Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Klimatyzacja "Mazowsza”

Założenia dla wentylacji i klimatyzacji

Klimatyzacja budynków, w których znajduje się sala widowiskowa, zawsze stanowi dla projektanta pewne wyzwanie. Problemów, z którymi trzeba się przy tej okazji zmierzyć, jest wiele, a największych trudności przysparzają rozdział powietrza i zwiększone wymagania wobec akustyki budynku. W artykule opisano projekt klimatyzacji siedziby „Mazowsza” autorstwa Tomasza Dworaka i Pawła Cieplaka z warszawskiej Pracowni Instalacyjnej Unimed sp.j.

Ciąg dalszy artykułu...

Wywiew powietrza z pomieszczeń realizowany jest przez centrale wentylacyjne ustawione w wentylatorni, sieć kanałów, kratki i anemostaty ze skrzynką rozprężną. Na widownię powietrze nawiewane jest za pomocą dysz powietrznych zamontowanych pod dachem pomieszczenia, a wywiewane przez kratki zamontowane w podłodze i ścianie. Do nawiewu powietrza na scenę wykorzystano kratki wentylacyjne, nawiewniki wirowe ze skrzynką rozprężną i nawiewniki szczelinowe.

Nawiewniki szczelinowe zamontowano w obudowie ekranu projekcyjnego, poniżej niego. Obudowa ekranu stanowi skrzynkę rozprężną szczelin. Powietrze wywiewane jest z pomieszczeń sceny przez kratki wywiewne zamontowane nad jej podłogą, a z zaplecza baru – przez anemostaty ze skrzynką rozprężną i zawory wywiewne. Siecią kanałów powietrze wyprowadzane jest nad dach przez wentylatory dachowe.

Założenia dla wentylacji i klimatyzacji

Projektując instalację wentylacji i klimatyzacji, przyjęto następujące założenia: ilość świeżego powietrza przypadającego na jedną osobę w pomieszczeniach wentylowanych lub klimatyzowanych wynosić będzie minimum 40 m3/h (dotyczy to pomieszczeń, w których nie wolno palić), a ilość powietrza usuwanego z toalet – przynajmniej 30 m3/h na urządzenie sanitarne. Przyjęto parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego według normy PN-76/B-03420, a powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach klimatyzowanych według PN-78/B-03421. W pomieszczeniach z chłodzeniem latem panować będzie temperatura 24–26°C, a zimą 20–24°C.

Kratki wywiewne w podłodze i w ścianie

Powietrze czerpane będzie z czerpni ściennych, a usuwane przez ścienne wyrzutnie. W centralach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych zastosowano odzysk ciepła w wymiennikach obrotowych. Wszystkie zespoły nawiewne wyposażone są w filtry wstępne, klasy co najmniej EU4.

Źródłem ciepła dla nagrzewnic wstępnych jest kotłownia. Czynnikiem grzewczym – woda o parametrach stałych 70/50°C. Centrale klimatyzacyjne są zasilane z instalacji chłodniczej o parametrach 7/12°C. Są to centrale o płynnie regulowanej wydajności.
Układ automatyki zapewnia:

 • pomiar i regulację temperatury powietrza w po mieszczeniu,
 • pomiar i sygnalizację poziomu zabrudzenia filtrów lub dostosowanie wydajności zespołu do zmiennych oporów przepływu,
 • zabezpieczenie nagrzewnic wodnych przed zamarznięciem,
 • zabezpieczenie przed pracą instalacji bez przepływu powietrza,
 • zabezpieczenie wymienników ciepła przed szronieniem,
 • sygnalizację pracy i awarii urządzeń,
 • sterowanie przepustnicami na wlotach i wylotach z central,
 • zblokowanie pracy systemu nawiewnego z wywiewnym,
 • sterowanie pracą klap ppoż. (z systemu sygnalizacji pożarowej),
 • sterowanie wydajnością zespołów poprzez wyłączniki miejscowe lub zegarowe,
 • sterowanie włączaniem i wydajnością wentylatorów wentylujących garaż.

Akustyka

Ze względu na przeznaczenie budynku wszystkie urządzenia, układy i parametry pracy instalacji wentylacji mechanicznej i klimatyzacji zaprojektowane zostały tak, by ograniczyć poziom hałasu w pomieszczeniach, drgania i wpływ na otoczenie do poziomu określonego stosownymi normami.

Prędkość powietrza w kanałach wentylacyjnych ograniczono od wartości maksymalnej 6,0 m/s w maszynowniach i 3–4 m/s w pomieszczeniach. Podłączenia nawiewników i wywiewników w pomieszczeniach poprowadzono kanałami elastycznymi w wersji tłumiącej. Przejścia kanałów wentylacyjnych przez przegrody przeciwpożarowe zabezpieczono klapami ppoż. o odporności EIS 120.

   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
 • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl