Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Własność instalacyjna. Wykorzystanie energii słonecznej

Wykorzystanie energii solarnej, kolektory słoneczne
Wykorzystanie energii solarnej, kolektory słoneczne

W artykule poruszono problem własności w kontekście instalowania nowoczesnych urządzeń w budynkach wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Czy lokator budynku wielomieszkaniowego ma prawo zainstalować duży panel słoneczny albo ogniwo fotowoltaiczne?

Każdy właściciel lokalu, a tym bardziej budynku wie, że na swojej nieruchomości może robić wszystko, co jest prawnie dozwolone. Jednak problem tkwi w szczegółach i w jednoznacznym określeniu, co jest dozwolone, a co nie. Można się tu posłużyć przykładem montażu anteny telewizyjnej. Każdy ma prawo do jej zainstalowania.

Jednak z biegiem lat i rozwojem techniki zamiast zwykłych drutów o szerokości ok. 2 m pojawiły się anteny satelitarne o tarczy talerzowej, mającej średnicę od 50 cm do 4 m. O ile małą antenę telewizyjną można zamontować przy parapecie okna, o tyle duży talerz wymaga odpowiednich wsporników i właściwego podłoża.

Praktyka jednak pokazuje, że nawet duże anteny są montowane samodzielnie na dachach zwykłych budynków mieszkalnych przez ich użytkowników. Zwyczajowo dopóki dach nie jest podziurawiony, a antena nie spada na przechodniów pod blokiem, sytuacja taka nie grozi konfliktem z zarządcą budynku.

Problem pojawia się wtedy, gdy kupiony przez lokatora sprzęt zostaje zdemontowany przez administratora i usunięty. Usunięcie tego sprzętu bez zgody i udziału lokatora jest nielegalne, ale próba udowodnienia zarządcy budynku racji lokatora może się skończyć postępowaniem sądowym, podczas którego właściciel urządzenia będzie musiał dowodzić swoich praw do jego zainstalowania.

Czy panele fotowoltaiczne sprawdzą się w systemie zasilania budynku w energię elektryczną?

Dowiesz się podczas konferencji "Zespołu prądotwórcze i zasilacze UPS w systemach zasilania budynków w energię elektryczną".

Kolejna edycja już w 2016 roku.

SPRAWDŹ >>

Budynki wspólnot mieszkaniowych

Czy płaski kolektor słoneczny o wymiarach 1×2 m można dowolnie zainstalować w budynku? Oczywiście, nie. Potrzebna jest do tego zgoda administratora, który jednak po jej wyrażeniu nie ma prawa do zmiany stanowiska, jeżeli nie pokryje poniesionych przez lokatora wydatków.

Urządzenia o powierzchni do 3 m2, instalowane na gruncie, również nie wymagają pozwolenia na budowę. Gdyby lokator chciał zainstalować urządzenie większe (według projektu normy Kolektory słoneczne Z. Grzegorzewskiego dotyczy to powierzchni przekraczającej 6 m2 lub 3 paneli słonecznych), nie musi w tym celu uzgadniać niczego z Wydziałem Architektury.

Jeżeli jednak zamierza zainstalować kolektor na balkonie znajdującym się na 10. pietrze, a balkon ma wytrzymałość statyczną do takiego obciążenia, to można dokonać takich czynności, ale po „zgłoszeniu robót budowlanych” i przedstawieniu zgody zarządcy nieruchomości.

Warto przypomnieć, że w przypadku wspólnot mieszkaniowych decyzje mające znaczenie prawne podejmuje zarząd w pełnym składzie. W razie konieczności przekroczenia zakresu czynności zwykłych, leżących w gestii zarządu, decyzję, zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 5 ustawy o własności lokali, podejmują wszyscy współwłaściciele [1].

Co zrobić, jeśli możliwe jest zainstalowanie kolektorów lub ogniw PV, a wspólnota się nie zgadza? Każdy ze współwłaścicieli może zaskarżyć uchwałę wspólnoty, jeśli narusza ona jego interesy (art. 25 ust. 1 [1]).

Bywa jednak tak, że zarządca pierwotnie wyraża zgodę, ale po pewnym czasie ją wycofuje. Jeżeli od momentu wydania zgody upłynęło ponad 10 lat, zmiana stanowiska zarządu wspólnoty wymaga postanowienia sądu. Jeśli upłynął krótszy okres, lokator może zaskarżyć zarząd do sądu o wydanie decyzji niezgodnej z prawem lub narażenie na nieuzasadniony wydatek finansowy.

Budynki spółdzielni mieszkaniowych

Czy lokator lub członek spółdzielni mieszkaniowej również może zamontować instalację słoneczną i np. dostarczać ciepło z kolektora do swojego lokalu? Odpowiedź jest prosta w odniesieniu do lokali powstałych dzięki adaptacji, np. nadbudowie lub zagospodarowaniu strychów.

Właściciele tych lokali mogą dokonać ich unowocześnienia, powołując się na wcześniej wydane decyzje budowlane, ale w kontekście wystąpienia o pozwolenie budowlane w przypadku dachu o większym kącie nachylenia konstrukcji montażowej, zaś w przypadku dachu płaskiego, tarasu dachowego i instalacji powyżej 3 paneli i 6 m2 nie mają takiego obowiązku.

W sytuacjach niejednoznacznych można zwrócić się do Departamentu Prawnego Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z prośbą o wyjaśnienie odpowiednich przepisów prawnych.

   18.12.2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl