Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Własność instalacyjna. Wykorzystanie energii słonecznej

Wykorzystanie energii solarnej, kolektory słoneczne
Wykorzystanie energii solarnej, kolektory słoneczne

W artykule poruszono problem własności w kontekście instalowania nowoczesnych urządzeń w budynkach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Czy lokator budynku wielomieszkaniowego ma prawo zainstalować duży panel słoneczny albo ogniwo fotowoltaiczne?

Każdy właściciel lokalu, a tym bardziej budynku wie, że na swojej nieruchomości może robić wszystko, co jest prawnie dozwolone. Jednak problem tkwi w szczegółach i w jednoznacznym określeniu, co jest dozwolone, a co nie. Można się tu posłużyć przykładem montażu anteny telewizyjnej. Każdy ma prawo do jej zainstalowania.

Jednak z biegiem lat i rozwojem techniki zamiast zwykłych drutów o szerokości ok. 2 m pojawiły się anteny satelitarne o tarczy talerzowej, mającej średnicę od 50 cm do 4 m. O ile małą antenę telewizyjną można zamontować przy parapecie okna, o tyle duży talerz wymaga odpowiednich wsporników i właściwego podłoża.

Praktyka jednak pokazuje, że nawet duże anteny są montowane samodzielnie na dachach zwykłych budynków mieszkalnych przez ich użytkowników. Zwyczajowo dopóki dach nie jest podziurawiony, a antena nie spada na przechodniów pod blokiem, sytuacja taka nie grozi konfliktem z zarządcą budynku.

Problem pojawia się wtedy, gdy kupiony przez lokatora sprzęt zostaje zdemontowany przez administratora i usunięty. Usunięcie tego sprzętu bez zgody i udziału lokatora jest nielegalne, ale próba udowodnienia zarządcy budynku racji lokatora może się skończyć postępowaniem sądowym, podczas którego właściciel urządzenia będzie musiał dowodzić swoich praw do jego zainstalowania.

Czy panele fotowoltaiczne sprawdzą się w systemie zasilania budynku w energię elektryczną?

Dowiesz się podczas konferencji "Zespołu prądotwórcze i zasilacze UPS w systemach zasilania budynków w energię elektryczną".

Kolejna edycja już w 2016 roku.

SPRAWDŹ >>

Budynki wspólnot mieszkaniowych

Czy płaski kolektor słoneczny o wymiarach 1×2 m można dowolnie zainstalować w budynku? Oczywiście, nie. Potrzebna jest do tego zgoda administratora, który jednak po jej wyrażeniu nie ma prawa do zmiany stanowiska, jeżeli nie pokryje poniesionych przez lokatora wydatków.

Urządzenia o powierzchni do 3 m2, instalowane na gruncie, również nie wymagają pozwolenia na budowę. Gdyby lokator chciał zainstalować urządzenie większe (według projektu normy Kolektory słoneczne Z. Grzegorzewskiego dotyczy to powierzchni przekraczającej 6 m2 lub 3 paneli słonecznych), nie musi w tym celu uzgadniać niczego z Wydziałem Architektury.

Jeżeli jednak zamierza zainstalować kolektor na balkonie znajdującym się na 10. pietrze, a balkon ma wytrzymałość statyczną do takiego obciążenia, to można dokonać takich czynności, ale po „zgłoszeniu robót budowlanych” i przedstawieniu zgody zarządcy nieruchomości.

Warto przypomnieć, że w przypadku wspólnot mieszkaniowych decyzje mające znaczenie prawne podejmuje zarząd w pełnym składzie. W razie konieczności przekroczenia zakresu czynności zwykłych, leżących w gestii zarządu, decyzję, zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 5 ustawy o własności lokali, podejmują wszyscy współwłaściciele [1].

Co zrobić, jeśli możliwe jest zainstalowanie kolektorów lub ogniw PV, a wspólnota się nie zgadza? Każdy ze współwłaścicieli może zaskarżyć uchwałę wspólnoty, jeśli narusza ona jego interesy (art. 25 ust. 1 [1]).

Bywa jednak tak, że zarządca pierwotnie wyraża zgodę, ale po pewnym czasie ją wycofuje. Jeżeli od momentu wydania zgody upłynęło ponad 10 lat, zmiana stanowiska zarządu wspólnoty wymaga postanowienia sądu. Jeśli upłynął krótszy okres, lokator może zaskarżyć zarząd do sądu o wydanie decyzji niezgodnej z prawem lub narażenie na nieuzasadniony wydatek finansowy.

Budynki spółdzielni mieszkaniowych

Czy lokator lub członek spółdzielni mieszkaniowej również może zamontować instalację słoneczną i np. dostarczać ciepło z kolektora do swojego lokalu? Odpowiedź jest prosta w odniesieniu do lokali powstałych dzięki adaptacji, np. nadbudowie lub zagospodarowaniu strychów.

Właściciele tych lokali mogą dokonać ich unowocześnienia, powołując się na wcześniej wydane decyzje budowlane, ale w kontekście wystąpienia o pozwolenie budowlane w przypadku dachu o większym kącie nachylenia konstrukcji montażowej, zaś w przypadku dachu płaskiego, tarasu dachowego i instalacji powyżej 3 paneli i 6 m2 nie mają takiego obowiązku.

W sytuacjach niejednoznacznych można zwrócić się do Departamentu Prawnego Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z prośbą o wyjaśnienie odpowiednich przepisów prawnych.

   18.12.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl