RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawiewniki

Nawiewnik okienny
aereco

Nawiewnik okienny


aereco

Nawiewniki systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pełnią istotną funkcję w dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. Na ich wybór, oprócz aspektów technicznych, wpływa wzornictwo i możliwość wkomponowania tych urządzeń w elementy sufitów lub ścian.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

Piotr Cembala Sambud – komin „na raty”

Sambud – komin „na raty” Sambud – komin „na raty”

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Elementy nawiewne mają decydujący wpływ na kształt strumienia powietrza i wymianę energii pomiędzy powietrzem dopływającym a znajdującym się w pomieszczeniu. Najważniejszym zadaniem nawiewników jest zapewnienie czystego powietrza w strefach przebywania ludzi, a także wyrównanej temperatury przy prędkości powietrza w pomieszczeniu zapewniającej komfort (bez przeciągów).

Nieprawidłowo zaprojektowany rozdział powietrza w pomieszczeniu – zły dobór i lokalizacja elementów nawiewnych i wywiewnych − sprawi, że użytkownicy będą odczuwać dyskomfort. Przyjmuje się, że podstawowym ograniczeniem dla przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi jest m.in. prędkość jego strumienia nieprzekraczająca 0,2 m/s. Wielkość ta może się zmieniać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia i panującej w nim temperatury.

Drugim ograniczeniem jest wielkość temperatury strumienia nawiewanego w punkcie styczności ze strefą przebywania – przyjmuje się, że nie powinna być większa niż 1 K. Natężenie dźwięku pochodzącego z elementów nawiewnych nie powinno przekraczać poziomu dopuszczalnego dla danego pomieszczenia.

Systemy wentylacji

Wśród systemów dystrybucji powietrza wyróżnia się wentylację wyporową i mieszającą. Wentylacja wyporowa charakteryzuje się wolnym przepływem strumienia powietrza, przeważnie o stałym kierunku i prędkości. Powietrze przesuwa się z niewielką prędkością od nawiewników bezpośrednio do strefy przebywania ludzi i dalej w kierunku wywiewników. Wentylacja ta stosowana jest m.in. w pomieszczeniach przemysłowych i o specjalnych wymaganiach, jak np. sale operacyjne czy laboratoria, gdzie należy zapobiec poprzecznym ruchom powietrza w stosunku do głównego strumienia, aby uniknąć rozprzestrzeniania się w pomieszczeniu zanieczyszczonego powietrza.

Jednak w małych pomieszczeniach (np. biurowych i mieszkalnych) system ten nie jest często stosowany, gdyż ze względu na kubaturę i wysokości trudno uniknąć w strefie przebywania ludzi przeciągu, a nawiewniki do kierunkowego dostarczania powietrza miewają duże rozmiary. W wentylacji mieszającej powietrze wprowadzane jest strumieniami, co powoduje turbulencje i mieszanie się powietrza wewnętrznego z nawiewanym, a tym samym szybkie wyrównanie temperatury i wilgotności w całym pomieszczeniu.

Powietrze dostarczane jest poza strefę przebywania ludzi i cyrkulując, stopniowo wypełnia całe pomieszczenie. Układ musi być tak zaprojektowany, aby powietrze docierające do strefy przebywania spełniało parametry komfortu, tzn. jego prędkość nie była zbyt duża, a temperatura mniej więcej taka sama w całej strefie. W systemach wentylacji mieszającej strumień powietrza nawiewany do pomieszczenia miesza się z dużą objętością powietrza znajdującego się we wnętrzu.

Zachodzi wówczas zjawisko indukcji. W rezultacie, wraz ze wzrostem odległości od nawiewnika, objętość strumienia powiększa się, podczas gdy jego prędkość maleje. Ruch wywołany nawiewem powoduje mieszanie się powietrza w całym pomieszczeniu. Koncentracja zanieczyszczeń spada, a temperatura powietrza się wyrównuje. Zadaniem projektanta jest dobór właściwych urządzeń i takie ich rozmieszczenie, aby w obszarze przebywania ludzi nie występowały przeciągi.

Rodzaje nawiewników

Ze względu na usytuowanie nawiewniki powietrza można podzielić na: sufitowe, ścienne, podłogowe, przyścienne i specjalne, np. montowane w stopniach schodów. Niektóre typy nawiewników mają budowę umożliwiającą ich stosowanie jako urządzeń ściennych lub sufitowych. Mogą też pełnić funkcję elementów wywiewnych. Lokalizacja nawiewników wpływa na poprawność funkcjonowania całego systemu wentylacyjnego i zależy m.in. od: kształtu i wysokości pomieszczenia, umiejscowienia okien i drzwi oraz wystroju wnętrza.

Dobrze umiejscowiony nawiewnik tak kieruje strumień powietrza, aby nie trafiał on do miejsca przebywania ludzi (co mogłoby wywoływać poczucie dyskomfortu) oraz na inne przeszkody, które zakłóciłyby jego przepływ. W lokalizacji nawiewników sufitowych i ściennych uwzględnia się zjawisko ślizgania się strugi powietrza po powierzchni sufitu lub ściany, co w efekcie wydłuża strugę. Nawiewników nie można lokalizować w pobliżu wywiewników, gdyż nastąpi wówczas tzw. krótki przepływ, bez wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Producenci oferują różne konstrukcje, od prostych urządzeń bez regulacji po nawiewniki z regulacją ilościową i jakościową strumienia powietrza. Prostsze urządzenia stosuje się przeważnie w systemach o stałym strumieniu powietrza, a bardziej rozbudowane w systemach o zmiennych strumieniach. Producenci oferują także urządzenia specjalne, np. nawiewniki z filtrami absolutnymi do pomieszczeń, w których wymagane jest powietrze o dużej czystości, a nawet sterylne.

Większość nawiewników ma charakter uniwersalny, czyli nadają się do stosowania w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pomieszczeń mieszkalnych i biurowych, sklepów, banków, hoteli i pomieszczeń przemysłowych. Nawiewniki dobiera specjalista, który bierze pod uwagę m.in. następujące parametry: strumień powietrza oraz zasięg i ugięcie strugi powietrza nawiewanego, rozpływ powietrza, prędkość efektywną wypływu powietrza, stratę ciśnienia na nawiewniku oraz jego poziom mocy akustycznej (hałasu), a także możliwość regulacji kierunku i ilości nawiewanego powietrza.

Do doboru stosuje się nomogramy, które przedstawiają graficznie zależności podstawowych parametrów nawiewników. Wybór pojedynczego urządzenia jest prosty, ale już dobranie kilku nawiewników wymaga praktyki i zastosowania specjalnych programów komputerowych oferowanych przez producentów.

Najprostsze nawiewniki to kratki nawiewne bez możliwości regulacji strumienia i kierunku. Oferowane są też kratki z łopatkami, które regulują kierunek i prędkość nawiewanego strumienia. Kratki stosowane są w pomieszczeniach z wentylacją mieszającą. Mogą być montowane na ścianach lub w suficie, jako bezpośrednie zakończenie przewodów wentylacyjnych, albo na skrzynkach rozprężnych. Kratkami specjalnego rodzaju są nawiewniki montowane w podłodze oraz stopniach schodowych (np. w kinach) lub fotelach (np. w salach koncertowych).

Anemostaty są bardziej rozbudowanymi nawiewnikami sufitowymi. Wykonywane są w wersji okrągłej lub prostokątnej, w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach, co umożliwia wybór urządzenia także pod kątem estetyki i dopasowania do wystroju wnętrza. Ich podstawową zaletą jest prosta regulacja strumienia powietrza i niski poziom hałasu.

Umożliwiają ukształtowanie poziomej strugi wypływającego powietrza, co jest ważne, gdy ma ono niską temperaturę. Zwykle mają tak wyprofilowane kierownice, że powietrze wypływa poziomo, równolegle do sufitu. Anemostaty okrągłe rozprowadzają powietrze równomiernie we wszystkich kierunkach, a prostokątne w jednym, dwóch, trzech lub czterech kierunkach. W anemostatach wirowych z ruchomymi lamelami (kierownicami) strumień powietrza mocno wiruje i szybko miesza się z powietrzem wewnętrznym.

W nawiewnikach wirowych wirujący strumień powietrza powoduje powstanie podciśnienia i zasysanie powietrza z pomieszczenia. Przepływ ten jest bardzo burzliwy i dzięki temu oba strumienie szybko się mieszają i uśredniają się ich parametry (temperatura i wilgoć). Nawiewniki wirowe stosuje się w pomieszczeniach wymagających nawiewu powietrza (chłodnego lub ciepłego) o znacznej różnicy w stosunku do temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Umożliwiają one nawiew powietrza poziomo lub pionowo, w zależności od temperatury powietrza nawiewanego. Zmiany kierunku wykonuje się za pomocą siłownika napędzanego elektrycznie lub ręcznie. Oferowane są także nawiewniki wirowe w odmianie promieniowej (zwiększają turbulencję) i cylindrycznej (do bardzo niskich pomieszczeń).

W przypadku nawiewników rotacyjnych z niewielkich otworów wypływa wiele strug powietrza, co powoduje powstawanie ruchu rotacyjnego powietrza naprzemiennie w przeciwnych kierunkach. Nawiewniki te stosuje się w niskich pomieszczeniach oraz tam, gdzie występują znaczne różnice temperatury powietrza nawiewanego i w pomieszczeniu.

Nawiewniki szczelinowe stosuje się w pomieszczeniach, w których wymagane są płaskie strugi powietrza. Wprawdzie kształt strumienia jest modulowany tylko w ograniczonym zakresie, ale nawiewniki mogą wpływać na kierunek jego wypływu. Sprawdzają się przy nawiewie ciepłego i zimnego powietrza, a łatwa regulacja wypływu zapewnia skuteczność działania w systemach o zmiennej wydajności.

Nawiewniki szczelinowe występują w prostych modułach o zadanych długościach. Niektóre firmy wykonują na specjalne zamówienie urządzenia o dowolnych kształtach, według dostarczonego przez klienta szablonu. Nawiewniki szczelinowe montuje się najczęściej w sufitach podwieszanych.

W nawiewnikach wyporowych prędkość strumienia powietrza jest bardzo mała i mogą być one umieszczane w strefie przebywania ludzi, gdyż nie powodują dyskomfortu. Stosuje się je głównie w pomieszczeniach o podwyższonych parametrach komfortu i czystości powietrza (sale konferencyjne, widowiskowe, hale sportowe czy przemysłowe).

Najczęściej stosowane są wyporowe nawiewniki kolumnowe lub narożne – mają kształt walca lub np. jego ćwiartki, z obudową z blachy perforowanej z zamocowanym od dołu lub od góry króćcem wlotowym powietrza. Kształt i prędkość strumienia powietrza wypływającego z takiego nawiewnika przypominają wylewanie się wody ze źródła – nawiewane powietrze rozlewa się równomiernie i wypiera ciepłe, zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia. Zmiana natężenia przepływu powietrza przez nawiewnik nie wpływa na kształt strumienia.

W pomieszczeniach o dużych wymaganiach wobec czystości powietrza, np. w salach operacyjnych, przemyśle farmaceutycznym i elektronicznym stosuje się nawiewniki sufitowe z wypływem laminarnym (liniowym), określane też jako stropy laminarne (sufity perforowane całkowicie lub częściowo). Zbudowane są one z płyt perforowanych, umieszczonych na całej powierzchni sufitu lub w pewnych odstępach. Powietrze wypływa z nich równomiernym strumieniem o bardzo małej prędkości. Nawiewniki te wyposażone są w filtry i wykonuje się je przeważnie ze stali nierdzewnej, aby zapewnić ich bakteriostatyczność oraz ułatwić czyszczenie.

W pomieszczeniach o dużej kubaturze stosuje się m.in. dysze nawiewne. Strumień nawiewany ma duży zasięg (kilka, kilkanaście metrów), możliwa jest regulacja kształtu i kąta strumienia powietrza. Dysze wyposażone w siłowniki pozwalają na automatyczną zmianę kąta strumienia. Dla zwiększenia wydajności stosuje się dysze w sprzężonych zestawach. Często przed zakończeniami przewodów wentylacyjnych, którymi są nawiewniki, montuje się skrzynki rozprężne. Służą one do zmniejszania prędkości przepływu powietrza i jednoczesnej zamiany ciśnienia dynamicznego na statyczne. Zapewniają dzięki temu równomierny wypływ powietrza.

Producenci oferują elementy nawiewne dla systemów wentylacyjnych o dużej elastyczności działania. Również warunki eksploatacji dzisiejszych systemów klimatyzacyjnych wymagają elastyczności od elementów zakończenia instalacji. Dostępne są urządzenia o zmiennych charakterystykach, różnorodnej budowie i wykonywane z różnych materiałów, np. stalowej blachy lakierowanej proszkowo, aluminium lub tworzyw sztucznych. Dzięki estetycznemu wykonaniu nawiewniki stanowią coraz częściej element wystroju wnętrza. Możliwe jest dobranie nie tylko koloru, ale też kształtu całych elementów i różnych wzorów płyt czołowych.

Literatura

  1. Napiórkowska A., Isańska-Ćwiek A., Nawiewniki w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2007.
  2. Halupczok J., Nawiewniki ścienne do wentylacji mieszającej, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2003.
  3. Halupczok J., Nawiewniki podłogowe do wentylacji mieszającej, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2003.
  4. Halupczok J., Nawiewniki w salach widowiskowych, „Rynek Instalacyjny” nr 12/2003.
  5. Halupczok J., Nawiewniki wyporowe w pomieszczeniach o podwyższonym komforcie cieplnym, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2004.
  6. Halupczok J., Nawiewniki wyporowe w pomieszczeniach i halach przemysłowych, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2004.
  7. Halupczok J., Nawiewniki sufitowe do wentylacji mieszającej, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2005.
  8. Nowakowski E., Nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2008.
  9. Katalog produktów firmy Systemair.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

wj news Podsumowanie 9. konferencji „Ochrona ppoż.” – instalacje wentylacyjne i tryskaczowe a ochrona przeciwpożarowa

Podsumowanie 9. konferencji „Ochrona ppoż.” – instalacje wentylacyjne i tryskaczowe a ochrona przeciwpożarowa Podsumowanie 9. konferencji „Ochrona ppoż.” – instalacje wentylacyjne i tryskaczowe a ochrona przeciwpożarowa

Podczas 9. Konferencji Szkoleniowej „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja” obrady koncentrowały się wokół systemów wentylacji...

Podczas 9. Konferencji Szkoleniowej „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze − projektowanie, montaż, eksploatacja” obrady koncentrowały się wokół systemów wentylacji pożarowej i tryskaczowych oraz ich roli w strategii ochrony ppoż. budynków. Były też wystąpienia nt. hybrydowych rozwiązań w wentylacji pożarowej, przykładów oceny poprawności wykonania i działania systemów oddymiania, doboru systemów różnicowania ciśnienia, wentylacji strumieniowej w garażach,...

Redakcja RI news Wystartowała konferencja „Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych” Rynku Instalacyjnego!

Wystartowała konferencja „Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych” Rynku Instalacyjnego! Wystartowała konferencja „Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych” Rynku Instalacyjnego!

Punktualnie o 9.00 wystartowała nasza 9. konferencja szkoleniowa pt. „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze – projektowanie, montaż, eksploatacja”. Konferencję...

Punktualnie o 9.00 wystartowała nasza 9. konferencja szkoleniowa pt. „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze – projektowanie, montaż, eksploatacja”. Konferencję uroczyście rozpoczął krótkim wystąpieniem redaktor naczelny Rynku Instalacyjnego Waldemar Joniec, witając gości, prelegentów oraz sponsorów.

Redakcja RI news Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Nowość na rynku wydawniczym! Książka „Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych” autorstwa Andrzeja Romanowskiego skierowana jest projektantów oraz wykonawców instalacji...

Nowość na rynku wydawniczym! Książka „Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych” autorstwa Andrzeja Romanowskiego skierowana jest projektantów oraz wykonawców instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jak również właścicieli oraz zarządców budynków. Przybliża zagadnienia automatyki specjalistom w dziedzinie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a kwestie technologii wentylacji oraz klimatyzacji ekspertom z zakresu automatyki.

Redakcja RI ARMACELL na portalu Archispace!

ARMACELL na portalu Archispace! ARMACELL na portalu Archispace!

Do grona firm posiadających swoje konto na portalu Archispace dołączył właśnie Armacell, producent elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do...

Do grona firm posiadających swoje konto na portalu Archispace dołączył właśnie Armacell, producent elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych.

Redakcja RI Zapraszamy na VII konferencję Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych

Zapraszamy na VII konferencję Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych Zapraszamy na VII konferencję Ochrona ppoż. w obiektach budowlanych

Redakcja Rynku Instalacyjnego zaprasza na siódmą edycję konferencji szkoleniowej "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja....

Redakcja Rynku Instalacyjnego zaprasza na siódmą edycję konferencji szkoleniowej "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja. Nowe przepisy i wytyczne".

Marcin Gasiński Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych

Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych

Konieczna jest pilna zmiana rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, tak żeby można było poprawnie powiązać ze sobą treść rozporządzenia i norm lub opracować...

Konieczna jest pilna zmiana rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, tak żeby można było poprawnie powiązać ze sobą treść rozporządzenia i norm lub opracować nową metodę obliczeń, niepowiązaną bezpośrednio z normami.

mgr inż. Krzysztof Kegler Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych

Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych

Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji...

Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji uzyskuje się m.in. dzięki zastosowaniu kompozytowych przewodów wentylacyjnych oraz odpowiednich nawiewników.

kr Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników

Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników Projektowanie instalacji wentylacji – dobór nawiewników

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych staje się standardem. Od 2021 roku zaczną obowiązywać wysokie wymagania względem efektywności energetycznej budynków zawarte w warunkach technicznych, tym...

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych staje się standardem. Od 2021 roku zaczną obowiązywać wysokie wymagania względem efektywności energetycznej budynków zawarte w warunkach technicznych, tym samym bardzo trudne będzie zbudowanie domu bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W dużych obiektach, np. użyteczności publicznej, wentylacja mechaniczna od dawna jest koniecznością.

Redakcja RI Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji

Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji

W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych...

W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych wentylacji mechanicznej trudno jest osiągnąć komfort i odpowiednią jakość powietrza przy szczelnie zaizolowanych konstrukcjach budynków.

dr inż. Michał Szymański, dr hab. inż. Łukasz Amanowicz, dr inż. Katarzyna Ratajczak, dr inż. Radosław Górzeński Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna.

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna. Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych – wyposażenie techniczne. Wentylacja ogólna.

Pomieszczenia laboratoriów chemicznych są zazwyczaj wyposażone w dwa typy wentylacji: ogólną i technologiczną. Kluczową kwestią projektową jest właściwa konfiguracja obydwu typów wentylacji oraz dobór...

Pomieszczenia laboratoriów chemicznych są zazwyczaj wyposażone w dwa typy wentylacji: ogólną i technologiczną. Kluczową kwestią projektową jest właściwa konfiguracja obydwu typów wentylacji oraz dobór urządzeń i elementów w celu zapewnienia odpowiednich parametrów powietrza i kierunku przepływu oraz oszczędnej i bezpiecznej eksploatacji.

Redakcja RI Wentylacja energooszczędnych budynków

Wentylacja energooszczędnych budynków Wentylacja energooszczędnych budynków

Nowoczesne budownictwo musi być niskoenergetyczne, a urządzenia, które są stosowane w budynkach – efektywne. Nie może być to jednak okupione pogorszeniem parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach, ponieważ...

Nowoczesne budownictwo musi być niskoenergetyczne, a urządzenia, które są stosowane w budynkach – efektywne. Nie może być to jednak okupione pogorszeniem parametrów mikroklimatu w pomieszczeniach, ponieważ równie istotne jak efektywność energetyczna jest zapewnienie komfortu i zdrowia.

mgr inż. Katarzyna Rybka Energooszczędne sterowanie rekuperacją

Energooszczędne sterowanie rekuperacją Energooszczędne sterowanie rekuperacją

Instalacja wentylacji, żeby działać sprawnie i oszczędnie, musi być prawidłowo regulowana. W niewielkich budynkach rolę urządzenia odpowiedzialnego za wentylację przejmują rekuperatory – jeśli są prawidłowo...

Instalacja wentylacji, żeby działać sprawnie i oszczędnie, musi być prawidłowo regulowana. W niewielkich budynkach rolę urządzenia odpowiedzialnego za wentylację przejmują rekuperatory – jeśli są prawidłowo sterowane, pozwalają osiągnąć wyższą niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej jakość powietrza.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

Waldemar Joniec Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię Rynek stawia na jakość, trwałość i ekologię

Rozmowa z Piotrem Dałkiem, prezesem zarządu Fläkt Bovent Sp. z o.o.

Rozmowa z Piotrem Dałkiem, prezesem zarządu Fläkt Bovent Sp. z o.o.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża. Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...

dr hab. inż. Wojciech Ozgowicz, dr inż. Elżbieta Kalinowska-Ozgowicz, dr inż. Sabina Lesz, mgr inż. Aleksander Kowalski Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali...

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali basenowej wymaga uwzględnienia jednocześnie takich czynników, jak: uzdatnianie powietrza, jego wilgotność oraz środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Ewa Witkowska Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15

Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15 Instalacje c.o., c.w.u. i wentylacji w budynkach energooszczędnych NF40 i NF15

W ramach Konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny architekci mieli zaprojektować jednorodzinny budynek mieszkalny w standardzie NF40 lub NF15 o powierzchni ok. 150 m2, którego koszt budowy nie przekroczy...

W ramach Konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny architekci mieli zaprojektować jednorodzinny budynek mieszkalny w standardzie NF40 lub NF15 o powierzchni ok. 150 m2, którego koszt budowy nie przekroczy 500 tys. zł netto. W artykule omówiono rozwiązania instalacyjne najczęściej stosowane w tych projektach.

Bartosz Pijawski Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej

Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej Marmaray – projekt, który zmienił standardy wentylacji tunelowej

4 sierpnia br. przeprowadzono pierwszy próbny przejazd kolei podmiejskiej ze wschodniej części Stambułu do zachodnich dzielnic. Zrealizowano w ten sposób projekt, który był marzeniem mieszkańców tureckiej...

4 sierpnia br. przeprowadzono pierwszy próbny przejazd kolei podmiejskiej ze wschodniej części Stambułu do zachodnich dzielnic. Zrealizowano w ten sposób projekt, który był marzeniem mieszkańców tureckiej stolicy od ponad stu lat. Obie części Stambułu rozdziela cieśnina Bosfor – wymagało to wykonania tunelu o długości ponad 13 km w strefie często nawiedzanej przez trzęsienia ziemi i z natężonym ruchem nawodnym. Tunel znajduje się 60 m poniżej poziomu morza, a jego strop 5 m pod morskim dnem....

Maciej Danielak Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego

Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego Akustyka w aspekcie komfortu wewnętrznego

Obok komfortu termicznego oraz właściwego oświetlenia bardzo ważnym parametrem kształtującym właściwe samopoczucie użytkownika jest akustyka danego pomieszczenia. Poziom ciśnienia akustycznego wywoływany...

Obok komfortu termicznego oraz właściwego oświetlenia bardzo ważnym parametrem kształtującym właściwe samopoczucie użytkownika jest akustyka danego pomieszczenia. Poziom ciśnienia akustycznego wywoływany różnymi źródłami hałasu nie może przekroczyć zdefiniowanej wartości, zależnej m.in. od przeznaczenia pomieszczenia.

dr inż. Anna Charkowska Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne Metody nawilżania powietrza w systemach klimatyzacyjnych – wiadomości ogólne

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie),...

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza to zagadnienie rozważane zarówno w kontekście obiektów przemysłowych (niezbędne ze względu na prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych i właściwe magazynowanie), jak i jeden z najważniejszych problemów dotyczących utrzymania parametrów komfortu cieplno-wilgotnościowego dla użytkowników pomieszczeń.

dr hab. inż. Edward Przydróżny, dr inż. Sylwia Szczęśniak Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich

Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich Wyznaczanie gradientu temperatury powietrza w pomieszczeniach wysokich

Wentylacja wiąże się z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Jednak w sensie technicznym pojęcie to obejmuje całokształt zabiegów, które łącznie z wymianą powietrza pozwalają na uzyskanie jego żądanego...

Wentylacja wiąże się z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Jednak w sensie technicznym pojęcie to obejmuje całokształt zabiegów, które łącznie z wymianą powietrza pozwalają na uzyskanie jego żądanego stanu w całym pomieszczeniu lub jego części.

Waldemar Joniec Wentylatory – przesłanki doboru

Wentylatory – przesłanki doboru Wentylatory – przesłanki doboru

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga...

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga sprecyzowania celu i przeanalizowania kilkunastu kryteriów, począwszy od wydajności i sprężu po rodzaj zabezpieczeń i sterowania silnikiem.

dr Michał Michałkiewicz, dr inż. Magorzata Basińska Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym Ocena jakości powietrza wewnętrznego w budynku pasywnym

Tematem przeprowadzonych badań było mikrobiologiczne skażenie powietrza oraz zróżnicowanie wybranych parametrów klimatycznych w budynku pasywnym oraz jego środowisku zewnętrznym.

Tematem przeprowadzonych badań było mikrobiologiczne skażenie powietrza oraz zróżnicowanie wybranych parametrów klimatycznych w budynku pasywnym oraz jego środowisku zewnętrznym.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.