskiej rzeczywista ilość ścieków oraz nierównomierność ich dopływu do oczyszczalni ścieków to podstawowe dane, które determinują prawidłowe zaprojektowanie infrastruktury wodno-ściekowej....

W praktyce inżynierskiej rzeczywista ilość ścieków oraz nierównomierność ich dopływu do oczyszczalni ścieków to podstawowe dane, które determinują prawidłowe zaprojektowanie infrastruktury wodno-ściekowej. W praktyce pomiędzy wartościami obliczeniowymi a rzeczywistymi występują znaczne różnice. Zaprezentowane badania dobowej ilości powstających ścieków w gospodarstwie domowym stanowią wskazówkę dla projektantów w procesie wyznaczania bilansu ścieków dopływających do oczyszczalni oraz dla eksploatatorów...

dr inż. Ireneusz Nowogoński Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej

Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej

W praktyce projektowej zdarzają się błędy wynikające z bazowania na niepełnych informacjach – powoduje to szkody i wywołuje konflikty. Przy projektowaniu kanalizacji warto przeanalizować przepływy za pomocą...

W praktyce projektowej zdarzają się błędy wynikające z bazowania na niepełnych informacjach – powoduje to szkody i wywołuje konflikty. Przy projektowaniu kanalizacji warto przeanalizować przepływy za pomocą różnych metod, tak aby przyjąć optymalne rozwiązanie.

dr inż. Grzegorz Ścieranka Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość?

Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość? Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość?

Wykonany i skalibrowany model to użyteczne narzędzie do oceny warunków hydraulicznych. Optymalne zwymiarowanie zapewnia wymaganą wydajność i pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Korzyści...

Wykonany i skalibrowany model to użyteczne narzędzie do oceny warunków hydraulicznych. Optymalne zwymiarowanie zapewnia wymaganą wydajność i pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Korzyści uwidaczniają się szczególnie w przypadku rozległych zlewni grawitacyjno-pompowych na terenach gmin wiejskich. Modelowanie może znaleźć zastosowanie już na etapie rozwiązań koncepcyjnych przy tworzeniu programów funkcjonalno-użytkowych, a w pewnych przypadkach przy wykonywaniu projektów budowlanych...

Bogdan Majka Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2) Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako...

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako kompleksowych systemów odprowadzania ścieków.

dr inż. Florian Piechurski Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2) Dobór materiałów do budowy sieci wod-kan. Sieci kanalizacyjne (cz. 2)

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych,...

W artykule scharakteryzowano najpopularniejsze materiały stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. W poprzedniej części (RI 7–8/2011) omówione zostały właściwości oraz zastosowanie rur: kamionkowych, betonowych i żelbetowych, polimerobetonowych, bazaltowych, żeliwnych oraz z GRP.

dr inż. Emilia Kuliczkowska, Jerzy Kuliczkowski Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2 Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie...

W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie różniący te technologie, jakim jest emisja CO2 do atmosfery.

prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast

Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast Instalacje wielofunkcyjne w infrastrukturze podziemnej miast

Idea wielofunkcyjnych instalacji pojawiła się w niektórych miastach Europy Zachodniej już w XIX w., kiedy zaczęto umieszczać we wnętrzu przełazowych kolektorów kanalizacyjnych inne przewody lub kable elektryczne....

Idea wielofunkcyjnych instalacji pojawiła się w niektórych miastach Europy Zachodniej już w XIX w., kiedy zaczęto umieszczać we wnętrzu przełazowych kolektorów kanalizacyjnych inne przewody lub kable elektryczne. Pomysł ten przetrwał i jest obecnie realizowany poprzez budowę tuneli wieloprzewodowych, w których w jednej obudowie konstrukcyjnej umieszczane są różne sieci i kable infrastruktury podziemnej miast.

prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych

Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych Technologie bezwykopowe budowy i odnowy sieci podziemnych

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu technologii budowy lub odnowy przewodów infrastruktury podziemnej nie zawsze uwzględniane są wszystkie zalety technologii bezwykopowych, dlatego ich zestawienie...

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu technologii budowy lub odnowy przewodów infrastruktury podziemnej nie zawsze uwzględniane są wszystkie zalety technologii bezwykopowych, dlatego ich zestawienie i uporządkowanie może w dużym stopniu przyczynić się do częstszego stosowania tych technologii.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.