Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Klimatyzacja "Mazowsza”

Klimatyzacja budynków, w których znajduje się sala widowiskowa, zawsze stanowi dla projektanta pewne wyzwanie. Problemów, z którymi trzeba się przy tej okazji zmierzyć, jest wiele, a największych trudności przysparzają rozdział powietrza i zwiększone wymagania wobec akustyki budynku. W artykule opisano projekt klimatyzacji siedziby „Mazowsza” autorstwa Tomasza Dworaka i Pawła Cieplaka z warszawskiej Pracowni Instalacyjnej Unimed sp.j.

W zabytkowym zespole pałacowo-parkowym Karolin w Otrębusach pod Warszawą od lat ma swoją siedzibę zespół pieśni i tańca „Mazowsze”. Niedawno powstał tu też nowy obiekt – Europejskie Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej „Matecznik Mazowsze”. Jest to nowoczesny budynek z salą widowiskową na 599 osób, salami prób dla zespołu tanecznego i orkiestry oraz pełnym zapleczem technicznym. Będzie pełnić funkcję bazy szkoleniowej i koncertowej zespołu, zostanie wykorzystany również do promocji kultury ludowej i działań komercyjnych. Architekturę budynku zaprojektowali Lech i Waldemar Hincowie z BPBO Budopol SA, a klimatyzację wykonała firma Ciechbud.

Ogólny opis instalacji

W budynku zaprojektowano trzy rodzaje wentylacji: wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, wentylację wywiewną i klimatyzację przewodową. Aby zlikwidować zyski ciepła, w niektórych pomieszczeniach zastosowano klimatyzatory. Powietrze pobierane jest za pomocą czerpni ściennych, a wywiewane przez ścienne wyrzutnie i wentylatory dachowe. Powietrze uzdatniane jest w centralach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które zamontowano w pomieszczeniach wentylatorni znajdujących się w podziemiu. Centrale wyposażone są w sekcje filtracji powietrza klasy co najmniej EU4, wymiennik obrotowy do odzysku ciepła wentylacyjnego, chłodnice wodne, nagrzewnice wodne i wentylator nawiewny i wywiewny.

W pomieszczeniach, w których występują nadmierne zyski ciepła, zaprojektowano dodatkowo klimatyzatory ścienne, kasetonowe lub kanałowe zasilane z instalacji chłodniczej. W pomieszczeniach technicznych, również ze względu na duże zyski ciepła, zaprojektowano klimatyzatory ścienne podsufitowe typu split z jednostką zewnętrzną zamontowaną na dachu, zasilane freonem R407C.

Instalacje klimatyzacyjne
Nawiewniki na widowni

Nad drzwiami w holu wejściowym przewidziano kurtyny powietrzne zasilane czynnikiem grzewczym z instalacji ciepła technologicznego. Kurtyny zamontowano nad drzwiami i zabudowano w stropie podwieszanym.

Wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem

W pomieszczeniach sanitarnych i technicznych zastosowano wentylację mechaniczną grawitacyjną ze wspomaganiem. Wywiew powietrza z pomieszczeń realizowany jest przez wentylatory zamontowane w miejscu wlotu kanału grawitacyjnego do pomieszczenia.

Wentylacja mechaniczna

W pomieszczeniach technicznych i magazynowych zastosowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, a w pomieszczeniach sanitarnych i w garażu – wentylację wyciągową. Nawiew powietrza realizowany jest przez centrale wentylacyjne ustawione w wentylatorni. Powietrze do pomieszczeń rozprowadzane jest siecią kanałów i nawiewane przez kratki wentylacyjne i anemostaty ze skrzynką rozprężną. Wywiew z pomieszczeń technicznych i magazynowych realizowany jest przez centrale wentylacyjne ustawione w wentylatorni.

W garażu powietrze nawiewane jest przez otwory ścienne, a wyciągane przez kratki i sieć kanałów oraz wentylatory dachowe. Powietrze wyciągane jest górą i dołem w równych proporcjach. Z pomieszczeń sanitarnych powietrze wywiewane jest przez zawory talerzowe zabudowane w suficie podwieszanym, sieć kanałów i wentylatory dachowe.

Klimatyzacja

Klimatyzację nawiewno-wywiewną zaprojektowano: w sali widowiskowej, na scenie, w garderobach, salach prób i pokojach wypoczynkowych personelu, w holach i salach muzealnych oraz w barze i na jego zapleczu. Nawiew powietrza do garderób, holi, pokojów prób, muzeów i baru realizowany jest przez centrale wentylacyjnezamontowane w wentylatorni. Powietrze do pomieszczeń rozprowadzane jest siecią kanałów i nawiewane przez kratki wentylacyjne i anemostaty ze skrzynką rozprężną.

 Projekt instalacji klimatyzacyjnej
Klimatyzacja widowni i sceny
   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl