Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Wentylacja pożarowa
iSway - system oddymiania
iSway - system oddymiania
Smay
Ciąg dalszy artykułu...

Oddymianie pomieszczeń zagrożonych wybuchem

W pomieszczeniach, w których mieszczą się laboratoria chemiczne czy duże kuchnie oraz występuje zagrożenie wybuchem, zaleca się stosowanie oddzielnych instalacji wentylacji pożarowej zgrupowanych w systemy nawiewno-wyciągowe dla każdej kondygnacji oddzielnie (rys. 8). Maszynownie tych instalacji mieszczą się na ogół na ostatniej kondygnacji, którą wyposaża się w klapy dymowe. W budynkach, w których znajdują się rozdrobnione substancje tworzące z powietrzem mieszaniny wybuchowe, wentylacja powinna być tak przemyślana, aby nie powodować ryzyka powstawania takiego zagrożenia, np. mieszania osiadłych pyłów z powietrzem.

W starszych rozwiązaniach instalacji pożarowej stosowane były tylko systemy wyciągowe, jednak w praktyce okazały się one mniej skuteczne od instalacji nawiewno-wywiewnych. Ponadto instalacje wentylacji tych pomieszczeń powinny być wyposażone w urządzenia zabezpieczające przed możliwością powstania zagrożenia wybuchowego w przewodach wentylacyjnych, co mogłoby spowodować ich rozerwanie i przenieść zagrożenie pożarowe do innych stref i obszarów budynku.

Jeszcze do niedawna niektóre pomieszczenia zagrożone występowaniem gwałtownych pożarów, np. lakiernie w zakładach meblarskich, wyposażane były w systemy wtłaczające dwutlenek węgla do ich wnętrza w czasie pożaru. Jednak w przypadku zadziałania takiego systemu ochrony przeciwpożarowej istnieje realne niebezpieczeństwo uduszenia się osób, które nie zdążyły się ewakuować. Z tego względu rezygnuje się z takiego sposobu ochrony na rzecz wentylacji nawiewno-wywiewnej, której wydajność jest uzależniona od stężenia substancji niebezpiecznych w powietrzu, a która może pełnić jednocześnie funkcję wentylacji pożarowej w przypadku zaistnienia pożaru.

Oddymianie podziemnych kondygnacji budynku

Zgodnie z przepisami [7, 8] w podziemnej kondygnacji budynku, w której znajduje się pomieszczenie przeznaczone dla ponad 100 osób, oraz w budowli podziemnej z takim pomieszczeniem należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane zapewniające usuwanie dymu z tego pomieszczenia oraz z dróg ewakuacyjnych. Oddymianie realizowane jest poprzez wentylację wymuszoną.

Wentylacja ta może być wykonana jako system:

  • bezkanałowy, w którym najczęściej za pomocą wentylatorów osiowych dym i gorące gazy w sposób zaplanowany kierowane są do pionu wyjściowego. System ten, jak sama nazwa wskazuje, nie jest wyposażony w przewody wentylacyjne, którymi mogłyby przepływać spaliny;
  • kanałowy, w którym dym jest odprowadzany otworami w przewodach wentylacyjnych umieszczonych pod sufitem, a następnie przewodami poziomymi transportowany do przewodów pionowych, z których usuwany jest na zewnątrz obiektu.


Zarówno w pierwszym, jak i w drugim rozwiązaniu należy zadbać o dopływ niezbędnej ilości powietrza kompensacyjnego do kondygnacji podziemnej objętej pożarem. Na rys. 9 przedstawiono sposoby realizacji wentylacji oddymiającej podziemne kondygnacje budynków.

Literatura

1. Lougheed G.D., Basic principles of smoke management for atriums, Construction Technology Update No. 47, NRC Canada 2000.
2. Lougheed G.D., Considerations in the design of smoke management systems for atriums, Construction Technology Update No. 48, NRC Canada 2000.
3. Mizieliński B., Systemy oddymiania budynków, WNT, Warszawa 1999.
4. Mizieliński B., Kubicki G., Kompensacyjny nawiew powietrza w systemach wentylacji pożarowej obiektów wielkokubaturowych, Zakład Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Warszawskiej, 2009.
5. Recknagel H., Sprenger E., Hönmann W., Schramek E.R., Ogrzewanie + klimatyzacja. Poradnik, wyd. 1, EWFE, Gdańsk 1994.
6. Sztarbała G., Krajewski G., Zasady projektowania instalacji wentylacji pożarowej w obiektach użyteczności publicznej, Instytut Techniki Budowlanej, Zakład Badań Ogniowych, Zakopane 2009.
7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU
nr 75, poz. 690, ze zm.).
8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 56, poz. 461).
9. PN-EN 12101-3 Systemy kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła. Część 3: Wymagania techniczne dotyczące wentylatorów oddymiających.
10. ASHRAE Handbook – HVAC Applications (SI): Fire and smoke management, Chapter 52, 2007.

   16.05.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl