W zabytkowym zespole pałacowo-parkowym Karolin w Otrębusach pod Warszawą od lat ma swoją siedzibę zespół pieśni i tańca „Mazowsze”. Niedawno powstał tu też nowy obiekt – Europejskie Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej „Matecznik Mazowsze”. Jest to nowoczesny budynek z salą widowiskową na 599 osób, salami prób dla zespołu tanecznego i orkiestry oraz pełnym zapleczem technicznym. Będzie pełnić funkcję bazy szkoleniowej i koncertowej zespołu, zostanie wykorzystany również do promocji kultury ludowej i działań komercyjnych. Architekturę budynku zaprojektowali Lech i Waldemar Hincowie z BPBO Budopol SA, a klimatyzację wykonała firma Ciechbud.
Ogólny opis instalacji
W budynku zaprojektowano trzy rodzaje wentylacji: wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, wentylację wywiewną i klimatyzację przewodową. Aby zlikwidować zyski ciepła, w niektórych pomieszczeniach zastosowano klimatyzatory. Powietrze pobierane jest za pomocą czerpni ściennych, a wywiewane przez ścienne wyrzutnie i wentylatory dachowe. Powietrze uzdatniane jest w centralach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które zamontowano w pomieszczeniach wentylatorni znajdujących się w podziemiu. Centrale wyposażone są w sekcje filtracji powietrza klasy co najmniej EU4, wymiennik obrotowy do odzysku ciepła wentylacyjnego, chłodnice wodne, nagrzewnice wodne i wentylator nawiewny i wywiewny.
W pomieszczeniach, w których występują nadmierne zyski ciepła, zaprojektowano dodatkowo klimatyzatory ścienne, kasetonowe lub kanałowe zasilane z instalacji chłodniczej. W pomieszczeniach technicznych, również ze względu na duże zyski ciepła, zaprojektowano klimatyzatory ścienne podsufitowe typu split z jednostką zewnętrzną zamontowaną na dachu, zasilane freonem R407C.
Nawiewniki na widowni |
Nad drzwiami w holu wejściowym przewidziano kurtyny powietrzne zasilane czynnikiem grzewczym z instalacji ciepła technologicznego. Kurtyny zamontowano nad drzwiami i zabudowano w stropie podwieszanym.
Wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem
W pomieszczeniach sanitarnych i technicznych zastosowano wentylację mechaniczną grawitacyjną ze wspomaganiem. Wywiew powietrza z pomieszczeń realizowany jest przez wentylatory zamontowane w miejscu wlotu kanału grawitacyjnego do pomieszczenia.
Wentylacja mechaniczna
W pomieszczeniach technicznych i magazynowych zastosowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, a w pomieszczeniach sanitarnych i w garażu – wentylację wyciągową. Nawiew powietrza realizowany jest przez centrale wentylacyjne ustawione w wentylatorni. Powietrze do pomieszczeń rozprowadzane jest siecią kanałów i nawiewane przez kratki wentylacyjne i anemostaty ze skrzynką rozprężną. Wywiew z pomieszczeń technicznych i magazynowych realizowany jest przez centrale wentylacyjne ustawione w wentylatorni.
W garażu powietrze nawiewane jest przez otwory ścienne, a wyciągane przez kratki i sieć kanałów oraz wentylatory dachowe. Powietrze wyciągane jest górą i dołem w równych proporcjach. Z pomieszczeń sanitarnych powietrze wywiewane jest przez zawory talerzowe zabudowane w suficie podwieszanym, sieć kanałów i wentylatory dachowe.
Klimatyzacja
Klimatyzację nawiewno-wywiewną zaprojektowano: w sali widowiskowej, na scenie, w garderobach, salach prób i pokojach wypoczynkowych personelu, w holach i salach muzealnych oraz w barze i na jego zapleczu. Nawiew powietrza do garderób, holi, pokojów prób, muzeów i baru realizowany jest przez centrale wentylacyjnezamontowane w wentylatorni. Powietrze do pomieszczeń rozprowadzane jest siecią kanałów i nawiewane przez kratki wentylacyjne i anemostaty ze skrzynką rozprężną.
|
Klimatyzacja widowni i sceny |