Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nawiewniki

Nawiewnik okienny
Nawiewnik okienny
aereco

Nawiewniki systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pełnią istotną funkcję w dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. Na ich wybór, oprócz aspektów technicznych, wpływa wzornictwo i możliwość wkomponowania tych urządzeń w elementy sufitów lub ścian.

Elementy nawiewne mają decydujący wpływ na kształt strumienia powietrza i wymianę energii pomiędzy powietrzem dopływającym a znajdującym się w pomieszczeniu. Najważniejszym zadaniem nawiewników jest zapewnienie czystego powietrza w strefach przebywania ludzi, a także wyrównanej temperatury przy prędkości powietrza w pomieszczeniu zapewniającej komfort (bez przeciągów).

Nieprawidłowo zaprojektowany rozdział powietrza w pomieszczeniu – zły dobór i lokalizacja elementów nawiewnych i wywiewnych − sprawi, że użytkownicy będą odczuwać dyskomfort. Przyjmuje się, że podstawowym ograniczeniem dla przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi jest m.in. prędkość jego strumienia nieprzekraczająca 0,2 m/s. Wielkość ta może się zmieniać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia i panującej w nim temperatury.

Drugim ograniczeniem jest wielkość temperatury strumienia nawiewanego w punkcie styczności ze strefą przebywania – przyjmuje się, że nie powinna być większa niż 1 K. Natężenie dźwięku pochodzącego z elementów nawiewnych nie powinno przekraczać poziomu dopuszczalnego dla danego pomieszczenia.

Systemy wentylacji

Wśród systemów dystrybucji powietrza wyróżnia się wentylację wyporową i mieszającą. Wentylacja wyporowa charakteryzuje się wolnym przepływem strumienia powietrza, przeważnie o stałym kierunku i prędkości. Powietrze przesuwa się z niewielką prędkością od nawiewników bezpośrednio do strefy przebywania ludzi i dalej w kierunku wywiewników. Wentylacja ta stosowana jest m.in. w pomieszczeniach przemysłowych i o specjalnych wymaganiach, jak np. sale operacyjne czy laboratoria, gdzie należy zapobiec poprzecznym ruchom powietrza w stosunku do głównego strumienia, aby uniknąć rozprzestrzeniania się w pomieszczeniu zanieczyszczonego powietrza.

Jednak w małych pomieszczeniach (np. biurowych i mieszkalnych) system ten nie jest często stosowany, gdyż ze względu na kubaturę i wysokości trudno uniknąć w strefie przebywania ludzi przeciągu, a nawiewniki do kierunkowego dostarczania powietrza miewają duże rozmiary. W wentylacji mieszającej powietrze wprowadzane jest strumieniami, co powoduje turbulencje i mieszanie się powietrza wewnętrznego z nawiewanym, a tym samym szybkie wyrównanie temperatury i wilgotności w całym pomieszczeniu.

Powietrze dostarczane jest poza strefę przebywania ludzi i cyrkulując, stopniowo wypełnia całe pomieszczenie. Układ musi być tak zaprojektowany, aby powietrze docierające do strefy przebywania spełniało parametry komfortu, tzn. jego prędkość nie była zbyt duża, a temperatura mniej więcej taka sama w całej strefie. W
systemach wentylacji mieszającej strumień powietrza nawiewany do pomieszczenia miesza się z dużą objętością powietrza znajdującego się we wnętrzu.

Zachodzi wówczas zjawisko indukcji. W rezultacie, wraz ze wzrostem odległości od nawiewnika, objętość strumienia powiększa się, podczas gdy jego prędkość maleje. Ruch wywołany nawiewem powoduje mieszanie się powietrza w całym pomieszczeniu. Koncentracja zanieczyszczeń spada, a temperatura powietrza się wyrównuje. Zadaniem projektanta jest dobór właściwych urządzeń i takie ich rozmieszczenie, aby w obszarze przebywania ludzi nie występowały przeciągi.

Rodzaje nawiewników

Ze względu na usytuowanie nawiewniki powietrza można podzielić na: sufitowe, ścienne, podłogowe, przyścienne i specjalne, np. montowane w stopniach schodów. Niektóre typy nawiewników mają budowę umożliwiającą ich stosowanie jako urządzeń ściennych lub sufitowych. Mogą też pełnić funkcję elementów wywiewnych. Lokalizacja nawiewników wpływa na poprawność funkcjonowania całego systemu wentylacyjnego i zależy m.in. od: kształtu i wysokości pomieszczenia, umiejscowienia okien i drzwi oraz wystroju wnętrza.

Dobrze umiejscowiony nawiewnik tak kieruje strumień powietrza, aby nie trafiał on do miejsca przebywania ludzi (co mogłoby wywoływać poczucie dyskomfortu) oraz na inne przeszkody, które zakłóciłyby jego przepływ. W lokalizacji nawiewników sufitowych i ściennych uwzględnia się zjawisko ślizgania się strugi powietrza po powierzchni sufitu lub ściany, co w efekcie wydłuża strugę. Nawiewników nie można lokalizować w pobliżu wywiewników, gdyż nastąpi wówczas tzw. krótki przepływ, bez wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Producenci oferują różne konstrukcje, od prostych urządzeń bez regulacji po nawiewniki z regulacją ilościową i jakościową strumienia powietrza. Prostsze urządzenia stosuje się przeważnie w systemach o stałym strumieniu powietrza, a bardziej rozbudowane w systemach o zmiennych strumieniach. Producenci oferują także urządzenia specjalne, np. nawiewniki z filtrami absolutnymi do pomieszczeń, w których wymagane jest powietrze o dużej czystości, a nawet sterylne.

   15.03.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl